پرش به محتوا

اخبار پنجاه و دومین روز جنگ اوکراینخوانندگان محترم اخبار و گزارش های جنگ ضد فاشیستی روسیه در اوکراین با سرعت تهیه و ترجمه میشود و احتمال دارد نقص و کمبودی در ترجمه آنها وجود داشته باشد، به این ترتیب از خوانندگان عذرخواهی می‌کنیمروسیه: کشته شدن ۲۳ هزار نظامی اوکراینی/ هواپیمای حامل سلاح‌های غرب را ساقط کردیم

وزارت دفاع روسیه با انتشار گزارشی ادعا کرد که از زمان آغاز تهاجم این کشور به اوکراین در ماه فوریه، ۲۳ هزار و ۳۶۷ نیروی نظامی اوکراین در درگیری‌ها کشته شده‌اند و این کشور روز شنبه یک هواپیمای حامل سلاح‌های غربی برای اوکراین را ساقط کرده است.

به گزارش «راشا تودی»، ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه با اشاره به آمار تلفات طرف اوکراینی گفت که تنها در شهر ماریوپول، اوکراین بیش از ۴ هزار نیروی خود را از دست داده است.
کوناشنکوف گفت که روسیه اسنادی را به دست آورده است که تلفات اوکراین را اثبات می‌کند و به زودی اطلاعات دقیق‌تری از این مدارک منتشر خواهد کرد.
اوکراین ادعا کرده است که بین ۲ هزار و ۵۰۰ تا ۳ هزار سرباز را در سراسر کشور از دست داده است. این رقمی بود که ولودیمیر زلنسکی رییس جمهور اوکراین روز جمعه در مصاحبه با شبکه سی ان ان ارائه کرد.
وی در عین حال مدعی شد که روسیه بیش از ۲۰ هزار نیروی نظامی خود را در اوکراین از دست داده است. مسکو به شدت این ادعاها را رد کرده است.
بر اساس آماری که دولت روسیه در ماه گذشته ارائه کرد، تاکنون یک هزار و ۳۵۰ نیروی روس در اوکراین کشته شده‌اند.
سخنگوی وزارت دفاع روسیه همچنین گفت که در طول روز شنبه نیروهای روسیه در حملات دقیق موشکی، ۶ مرکز تجهیزات نظامی اوکراین و ۷ موضع نظامی اوکراین را هدف قرار داده‌اند درحالی که نیروی هوایی این کشور ۶۷ نقطه نظامی در اوکراین را نابود کرده است.
کوناشنکوف همچنین اعلام کرد که نیروهای روسیه روز شنبه یک هواپیمای ترابری ارتش اوکراین را منهدم کردند.
به گفته او این هواپیما حامل تجهیزات نظامی کشورهای غربی برای نیروهای اوکراینی بوده است.
جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه گذشته در تماس با همتای اوکراینی خود از اختصاص یک بسته نظامی دیگر به اوکراین به ارزش ۸۰۰ میلیون دلار خبر داده بود.

روسیه: تمام مناطق ماریوپول از نیروهای اوکراینی پاک‌سازی شد


وزارت دفاع روسیه شنبه شب اعلام کرد، نیروهای نظامی این کشور تمام مناطق شهر ماریوپول را از نیروهای اوکراینی پاک‌سازی کردند و تنها تعداد کمی از نیروهای اوکراینی در کارخانه فولاد ازووتسال باقی مانده‌اند.

به گزارش «فرانس ۲۴» درگیری‌های شدید در شهر بندری ماریوپول به مدت چند هفته ادامه داشته و تسخیر این شهر برای روسیه یک پیروزی راهبردی محسوب می‌شود.

شهردار ماریوپول اوکراین با گذشت بیش از ۶ هفته از محاصره و حملات گسترده نیروهای روسیه، مدعی شد که دستکم ۲۱ هزار تن در این شهر راهبردی که قطب صنعتی اوکراین به شمار می‌رفت، جان خود را از دست داده‌اند.

در ماریوپول که پیش از آغاز جنگ اوکراین از ۲۴ فوریه (پنجم اسفند ماه) با حمله همه جانبه نیروهای روسیه، ۴۵۰ هزار شهروند داشت، اکنون ۱۲۰ هزار تن باقی مانده‌اند و اجساد هزاران قربانی درگیری‌های شدید در خیابان‌هایش پراکنده شده‌اند.

کمبود تسلیحات، تدارکات و پشتیبانی توانایی نیروهای مدافع ماریوپول را برای ادامه مقاومت در برابر نیروهای روسیه تهدید می‌کند.

«ما نژادپرست هستیم»: پاپ از طبقه بندی پناهجویان خشمگین است.


پاپ فرانسیس در مصاحبه با تلویزیون RAI ایتالیا از رفتار نابرابر اروپا با اوکراینی ها در مقابل سایر پناهندگان انتقاد کرد. از نظر او، نژادپرستی دلیلی است که بسیاری از کشورها برای مهاجران اوکراینی مهمان‌نوازتر هستند تا پناهندگان دیگر نقاط جهان.:

«پناهندگان به طبقات تقسیم می شوند. یک طبقه اول و یک طبقه دوم وجود دارد، رنگ پوست در نظر گرفته می شود و اینکه پناهنده از یک کشور توسعه یافته یا توسعه نیافته است. ما نژادپرست هستیم، ما نژادپرست هستیم! و این بد است. مشکل پناهندگان مشکلی است که عیسی نیز از آن رنج می برد، زیرا در کودکی برای جلوگیری از مرگ در مصر مهاجر و پناهنده بود.»

پوتین برای برابری اتحاد جماهیر شوروی با آلمان نازی مجازات تعیین می کند


ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه قانونی را امضا کرد که برابر شمردن اتحاد جماهیر شوروی با آلمان نازی در جنگ جهانی دوم جرم اعلام میکند. برای این مقایسه جریمه‌هایی تا سقف ۵۰۰۰ روبل (حدود ۶۰ یورو) یا حبس تا ۱۵ روز و جریمه‌های تا سقف ۱۰۰۰۰۰ روبل (حدود ۱۱۰۰ یورو) وضع شده است.

سند مربوطه جهت اطلاع حقوقی در پورتال رسمی اینترنتی منتشر شد.

در صورت تکرار، جریمه ۲۵۰۰ روبلی (حدود ۳۰ یورو) باید پرداخت شود یا بازداشت اداری تا ۱۵ روز اعمال خواهد شد.
تایمز: انگلیس نظامیان اوکراینی را آموزش می‌دهد

نشریه تایمز، افسران دو گردان مستقر در پایتخت و اطراف اوکراین عنوان کردند که طی دو هفته اخیر از نیروهای ویژه انگلیس آموزش نظامی دیده اند.

کاپیتان یوری مایروننکو که گردان او در اوبولون در حومه شمالی کی‌یف مستقر است، گفت که مربیان نظامی آمده بودند تا به سربازان جدید و بازگشتی آموزش دهند تا از موشک‌های ضد تانک NLAW استفاده کنند. این موشک‌ها در فوریه گذشته هنگام آغاز جنگ به اوکراین تحویل شد.

یکی از فرماندهان نیروهای ویژه اوکراینی که با نام مستعار نظامی «اسکیف» شناخته می شود، گفت گردان ۱۱۲ که به گردان او وابسته بود، هفته گذشته تحت آموزش قرار گرفته است.

بر اساس این گزارش، مربیان نظامی بریتانیا برای اولین بار پس از حمله روسیه به کریمه، به اوکراین اعزام شدند. آنها در ماه فوریه برای جلوگیری از درگیری مستقیم با نیروهای روسی و احتمال کشاندن ناتو به درگیری اخیر، خارج شدند.

لوکاشنکو، رئیس جمهور بلاروس، اقدامات دیپلمات های غربی در این کشور را با فاشیسم مقایسه می کند


الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور بلاروس، اقدامات دیپلمات های غربی را با فاشیسم وقایسه کرد. او اعلام کرد که دیپلمات های کشورهای غربی در فعالیت های فاشیستی شرکت و همکاری می‌کنند:

«با توجه به قالب کارها و فشارهائی که آنها به بهانه تحریم ها علیه بلاروس اعمال می‌کنند، آنها وحشت زده هستند، کار آنها حتی در حد نازی ها نیست بلکه این خود فاشیسم است»
در ۱۳ آوریل، شورای فدرال سوئیس تصمیم گرفت تحریم هایی را علیه روسیه و بلاروس، معادل تحریم های قبلی اتحادیه اروپا اعمال کند.رومانی ورود کشتی های روسی به بنادر خود را ممنوع کرد


رومانی از ۱۷ آوریل ورود کشتی های با پرچم روسیه به بنادر خود را ممنوع می کند. روز قبل، بلژیک نیز اقدامات مشابهی را علیه کشتی های روسی اعلام کرده بود. در بیانیه طرف رومانیایی آمده است:

«از ۱۷ آوریل ۲۰۲۲ ساعت ۲۴، ورود کشتی‌هایی که تحت پرچم روسیه ثبت شده‌اند، از جمله کشتی‌هایی که پرچم روسیه ای خود را به پرچم کشور دیگری تغییر می‌دهند یا ثبت نام …. ممنوع است. «

استثنا شامل مواردی است که یک کشتی به کمک نیاز دارد .

علی رغم هارت و پورت آمریکا، اس-۴۰۰ روسیه به هند رسیدبه گزارش خبرگزاری آناتولی، رسانه های محلی هند گزارش دادند که در بحبوحه جنگ جاری روسیه و اوکراین، هند محموله جدید تجهیزات دفاعی برای اسکادران آموزشی سامانه دفاع موشکی پیشرفته زمین به هوای اس-۴۰۰ ساخت روسیه را دریافت کرده است.

همچنین خبرگزاری محلی آسیا نیوز اینترنشنال (ANI) گزارش داد که این کشور شبیه‌سازها و سایر تجهیزات مربوط به این سامانه موشکی را از مسکو دریافت کرده است.

در این گزارش آمده است که با وجود جنگ در اوکراین، «تامینات دفاعی از مسکو ادامه دارد.» آخرین محموله دفاعی از روسیه همچنین شامل «موتورهای هواپیماهای جنگنده اورهال شده و قطعات یدکی ناوگان هواپیما» بود.

این آژانس به نقل از منابع دفاعی گفت: «این محموله شامل موشک یا پرتابگر نمی‌شود» و افزود که نیز بخش‌های نهایی سامانه اس-۴۰۰ را از روسیه دریافت کرد که اولین اسکادران آن «عملیاتی برای مراقبت از تهدیدات» کشورهای همسایه بود.

بنا به گزارش آناتولی، هند، متحد دیرینه روسیه، در سال های اخیر به واشنگتن نزدیک‌تر شده است. از زمانی که روسیه در بهمن ماه جنگ علیه اوکراین را آغاز کرد، هند خواستار راه حلی مسالمت آمیز شد اما از انتقاد آشکار از مسکو خودداری کرد.

تهدیدها و تحریم های آمریکا
در سال ۲۰۱۸، هند و روسیه قراردادی به ارزش ۵.۵ میلیارد دلار برای سامانه اس-۴۰۰ امضا کردند که هند را در معرض خطر تحریم های آمریکا قرار داد.

ایالات متحده مدتهاست تلاش می کند کشورهای مختلف را از خرید تجهیزات نظامی از روسیه منصرف کند و آنها را با اقدامات تنبیهی تحت قانون مقابله با دشمنان آمریکا از طریق تحریم ها موسوم به کاتسا تهدید کرده است.

علیرغم هشدارهای واشنگتن، دهلی نو با این استدلال که ارتباط استراتژیکی با روسیه و ایالات متحده دارد، خریدهای نظامی اش از روسیه را ادامه می دهد.

ترکیه، کشور دیگری که خریدهای اس-۴۰۰ خود را از روسیه پیش برده است، تهدید تحریم های آمریکا را رد کرده و گفته است که این موشک ها موضوع امنیت ملی است.

به گزارش رسانه ها، جیمز اوبراین، هماهنگ کننده سیاست تحریم جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، هفته گذشته به قانونگذاران در مجلس نمایندگان گفت که ایالات متحده مایل نیست هند سامانه اس-۴۰۰ را از روسیه خریداری کند.

وی همچنین گفت که واشنگتن باید شرایط ژئواستراتژیک خاصی را در پاسخ به تقاضای فزاینده بایدن برای معافیت هند از کاتسا در نظر بگیرد.

ارتش روسیه: ساختمان تولید یک کارخانه تانک در کیف ویران شد


نیروهای روسیه حملاتی با دقت بالا به تاسیسات نظامی در کیف و نیکولایف انجام داده اند. ایگور کوناشنکوف سخنگوی وزارت دفاع روسیه در یک نشست خبری گفت:

سلاح‌های دوربرد با دقت بالا ساختمان‌های تولید یک کارخانه تانک در کیف و کارگاه تعمیر تجهیزات نظامی در نیکولایف را ویران کردند.

به گفته وزارت دفاع اوکراین، ۱۶ تاسیسات نظامی اوکراین در شبانه روز مورد اصابت موشک های با دقت بالا قرار گرفتند.روسیه در شورای حقوق بشر سازمان ملل عضویت ناظر دارد


وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که روسیه به عنوان ناظر در شورای حقوق بشر سازمان ملل باقی خواهد ماند. این را سرگئی ورشینین معاون وزیر امور خارجه روسیه گزارش داد. این دیپلمات افزود که روسیه با پایان دادن زودهنگام عضویت خود در شورای حقوق بشر سازمان ملل از «سناریوی لیبی» اجتناب کرد و به خود اجازه نداد حقوق خود را در این شورا از دست بدهد.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نشستی ویژه درباره اوکراین، قطعنامه کشورهای غربی مبنی بر تعلیق عضویت روسیه در شورای حقوق بشر را تصویب کرد. ۹۳ هیئت رای موافق، ۲۴ هیئت مخالف. ۵۸ هیئت رای ممتنع دادند.

روسیه: ۲۱۷ مرکز نظامی اوکراین در ۲۴ ساعت گذشته منهدم شد


به گزارش رسانه‌های روسی، ژنرال ایگور کوناشنکف در گزارش روزانه خود اعلام کرد که در روز گذشته همچنین پنج پهپاد و دو بالگرد ارتش اوکراین منهدم شده است.

وی همچنین گفت که ۲ موشک اوکراینی که درصدد حمله به نیروگاه برق- آبی کاخوفکا در خرسون بودند، سرنگون شده است.

وی دوشنبه گذشته نیز گفته بود که از آغاز جنگ تاکنون، ۳۸۵ پهپاد، ۲۲۴ سامانه موشکی ضد هوایی، یکهزار و ۹۱۸ تانک و نفربر زرهی، ۲۰۹ موشک انداز و ۸۱۵ توپخانه ارتش اوکراین منهدم شده است.

جنگ در اوکراین اکنون وارد دومین ماه شده و در حالی که رئیس‌جمهوری اوکراین از کشته شدن ۱۶ هزار نیروی روسیه خبر می‌دهد، وزارت دفاع روسیه تنها کشته شدن ۱۳۵۱ نفر را تایید می کند.

همچنین بر اساس آمار سازمان ملل متحد بیش از سه میلیون و ۷۰۰ هزار نفر از مردم اوکراین آواره شده و بیش از یکهزار و ۸۰ نفر از غیرنظامیان در این جنگ جان باخته‌اند.

آلمان تصمیم به دامن زدن به جنگ گرفته است.

دخالت آلمان در لابراتورهای بیولوژیکی در اوکراین.

شولز دو میلیارد یورو برای خرید تسلیحات و کمک نظامی به اوکراین را آزاد می کند

بالاخره آلمان تصمیم گرفت نفت بیشتری بر شعله های جنگ اوکراین بریزد: پس از ارتقای بودجه نظامی ارتش آلمان با ۱۰۰ میلیارد یورو و تحویل تسلیحات متعدد به اوکراین، اولاف شولز صدراعظم قصد دارد با پول مالیات
دهندگان آلمان دو میلیارد یورو به بودجه خرید بیشتر تسلیحات برای جنگ اوکراین کمک کند.
صدراعظم شولز روز شنبه در مطبوعات حکومتی آلمان اعلام کرد که در مجموع دو میلیارد یورو برای هزینه های نظامی بیشتر – در درجه اول برای خرید تسلیحات اوکراینی – آزاد کرده است.

حدود نیمی از این بودجه به طور مستقیم به اوکراین تحویل داده میشود. بر این اساس، کیف می تواند پس از مشورت قبلی با ایالات متحده آمریکا و سایر متحدانش مانند اتحادیه اروپا، سلاح های مورد نظر خود را خریداری کند. اگر اوکراین به تسلیحات ساخت یا متعلق به آلمان علاقه نشان بدهد، این معادله و صادرات باید توسط وزیر اقتصاد فدرال رابرت هابک (سبزها) تأیید شود این البته فقط یک امر ظاهری است چرا که حزب سبز آلمان در کنار دیگر احزاب راست از جنگ افروز ترین احزاب جهان و از حامیان درجه اول رژیم راست افراطی اوکراین است.

این مبلغ قرار است به عنوان بخشی از به اصطلاح «ابتکار ارتقاء» دولت آلمان در دسترس قرار گیرد. ۴۰۰ میلیون یورو دیگر از بسته کلی برای «تسهیلات صلح اروپا» در نظر گرفته شده است که تسلیحات را برای اوکراین خریداری می کند. ۴۰۰ میلیون یورو باقی مانده برای سایر کشورهای دوست در نظر گرفته شده است – فعلا جزئیات بیشتری در این زمینه ارائه نشد.

به گفته محافل دولتی، دو میلیارد یورو از پول مالیات دهندگان آلمان بخشی از «صندوق ویژه بوندس‌ور(ارتش آلمان)» به مبلغ ۱۰۰ میلیارد یورو نیست، بلکه هزینه ای اضافی بر آن است.

در ۲۴ فوریه، در آغاز جنگ علیه اوکراین، ولادیمیر پوتین، رئیس دولت روسیه به وضوح نه تنها به ستیزه جویان اوکراینی، بلکه به بازیگران خارجی این درگیری نیز نسبت به عملیات نظامی علیه روسیه هشدار داد:

« هیچ کس نباید شک داشته باشد که حمله فوری به روسیه منجر به شکست کوبنده و عواقب وخیم برای متجاوز خواهد شد.»

زاخارووا: علاوه بر ایالات متحده آمریکا، آلمان نیز در فعالیت‌های آزمایشگاه‌های زیستی در اوکراین مشارکت دارد.


آلمان به همراه ایالات متحده آمریکا سال ها در فعالیت های تسلیحات بیولوژیکی در اوکراین مشارکت داشته است. این را سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در مصاحبه با راشا تودی بیان کرد و افزود که آلمان فدرال ممکن است همچنان به این فعالیت ها ادامه دهد.

« ما شکی نداریم که به همین دلیل است که طرف آلمانی فعال‌تر از سایر کشورهای اتحادیه اروپا تلاش می‌کند تا کشور ما را به داشتن برنامه‌های جنایتکارانه برای استفاده از سلاح‌های بیولوژیکی و شیمیایی در خاک اوکراین و در مناطق هنوز آزاد نشده جمهوری های خلق متهم کند.»

ماریا زاخارووا تاکید کرد که رهبری آلمان همچنین از تلاش مقامات ایالات متحده «برای منحرف کردن تمرکز افکار عمومی از موضوع داغ آزمایشگاه‌های بیولوژیکی در اوکراین که آنها کنترل می‌کنند.» حمایت میکند.

 

وزارت دفاع روسیه از شکنجه دسته جمعی حامیان روسیه در جمهوری خلق روسیه خبر داد

به گفته وزارت دفاع روسیه، شبه نظامیان اوکراینی بیش از ۸۰۰ نفر را در شهر لیمان جمهوری خلق دونتسک به ظن وفاداری به روسیه دستگیر و شکنجه کردند. سرهنگ میخائیل میزینتسف رئیس مرکز ملی مدیریت دفاعی در بیانیه ای گفت:

«در شهر لیمان، منطقه کراماتورسک جمهوری خلق دونتسک، این هفته، از ۱۱ تا ۱۵ آوریل ۲۰۲۲، در خلال مقررات منع آمد و شد، جنگجویان گردان‌های ملی‌گرا برای بررسی دیدگاه‌های طرفدار روسیه یورش‌های خانه به خانه انجام دادند. در میان ساکنان و نشانه های حمایت از تشکیلات جمهوری خلق دونتسک همه مظنونان . اعضای خانواده آنها (نام خانوادگی، نام و نام خانوادگی ۸۳۷ نفر به طور قابل اعتماد شناسایی شده است) دستگیر شده اند و در حال حاضر تحت شکنجه وحشیانه و تهدید به انتقام گیری فیزیکی هستند.»

وی افزود که در جریان این حملات، ملی گرایان به زور اموال و مواد غذایی با ارزش را که گفته می شود برای نیازهای ارتش اوکراین مورد نیاز بود، غارت کردند.

پیش از این، میزینتسف نسبت به برنامه های کی یف برای انجام یک اقدام تحریک آمیز دیگر با حمله موشک های توچکا به پناهجویان در ایستگاه قطار در شهر لوزووایا در منطقه خارکف، با نمونه برداری از حمله موشکی در کراماتورسک، هشدار داد.

تظاهرات بزرگ در حمایت از روسیه در بلگراد


صدها نفر روز جمعه در مرکز بلگراد تجمع کردند تا به رای صربستان مبنی بر خروج روسیه از شورای حقوق بشر سازمان ملل اعتراض کنند. شهروندان با تجمع گسترده با شعار «نه به نام من» می خواستند نشان دهند که این تصمیم توسط مقامات گرفته شده است و نه صرب های عادی.

شرکت کنندگان در این اقدام با حمل پلاکاردهایی، پرچم روسیه و صربستان را به اهتزاز درآوردند و در حمایت از روسیه شعار سر دادند. آهنگ های روسی از بلندگوها بلند شد. جمعیت شعار می دادند:

صرب‌ها و روس‌ها برای همیشه برادرند!

در ۷ آوریل، مجمع عمومی سازمان ملل متحد به تعلیق مشارکت روسیه در شورای حقوق بشر در زمینه جنگ اوکراین رأی داد. این قطعنامه از جمله مورد حمایت صربستان قرار گرفت. بعدها، الکساندر ووچیچ، رئیس جمهور صربستان، اظهار داشت که صربستان با فشار غرب و به ویژه تهدیدات مربوط به جلوگیری از عرضه نفت مجبور به این اقدام شده است.

وزیر دفاع اسلواکی ولادیمیر پوتین را با آدولف هیتلر مقایسه کرد


یاروسلاو ناد، وزیر دفاع اسلواکی، در واکنش به جنگ اوکراین، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه را با آدولف هیتلر مقایسه کرد. این سیاستمدار پس از گزارش نیویورک تایمز که روز جمعه توسط رسانه های اسلواکی منتشر شد، گفت: پوتین «همتراز با هیتلر است.» قبل از اینکه بتواند به سمت غرب حرکت کند، باید متوقف شود. ناد در ادامه تاکید کرد:

اوکراین به معنای واقعی کلمه برای آینده ما می جنگد.
ارتش روسیه حمله موشکی اوکراینی به نیروگاه برق آبی در منطقه خرسون را خنثی کرد


ژنرال ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه عصر جمعه گفت که نیروهای روسیه حمله موشکی ملی‌گرایان اوکراینی به یک نیروگاه برق آبی در نوایا کاخوفکا در منطقه خرسون اوکراین را دفع کردند.

به گفته وی، حدود ساعت ۷ صبح، یک لشکر از تیپ ۱۹ موشکی جداگانه نیروهای مسلح اوکراین دو موشک تاکتیکی توچکا-یو را به سمت نیروگاه برق آبی شلیک کرد. کوناشنکوف توضیح داد:

«قرار بود تخریب سد نیروگاه برق آبی کاخوفسکایا توسط این حمله منجر به خروج غیرقابل کنترل آب دنیپر و جاری شدن سیل بسیاری از شهرک ها در منطقه پر جمعیت خرسون شود تا اقدامات نیروهای مسلح روسیه را متوقف کنند. هر دو موشک در هوا توسط پدافند هوایی روسیه سرنگون شد.

این سخنگو افزود که قطعات یکی از موشک ها در محدوده شهر نوایا کاخوفکا سقوط کرد و به یک مهدکودک و ساختمان های مسکونی در آنجا آسیب رساند. کوناشنکوف گفت که یک زن و یک کودک زخمی شدند.

نیروگاه برق آبی کاخوفسکایا از اواخر فوریه تحت کنترل روسیه است.

اعتراض وزارت امور خارجه روسیه به اظهارات ضدروسی وزیر خارجه اسرائیل

وزارت امور خارجه فدراسیون روسیه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که سخنان یایر لاپید، وزیر امور خارجه اسرائیل در زمینه تعلیق عضویت روسیه در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، در مسکو یک «حمله ضدروسی» ارزیابی می‌شود.

در این بیانیه آمده است: اظهارات رئیس وزارت خارجه اسرائیل موجب تاسف و انکار و تلاشی ضعیف برای استفاده از روند اوضاع پیرامون اوکراین برای منحرف کردن توجه جامعه بین‌المللی از وضعیت کنونی در فلسطین و یکی از قدیمی‌ترین درگیری‌های حل و فصل ‌نشده فلسطینی-اسرائیلی است.

وزارت امور خارجه یادآور شد که اسرائیل با نقض تصمیمات شورای امنیت و مجمع عمومی سازمان ملل به اشغال غیرقانونی اراضی متعلق به مردم فلسطینی ادامه می دهد و در نتیجه، بیش از 2.5 میلیون فلسطینی در کرانه باختری «در مناطق پراکنده و جدا از جهان خارج زندگی می‌کنند» و نوار غزه به یک «زندان روباز» تبدیل شده است.

این وزارتخانه همچنین افزود: «همچنین قابل توجه است که مسیر در پیش گرفته مقامات اسرائیلی برای حفظ طولانی‌ترین اشغال تاریخ جهان پس از جنگ با همدستی ضمنی کشورهای پیشرو غربی و حمایت واقعی آمریکا انجام می‌شود».

کرملین: انهدام گردان‌های ملی در اوکراین یک وظیفه مهم است

دیمیتری پسکوف، دبیر مطبوعاتی رئیس جمهوری فدراسیون روسیه شب گذشته اعلام کرد که انهدام گردان‌های ناسیونالیستی در اوکراین وظیفه اصلی نیروهای نظامی روسیه در جریان عملیات ویژه است.

سخنگوی کرملین گفت: «نکته اصلی رهایی از دست این گردان‌های ملی گرا است. عملیات ویژه ادامه دارد و چالش‌های پیش رو به خوبی شناخته شده است. هیچ شکی در ادامه عملیات وجود ندارد.»

پسکوف یادآور شد، در آن دسته از شهرهای اوکراین که توانستند از دست ملی گرایان آزاد شوند، زندگی مسالمت آمیز به تدریج بهتر شده و آرامش برقرار است.

انهدام مقر نئونازی ها و تجهیزات نظامی اوکراین توسط بالگردهای گارد روسیه

دفتر مطبوعاتی نیروهای گارد ملی روسیه امروز شنبه گزارش داد که خلبانان بالگردهای گارد ملی موفق شدند گروهی از نیروهای نئونازی اوکراینی و تجهیزات نظامی در پشت خطوط دشمن را منهدم کنند.

در این گزارش یادآوری شده است که عملیات گروه هوایی گارد ملی روسیه چند روز پیش انجام شد. در این عملیات، یک گروه از بالگردهای گارد ملی بطور مخفیانه پروازی به منطقه درگیری انجام داده و به نیروهای ملی‌گرای کشف ‌شده توسط نیروهای اطلاعاتی حمله هوایی کردند که در نتیجه آن یک گروه مسلح از دشمن و همچنین سه واحد تجهیزات نظامی سنگین منهدم شد.

طبق این اطلاعات، خلبانان بالگرد برای شناسایی راحت‌تر اهداف و شناسایی مواضع استتار شده دشمن، در ارتفاع پایین پرواز کرده و اهداف تعیین شده را منهدم کردند.

وزیر اقتصاد آلمان: تحریم فوری گاز روسیه صلح اجتماعی را به خطر می‌اندازد

«رابرت هابک»، وزیر اقتصاد آلمان فوراً نسبت به توقف واردات گاز روسیه هشدار داد. وی گفت: تحریم فوری گاز روسیه صلح اجتماعی در آلمان را به خطر می اندازد.

وی افزود: بنابراین ما باید با احتیاط عمل کنیم، مراحل را با دقت آماده کنیم و اگر بخواهیم به پوتین آسیب برسانیم باید بتوانیم استقامت کنیم.‎

آنتونوف: آمریکا کشورهای آمریکای لاتین را به دلیل مواضعشان در قبال روسیه می‌ترساند

آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه در ایالات متحده صبح امروز، شنبه اعلام کرد که مقامات واشنگتن در تلاش هستند تا کشورهای آمریکای لاتین را با تهدید و خطرات مرتبط با آن برای وضعیت منطقه، مجبور به پیوستن به تحریم‌های ضدروسی کنند.

پیش از این، برایان نیکولز، معاون وزیر امور خارجه گفته بود که ایالات متحده از همسایگان نیمکره غربی خود انتظار دارد از تحریم‌ها علیه روسیه پیروی کنند و موسسات مالی و شرکت‌های خصوصی که روابط نزدیکی با دولت دارند، را وادار به اجرای این محدودیت‌ها کنند.

آنتونوف امروز در پیامی که در صفحه فیس بوک سفارت روسیه منتشر شده، گفت: مشاهده می‌شود که وزارت امور خارجه ایالات متحده از مواضع مستقل کشورهای آمریکای لاتین که از پیوستن به جنگ صلیبی تحریم‌ها علیه روسیه خودداری می‌کنند و دیدگاه خاص خود از بحران اوکراین را دارند، عصبانی شده است.

به عقیده وی، هدف از چنین اظهاراتی غیرعادی و ترساندن شرکای جنوبی با تهدید محدودیت‌های ثانویه به عنوان مجازاتی برای عدم پیوستن به کمپین ضدروسی کشورهای غربی است.

به گفته آنتونوف، واشنگتن هیچ اهمیتی برای «آسیب آشکار» تحریم‌ها به توسعه اقتصادی کشورهای منطقه آمریکای لاتین، امنیت غذایی و ثبات اجتماعی آنها قائل نیست.‎

ارسال یادداشت اعتراض روسیه به تعدادی از کشورها به دلیل ارسال سلاح به اوکراین

ماریا زاخارووا، سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه روسیه، شب گذشته اعلام کرد که طرف روسی به دلیل ارسال تسلیحات به اوکراین یادداشتی برای تعداد زیادی از کشورها، از جمله آمریکا ارسال کرده است. وی بدین ترتیب خبر منشره در روزنامه واشنگتن پست که مدعی شده بود روسیه به دلیل ارسال تسلیحات به اوکراین یادداشتی به آمریکا ارسال کرده، را تایید کرد.

واشنگتن پست دیروز گزارش داد که نسخه‌ای از یادداشتی را دریافت کرده که روسیه ارسال تسلیحات ناتو به اوکراین را به ایالات متحده محکوم کرده است. به گزارش این نشریه، در این درخواست، روسیه خواستار «پایان دادن به نظامی‌سازی غیرمسئولانه اوکراین، که پیامدهای غیرقابل پیش‌بینی برای امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی دارد» را خواستار شد.

در عین حال، کمیته تحقیقات روسیه گزارش داد که اطلاعاتی در خصوص ارسال تسلیحات به اوکراین از 25 کشور دریافت کرده است که 21 کشور از اعضای پیمان ناتو هستند. همچنین مشخص است که تعدادی از کشورها نه تنها اوکراین را با سلاح پمپاژ کردند، بلکه در آماده سازی ارتش اوکراین نیز مشارکت فعال داشتند.

افزایش رضایت روس‌ها از اقدامات رئیس جمهور پوتین در طول هفته

اطلاعات منتشره درباره نظرسنجی صورت گرفته از سوی مرکز سنجش افکار عمومی سراسری روسیه نشان داده که شاخص تایید عملکرد ولادیمیر پوتین در سمت ریاست جمهوری توسط شهروندان روس در طول یک هفته به میزان 0.7 درصد افزایش یافته است.

بدین ترتیب میزان تایید عملکرد رئیس جمهور برای دوره زمانی از 4 آوریل تا 10 آوریل (15 الی 22 فروردین) به 79.6 درصد (0.7 واحد بیشتر از یک هفته قبل) رسید. میزان ارزیابی مثبت از عملکرد دولت نیز به ترتیب 55.1 درصد (2.7 درصد افزایش در یک هفته) بوده است.

طی هفته نخست ماه آوریل، 81.6 درصد از شهروندان این کشور به یک سئوال مستقیم در مورد اعتماد به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، پاسخ مثبت دادند. 64.7 درصد به همین سئوال درباره اعتماد به میخائیل میشوستین، نخست وزیر روسیه پاسخ مثبت دادند.اوکراینی‌ها درصدر افرادی که تابعیت روسیه را در سال جاری دریافت کردند

دفتر مطبوعاتی وزارت امور داخلی کشور روسیه گزارش داد که شهروندان اوکراین در سه ماهه نخست سال جاری میلادی (2022) بیشتر از سایر خارجی‌ها تابعیت فدراسیون روسیه را دریافت کردند.

طبق این گزارش که صبح امروز، شنبه منتشر شده، دریافت شهروندی روسیه همچنان جذاب‌ترین مسئله برای ساکنان جمهوری‌های شوروی سابق است که سهم آنها از تعداد کل افرادی که تابعیت فدراسیون روسیه را در سه ماهه نخست سال 2022 دریافت کرده‌اند به 97.2 درصد یا 137.7 هزار نفر رسیده است که از این تعداد 39.6 درصد شهروندان اوکراینی هستند.

علاوه بر این، طی این مدت اتباع جمهوری تاجیکستان (23.9 درصد از تعداد کل درخواست‌ها)، مردم قزاقستان (8 درصد)، جمهوری ارمنستان (7.9 درصد)، ازبکستان (4.7 درصد) گذرنامه روسی دریافت کردند. همچنین، تنها 4.5 درصد از ساکنان جمهوری آذربایجان، قرقیزستان – 3.6 درصد، بلاروس – 3.1 دصد و مولداوی – 3 درصد در رتبه بندی وزارت کشور روسیه گنجانده شده‌اند.

هشدار روسیه به مولداوی درباره آسیب وارده به روابط بین دو کشور

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که مسکو انتظار دارد که مقامات کیشینیف از اقداماتی که به روابط دوجانبه آسیب می‌زند، خودداری کند.

این دیپلمات گفت: «ما امیدواریم که عقل سلیم در میان رهبران مولداوی حاکم شود و طرف مولداوی از اقداماتی که به روابط با روسیه آسیب می زند خودداری کند.» وی یادآور شد که آخرین اقدامات مولداوی با اظهارات رهبری آن در مورد تعهد به وضعیت بی طرفی و مشارکت با روسیه مطابقت ندارد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: