پرش به محتوا

اخبار پنجاه و سومین روز جنگ اوکراین

خوانندگان محترم اخبار و گزارش های جنگ ضد فاشیستی روسیه در اوکراین با سرعت تهیه و ترجمه میشود و احتمال دارد نقص و کمبودی در ترجمه آنها وجود داشته باشد، به این ترتیب از خوانندگان عذرخواهی می‌کنیم


احضار سفیر اسرائیل و افزایش تنش در روابط روسیه و اسرائیل

در ادامه تنش میان روسیه و اسرائیل بر سر موضوع اوکراین ، وزارت خارجه روسیه سفیر اسرائیل را احضار کرد.

به گزارش عصر یکشنبه شبکه الجزیره قطر ، این تصمیم روسیه در پی مواضع اخیر وزیر امور خارجه اسرائیل اتخاذ شد که حمله به اوکراین را محکوم کرده بود.

اسرائیل تا مدتی پس از آغاز یورش روسیه در اوکراین از نکوهش مسکو خودداری کرد. یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل، گفته بود که روسیه عملاً همسایه شمالی اسرائیل است و حفظ منافع اسرائیل در قبال سوریه برای دولت اسرائیل اهمیت بیش‌تری دارد.

با این حال، با ادامه عملیات نظامی روسیه در اوکراین، یائیر لاپید روز ۱۸ فروردین مطابق با مواضع آمریکا گفت که روسیه علیه غیرنظامیان مرتکب جنایت جنگی شده‌است.

موضع ایرائیل در خصوص حمله روسیه به اوکراین تا حدودی دوپهلو هم بوده است . از یک سو به قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل متحد درباره محکومیت حمله به اوکراین و اخراج روسیه از شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد رای مثبت داد اما از سوی دیگر اعلام کرد که به تحریم های غرب علیه روسیه نخواهد پیوست.

یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل، اخیرا در اظهاراتی گفت روسیه مرتکب جنایت جنگی شده و رای اسرائیل در شورای حقوق بشر سازمان ملل همگام با بسیاری از کشورهای غربی باعث تعلیق روسیه از این شورا شد.

روسیه اظهارات لاپید و رای اسرائیل در آن شورا را «مایه تاسف» نامیده‌است.

روسیه هم در اقدامی بی‌سابقه جزئیاتی از آخرین حمله جنگنده‌های اسرائیلی در سوریه را منتشر کرده و هم‌زمان با نکوهش شدید اسرائیل بر سر رویدادهای اخیر مسجدالاقصی، گفته‌است که اسرائیل غزه را به زندانی بزرگ برای فلسطینیان تبدیل کرده‌است.

روسیه نوشت که اسرائیل از وضعیت ایجاد شده در اوکراین برای منحرف کردن افکار عمومی بین‌المللی در قضیه فلسطینی که یکی از قدیمی‌ترین نزاع‌های حل نشده جهان است، سوء استفاده می‌کند.

روسیه افزود که بر خلاف قطعنامه‌های متعدد شورای امنیت و مجمع عمومی سازمان ملل متحد، دولت‌های اسرائیل به اشغالگری پیشرونده و ضمیمه کردن اراضی فلسطینی ادامه داده و بیش از دو و نیم میلیون فلسطینی را در کرانه باختری به صورت نقاطی که با جهان خارج ارتباط ندارند، رها کرده‌اند.

روسیه همچنین در مورد غزه نوشته‌است که اسرائیل این باریکه را عملاً به زندانی باز برای دو میلیون ساکنین آن تبدیل کرده که ۱۴ سال است در شرایط حصر دریایی، هوایی و زمینی نگاهداری می‌شوند.

اسرائیل از واکنش به این بیانیه سیاسی تند روسیه نیز خودداری کرده‌است. دفتر وزیر خارجه اسرائیل گفته‌است که سکوت بر واکنش ترجیح دارد.

رادیوی ارتش اسرائیل ۲۸ فروردین ارزیابی کرد که واکنش اسرائیل به بیانیه‌های روسیه یا اقدام روسیه در افشای جزئیات حملات اخیر در سوریه، ممکن است به بروز تنش واقعی در روابط مسکو- اورشلیم منجر شود یا حتی روسیه در گام بعدی اقدامات عملی در جلوگیری از حملات اسرائیلی در سوریه انجام دهد.

دلسوزی مدودف برای غربی ها!
مدودف به اتحادیه اروپا درباره ورشکستگی اتحادیه به دلیل تحریم های روسیه هشدار داد

دیمیتری مدودف، رئیس‌جمهور سابق روسیه به اروپا هشدار داده است که اگر کشورش نکول کند، با مشکلات اقتصادی بزرگی مواجه خواهد شد.

نکول روسیه می تواند به نکول اروپا تبدیل شود.

او در همان زمان، اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا را متهم کرد که می خواهد کشورش را ورشکست کند. این «نیت مخفی مازوخیست های بروکسل» است.

مدودف همچنین به اروپایی ها درباره عواقب بیشتر تحریم های اعمال شده علیه کشورش به دلیل جنگ تجاوزکارانه علیه اوکراین هشدار داد. او به عنوان نمونه به تورم شدید اشاره کرد که «دیگر نمی‌توان روس‌های بد را مقصر دانست» و کمبود مایحتاج اولیه. تعداد زیاد پناهندگان از اوکراین همچنین می تواند منجر به «موج جنایات خشونت آمیز» شود. مدودف از سال 2008 تا 2012، بین دو دوره ریاست جمهوری ولادیمیر پوتین، که تا امروز در قدرت است، رئیس جمهور بود.

اخطار مسکو به پراگ درباره تحویل تسلیحات به اوکراین

مسکو هم زمان با ادامه جنگ اوکراین و ارسال تسلیحات جمهوری چک به اوکراین، به پراگ هشدار داده است که نباید بدون موافقت روسیه، تسلیحات ساخت اتحاد شوروی را به اوکراین تحویل دهد.

به گزارش تارنمای اکسپتز؛ یان لیپافسکی وزیر امور خارجه چک گفته است که مسکو در نامه سیاسی به این کشور عضو ناتو در شرق اروپا درباره عرضه تسلیحات ساخت اتحاد شوروی بدون رضایت روسیه به کشورهای دیگر هشدار داده است.

لیپافسکی با بی معنی خواندن درخواست روسیه، افزود که وزارتخانه اش به این درخواست واکنش نشان نخواهد داد، زیرا هیچ ماده درباره ممنوعیت صدور مجدد تسلیحات خریداری شده از اتحاد شوروی سابق در قراردادهای دوجانبه وجود ندارد.

روسیه چند روز پیش به صورت رسمی به ایالات متحده و دیگر کشورها هشدار داده بود که حمایت از کی یف با عرضه کمک نظامی، موجب طولانی تر شدن درگیری ها در اوکراین و حتی پیامدهای غیرقابل پیش بینی خواهد شد.

ماریا زاخاروا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه، روز جمعه گفته بود که مسکو هشدارنامه های یکسانی علیه ارسال تسلیحات به اوکراین برای همه کشورها فرستاده که شاید منظورش کشورهای عضو پیمان سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» بوده است.

لیپافسکی ارسال نامه دیپلماتیک توسط روسیه را روش دیگری برای بازداشتن پراگ از حمایت از اوکراین، با انتشار اطلاعات نادرست خواند و افزود: ارسال کمک های نظامی و دیگر اقلام امدادی به اوکراین، بدون ابهام در راستای منافع راهبردی چک قرار دارد.

به گفته وی، سفیر روسیه در اوایل مارس به معاون وزارت امور خارجه چک اطلاع داد که مسکو انتظار حملات تروریستی به کاروان های حامل تسلیحات غربی برای اوکراین را دارد که پراک این پیام را تهدید آشکاری در باره آمادگی روسیه برای خرابکاری می داند. روسیه همچنین اعلام کرده که توانایی جلوگیری از این حملات را ندارد که به معنای رشته تهدیدهای دیگری از طرف مسکو است. مسکو پیام های همانندی برای هم پیمانان ما در اتحادیه اروپا و ناتو فرستاده و از هنگام آغاز این جنگ، برای بازداشتن آنان از ارسال کمک به اوکراین، تلاش می کرده است.

جمهوری چک در هفت هفته ای که از آغاز جنگ اوکراین می گذرد، تسلیحاتی مانند تانک، خودروی زرهی و دیگر کمک های نظامی برای این کشور فرستاده است.

روزنامه واشنگتن پست نیز نوشت: مسکو در یادداشت دیپلماتیکی به ایالات متحده و ناتو، در باره تحویل حساس ترین سامانه های تسلیحاتی به اوکراین هشدار داده و افزوده که این اقدام ها، مانند ریختن سوخت بر آتش این درگیری هاست که شاید پیامدهای غیرقابل پیش بینی داشته باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا با عدم تائید دریافت هرگونه پیام سیاسی، بر ادامه ارسال تسلیحات به اوکراین تاکید کرده است.

این سخنگو که نامش ذکر نشده افزود: ما می توانیم ارسال کمک های امنیتی به ارزش میلیاردها دلار را به همراه متحدان و شریکانمان به اوکراین تائید کنیم که کی یف از انها برای دفاع از خود در برابر تجاوز بی منطق روسیه و اقدامات خشن و وحشتناک نیروهایش، استفاده می کند.

ایالات متحده چند روز پیش محموله تسلیحات نظامی به ارزش ۸۰۰ میلیون دلار برای اوکراین فرستاد که به این ترتیب مجموع کمک های تسلیحاتی واشنگتن به این کشور از آغاز جنگ در ۵ فوریه ۲۴(اسفند ماه) به ۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار می رسد.

دولت جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا آشکارا اعلان کرده که قصد دارد تجهیزات و تسلیحات سنگین و پیشرفته تر بیشتری به کی یف تحویل دهد که شامل بالگرد، هواپیما (پهپاد) و شناور بی سرنشین، توپخانه دوربرد هویتزر ۱۵۵ میلی متری و آموزش نظامیان این کشور برای کاربرد این تسلیحات می شود.

پراک نیز تاکنون تانک تی – ۷۲ و نفربر زرهی برای اوکراین فرستاده است.

وزارت دفاع روسیه: بیش از ۱۷۰۰ مزدور لهستانی و بیش از ۱۰۰۰ نفر از آمریکای شمالی در اوکراین فعال هستند.

به گفته وزارت دفاع روسیه، بزرگترین گروه مزدور در اوکراین از لهستان است و شامل بیش از ۱۷۰۰ مزدور و پس از آن ۱۵۰۰ آمریکایی و کانادایی است. گفته می شود مزدوران انگلیسی و گرجی هر کدام با ۳۰۰ نفر در اوکراین فعال هستند.

اولتیماتوم راهروی عبور برای ستیزه جویان نازی مسدود شده در آزوفستال به پایان رسیده است

در ساعت 13:00 به وقت مسکو (12:00 به وقت برلین) اولتیماتوم برای ستیزه جویان مسدود شده در Azovstal به پایان رسید. ارتش روسیه از ساعت 06:00 تا 13:00 به وقت مسکو (از ساعت 05:00 تا 12:00 به وقت برلین) راهروهای بشردوستانه ای را که نئونازی های اوکراینی از طریق آنها می توانستند از محاصره خارج شوند را مسدود کرد.

فیلم گرفته شده در نزدیکی Azovstal قبلاً در اینترنت منتشر شده است – نیروی هوایی روسیه حملات خود را به تأسیسات آغاز کرده است.
لینک فیلم: https://t.me/readovkanews/31164
وزارت خارجه روسیه خطر درگیری با ناتو را در قطب شمال می بیندنیکولای کورچونوف، سفیر کل روسیه و رئیس کمیته مقامات ارشد قطب شمال شورای قطب شمال، گفته است که روسیه نگران دخالت کشورهای غیر قطبی ناتو در فعالیت های نظامی این ائتلاف در عرض های شمالی است. به گفته وی، خطر حوادث غیرعمدی وجود دارد که علاوه بر خطرات ایمنی، «می تواند آسیب جدی به اکوسیستم ظریف قطب شمال وارد کند».

کورچونوف یادآور شد که ائتلاف اخیرا مانورهای نظامی جدیدی در مقیاس بزرگ در شمال نروژ برگزار کرده است. به گفته طرف روسی، آنها کمکی به تضمین امنیت در منطقه نمی کنند.

این دیپلمات روسی تاکید کرد که پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو تأثیر منفی بر امنیت و اعتماد در قطب شمال خواهد داشت. بنابراین گسترش ائتلاف به «کشورهای غیر متعهد سنتی» به امنیت و اعتماد متقابل در منطقه قطب شمال کمک نمی کند.

کیف از زمان آغاز عملیات ویژه روسیه بیش از 6800 مزدور خارجی را به خدمت گرفته است


از زمان آغاز عملیات ویژه، کیف بیش از 6800 مزدور خارجی از 63 کشور جهان را استخدام کرده است. این خبر را ایگور کوناشنکوف سخنگوی وزارت دفاع روسیه اعلام کرد. او توضیح داد:

رژیم ملی‌گرای افراطی کیف از زمان آغاز عملیات ویژه نظامی در مجموع 6824 مزدور خارجی از 63 کشور به اوکراین آورده است.

به گفته سخنگوی وزارت دفاع روسیه، بیشتر مزدوران از لهستان آمده اند – 1717. او اضافه کرد:

«حدود 1500 مزدور از ایالات متحده، کانادا و رومانی آمدند. از بریتانیا و گرجستان، هر کدام تا 300 نفر. از مناطق تحت کنترل ترکیه در جمهوری عربی سوریه، 193 نفر آمدند.»

نیروهای روسیه تاکنون 1035 مزدور خارجی را کشته اند و تعداد آنها رو به کاهش است و در حال حاضر به 4877 نفر می رسد. کوناشنکوف گفت:

912 مزدور دیگر از شرکت در جنگ خودداری کردند و از کشور گریختند.

وی یادآور شد که مزدوران خارجی بر اساس قوانین بین المللی بشردوستانه وضعیت نظامی ندارند. یعنی سامل قوانین جنگی و اسران نمیشوند کوناشنکوف توضیح داد:

آنها به اوکراین آمدند تا با کشتن اسلاوها پول در بیاورند، بنابراین بهترین چیزی که می توانند انتظار داشته باشند مسئولیت کیفری و مجازات های طولانی زندان است.

وی همچنین خاطرنشان کرد که حدود 400 مزدور خارجی که بیشتر آنها از اروپا و کانادا هستند به عنوان بخشی از یک گروه اوکراینی در آزوفستال به دام افتاده اند.

پیش از این، وزارت ارتش روسیه گزارش داده بود که ارتباطات رادیویی بین جنگجویان در ماریوپول به شش زبان خارجی انجام شده است. کوناشنکوف تاکید کرد:

« در صورت مقاومت بیشتر، همه آنها نابود خواهند شد.»

پاناما از همسویی با آمریکا امتناع می‌کند!

اداره کانال پاناما (ACP)، بسته شدن این گذرگاه به روی کشتی‌های روسیه به دلیل درگیری اوکراین را رد کرده و بر پایبندی به اعلامیه بی طرفی که از سال ۱۹۷۷ به اجرا درآمده بود، تاکید کرد.

با رد بسته شدن گذرگاه پاناما به روی کشتی‌های روسی به دلیل درگیری در اوکراین، انتظار می رود این موضوع یکی از موارد در دستور کار سفر آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا به پاناما در ۱۹ و ۲۰ آوریل (۳۰ و ۳۱ فروردین) باشد.

به گزارش تارنمای اسپوتنیک موندو، در بیانیه‌ای که از سوی مقامات پاناما منتشر شده، آمده است: کانال پاناما وضعیت کنونی اوکراین را از نزدیک دنبال می‌کند، اما این یک آبراه بین‌المللی ترانزیتی با بی‌طرفی دائمی است.

بی طرفی اعلامی از زمان امضای معاهدات در سال ۱۹۷۷ بین جیمی کارتر رئیس جمهوری وقت ایالات متحده و عمر توریخوس رئیس جمهوری وقت پاناما برای بازپس‌گیری کنترل مسیر بین اقیانوسی توسط پاناما به اجرا درآمده است. این بی‌طرفی، ترانزیت ایمن و آزاد کشتی‌های همه کشورها را چه در زمان صلح و چه در جنگ تضمین می ‌کند.

«مارسلو مونتس» تحلیلگر آرژانتینی مسائل بین‌المللی می‌گوید، این تصمیم که توسط «اریکا موینِس» وزیر امور خارجه پاناما اعلام شده است، مبتنی بر سیاست خارجی پاناما بر اساس دفاع از منافع ملی این کشور است.

این تحلیلگر بین‌المللی خاطرنشان کرد خط وابستگی ایالات متحده به پاناما در سال‌های اخیر شروع به شکسته‌شدن کرده است؛ روندی که از زمان روی کار آمدن لائورنتینو کورتیزو از حزب انقلابی دموکراتیک در سال ۲۰۱۹ سرعت گرفته است.

وی افزود: این اقدام پاناما، سیاست خارجی منسجم‌تر و برابرتر در قبال منافع ایالات متحده را حفظ می‌کند.

به گفته مونتِس، واضح است که این اقدام به این معنی است که رویه پاناما به طور خودکار با تصمیمات واشنگتن سازگار نیست و دیدگاه ژئوپلیتیکی مشابهی نسبت به جهان ندارد. این یک سابقه بسیار جالب توجه برای آمریکای لاتین محسوب می‌شود.

به این ترتیب، سیاست خارجی پاناما، همسو با موضع قدرت‌های منطقه‌ای مانند برزیل، مکزیک و برخی کشورهای دیگر، سعی در ایجاد نوعی موضع سوم در قبال جنگ اوکراین دارند که لزوماً حمایت مطلق از منافع روسیه نیست و به طور خودکار به مواضع واشنگتن نیز پایبند نیست.

پاناما که ۳.۵ درصد تجارت دریایی جهان از کانال متعلق به این کشور عبور می‌کند، تا کنون هیچ تحریمی علیه روسیه اعمال نکرده و به رای موافق به اخراج این کشور از شورای حقوق بشر سازمان ملل بسنده کرده است.

به گفته مونتس، تصمیم پاناما برای حفظ بی‌طرفی در مورد عبور کشتی‌های روسی از کانال، «سابقه مهمی برای منطقه» آمریکای لاتین و «سد مهاری برای منافع هژمونیک واشنگتن» است.

این تحلیلگر یادآور می‌شود که این کانال خدمات مهمی را به حمل و نقل دریایی به عنوان وسیله ای برای جهانی شدن ارائه می دهد. اگر مسیر عبور کشتی‌های روسی بسته شود، ضربه شدیدی به تجارت منطقه‌ای و جهانی خواهد بود، زیرا این کشور اوراسیا صادرکننده عمده کودها و مواد شیمیایی کشاورزی و همچنین تجهیزات صنعت خودروسازی و منابع انرژی است.

«سائول مندز» رئیس اتحادیه ملی کارگری صنایع عمرانی پاناما و نامزد سابق ریاست جمهوری پاناما پیشتر گفته بود که تحریم‌های اعمال شده توسط قدرت‌های غربی علیه روسیه، دارای عواقبی برای اقتصاد جهانی است و هزینه‌های زندگی را در کشورهایی همچون پاناما که دستمزدها بسیار پایین است، بیشتر می‌کند.

هزینه تحریم‌های روسیه را چه کسی پرداخت می‌کند؟

در مقاله ای که در روزنامه چینی «گلوبال تایمز» منتشر شده است، تحریم‌های اقتصادی بی‌پروا علیه روسیه یکی دیگر از ماجراجویی های ژئوپلیتیکی آمریکا است که تمام جهان باید هزینه آن را پرداخت کنند.

اسپوتنیک موندو با اشاره به اینکه «عوامل متعددی و یکی از اصلی‌ترین آن‌ها همه‌گیری کووید-۱۹، موجب تورم بالا در سراسر جهان شده است» تاکید کرد نرخ تورم فعلی جهانی به وضوح به دلیل درگیری در اوکراین و تحریم‌های اقتصادی کشورهای غربی علیه روسیه است.

در ادامه گزارش آمده است، شکی نیست که این وضعیت به دلیل افزایش قیمت انرژی و مواد خام که به دلیل بحران اوکراین و «تحریم های نادرست اقتصادی سازماندهی شده آمریکا علیه روسیه»، تشدید شده است.

به نوشته این رسانه، اگرچه واشنگتن دیگر کشورها را به بروز تورم متهم می‌کند، اما این مسئله چیزی مگر تلاشی ناموفق برای سرزنش کشورها و پنهان کردن اشتباهات خود در مدیریت همه‌گیری و مشکلات ناشی از تحریم‌ها علیه مسکو نیست.

اسپوتنیک موندو نوشت: «در حالی که زنجیره‌های عرضه جهانی هنوز به طور کامل از این همه‌گیری بهبود نیافته‌اند، وضعیت اوکراین و تحریم‌های ضد روسیه اختلالات عرضه را تشدید می‌کند. ما شاهد کمبود انرژی، مواد خام و غذا هستیم و کشورهای سراسر جهان بیشترین بار را از ماجراجویی‌های ژئوپلیتیک ایالات متحده متحمل می‌شوند».

بر اساس گزارش، تحریم‌های غرب همچنین به منافع کشورهای در حال توسعه که در واردات مواد غذایی و سایر کالاهای ضروری با تورم بالا مواجهند، آسیب جدی می‌زند. بسیاری از این کشورها پیشتر با مشکلات جدی اقتصادی مواجه شده‌اند و افزایش قیمت‌ها ناشی از اقدامات علیه روسیه وضعیت را بدتر می‌کند.

در ادامه این رسانه می نویسد در چنین شرایطی، تنها می‌توان امیدوار بود که غرب دیگران را مقصر نشناسد بلکه تلاش‌های خود را بر حل‌وفصل مشکلات اقتصادی متمرکز کند که می‌تواند به پیامدهای جدی جهانی منجر شود.

….
ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در ساعات اولیه ۲۴ فوریه (پنج اسفند) آغاز عملیات نظامی ویژه در اوکراین را اعلام کرد. یکی از اهداف اساسی این عملیات، به گفته پوتین، غیرنظامی کردن اوکراین است.

بسیاری از کشورها، به استثنای چین، عملیات نظامی روسیه در اوکراین را به شدت محکوم کردند و مجموعه‌های مختلفی از تحریم‌ها علیه مسکو اعمال کردند.

در عصر جهانی شدن، اعمال تحریم‌های اقتصادی و تجاری بر روسیه می‌تواند منجربه یک بحران جهانی شود که پیامدهای آن در حال حاضر نیز در بسیاری از نقاط جهان احساس می‌شود.

«اوسکار روخاس» اقتصاددان دانشگاه ملی خودمختار مکزیک نیز می‌گوید: شما می‌خواهید یک کشور را تحریم کنید اما در واقع، کل بازار را تحریم می‌کنید. او معتقد است که افزایش قیمت انرژی و مواد غذایی، ترکیبی عالی برای تشدید تورم جهانی است.

به این ترتیب، پیامدهای مجازات کشوری که توسط ولادیمیر پوتین اداره می‌شود، پیشتر در مقیاس جهانی منعکس شده است. «کو دونگیو» رئیس سازمان خواروبار و کشاورزی سازمان ملل متحد (فائو) پیشتر (هشت آوریل/ ۱۹ فروردین) هشدار داد که قیمت مواد غذایی به بالاترین میزان خود رسیده است؛ واقعیتی که بیشترین ضربه را به فقیرترین طبقات وارد می‌کند.

این آژانس هشدار داد: قیمت‌های بین‌المللی گندم، ذرت و روغن‌های گیاهی به دلیل درگیری‌ها در منطقه دریای سیاه افزایش یافته است که باعث ایجاد ناآرامی در بازارهای تجارت این محصولات اساسی شده است.

در ایالات متحده، جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا تلاش‌های زیادی برای کاهش قیمت سوخت و در نتیجه کاهش تورم انجام داده است. با این حال، نتایج آنطور که انتظار می‌رفت، پیش نرفته است و حتی بسیاری از شهروندان آمریکایی از جنوب این کشور و از مرز مکزیک عبور کرده‌اند تا مخازن بنزین خود را پر کنند. در برخی از شهرهای جنوب ایالات متحده، یک گالن بنزین (۳.۷۸ لیتر) تا ۷ دلار قیمت دارد.

روسیه:اوکراین مزدورانی از ۶۳ کشور به خدمت گرفته است


وزارت دفاع روسیه با انتشار گزارشی از تحولات جنگ در اوکراین اعلام کرد که کی یف ۶ هزار و ۸۲۴ مزدور خارجی از ۶۳ کشور مختلف جهان به خدمت گرفته است.

وزارت دفاع روسیه امروز یکشنبه در این گزارش افزود که هزار و ۳۵ مزدور خارجی در اوکراین کشته شدند و ۹۱۲ تن از آنان از جنگ گریختند.

این وزارتخانه همچنین در شرح خسارات وارد آمده به اوکراینی ها اضافه کرد که نیروهای ارتش روسیه یک کارخانه مهمات سازی در نزدیکی بروواری یک شهر نزدیک به کی یف را با موشک های هدایت شونده تخریب کردند.

درحالیکه مسکو در ساعات اولیه امروز به نیروهای کی یف هشدار داده بود که سلاح های خود را زمین گذاشته و تسلیم شوند، وزارت دفاع این کشور اعلاl کرد که اوکراینی ها از تسلیم شدن خودداری کردند.

روسیه روز شنبه اعلام کرد که نیروهای نظامی این کشور یک کارخانه تعمیر تانک در کی یف را هدف گرفتند.

مسکو گفت:‌ یک مرکز نظامی در شهر جنوبی نیکولایف در نزدیکی دریای سیاه را با یک سلاح دوربرد هدف قرار داده است.

طبق اعلام وزارت دفاع روسیه، موشک‌های دوربرد این کشور توانسته هدف خود را با دقت بالا در شهر کی‌یف و همچنین تاسیسات نظامی در نیکولایف را نابود کند.

وزارت دفاع روسیه: گروگان ها در مسجد ماریوپل آزاد شدند


نیروهای ویژه روسیه گروگان‌هایی را که ملی‌گرایان اوکراینی در مسجدی ترکیه‌ای در ماریوپول نگه داشته بودند، آزاد کردند. ژنرال ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه در بیانیه ای اعلام کرد. او گفت:

در جریان عملیات آزادسازی شهر ماریوپل، به درخواست اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، عملیات ویژه ای برای آزادسازی گروگان هایی که توسط نازی های اوکراین در یک مسجد ترکیه‌ای ها نگهداری می شدند، در تاریخ ۱۶ آوریل در منطقه پریمورسکی انجام شد.

به گفته کوناشنکوف، به لطف تلاش های فداکارانه تیم عملیات ویژه روسیه، این مسجد منفجر شد و ۲۹ شبه نظامی از جمله مزدوران خارجی کشته شدند. سرلشکر گفت:

گروگان ها، شهروندان یکی از کشورهای مستقل مشترک المنافع، آزاد شدند و به مکان امن منتقل شدند.

وزارت دفاع روسیه از انهدام یک کارخانه مهمات سازی در نزدیکی برواری خبر داد


نیروهای روسیه از موشک های ضد هوایی با دقت بالا برای انهدام یک کارخانه مهمات سازی در نزدیکی روستای برواری استفاده کرده اند. این را سرلشکر ایگور کوناشنکوف، سخنگوی رسمی وزارت دفاع روسیه روز یکشنبه به خبرنگاران اعلام کرد. او توضیح داد:

در طول شب، موشک‌های با دقت بالا یک کارخانه مهمات را در نزدیکی روستای برواری در منطقه کیف منهدم کردند.

به گفته سخنگوی وزارت دفاع روسیه، هوانوردی عملیاتی و تاکتیکی ۶۸ تاسیسات نظامی اوکراین را منهدم کرده است. کوناشنکوف گفت:

در میان آنها، دو دستگاه شناسایی و هدف یاب اس-۳۰۰ در مناطق کرایوایا لوکا و کراسنوآرمیسک و یک سامانه موشکی زمین به هوای اوسا AKM در منطقه سورودونتسک، شش انبار با سلاح های توپخانه موشکی و سوخت منهدم شد.

کوناشنکوف افزود: هوانوردی عملیاتی و تاکتیکی همچنین به ۴۰ منطقه که تجهیزات نظامی و پرسنل اوکراینی در شهرک های کرمننایا، کراسنی لیمان، کولودسی، تورسکویه، یامپولوفکا و نووسلووکا متمرکز شده بودند، حمله کردند. او توضیح داد:

هوانوردان ارتش با پرسنل و تجهیزات و همچنین یک کاروان خودرو در راهپیمایی در طول شب به چهار مرکز نظامی حمله کردند. بیش از ۵۰ سرباز اوکراینی کشته شدند، هفت خودروی جنگی پیاده نظام و نفربر زرهی و ۱۴ خودروی زرهی منهدم شد.

زلنسکی: اوکراین آماده گفتگو با روسیه درباره ناتو و کریمه است، اما تنها پس از خروج نیروها


اوکراین آماده است تا در مورد ناتو و وضعیت کریمه با روسیه گفتگو کند، اما تنها پس از پایان عملیات نظامی و خروج نیروهای روسیه از خاک اوکراین. این چیزی است که ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین در مصاحبه با رسانه آنلاین اوکراین گفت. او در ادعاهای ناروشنی که بیشتر شبیه حرف های کسانی است که کوکائین مصرف میکنند گفت:

«من فکر می کنم همه چیز باید به آرامی و آرام به مراحل عادی تقسیم شود. تفاهم وجود دارد.!!! تضمین های امنیتی وجود دارد که ما می خواهیم. (این در حالیستکه او دیروز ادعا کرد تضمین های امنیتی وجود ندارد و آمریکا اسلا تضمینی نمی دهد!) مسئله ناتو وجود دارد، بیایید در مورد آن صحبت کنیم. این در مورد کریمه است و ما درک می کنیم که «اگر این شرایط وجود داشته باشد. دیگر خبری از شلیک گلوله نیست، ما باید جلو برویم و در مورد آن صحبت کنیم. این یک اقدام عادی است. به نظر من این طبیعی است. ما با یکدیگر صحبت خواهیم کرد و ما موظف هستیم که تصمیم بگیریم. به شرطی که روسیه خارج شود و نبروهایش اوکراین را ترک کنند بعد گفتگو می‌کنیم»

آخرین پیشنهاد ارتش روسیه به نیروهای اوکراین و ملی‌گرایان برای تسلیم شدن

وزارت دفاع فدراسیون روسیه اوایل بامداد امروز اعلام کرد که نیروهای مسلح روسیه به نیروهای اوکراینی و ملی گرایان گیر افتاده در کارخانه متالورژی «آزوف استال» (Azovstal) شهر ماریوپل پیشنهاد کردند که با توجه به وضعیت فاجعه باری که در کارخانه بوجود آمده، از ساعت 06:00 صبح یکشنبه 17 آوریل که رژیم سکوت نیم ساعته برقرار خواهد شد، سلاح‌های خود را بر زمین گذاشته و خود را تسلیم کنند تا زندگی آنها تضمین شود.

روز شنبه، گزارش شد که نیروهای اوکراین مواضع خود در ساختمان موزه تاریخ محلی در نزدیکی کارخانه «آزوف استال» در ماریوپل را ترک کرده و به محوطه این کارخانه، بعنوان آخرین سنگر پناه بردند.به گزارش «خبرگزاری تاس» ایگور کوناشنکوف، سخنگوی ارشد وزارت دفاع روسیه افزود: تنها راه نیروهای اوکراینی برای نجات جان خود زمین گذاشتن سلاح‌ها است.

وی ادامه داد: اگر نیروهای اوکراینی تا ساعت ۶ صبح (به وقت مسکو) روز یکشنبه سلاح‌های خود را کنار بگذارند، در امان خواهند بود.

وی تصریح کرد که تاکنون یک هزار و ۴۶۴ نیروی اوکراینی در ماریوپل خود را تسلیم نیروهای روسیه کرده‌اند.

وزارت دفاع روسیه روز شنبه در بیانیه‌ای جداگانه اعلام کرد که نیروهای نظامی این کشور توانسته‌اند تمام مناطق شهر ماریوپل را از وجود نیروهای اوکراینی پاک‌سازی کنند و تنها تعداد کمی از نیروهای اوکراینی در کارخانه فولاد ازووتسال باقی مانده‌اند.

درگیری‌های شدید در شهر بندری ماریوپل به مدت چند هفته ادامه داشته است و تسخیر این شهر برای روسیه یک پیروزی راهبردی محسوب می‌شود.

شهردار ماریوپل اوکراین با گذشت بیش از ۶ هفته از محاصره و حملات گسترده نیروهای روسیه، مدعی شده که دستکم ۲۱ هزار تن در این شهر راهبردی که قطب صنعتی اوکراین به شمار می‌رفت، جان خود را از دست داده‌اند.

در ماریوپل که پیش از آغاز جنگ اوکراین از ۲۴ فوریه (پنجم اسفند ماه) با حمله همه جانبه نیروهای روسیه، ۴۵۰ هزار شهروند داشت، اکنون ۱۲۰ هزار تن باقی مانده‌اند و اجساد بسیاری از هزاران قربانی درگیری‌های شدید در خیابان‌هایش پراکنده شده‌اند.

کمبود تسلیحات، تدارکات و پشتیبانی توانایی نیروهای مدافع ماریوپل را برای ادامه مقاومت در برابر نیروهای روسیه تهدید می‌کند.

در پی ادعای حمله هوایی نیروهای روسیه در اوایل مارس به یک بیمارستان و زایشگاه در ماریوپل، این شهر در معرض توجه جهانی قرار گرفت و کشورهای غربی این اقدام را جنایت جنگی دانستند.

همچنین گفته می‌شود که در حمله هوایی به یک تالار نمایش در همین شهر که به پناهگاه شهروندان تبدیل شده بود، ۳۰۰ تن جان خود را از دست داده‌اند.

روسیه و اوکراین روز شنبه برای ایجاد ۹ گذرگاه انساندوستانه در چند شهر این کشور توافق کردندمقام روس: درباره تهدید به اعدام نیروهای اوکراینی توسط مقامات کی‌یف

سرهنگ میخائیل میزینتسیف، رئیس ستاد هماهنگی بین وزارتخانه‌ای روسیه برای واکنش بشردوستانه در اوکراین و رئیس مرکز کنترل دفاع ملی فدراسیون روسیه شب گذشته اعلام کرد که مقامات کی‌یف ملی‌گرایان اوکراینی که کارخانه آزوف استال شهر ماریوپول گیر افتاده‌اند، را در صورت تلاش برای تسلیم شدن به نیروهای مسلح روسیه، تهدید به اعدام کرده است.

به گفته وی، طبق رهگیری پیام‌های رادیویی، ملی گرایان و مزدوران خارجی حاضر در این کارخانه تلاش می کنند با ستاد مرکزی ارتش اوکراین تماس گرفته و اجازه تسلیم بگیرند، زیرا آنها در وضعیتی ناامیدکننده قرار دارند و عملاً آب و غذایی ندارند. میزینتسیف افزود، آنها به طور مداوم از مقامات رسمی کی‌یف برای زمین گذاشتن سلاح و تسلیم شدن درخواست مجوز می کنند و این در حالی است که مقامات اوکراینی قاطعانه تسلیم شدن را ممنوع کرده و تهدید به اعدام‌های متعاقب می‌کنند.

زلنسکی: انهدام نیروهای مسلح اوکراین در ماریوپل به منزله پایان مذاکرات خواهد بود

ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین شب گذشته، شنبه ادعا کرد که در صورت نابود شدن ارتش اوکراین و تشکیلات ملی گرایان در شهر ماریوپول، کی‌یف مذاکرات با مسکو را متوقف خواهد کرد. رهبر رایت افراطی اوکراین گفت: من می خواهم بگویم که نابودی بچه‌های ما (منظور نئو نازی های آزوف است – مترجم) در ماریوپل به همه مذاکرات پایان خواهد داد.وزارت دفاع روسیه: سازمان بهداشت جهانی به استقرار نیروهای مسلح اوکراینی در بیمارستان‌ها واکنش نشان دهد

میخائیل میزینتسیف، رئیس مرکز کنترل دفاع ملی روسیه از این مسئله انتقاد کرد که سازمان بهداشت جهانی (WHO) هنوز به این واقعیت که نیروهای نئونازی اوکراینی از بیمارستان‌ها در مناطق مختلف این برای انجام عملیات نظامی استفاده می کنند، واکنش مناسبی نشان نداده است، در حالیکه موسسات پزشکی باید برای ارائه مراقبت‌های پزشکی و نه به عنوان سنگرها و نقاط تیراندازی برای عملیات‌های رزمی استفاده شوند.

به گفته این مقام نظامی روس، «غرب متمدن» نسبت به سرنوشت غیرنظامیان اوکراینی بی تفاوت است و جلوی نقض قوانین بین المللی بشردوستانه توسط نیروهای نظامی اوکراین را نمی‌گیرد. وی بار دیگر از همه سازمان‌های بین‌المللی به‌ویژه سازمان جهانی بهداشت خواست تا بر مقامات رسمی کی‌یف تأثیر گذاشته و اقدامات مؤثری برای جلوگیری از استفاده از بیمارستان‌ها برای مقاصد نظامی انجام دهند.تسلیم شدن بیش از 1400 نیروی اوکراینی در شهر ماریوپل

سرلشکر ایگور کوناشینکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه شب گذشته، شنبه اعلام کرد: «در جریان عملیات آزادسازی شهر ماریوپل، یک هزار و 464 نظامی اوکراینی تاکنون تسلیم شده‌اند و تعداد تسلیم شدگان هر روز در حال افزایش است.»

به گفته وی، منطقه شهری ماریوپول به طور کامل از وجود نیروهای ملیگرای گروه آزوف، مزدوران خارجی و نیروهای مسلح اوکراین پاکسازی شده و تنها گروهی از این نیروهای مسلح اوکراین در محوطه کارخانه متالورژی «آزوف استال» – Azovstalگیر افتاده‌اند.

کوناشینکوف یادآور شد: «تنها شانس آنها برای نجات جانشان این است که داوطلبانه اسلحه خود را زمین بگذارند و تسلیم شوند.» به گفته وی، تعداد سربازان اوکراینی، نازی‌ها و مزدوران خارجی در این کارخانه از 2 هزار و 500 نفر تجاوز نمی‌کند.

شنیده شدن صدای انفجارهایی در کی‌یف

به گزارش رسانه های محلی، صدای انفجار هایی در کی یف شنیده می شود. در ابتدا هنوز جزئیاتی در این باره مشخص نیست. به گفته منابع اوکراینی، ارتش روسیه همچنین به حملات هوایی به شهر بندری ماریوپل که به شدت مورد مناقشه قرار گرفته است، ادامه می دهد. این خبر را ستاد کل اوکراین در گزارش وضعیت خود در روز یکشنبه اعلام کرد. بر این اساس همچنین حملاتی نیز در منطقه بندری رخ داده است. واحدهای روسی نیز احتمالا برای عملیات دریایی برای فرود در ماریوپل آماده می شدند.‎

سبزهای آمریکائی خواستار عرضه تسلیحات بیشتر به اوکراین شد

«جم اوزدمیر»، وزیر کشاورزی آلمان از اعضای رهبری حزب سبز و لابی پرو امپریالیستی آتلانتیک بروکه به بهانه مبارزه جلوگیری از بحران جهانی گرسنگی، بر افزایش عرضه تسلیحات به اوکراین تاکید دارد. این مقام آلمانی به روزنامه های گروه رسانه‌ای فونکه گفت: ما اخبار نگران کننده‌ای از اوکراین دریافت می کنیم، جایی که ظاهراً نیروهای روسی عمدا زیرساخت های کشاورزی و زنجیره های تامین را نیز تخریب می کنند. این می تواند اثرات بلندمدتی بر عملکرد کشاورزی اوکراین و در نتیجه بر عرضه جهانی داشته باشد. به همین دلیل بسیار مهم است که غرب با سلاح‌های بیشتر و مؤثرتر از اوکراین حمایت کند – و آلمان نباید از این امر مستثنی شود.

اوزدمیر همچنین تاکید کرد که برای تحت کنترل درآوردن وضعیت عرضه جهانی، کمیته جهانی غذا و کشاورزی سازمان ملل متحد باید نقش اصلی را ایفا کند. وی افزود: در اینجا ما باید در مورد مسائل اساسی و ساختاری سیاست کشاورزی و غذا در سراسر جهان به توافق برسیم. چالش های جهانی نیازمند راه حل های جهانی هستند.‎

درخواست کمیسیون اروپایی از اعضاء برای ارسال تسلیحات بیشتر به اوکراین

«اورزولا فون در لاین»، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا از کشورهای عضو این اتحادیه خواسته است که به سرعت تسلیحات را به اوکراین تحویل دهند. فون در لاین در گفتگویی با بیلد آلمان گفت: برای همه کشورهای عضو، آنهایی که می توانند باید سریع عمل کنند، زیرا تنها در این صورت است که اوکراین می تواند در مبارزه تدافعی شدید خود علیه روسیه دوام بیاورد. وی افزود: من بین سلاح های سبک و سنگین فرقی نمی گذارم. اوکراین باید آنچه را که برای دفاع از خود نیاز دارد دریافت کند و هر آنچه می تواند انجام دهد.

رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا شهروندان اروپا را برای یک درگیری نظامی طولانی آماده کرده و گفت: ما باید هر کاری را انجام دهیم تا هر چه سریعتر به این جنگ پایان دهیم. وی در عین حال اعلام کرد که باید خود را برای این واقعیت آماده کنیم که در بدترین حالت، جنگ می‌تواند ماه‌ها و حتی سال‌ها طول بکشد.‎

اولین بخش از بسته حمایتی جدید تسلیحاتی آمریکا به اوکراین رسید

اولین بخش از آخرین بسته حمایتی تسلیحات و مهمات آمریکا وارد اوکراین شد. این خبر را سی‌ان‌ان یکشنبه به نقل از یک مقام در کاخ سفید گزارش داد. واشنگتن روز چهارشنبه به کی یف ارائه تسلیحات و مهمات دیگری به ارزش 800 میلیون دلار (740 میلیون یورو) از جمله توپخانه، خودروهای زرهی و بالگرد را وعده داده بود.

این محموله‌های جدید برای حمایت از اوکراین، به‌ویژه با توجه به حمله گسترده روسیه در منطقه شرقی دونباس در نظر گرفته شده است. از زمان آغاز جنگ روسیه در اواخر فوریه، ایالات متحده تا به حال تسلیحاتی به ارزش 2.5 میلیارد دلار به اوکراین تحویل داده و یا به تحویل آن متعهد شده است. از آغاز سال گذشته، کمک های نظامی ایالات متحده به کی یف حدود 3.2 میلیارد دلار بوده است.

افشای برنامه آموزش نظامیان اوکراینی در کشورهای عضو ناتو

مجله آمریکایی «فارین پالیسی» روز شنبه گزارش داد که ممکن است مربیان نظامی اوکراینی برای آموزش استفاده از سیستم های تسلیحاتی جدید ارسالی به کشورهای عضو ناتو اعزام شوند.

یک مقام ارشد وزارت دفاع آمریکا به شرط ناشناس ماندن گفت که مربیان نظامی اوکراینی اکنون در حال برنامه ریزی برای سفر به کشورهای ناتو در شرق اروپا برای آموزش استفاده از سیستم های جدید مانند تسلیحاتی هستند.

اوایل روز شنبه مشخص شد که وزارت دفاع جمهوری لتونی برای ارتش اوکراین آموزش کار با هواپیماهای بدون سرنشین ترتیب داده است

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: