پرش به محتوا

گزارش: آمریکا اوکراین را با سلاح های سنگین و اطلاعات حمایت میکند.

ترجمه مجله هفته


گزارش: آمریکا می خواهد از اوکراین با سلاح های سنگین و اطلاعاتی حمایت کند

به گزارش روسیه امروز و بر اساس اطلاعات یک روزنامه آمریکایی، ایالات متحده می خواهد حمایت خود از ارتش اوکراین را در مبارزه با نیروهای روسی افزایش دهد. واشنگتن پیش از این ارسال تسلیحات به ارزش ۸۰۰ میلیون دلار را اعلام کرده بود.

ایالات متحده می خواهد اطلاعاتی را که در اختیار نیروهای اوکراینی قرار می دهد را افزایش دهد تا به آنها در مقابله با نیروهای روسیه در دونباس و کریمه کمک کند. وال استریت ژورنال روز چهارشنبه گزارش داد. این بخشی از تغییر سیاست در حمایت واشنگتن از اوکراین است که شامل بسته جدید تسلیحات سنگین می شود.

به گفته کاخ سفید، هفته گذشته تصمیمی برای افزایش همکاری اطلاعاتی اتخاذ شد تا به ارتش اوکراین کمک شود تا تحرکات نیروهای روسیه را بهتر شناسایی کند و آنها را با توپخانه، حملات هواپیماهای بدون سرنشین و سایر تسلیحات، از جمله سلاح هایی که توسط ایالات متحده ارائه می شود، هدف قرار دهد.

با این حال، بر اساس استراتژی جدید، ایالات متحده اطلاعاتی را ارائه نخواهد کرد که به اوکراینی ها اجازه حمله به اهدافی در خاک روسیه را بدهد. در این گزارش آمده است که این هشداری است که واشنگتن برای کاهش احتمال تشدید بیشتر درگیری ها وضع کرده است. این روزنامه به نقل از یک مقام ناشناس اطلاعاتی آمریکا می گوید:

« با پیشرفت درگیری، ما عمایات خود را با شرایط تطبیق میدهیم تا اطمینان حاصل کنیم که جاسوسان ما انعطاف پذیری لازم را برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات دقیق و به موقع با اوکراینی ها داشته باشند.»

علاوه بر این، دفتر مدیر اطلاعات ملی، آوریل هاینز، گزارش داده است که راهنمای اشتراک گذاری اطلاعات برای آژانس های اطلاعاتی ایالات متحده تهیه کرده است، در حالی که دفتر وزیر دفاع نیز راهنمای مشابهی را برای عملیات نظامی صادر کرده است.

به نظر می رسد تصمیم کاخ سفید برای ارائه اطلاعات بیشتر و توپخانه به اوکراین نشان دهنده تغییر رویکرد ایالات متحده در قبال این درگیری باشد. پیش از این، برای چند هفته، کیف مکرراً از ایالات متحده و شرکای ناتو درخواست تانک، هواپیما و سایر تسلیحات سنگین کرده بود.

تاکنون، ایالات متحده از به اشتراک گذاری داده هائی که به ارتش کی یف ابن اجازه بدهد تا از آنها برای بازپس گیری مناطق مورد مناقشه در دونباس و کریمه اقدام تهاجمی انجام دهد، خودداری کرده است.

بر اساس گزارش‌ها، این قانون‌گذاران جمهوری‌خواه بودند که خواستار ارائه اطلاعات بیشتر به کیف در مواجهه با از سرگیری مجدد درگیری‌ها شدند و این امر باعث شد تا دولت در ترتیبات اشتراک اطلاعات قبلی تجدیدنظر کند.

در جلسه استماع کمیته نیروهای مسلح سنا در روز پنجشنبه، لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده به تغییرات آتی در اشتراک گذاری اطلاعات با اوکراین اشاره کرد و به اعضا گفت که دولت بایدن قصد دارد رهنمودهای به روز ارائه کند. آستین توضیح داد که رهنمودهای قبلی مشخص نکرده بود که چنین اطلاعاتی می تواند برای کمک به اوکراینی ها در حمله به دونباس و کریمه استفاده شود.

در نتیجه، مقامات اطلاعاتی ایالات متحده و پنتاگون کار بر روی اصلاح این راهنما را آغاز کردند. آخرین بسته تسلیحاتی که بایدن قصد دارد برای اولین بار به اوکراین ارسال کند شامل تحویل توپخانه ساخت آمریکا است. بنا بر گزارش‌ها، ایالات متحده هنوز اوکراینی‌ها را برای استفاده از ۱۸ هویتزر ۱۵۵ میلی‌متری و ۴۰۰۰۰ گلوله توپخانه‌ای که در دسترس آنها قرار خواهند داد، آموزش نداده است. به گفته پنتاگون، این آموزش به احتمال زیاد توسط پرسنل آمریکایی مستقر در شرق اروپا انجام خواهد شد.

سامانه های دیگر عبارتند از ۲۰۰ نفربر زرهی ام-۱۱۳، ۱۰۰ دستگاه هاموی، دو رادار برای شناسایی منبع آتش توپخانه دشمن، دو رادار نظارت هوایی، مین های ضد نفر کلیمور و تجهیزات حفاظت از جنگ شیمیایی و بیولوژیکی.

رسانه‌های آمریکایی گزارش می‌دهند که ایالات متحده همچنین قایق‌های بدون سرنشین را برای استفاده در موقعیت های شناسایی تهیه می‌کند، اگرچه برخی از مقامات حدس می‌زنند که اوکراینی‌ها نیز می‌توانند آنها را برای درگیری با اهداف در دریا تجهیز به سلاح های مرگبار کنند.

۱۱ هلیکوپتر باری Mi-۱۷ ساخت روسیه نیز بخشی از بسته حمایتی اخیر است. در سال ۲۰۲۱ اوکراینی ها قبلاً پنج هلیکوپتر Mi-۱۷ دریافت کرده اند.

به گفته بایدن، تسلیحات سنگین جدیدی که تحویل داده می‌شود، «برای حمله گسترده‌تری طراحی شده‌اند که ما از روسیه در شرق اوکراین انتظار داریم».

بر اساس این اطلاعات، روسیه ظاهراً در حال انتقال سربازان به جنوب و شرق اوکراین است، زیرا مرحله اول عملیات ویژه نظامی این کشور، کاهش توان رزمی نیروهای اوکراینی، رسما عملی شده و موفقیت آمیز به پایان رسیده است. اوکراین از بازگشت آرامش در درکیری ها کمال استفاده برد تا به طور فزاینده ای از غرب برای تسلیحات و تحریم های بیشتر علیه روسیه درخواست کمک کند.

هزاران سلاح ضد تانک جاولین، سیستم های ضد هوایی استینگر و سایر سلاح ها قبلاً توسط ایالات متحده به اوکراین تحویل داده شده است. در همین حال، ایالات متحده تحویل هواپیماهای جنگنده به اوکراین را متوقف کرد، زیرا کاخ سفید اعلام کرد چنین اقدامی می تواند منجر به درگیری بین روسیه به ایالات متحده شود و یا روسیه نوع درگیری با آمریکا را در رده بندی جدیدی قرار دهد. واشنگتن همچنین از اجرای درخواست اوکراین مبنی بر ایجاد منطقه پرواز ممنوع از سوی ایالات متحده و کشورهای ناتو بر فراز این کشور خودداری کرد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: