پرش به محتوا

شرکت دولتی نفت و گاز چین، غرب را ترک میکند.

ترجمه مجله هفته


گزارش رسانه ها: شرکت تولید انرژی چینی غرب را ترک می کند!

طبق گزارش ها، شرکت دولتی نفت و گاز چین، شرکت ملی نفت فراساحلی چین، در حال آماده شدن برای خروج از ایالات متحده، بریتانیا و کانادا است. مدیریت این شرکت اعلام کرد که به طور فزاینده ای نگران تحریم ها، مقررات و افزایش هزینه ها است.

روابط چین و کشورهای غربی در سال‌های اخیر پس از آغاز جنگ تجاری تمام عیار علیه چین و اعمال تعرفه‌های وارداتی بر طیف وسیعی از کالاهای چینی، توسط دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا، به‌طور قابل توجهی به وخامت گراییده است.
تنش ها اخیراً به دلیل امتناع پکن از محکوم کردن عملیات نظامی روسیه در اوکراین و عدم همسو شدن جمهوری خلق با تحریم های غرب ادامه یافته است.

در مقابل این پس‌زمینه، بزرگترین تولیدکننده نفت و گاز فراساحلی چین، شرکت ملی نفت فلات قاره چین (CNOOC) در حال آماده شدن برای خروج از غرب است. به گفته منابع صنعتی که نخواستند نامشان منتشر شود که رویترز در گزارشی به آنها اشاره کرده است، این شرکت به دنبال فروش دارایی های «حاشیه ای و بسختی مدیریت شونده» خود در ایالات متحده، بریتانیا و کانادا است.

منابعی که به دلیل حساسیت موضوع خواستند نامشان فاش نشود، به این خبرگزاری گفتند که رهبری این شرکت چینی مدیریت دارایی‌های غربی خود را به دلیل مقررات و هزینه‌های عملیاتی زیاد «آزار دهنده» ارزیابی می‌کند.

شرکت ملی نفت فلات قاره چین که در سال ۲۰۱۳ با خرید شرکت انرژی کانادایی نکسن به مبلغ ۱۵ میلیارد دلار در این سه کشور مستقر شد، اما پس از کمپین ضد چینی ترامپ از بورس نیویورک حذف شد. پیش از آن، این شرکت برای بیش از دو دهه در فهرست NYSE قرار داشت. دولت تحت ریاست جمهوری جو بایدن، حدود یک سال پیش، این شرکت را از لیست سیاه دولت آمریکا خارج کرد.

در ایالات متحده، شرکت ملی نفت فلات قاره چین دارای دارایی های در سواحل در حوضه های شیل ایگل فورد و نیوبرارا و منافع فراساحلی در میدان های Stampede و Appomattox در خلیج مکزیک است. در بریتانیا، این شرکت دارای سه سایت در شمال شرقی اسکاتلند است و دارایی های نفتی و گاز شیل در کانادا است.

یک منبع ارشد صنعتی به رویترز گفت:

تأسیساتی مانند میادین اعماق دریا در خلیج مکزیک از نظر تکنولوژیکی بسیار سخت و پیچیده هستند، و شرکت ملی نفت فلات قاره چین مجبور است واقعاً با شرکای خود کار کند تا در مورد آن اطلاعات لازم را کسب کند.

این همیشه یک مشکل بوده است و لیست سیاه دولت ترامپ اوضاع را برای شرکت ملی نفت فلات قاره چین بدتر کرده است.

به گفته این منابع، علاوه بر این، تحریم های اخیر آمریکا علیه روسیه می تواند بر دارایی های شرکت ملی نفت فلات قاره چین تأثیر بگذارد. این شرکت که در ماه آوریل در حال آماده شدن برای عرضه در بورس اوراق بهادار شانگهای است، ظاهراً در حال برنامه ریزی برای خرید دارایی در آمریکای لاتین و آفریقا است.

طبق گزارش ها، در سال ۲۰۲۱ شرکت ملی نفت فلات قاره چین حدود ۱.۵۷ میلیون بشکه معادل نفت در روز تولید می کرد که ۶۲۰۰۰ بشکه در مکان هایی در کانادا و ۸۰۰۰۰ بشکه در مکان های دیگر در آمریکای شمالی بود. بر اساس محاسبات رویترز، در مجموع، کارخانه های ایالات متحده، بریتانیا و کانادا نزدیک به ۲۲۰۰۰۰ بشکه نفت در روز تولید می کنند.

منبع راشا تودی

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: