پرش به محتوا

مشاهدات مزدوران انگلیسی و دانمارکی از اوکراین.

مترجم م. پایور مجله هفته

یک مزدور انگلیسی در اوکراین دستگیر شده است، دانمارکی قتل اسرای روسی را شرح می دهد

به گزارش روسیه امروز، داوطلبان و مزدوران خارجی که برای کیف در مناقشه اوکراین میجنگند اخیرا توجه رسانه ها را به خود جلب کرده اند. یکی از این مزدوران در ۱۳ آپریل در ماریوپل تسلیم شد، یک مزدور دیگر تایید کرد که نیروهای کی یف در حال کشتن اسیران جنگی روسی هستند.

موضوع خارجی ها – اعم از فرستادگان غربی، داوطلبان یا مزدوران از غرب یا جاهای دیگر – که وارد نیروی شبه نظامی کی یف شده اند و به عنوان مستشار، متخصص یا سرباز علیه نیروهای روسیه و شبه نظامیان دو جمهوری خلق دونتسک و لوگانسک جنگیدند، ورد زبان دهان همه است.
تنها در ۸ آوریل بود که وزارت دفاع روسیه توجه خود را به این واقعیت جلب کرد که پیام های رادیویی رهگیری شده و در این گفتگو معلوم شد که افرادی از حداقل شش کشور در ماریوپل فعال بودند. رمضان قدیروف اخیراً با استناد به شهادت یک ملی‌گرای اوکراینی اسیر اعلام کرده است که بر اساس برخی گزارش‌ها، بیش از ۲۰۰ مزدور خارجی در طرف اوکراینی در ماریوپول جنگیده‌اند. ژنرال ایگور کوناشنکوف سخنگوی ارتش در نشست خبری در ۹ آوریل در این باره گفت:

«ارتباطات رادیویی رهگیری شده نشان می دهد که در مناطق اشغالی شهر، علاوه بر نازی های گردان آزوف و بقایای نیروهای مسلح اوکراین، تعداد قابل توجهی مزدور خارجی نیز حضور دارند. علاوه بر زبانهای اوکراینی و روسی، ارتباطات رادیویی به شش زبان دیگر، عمدتا اروپایی نیز برقرار است.»

بدیهی است که این محافظان به اصطلاح ارزش های اروپایی نیستند که در شهر محاصره شده اند، بلکه مزدوران خارجی هستند – که آمده اند تا اسلاوها را در ازای دلار آمریکا در پس سواستفاده از سپر انسانی غیرنظامیان بکشند.

تنها چند روز قبل، در ۶ آوریل، یکی از اعضای سابق نیروهای مسلح دانمارک با رسانه دانمارکی TV2 مصاحبه کرد. به گفته این مزدور، که تنها با نام «جوناس» شناخته می شود (نام توسط تلویزیون تغییر داده شده است)، او با چشمان خود دیده که چگونه نیروهای وفادار به کیف، اسیران جنگی روسی را به قتل رساندند. خود او البته هرگونه دست داشتن در این قتلها را رد کرد. تی وی ۲ ادعا می کند که هویت واقعی او را می داند و شواهدی را دیده است که او واقعاً در اوکراین جنگیده است و در حال حاضر یکی از اعضای ارتش اوکراین است. این اولین بار نیست که «یوناس» در یک نقطه بحرانی خود را درگیر جنگ کرده است. در این گزارش معلوم نشده است که آیا وی قبلاً به عنوان داوطلب یا مزدور یا فقط به عنوان یک سرباز حرفه ای در عملیات های رزمی شرکت داشته است.
او شاهد انهدام پایگاه مزدوران خارجی در یاورو در نزدیکی لوو توسط یک موشک هدایت شونده میان برد بود – و تخمین می‌زند که پس از این حمله حدود نیمی از خارجی‌ها از بیم جانشان فرار کرده و از طریق خاک لهستان راهی خانه خود شدند. در عوض، دانمارکی مورد نظر به شرق اوکراین، جایی که سخت‌ترین درگیری‌ها در حال وقوع است، رفت و در میان جاهای دیگر جنگ در ماریوپول را انتخاب کرد. در این گزارش گفته نشد که آیا او در زمان مصاحبه هنوز در شهر بوده یا خیر. در عوض، «یوناس» توصیف می کند که بارها شاهد قتل اسیران جنگی روسی بوده است، که او آن را یک جنایت جنگی محکوم می کند و هر گونه دخالت در آن را رد می کند. او صریحاً تأیید نمی کند که نیروهای وفادار به کیف مایل به مبادله زندانیان هستند:

«من قبلاًذهم در مورد تبادل موفق زندانیان چیز هائی شنیده بودم و ایت تمام ماجراست – اما نتیجه نهایی؟ معلوم نشد، فقطمردم در حال از بین رفتن هستند.»

مزدور غربی گفت که او قبل از اعدام روس ها با برخی از اسرای روسی صحبت کرد، از جمله او در مورد یک برنامه نویس ۱۸ ساله روسی توضیحاتی داد:

«من نمی توانم بگویم او اینجا به من چه گفت. اما صبح روز بعد او را دفن کردند، یک چنین چیزی روان تو را راحت نمی‌کذارد.»
علیرغم قتل زندانیان غیرمسلح توسط سربازان اوکراینی، «یوناس» می خواهد به جنگ در کنار آنها ادامه دهد – زیرا او درگیری را حمله به اروپا می داند. تک تیرانداز ظاهراً باتجربه به خود می بالد که چندین ده سرباز روسی را کشته است و ابراز امیدواری می کند که هنوز بتواند به رقم سه رقمی برسد. پدرش در دانمارک نیز به او افتخار می کند.

رئیس کمیته تحقیقات روسیه، الکساندر باستریکین، در ۷ آوریل اعلام کرد که اظهارات مزدور دانمارکی در مورد قتل اسیران جنگی روسی توسط نیروهای اوکراینی مورد بررسی قرار خواهد گرفت. این کمیته همچنین به دنبال تعیین نام واقعی تک تیرانداز مظنون خواهد بود. همچنین این فرض مطرح می‌شود که بررسی می‌شود که آیا توصیف عملکرد او فقط نشان دادن یک مزدور است یا با واقعیت مطابقت دارد، که پس از آن باید به تحقیقات علیه «جوناس» منجر شود – اگر او اصلاً زنده دستگیر شود.ماجرای ناپسند یک ستاره رسانه ای

در همین حال، یکی دیگر از چهره‌های بسیار بیشتر مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت: آیدن آیسلین مزدور بریتانیایی که در صفوف نیروهای مسلح اوکراین علیه نیروهای روسیه جنگیده بود، در ۱۳ آوریل ۲۰۲۲ در ماریوپول تسلیم شد. این دستگیری را منابعی در ارتش روسیه گزارش دادند. این نشریه یکی از مطالب اخیر این مزدور را که در صفحه توییتر خود منتشر کرده است نقل می کند:

« ما ۴۸ روز است که تمام تلاش خود را برای دفاع از ماریوپل انجام داده‌ایم، اما چاره‌ای جز تسلیم شدن به نیروهای روسی نداریم. ما نه غذا داریم و نه مهمات. امیدوارم این جنگ به زودی پایان یابد.»

شایان ذکر است که این فرد ۲۷ ساله بریتانیایی در سراسر بریتانیا شهرتی برای خود دست و پا کرده است. بسیاری از روزنامه های بریتانیا، از جمله تایمز و دیلی میل، با تحسین افسارگسیخته‌ای از او گزارش داده بودند.
این توجه تصادفی هم نیست. معلوم شد که آیسلین اصلاً یک سرباز حرفه ای نیست. در عوض، او یک مددکار اجتماعی سابق از شهر کوچک نیوآرک، ناتینگهام شایر است. در نهایت به جای مراقبت از سالمندان، تصمیم گرفت قدرت خود را در جنگ واقعی امتحان کند.
گفته می‌شود که او ابتدا در سوریه می‌جنگید – همانطور که گفته می‌شود در کنار کردهای سوریه علیه شبه‌نظامیان تروریستی دولت اسلامی – در اواسط مارس ۲۰۲۲ سرانجام با گروهی از «داوطلبان» در اوکراین به این نتیجه رسید. «با پوتین مبارزه کند». آیسلین در یک گردان پیاده نظام نیروی دریایی اوکراین مزدوری می کرد – سربازان آن اخیراً در ماریوپل تسلیم شدند و او نیز تسلیم شد.مطبوعات بریتانیا نمی توانستند به اندازه کافی در مورد ستیزه جوی بسیار شجاعی که تصمیم گرفته بود «متجاوزان روس» را سر جایشان بنشاند هیجان زده شوند. در مقالات متعدد روزنامه‌ها، مزدور، که با نام اینترنتی خود به نام «قزاق گوندی» نیز شناخته می‌شود، حتی تا آخرین قطره خون به عنوان نمادی برای مبارزه با «تهاجم روسیه به اوکراین» تجلیل شد. آیسلین خودش این بساط تشویق را راه انداخته بود – او در مصاحبه‌ای سوار بر ,،«اسب بلند افتخار»، قهرمان بلامنازع انگلیسی قمپز در کرده بود که: «من هرگز به اسارت نخواهم رفت.»
اما علیرغم ادعاهای پر سر و صدا، «مسافر» انگلیسی ما مجبور شد اسلحه خود را با خفت و خواری زمین بگذارد و تسلیم شود. یکی از روزنامه نگاران جنگی در این مورد اظهار داشت: «خب، اشتباه شد.»

طبق گزارش ها، آیسلین اولین مزدور بریتانیایی است که در اوکراین تسلیم شده است. با این حال، هنوز هیچ تایید رسمی در مورد این اطلاعات وجود ندارد. یک کلیپ ویدیویی که در بخش اینترنت روسیه هم قابل مشاهده نشان میدهد که مردی که شباهت زیادی به جنگجوی سلفی دارد، ابتدا در مورد مهارت های زبان روسی اش – صحبت میکند که البته متواضعانه آن را «۵۰/۵۰» ارزیابی می کند – سؤال می شود و سپس بازجویی می شود. مزدور با لهجه ای که به احتمال زیاد به عنوان هندی یا پاکستانی طبقه بندی می شود، هرگونه مشارکت در جنگ را انکار می کند:
«به من بگو: آیا تو مردم را کشته ای؟»

«نمی دانم.»

«چرا که نه؟»

«من جنگ نکردم.»

«آیا مردم در مقابل چشمان شما کشته شده اند؟»

«آههه…آه…نه.»


باید مشخص شود که آیا برآمدگی روی پیشانی قزاق خودخوانده ناشی از سقوط ناگهانی از «اسب بلند افتخار» او بوده است یا خیر.
کمیته تحقیقات روسیه فهرستی از اسامی مزدورانی را در اختیار دارد که از ۴۷ کشور به اوکراین آمده اند تا در کنار رژیم افراطی کی یف بجنگند. باید ۶۰۰ نام در این لیست وجود داشته باشد. گفته می شود تنها ۲۰۰ مزدور از کرواسی به اوکراین سفر کرده اند – پس از پیدا شدن پرچم کرواسی در اهتزاز در ملیتوپل، یک وابسته نظامی این کشور در اوایل ماه مارس به وزارت دفاع روسیه احضار شد. روزنامه «مسکوسکی کوسم لوتس» به نقل از ارتش روسیه نوشت که حداقل ۶۰۰ نفر دیگر در اواخر مارس / اوایل آوریل کشته شدند و ۵۰۰ نفر دیگر هم از کشور گریختند. اما همچنین در آغاز ماه مارس، ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین در اینستاگرام اعلام کرد که انتظار می‌رود کمتر از ۱۶۰۰۰ «داوطلب» از سراسر جهان در اوکراین حضور داشته باشند تا تلفات پرسنل بالای نیروهای وفادار به کیف را جبران کنند.در پایان ماه مارس، طبق داده های شناسایی، تعداد مزدوران در اوکراین ۶۰۰۰ مرد از ۶۲ کشور بود.
وزارت خارجه روسیه در ۱۳ آوریل گزارش داد که بر خلاف قوانین بین المللی، امکانات همکاران اوکراینی (منظور وزارت امور خارجه رژیم اوکراین) به نمونه ای برای پروپاگاندا برای ماجراجویان خارجی تبدیل شده است. و در ۱۵ آوریل، به گفته ارتش روسیه، ۳۰ داوطلب از یک شرکت نظامی لهستانی در یک حمله موشکی در روستای Izyumskoye در منطقه خارکف کشته شدند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: