پرش به محتوا

آمریکا بدنبال اوکراینی دیگر در تایوان!

مترجم م. پایور

واشنگتن: تمام تلاش خود را برای جلوگیری از حمله چین به تایوان انجام خواهد داد.

مشاور امنیت ملی واشنگتن اعلام کرد که ایالات متحده «هر اقدامی» را برای جلوگیری از تهاجم چین به تایوان انجام خواهد داد. او تاکید کرد که وضعیت پیرامون اوکراین مانند تایوان نیست.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز پنجشنبه اعلام کرد، ایالات متحده «هر قدم» را که لازم بداند برای اطمینان از اینکه چین هرگز به تایوان حمله نخواهد کرد، انجام خواهد داد.

سالیوان در سخنانی در کنفرانس «باشگاه اقتصادی» در واشنگتن اشاره کرد که پکن به‌دنبال آغاز حمله نظامی روسیه در فوریه «به‌دقت رویدادهای اوکراین را بررسی می‌کند تا درس‌هایی از جمله در مورد تایوان بیاموزد».

سالیوان تاکید کرد که «وضعیت اوکراین و وضعیت تایوان یکسان نیست». با این حال، وی تاکید کرد که مقامات ایالات متحده در هفته های اخیر به متحدان و شرکای خود گفته اند که «چنین چیزی ممکن است در اروپا و همچنین در منطقه هند و اقیانوس آرام رخ دهد». مشاور امنیت ملی کاخ سفید خاطرنشان کرد:

« و این بر عهده کشورهای مسئول جهان است که پیام روشنی را ارسال کنند که هر نوع تجاوز قابل قبولی نیست، مهم نیست در کجا اتفاق بیفتد.»

سالیوان در پاسخ به این سوال که دولت ایالات متحده در صورت تهاجم چین به تایوان چگونه عمل خواهد کرد:

« سیاست رسمی دولت ما این است که هر گامی را که ممکن است انجام خواهیم داد تا اطمینان حاصل شود که این حمله هرگز اتفاق نخواهد افتاد.»

تایوان از سال ۱۹۴۹ عملاً مستقل از سرزمین اصلی چین بوده است، اگرچه چین همیشه این جزیره را بخشی از قلمرو خود و استانی جدا شده می داند.

رئیس جمهور چین، شی جین پینگ، پیش از این تاکید کرده بود که اگر این جزیره ۲۵ میلیونی تلاش کند روابط خود را با پکن قطع کند، چین در استفاده از حقوق قانونی جمهوری خلق از جمله نظامی علیه تایوان تردید نخواهد کرد. با این حال، به نظر می رسد مقامات چینی هنوز راه حل مسالمت آمیز را ترجیح می دهند.

اگرچه ایالات متحده از سال ۱۹۷۹ پکن را به عنوان تنها مرجع مشروع در چین به رسمیت شناخته است، اما روابط غیررسمی نزدیکی با این جزیره حفظ کرده و از آن حمایت نظامی کرده است. در اواخر این هفته، هیئتی از قانونگذاران آمریکایی از تایپه بازدید کردند که باعث ناراحتی پکن شد.

راشا تودی

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: