پرش به محتوا

پنجاهمین روز جنگ در اوکراین


خوانندگان محترم اخبار و گزارش های جنگ ضد فاشیستی روسیه در اوکراین با سرعت تهیه و ترجمه میشود و احتمال دارد نقص و کمبودی در ترجمه آنها وجود داشته باشد، به این ترتیب از خوانندگان عذرخواهی می‌کنیم


یولیا تیموشنکو، سیاستمدار اوکراینی از کشورهای غربی خواست تا بدهی عمومی اوکراین را لغو کنند


یولیا تیموشنکو، نخست وزیر سابق اوکراین و رئیس حزب پدری اوکراین از کشورهای غربی خواسته است تا بدهی عمومی اوکراین را لغو کنند و وجوهی را که از روسیه مسدود شده در غرب به بودجه این کشور منتقل کنند.

«یک روند معقول و معقول مذاکرات در مورد تجدید ساختار بدهی خارجی اوکراین باید فورا آغاز شود. سازمان های بین المللی – صندوق بین المللی پول و بانک جهانی – باید این بدهی را حذف کنند.»

طومار اخراج سفیر اوکراین از آلمان با جمع آوری ۲۲۰۰۰ امضا


طوماری که خواستار اخراج آندری ملنیک سفیر اوکراین از آلمان است، در همین حال بیش از ۲۲۴۸۱ امضا جمع آوری کرده است. نویسندگان درخواست تجدیدنظر معتقدند که اظهارات ملنیک ناقض اخلاق دیپلماتیک است:

«آقای ملنیک اکنون از حد مجاز فراتر رفته است. آنچه زمانی یک اقدام شجاعانه توسط سفیر اوکراین بود، اکنون به سخنان نفرت انگیز علیه سیاست آلمان تبدیل شده است. اظهارات او ثابت می کند که مواضع او نسبت به مردم آلمان ناسپاس و بی پایه است.»

همانطور که در طومار اشاره شده است، خواسته های ملنیک همچنین منجر به بحران اقتصادی در آلمان یا مشارکت فعال ناتو در جنگ در اوکراین می شود.

ارتش اوکراین به یکی دیگر از مناطق مرزی روسیه شلیک کردپس از حمله هوایی به روستایی در منطقه مرزی بریانسک روسیه، روز پنجشنبه یک شهر دیگر روسیه از طرف اوکراین گلوله باران شد. همانطور که فرماندار منطقه ویاچسلاو گلادکوف از طریق تلگرام اعلام کرد این بار شهرک Spodarjuscheno در منطقه بلگورود مورد حمله قرار گرفت. وی افزود: این حمله تلفات یا جراحتی نداشته است. خانه ها و زیرساخت های محلی نیز آسیبی ندیده اند.

گلادکوف گفت که ساکنان Spodaryusheno و روستای همجوار Besymeno به طور موقت به مکان های دیگر تخلیه شده اند و در حال حاضر توسط افسران پلیس داوطلب و قزاق ها محافظت می شوند.

کمیته تحقیقات روسیه: دو هلیکوپتر اوکراینی مسئول حمله هوایی در منطقه مرزی روسیه هستند


کمیته تحقیقات روسیه در رابطه با حادثه در روستای کلیموو در نزدیکی مرز اوکراین اعلام کرد که دو هلیکوپتر اوکراینی مسلح به سلاح‌های سنگین حریم هوایی روسیه را نقض کرده و یک منطقه مسکونی در استان بریانسک روسیه را گلوله باران کردند. پیام مرجع در تلگرام نیز نشان می دهد:

آنها با حرکت در ارتفاع کم، حداقل شش حمله هوایی به خانه‌هایی در روستای کلیموو، منطقه کلیموفسکی، منطقه بریانسک انجام دادند.

به گفته مقامات محلی، هفت نفر در حمله روز پنجشنبه زخمی شدند. دست کم شش خانه در این شهرک بر اثر اصابت مستقیم و انفجار موشک آسیب دیدند.

«ایدز در حال بازگشت است!» استونی از شیوع ایدز به دلیل پناهندگان اوکراینی می ترسد


استونی می ترسد پناهندگان اوکراینی بیماری های عفونی را وارد کشور کنند و به فحشا دامن بزنند. این را مارت هلمه، معاون رهبر حزب EKRE و عضو پارلمان استونی بیان کرد:

«ویروس ایدز در حال بازگشت است. بیماری های عفونی که ما فکر می کردیم در استونی ریشه کن شده اند، از اوکراین باز می گردند. بله، آنها برمی گردند زیرا ده ها هزار نفر به اینجا می آیند و این ویروس ها را نزد ما می آورند.»

ترینو یوسس Triinu Jooses، مشاور حمایت از قاچاق انسان در آژانس تامین اجتماعی، افزود: «مردان مشکوک» در چندین نوبت در نزدیکی کمپ های پناهندگان اوکراینی دیده شده اند که تلاش می کنند «برای نوعی کار تبلیغ کنند.»

در آینده ای نه چندان دور؛
پوتین: صادرات حامل های انرژی روسیه به غرب کاهش می یابد

رئیس جمهور روسیه درباره احتمال کاهش صادرات انرژی به غرب هشدار داد و گفت تلاش ها برای تحت فشار قرار دادن تامین کنندگان انرژی روسیه، به ضرر اقتصاد جهانی است.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه می گوید تلاش های غرب برای بیرون راندن شرکت های روسی از بازار انرژی، تاثیری اجتناب ناپذیر بر کل اقتصاد جهانی دارد حال آنکه کشورهای غیردوست، به خوبی می دانند که نمی توانند خود را بی نیاز از منابع انرژی روسیه بدانند.

وی در بخش دیگری از اظهارات خود با تاکید بر اینکه صادرات حامل های انرژی به غرب در آینده قابل پیش بینی، کاهش خواهد یافت، گفت: شرکای اروپایی با موضع گیری درباره امتناع از منابع انرژی روسیه، بازار را بی ثبات کرده و قیمت ها را برای شهروندان خودشان افزایش می دهند.

پوتین با اشاره به وعده واشنگتن برای تامین انرژی قاره سبز گفت: هزینه تأمین انرژی اروپا از آمریکا به مراتب بیشتر از تأمین انرژی از روسیه خواهد بود.

گزارش رسانه ها: ایالات متحده به اوکراین برای حملات به کریمه اطلاعات می دهد


گزارش‌های مطبوعاتی ایالات متحده روز چهارشنبه اعلام کردند که ایالات متحده با ارسال سلاح‌های سنگین به کیف، مشارکت خود را در بحران اوکراین افزایش داده و تصمیم گرفته است تا گزارش‌های اطلاعاتی مورد نیاز نیروهای اوکراینی برای حمله به اهدافی در کریمه را ارائه کند.

با گسترش درگیری، ما همچنان به تنظیم خود ادامه می دهیم تا اطمینان حاصل شود که اپراتورها انعطاف پذیری برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات دقیق و به موقع با اوکراینی ها دارند.

یک مقام اطلاعاتی ایالات متحده در مورد تغییر سیاست به وال استریت ژورنال گفت.

این روزنامه گزارش می دهد که واشنگتن قصد دارد «به طور قابل توجهی اشتراک اطلاعاتی با اوکراین را افزایش دهد» اما «هیچ اطلاعاتی را ارائه نخواهد کرد که به اوکراینی ها اجازه حمله به اهدافی در خاک روسیه را بدهد.» در این گزارش که توسط نیویورک تایمز تایید شد، به طور مشخص کریمه تحت تاثیر سیاست جدید ذکر شده است.

روز چهارشنبه، وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که تلاش‌های مداوم اوکراین برای حمله به اهدافی در خاک روسیه می‌تواند باعث تشدید خصومت‌ها شود. این وزارتخانه هشدار داد که «مراکز تصمیم گیری» به ویژه در کیف ممکن است مورد حمله قرار گیرند. از زمان آغاز حمله مسکو به اوکراین، چندین مورد از حملات اوکراین به خاک روسیه گزارش شده است.

روسیه: در گلوله باران یک شهرک در نزدیکی مرز اوکراین هفت نفر زخمی شدند

توپخانه اوکراین روز پنجشنبه شهرک روسی کلیموو در منطقه مرزی بریانسک را گلوله باران کرد. هفت نفر مجروح شدند. فرماندار منطقه نیروهای اوکراینی را مسئول این گلوله باران دانست.

به گزارش تاس به نقل از الکساندر بوگوماز فرماندار منطقه، شهر کلیموو در منطقه بریانسک روسیه، در حدود ۱۰ کیلومتری مرز اوکراین، روز پنجشنبه هدف آتش توپخانه قرار گرفت. وی در کانال تلگرامی خود نوشت: امروز نیروهای مسلح اوکراین شهرک کلیموو را گلوله باران کردند.

به گفته بیمارستان محلی، هفت نفر از جراحات متوسط تا شدید به این بیمارستان منتقل شدند. یک زن باردار و یک کودک در میان مجروحان هستند. دو ساختمان مسکونی دچار حریق شد اما نیروهای آتش نشانی توانستند آتش را خاموش کنند. کلاس های مدرسه در منطقه کلیموو به دلیل گلوله باران موقتاً به حالت تعلیق درآمد. بوگوماز در بیانیه خود اطمینان داد که افراد آسیب دیده «هر گونه کمک پزشکی لازم» دریافت خواهند کرد.

اوایل روز چهارشنبه، گلوله های خمپاره بر گذرگاه مرزی نویه یورکوویچی در همان ولسوالی اصابت کرد. دو خودرو متعلق به پناهجویان اوکراینی آسیب دیدند، اما آسیبی ندیدند. روز چهارشنبه نیز گذرگاه مرزی گوردیفکا در منطقه کورسک مورد آتش سوزی قرار گرفت.

وزارت دفاع روسیه حملات علیه مراکز فرماندهی اوکراین را به عنوان تلافی احتمالی حملات در خاک روسیه ذکر کرده است.

بدهی ملی روسیه به پایین ترین سطح خود در ۱۳ سال گذشته رسیده است

بر اساس گزارش بانک مرکزی روسیه، بدهی خارجی این کشور از ابتدای سال جاری تا کنون بیش از ۵ درصد کاهش یافته و به سطح ۱۳ سال قبل بازگشته است.

بر اساس داده های بانک مرکزی روسیه در روز چهارشنبه بدهی خارجی روسیه در سه ماهه اول به پایین ترین سطح خود از سال ۲۰۰۹ تا کنون کاهش یافت و در مجموع از اول آوریل به ۴۵۳.۵ میلیارد دلار رسیده است.
بر اساس این گزارش تنها در سال جاری، بدهی روسیه ۲۶.۵ میلیارد دلار یا ۵.۵ درصد کاهش یافته است. در بیانیه این مقام آمده است:

«شاخص پویایی عمدتاً تحت تأثیر کاهش بدهی خارجی سایر بخش‌ها بوده است.»
بر اساس گزارش بانک مرکزی روسیه، بدهی خارجی بخش خصوصی در سه ماهه اول سال ۲۰۲۲ با ۱۶.۲ میلیارد دلار کاهش به ۳۶۷.۴ میلیارد دلار رسیده است. بر اساس این داده ها، بدهی سازمان های دولتی و بانک مرکزی با ۱۰.۳ میلیارد دلار کاهش به ۸۶.۱ میلیارد دلار رسیده است.

در سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۴ پس از اعمال تحریم های غرب به دلیل اتحاد روسیه با کریمه و متعاقب آن کاهش قیمت نفت، بدهی خارجی روسیه به میزان ۸۱ میلیارد دلار در هر سه ماهه کاهش یافت. این روند برای سه فصل متوالی ادامه یافت. با این حال، بدهی خارجی در آن زمان به طور قابل توجهی بالاتر از امروز بود و تا اول جولای ۲۰۱۴ به ۷۳۲.۸ میلیارد دلار رسید.

وزارت دفاع: تسلیحات اصلی موشکی رزمناو مسکوا آسیب ندیده است

به گفته وزارت دفاع، موشک‌های رزمناو «مسکوا» که روز قبل بر اثر آتش سوزی آسیب دیده بود، آسیب ندیده است.

به گفته این وزارتخانه، رزمناو مسکو شناوری خود را حفظ کرده است. تسلیحات موشکی اصلی آسیبی ندیده است. خدمه رزمناو به کشتی های ناوگان دریای سیاه در منطقه منتقل شدند.

وزارت دفاع افزود که علت آتش سوزی شناسایی شده، شعله های آتش باز بوجود نیامده و از انفجار مهمات هم جلوگیری شده است. کارشناسان هم اکنون مشغول یدک کشی کشتی به بندر و بررسی دقیقتر علل حادثه هستند.

کرملین: پوتین اساسا مخالف ملاقات با زلنسکی نیست
خبرگزاری ریانووستی گزارش می دهد که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه مخالف دیدار با ولادیمیر زلنسکی نیست، اما باید زمینه برای آن فراهم شود. سخنگوی دمیتری پسکوف رئیس جمهور روسیه گفت، با این حال، هنوز مبنای متنی برای توافق مشترک وجود ندارد.

پیشتر مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه گفته بود که دیدار ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و ولادیمیر زلنسکی دیری نمی‌پاید و همه چیز به موافقت و نگرش رئیس دولت روسیه بستگی دارد.

پسکوف به خبرنگاران گفت، « تاکنون هیچ چیز جدیدی در مورد این جلسه وجود ندارد، ما گفتیم که رئیس جمهور هیچگاه اصولاً با چنین جلسه ای مخالفت نکرده است، اما باید شرایط مناسب یعنی متن مستندی برای آن فراهم شود، در حال حاضر نمی توانیم بگوییم. چیز جدیدی موجود است.»
وزارت دفاع روسیه: ۱۳۴ سرباز اوکراینی دیگر در ماریوپل تسلیم شدندبه گزارش تاس، بر اساس گزارش وزارت دفاع روسیه، ۱۳۴ سرباز اوکراینی دیگر در ماریوپل یک شبه تسلیم شدند.

سخنگوی این وزارتخانه گفت که در میان ۱۳۴ پرسنل نظامی ۱۴ افسر وجود دارد.

کوناشنکوف گفت: «در جریان عملیات آزادسازی ماریوپل، 134 سرباز اوکراینی دیگر از جمله ۱۴ افسر، داوطلبانه سلاح های خود را زمین گذاشتند و یک شبه تسلیم شدند. در مجموع ۱۱۶۰ سرباز اوکراینی از تیپ ۳۶ تفنگداران دریایی یک شبه تسلیم شدند. در میان آنها ۱۷۶ افسر وجود دارد.»

یک روز قبل، ۱۰۲۶ سرباز اوکراینی از همان تیپ، از جمله ۱۶۲ افسر و ۴۷ سرباز زن، داوطلبانه تسلیم شدند.پوتین در دیدار با صدراعظم اتریش گفت که تامین گاز اتریش تضمین شده است.

کارل نهمر، صدراعظم اتریش، روز دوشنبه در دیدار با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در مسکو گفت که به او اطمینان داده شده که ارسال گاز روسیه برای اتریش ادامه خواهد یافت.
صدراعظم گزارش داد که پوتین خود موضوع گاز را مطرح کرد و گفت که مقادیر توافق شده تحویل خواهد شد. علاوه بر این، گفته می‌شود که رئیس دولت روسیه به نهمر این گزینه را پیشنهاد داده است که اتریش میتواند بهای مواد خام روسیه را به یورو پرداخت کند.

مدودف، رئیس جمهور سابق روسیه هشدار داد که وضعیت عاری از سلاح هسته ای دریای بالتیک در صورت پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو پایان خواهد یافت.


اگر فنلاند و سوئد به ناتو بپیوندند، طول مرزهای زمینی اتحاد نظامی با روسیه بیش از دو برابر خواهد شد و روسیه را مجبور می‌کند تا مرزهای شمال غربی خود را تقویت کند، از جمله در رابطه با نیروهای هسته‌ای خود. این را معاون رئیس شورای امنیت روسیه و رئیس جمهور سابق دیمیتری مدودف روز پنجشنبه در واکنش به گزارش های رسانه ها درباره برنامه های ادعایی استکهلم و هلسینکی برای پیوستن به این ائتلاف در تابستان امسال بیان کرد.

وی همچنین در کانال تلگرامی خود با اشاره به اینکه این موضوع وضعیت عاری از سلاح هسته ای دریای بالتیک را رد می کند، اشاره کرد.

«در چنین حالتی، بحثی در مورد وضعیت غیرهسته‌ای دریای بالتیک وجود نخواهد داشت – تعادل باید برقرار شود. تا به امروز، روسیه چنین اقداماتی را انجام نداده و قصد انجام آن را ندارد. اگر ما مجبور به انجام آن باشیم. این کار را انجام دهید – خوب، «توجه داشته باشید – این پیشنهاد ما نبود».

جمهوری خلق دونتسک: جنایات جنگی توسط ارتش اوکراین گسترده است


دفتر بازپرس حقوق بشر در جمهوری خلق دونتسک (DPR) به افزایش ابعاد جنایات ارتش اوکراین در قلمرو دونباس اشاره کرد. این موضوع روز پنجشنبه توسط داریا موروزوا، بازرس DPR در گفتگو با خبرگزاری تاس مطرح شد.

از زمان شروع عملیات ویژه، شاهد افزایش جنایات جنگی [توسط ارتش اوکراین] بوده‌ایم، به ویژه در مناطق آزاد شده، این جنایات گسترده است.

« ما هر واقعیتی را ثبت می‌کنیم، آن را به مجریان قانون، کمیسیون جنایات جنگی تحویل می‌دهیم.»

به گفته موروزوا، این یک انگیزه جدی برای یک دادگاه آینده علیه اوکراین در رابطه با نسل کشی جمعیت دونباس است.

به گفته وی، موارد متعددی ثبت شده است که از خروج افراد از منطقه جنگی جلوگیری شده و به گروگان و سپر انسانی ارتش اوکراین تبدیل شده اند. بازپرس افزود:

«مردم ادعا در ۲۲ فوریه می کنند که مواضع سنگر گیری و از آنجا تیراندازی در مناطق مسکونی ایجاد شده و توسط نمایندگان تشکیلات مسلح اوکراین از آن مناطق تیراندازی میشود. به عبارت دیگر، ما می دانیم که آنها آگاهانه برای انجام عملیات جنگی در یک محیط شهری برنامه ریزی کرده اند. من نمی توانم باور کنم این تصمیمات به خودی خود گرفته شود، ظاهراً این دستوری از مستقیم کیف بوده است.»

علاوه بر این موارد متعددی از غارت نیز گزارش شده است. به گفته موروزوا، به ویژه هنگامی که سربازان اوکراینی وولنوواچا و ماریوپل را ترک کردند، مردم را غارت و تحقیر کرده‌اند.

نیروهای اوکراینی به کاروان پناهجویان در منطقه خارکف شلیک کردند


بر اساس گزارش دادستانی کل جمهوری خلق لوگانسک، در حمله یگان های اوکراینی به کاروان پناهجویان در منطقه خارکف، دو نفر کشته شدند. در بیانیه مرتبط آمده است:

«در 13 آوریل 2022، ستیزه جویان اوکراینی در منطقه خارکف به کاروانی از وسایل نقلیه که غیرنظامیان را از قلمرو LPR به خاک اوکراین منتقل می کرد، شلیک کردند. شلیک خمپاره و مسلسل دو نفر را کشت و سه نفر دیگر را با درجات مختلف زخمی کردند.»

معاون سخنگوی شورای فدراسیون قطع روابط با اتحادیه اروپا را رد نمی کند


نایب رئیس شورای فدراسیون روسیه، کنستانتین کوساچف است. وی روز پنجشنبه در کانال تلگرامی خود نوشت، پس از قطع کامل روابط روسیه با شورای اروپا و دادگاه اروپایی حقوق بشر (ECtHR)، مسکو می تواند در صورت ادامه این رفتار ها و زیر پا نهادن مرزهای همکاری از سوی اتحادیه اروپا، همین کار را با اتحادیه اروپا انجام دهد.
«شورای اروپا و ECtHR قبلاً به قطع رابطه کامل رسیده اند. دقیقاً به این دلیل رسیده است که این ساختارها از صلاحیت های خود پا را فراتر نهاده اند و در امور داخلی روسیه دخالت می کنند. در مورد اتحادیه اروپا نیز فرقی نمی کند و همین گونه خواهد بود. مگر آنکه آنها به مرزهای خود بازگردند.»

کوساچف به گزارش خبرگزاری بلومبرگ مبنی بر اینکه کمیسیون اروپا فرمان ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در مورد پرداخت گاز به پول ملی روسیه را بررسی کرده و به کشورهای اتحادیه اروپا هشدار داده است که تحریم های اتحادیه اروپا مرتبط با جنگ اوکراین را نقض کرده است، اظهار نظر کرد. این سیاستمدار در پاسخ گفت که تحریم‌های اتحادیه اروپا در واقع قوانین بین‌المللی، حاکمیت روسیه و در نهایت، حاکمیت کشورهای اتحادیه اروپا «که علاقه‌مند به همکاری با روسیه در بخش گاز هستند» را نقض می‌کند.

مسکو: اتحادیه اقتصادی اوراسیا به تدریج پرداخت دلارهای آمریکا را ممنوع می کند


میخائیل اودوکیموف، مدیر بخش اول کشورهای مستقل مشترک المنافع در وزارت خارجه روسیه در مصاحبه با ریانووستی به این موضوع اشاره کرد که کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا (EAEU) می خواهند هنگام تراکنش پرداخت های متقابل از دلار آمریکا فاصله بگیرند و دلار را کنار بگذارند.
در این توافق توجه زیادی به حصول اطمینان از استفاده گسترده تر از ارزهای ملی در تسویه حساب های متقابل و عدم استفاده از دلار آمریکا شده است.

این دیپلمات همچنین خاطرنشان کرد: پیش از آنکه غرب اقدامات محدودکننده بی‌سابقه خود را علیه سیستم مالی و بانکی روسیه انجام دهد، سهم ارزهای ملی در مبادلات متقابل کشورهای اوراسیا از ۷۰ درصد فراتر رفته بود.

ماریوپول: تعداد بیشتری از تفنگداران دریایی اوکراینی سلاح های خود را زمین گذاشتند.


گفته می شود بیش از ۳۰۰ تفنگدار دیگر اوکراینی در ماریوپول تسلیم شده اند. این را ستاد دفاع ارضی جمهوری خلق دونتسک در کانال تلگرامی خود اعلام کرد. در این اطلاعیه آمده بود:

« سربازان ما همچنان جنگنده های تیپ 36 تشکیلات مسلح اوکراین را در ماریوپول به عنوان اسیر جنگی می برند. تا شامگاه 13 آوریل، 1350 تفنگدار دریایی اوکراینی تسلیم شده بودند.»

روسیه از آزادی کامل ماریوپل خبر داد

وزارت دفاع روسیه از آزادی کامل بندر ماریوپل از دست نیرو‌های گردان «آزوف» و همچنین آزادی همه گروگان‌ها خبر داد.به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک عربی، «ایگور کوناشینکوف» سخنگوی وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «بندر تجاری ماریوپل به طور کامل از دست نیرو‌های گردان نازی «آزوف» آزاد و همه گروگان‌های بازداشت شده در کشتی‌های بندر از جمله گروگان‌های خارجی آزاد شدند».

رزمناو موشکی «مسکو» در آتش – گلوله باران توسط ارتش اوکراین؟

 آتش‌سوزی شبانه در کشتی مهم ناوگان دریای سیاه روسیه، رزمناو موشکی مسکو رخ داد.  در این بین خدمه کشتی از کشتی خارج شده اند و با توجه به امواج شدید دریا، کارشناسان نظامی روسیه احتمال غرق شدن کشتی را می دهند.  بر اساس گزارش های تایید نشده، کشتی احتمالا غرق شده است.

 علل آتش سوزی نامشخص است.  کی‌یف رسما اعلام کرد که با موشک‌های سامانه دفاع ساحلی نپتون به سمت ناو جنگی روسیه شلیک کرده است.  وزارت دفاع روسیه هنوز بیانیه ای صادر نکرده است.

 از سوی دیگر، الکساندر کوز، گزارشگر نظامی، مشکوک است که از موشک‌های سامانه ناتو AGM-119 «پنگون» با برد بیشتر استفاده شده است.  گفته می شود اینها در ژانویه ۲۰۲۱ به اودسا تحویل داده شده است.

نیروهای اوکراینی دونتسک را گلوله باران کردند

 گفته می شود که نیروهای اوکراینی صبح پنجشنبه منطقه کویبیشف دونتسک را گلوله باران کردند.  این را نمایندگی جمهوری خلق در مرکز مشترک کنترل و هماهنگی رژیم آتش بس اعلام کرد.

 گلوله های ممنوعه کالیبر ۱۲۲ مجددا مورد استفاده قرار گرفت و شش گلوله شلیک شد.

سازمان همکاری اقتصادی و توسعه روسیه را از آژانس انرژی هسته ای مستثنی می کند

 عضویت روسیه در آژانس انرژی هسته ای سازمان همکاری اقتصادی و توسعه، آژانس انرژی هسته ای، در پی تصمیم هیئت حاکمه OECD به حالت تعلیق درآمد.  این اقدام از ۱۱ مه اجرایی می شود.  به گزارش ریانووستی، این آژانس در بیانیه ای اعلام کرد:

 عضویت روسیه در آژانس انرژی هسته‌ای OECD در ۱۱ آوریل با تصمیم هیئت حاکمه OECD به حالت تعلیق درآمد. روسیه بر این اساس مطلع شده است و تعلیق از ۱۱ مه اجرایی خواهد شد.

 روسیه از سال ۲۰۱۳ به عضویت این آژانس درآمده است.

آیا هنوز عقل سلیمی در اروپا باقی مانده است؟

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در گفتگو با رادیو اسپوتنیک یادآور شد که در کشورهای اروپایی باید همچنان نیروهای سیاسی دارای عقل سلیمی باقی مانده باشند که بتوانند اشتباهات اروپا را ارزیابی کنند.

وی گفت: «من امیدوارم که هنوز نیروهای سیاسی دارای عقل سلیمی وجود داشته باشند که بتوانند ارزیابی تحلیلی کارشناسانه‌ای از مسیری که اروپا طی کرده و به جای کنونی رسیده، را ارائه دهند. و مهمتر از همه، درک کنند که کشورهای اروپایی خود را به چه چالش‌های وحشتناکی روبروکرده و به این بن بست هدایت کرده است.»

مخالفت وین، برلین و بوداپست با تحریم گاز روسیه

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، «کارل نهامر»، صدراعظم اتریش در گفتگو با شبکه سی‌ان‌ان خاطرنشان کرد وین، برلین و بوداپست با تحریم گاز روسیه مخالف هستند. نهامر تصریح کرد: اتریش در موضع خود در خصوص مخالفت با تحریم گاز روسیه تنها نیست. البته وین در کنار سایر کشور‌های عضو اتحادیه اروپا، با تحریم‌ها علیه روسیه موافق است؛ اما تحریم‌ها باید بیشتر از اتحادیه اروپا، به روسیه ضربه بزند. به گفته صدراعظم اتریش، کمیسیون اروپا و شورای اتحادیه اروپا در حال حاضر در حال بحث و گفتگو درباره ممنوعیت عرضه نفت هستند؛ اما گاز، موضوعی جداگانه است؛ چرا که صنعت کشور‌های مختلف به آن وابسته است.

لازم به ذکر است صدراعظم اتریش در تاریخ ۱۱ آوریل (۲۲ فروردین) از مسکو دیدن و با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه گفتگو کرد. این نشست پشت در‌های بسته برگزار شد. بعدها، «هربرت کیکل»، رئیس حزب آزادی اتریش، کارل نهامر را به علت عدم توجه به موضوع تأمین انرژی مورد سرزنش قرار داد.

روسیه ۳۹۸ نماینده کنگره آمریکا را تحریم کرد

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزارت امور خارجه در مسکو با اعلام آن که تحریم ها شامل ممنوعیت ورود نیز هستند در بیانیه ای خاطر نشان کرد: با در نظر گرفتن تحریم هایی که ایالات متحده به طور مداوم اعمال می کند، اعلامیه های بیشتر در مورد اقدامات متقابل روسیه در آینده نزدیک برنامه ریزی شده است.

وزارت امور خارجه روسیه همچنین در بیانیه‌ای جداگانه اعلام کرد که تحریم‌هایی را علیه ۸۷ عضو سنای کانادا وضع کرده است و به دلیل سیاست‌های کوته‌اندیشانه اتاوا، اقدامات بیشتری به زودی اعلام خواهد شد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: