پرش به محتوا

اوکراین از جنگ نیابتی آمریکا با روسیه به جنگ نیابتی علیه روسیه تبدیل شده است.

درگیری اوکراین به تازگی از جنگ نیابتی آمریکا با روسیه به جنگ نیابتی علیه روسیه تبدیل شده است

توسط اندرو کوریبکو

ترجمه مهردادجنگ نیابتی که اوکراین اکنون درگیر آن است از جنگ افغانستان که در دهه ۱۹۸۰ صورت گرفت و جنگ نیابتی ایالات متحده بر علیه اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی در آن دوران بود خطرناک تر است. واشنگتن در آن زمان اطلاعات نظامی مهم را با متحدان مسلمان و مجاهد خود رد و بدل نمی‌کرد و اطلاعات اهداف نظامی در افغانستان را در اختیار مجاهدین افغان قرار نمی‌داد.
بر طبق گزارش‌های منتشر شده اما واشنگتن در شرایط فعلی اطلاعات اهداف نظامی در روسیه را در اختیار اوکراین قرار می دهد.

عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین برای تضمین یکپارچگی خطوط امنیت ملی خود در این جمهوری سابق شوروی به طور خاص و در منطقه به طور کلی آغاز شد، اما اکنون ایالات متحده در حال عبور از برخی از این خطوط قرمز خطرناک است. پرزیدنت پوتین در ۲۴ فوریه، هنگام اعلام آغاز این عملیات، هشدار داد که «کشورهای عضو ناتو از ناسیونالیست های راست افراطی و نئونازی ها در اوکراین حمایت می کنند، که هرگز تصمیم مردم کریمه و سواستوپل را به خاطر خروج خود از اوکراین نبخشیده اند.» که چرا از اراده آزاد خود برای اتحاد مجدد با روسیه استفاده کرده اند، و فدراسیون روسیه را انتخاب کرده اند.
آنها بدون شک تلاش خواهند کرد که مانند جنگ دونباس، مانند اعضای واحدهای تنبیهی ملی گرایان اوکراینی و همدستان هیتلر در طول جنگ بزرگ میهنی، شبه جزیره کریمه را دچار جنگی تازه کنن تا مردم بی گناه را به قتل برسانند.

رسانه های جریان اصلی غربی (MSM) به رهبری ایالات متحده تاکنون این نگرانی ها و واهمه را به عنوان توهمات پارانوئیدی یک «دیوانه» به سخره گرفته اند، اما اکنون آنها خودشان به تازگی ثابت کرده اند که در تمام مدت حق با رئیس جمهور پوتین بوده است.
هم وال استریت ژورنال (WSJ) و هم نیویورک تایمز (NYT) گزارش دادند که آخرین بخش کمک نظامی ایالات متحده به کیف شامل اطلاعاتی نیز برای حملات به اهدافی در کریمه است که روسیه آن را در سال ۲۰۱۴ با انجام رفراندوم ای دموکراتیک و با آرا ساکنان کریمه به عضویت این فدراسیون در آورد. متحدان غربی به رهبری آمریکا آنها را به اصطلاح «اشغال غیرقانونی» می دانند. همان سناریویی که پرزیدنت پوتین نسبت به آن هشدار داده بود – حمله کیف تحت حمایت ناتو به کریمه متحد روسیه و خطر یک جنگ بزرگ –
اکنون این سناریو احتمالاً پس از آن که کیف ادعا کرد که رزم ناو موشکی مسکو را در سواستوپول هدف قرار داده است و مسکو معتقد است که این رزمناو دچار آتش‌سوزی تصادفی شده است در حال انجام است.

حقیقت حادثه هر چه که باشد شکی در آن نیست که این آخرین کمک نظامی ایالات متحده به کیف این جرأت را بخشیده تا حداقل یک روایت جنگ اطلاعاتی را مطرح کند و ادعا کند که حادثه در رزمناو موشکی مسکوآ توسط یکی از موشکهای شلیک شده توسط ارتش اوکراین ایجاد شده است.

اگر روایت اوکراین از ماجرایی که البته ابتدا باید این ادعا اثبات شود، ممکن است که این اتفاق بر اساس اطلاعات شناسایی که توسط ایالات متحده به اوکراین و عدد داده شده بود به ارتش اوکراین ارائه شده باشد و به این ترتیب اوکراین توانست باشد و رزمناو روسی را با کمک آمریکا مورد حمله قرار بدهد. این تحول بیانگر تبدیل درگیری اوکراین از جنگ نیابتی ایالات متحده با روسیه به جنگ نیابتی ایالات متحده علیه روسیه است، زیرا مسکو و اکثریت قریب به اتفاق شبه جزیره کریمه را رسماً به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از فدراسیون می دانند. به این ترتیب حداقل ایالات متحده با دادن قول به کیف که اطلاعات برای حمله به اهداف روسی، از شرکای خود به عنوان مهره جنگ نیابتی برای حمله به خود روسیه استفاده می کند.

احتمالا تصادفی نبود که هفت تبعه روس در حمله بالگردی گستاخانه از اوکراین در روز پنجشنبه زخمی شدند. کاملاً قابل تصور است که ایالات متحده اطلاعاتی را در اختیار کیف نه تنها برای حمله به اهدافی در کریمه، بلکه در داخل مرزهای اروپایی به طور کلی بدون آنکه در آنزمان مناقشه ای با روسیه داشته باشد، یعنی قبل از سال ۲۰۱۴ در اختیار کیف قرار داده است. این توسعه استراتژیک نظامی حامیان ناتو به رهبری آمریکا غیرقابل انکار و خطرناک است، زیرا می تواند روسیه را وادار کند تا به این تهدیدات امنیتی اوکراین بسیار قوی تر از گذشته پاسخ دهد، که اگر کیف فوراً از حمله به قلمرو مستقل روسیه خودداری نکند، می تواند تخریب زیرساخت های این کشور را تسریع بخشد.
بنابراین، جنگ نیابتی اوکراین بسیار خطرناک تر از جنگ افغانستان در دهه ۱۹۸۰ است. جنگ نیابتی ایالات متحده با اتحاد جماهیر شوروی آن زمان نیز بود، اما واشنگتن در آن زمان اطلاعاتی را با متحدان مجاهد خود برای حمله به اهدافی در خود کشور همسایه به اشتراک نمی گذاشت، همانطور که گزارش شده است به عکس آمریکا این اطلاعات را در اختیار کیف علیه کشور جانشین اتحاد جماهیر شوروی یعنی فدراسیون روسیه قرار داده است .
ناظران نباید شک داشته باشند که نیروهای مسلح روسیه (RAF) قاطعانه از تمامیت ارضی کشور خود دفاع خواهند کرد و از جمعیت غیر نظامی ساکن در مناطق مرزی محافظت خواهند کرد، اما هیچ کس نمی داند که آنها تا چه حد عملیات تهاجمی خود را در اوکراین به این منظور افزایش خواهند داد.
به نظر می‌رسد این سناریویی است که غرب می‌خواهد دست به تحریک بزند و آن را بوجود بیاورد کند تا نقش خود را برای اهداف جنگ اطلاعاتی اش دستکاری کند، اما همچنین این امکان وجود دارد که این درگیری زودتر از موعد پایان یابد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: