پرش به محتوا

روز چهل و نهم جنگ اوکراین


خوانندگان محترم اخبار و گزارش ها با سرعت تهیه و ترجمه میشود و احتمال دارد نقص و کمبودی در ترجمه آنها وجود داشته باشد، به این ترتیب از خوانندگان محترم عذرخواهی می‌کنیم


ریابکوف:
حمل تسلیحات آمریکا و ناتو در اوکراین اهداف نظامی مشروع هستند


معاون وزیر امور خارجه روسیه امروز هشدار داد: حمل تسلیحات آمریکا و ناتو در سراسر اوکراین از نظر مسکو اهداف نظامی مشروع تلقی می شوند.

به گزارش شبکه تلویزیونی یورونیوز، «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر امور خارجه روسیه امروز چهارشنبه اعلام کرد که مسکو خودروهای آمریکایی و ناتو که در خاک اوکراین تسلیحات حمل می‌کنند را به‌عنوان «اهداف نظامی مشروع» تلقی خواهد کرد.

معاون وزیر امور خارجه روسیه در گفتگو با خبرگزاری تاس گفت: هشدار می‌دهیم که حمل تسلیحات ایالات متحده و ناتو در سراسر خاک اوکراین از سوی ما به عنوان اهداف نظامی قانونی در نظر گرفته می‌شود.

وی در ادامه هشدار داد که «تلاش ها برای کُند کردن عملیات ویژه ما به منظور وارد کردن حداکثر خسارت به گروه‌ ها و تشکیلات روسی به شدت سرکوب خواهد شد».

وی در ادامه تاکید کرد: واشنگتن دریافته است که اخراج دیپلمات‌های روس به طور اجتناب‌ناپذیری بر اساس اصل عمل متقابل تلافی خواهد شد.

تشکر رژیم دست نشانده اوکراین از ایران بابت اعزام تیم پزشکی

وزیر خارجه رژیم فاشیستی امپریالیستی اوکراین از اعزام تیم پزشکی ایران به این کشور تشکر کرد.

وزیر امور خارجه اوکراین در پیامی توییتری نوشت: با حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران تلفنی گفتگو کردم. ایران، مخالف جنگ روسیه علیه اوکراین است و از راهکار دیپلماتیک حمایت می‌کند.
وی افزود: از وزیر خارجه امیرعبداللهیان بابت رد کردن ادعا‌های مربوط به انتقال سلاح به روسیه با کمک شرکت‌های ایرانی و همچنین بابت اعزام تیم پزشکی به اوکراین ممنونم.

ملی‌گرایان اوکراینی در شبکه‌های اجتماعی درباره حمله به روس ها در «روز پیروزی» در برلین صحبت می‌کنند.

در کانال های بسته تلگرامی، اپراتورهای طرفدار اوکراین خواستار «لینچ» و «اعدام» آلمان ها و روس های «طرفدار روسیه» در آلمان هستند. حمله تروریستی به جشن سنتی پیروزی در یکی از کانال های ۹ می در برلین اعلام شد. تا اینجای این تهدیدهای مرگبار از سوی نیروهای امنیتی آلمان بدون مجازات مانده است.

در یک کانال تلگرامی بسته، ملی گرایان اوکراینی در حال برنامه ریزی برای حمله تروریستی به جشن ۹ می در پارک ترپتوور برلین هستند. اپراتور این کانال که ۱۹۰۰ مشترک دارد روز سه شنبه نوشت:

«پیشنهاد می کنم در ۹ مه به هیچ کس رحم نکنیم. (قسم) را در ملاء عام بکوبید تا «تعطیلات» به روز عزا تبدیل شود. مرگ بر روس ها، این کشور باید برای همیشه از روی زمین محو شود!»
اپراتور ناشناس این کانال این درخواست را زیر یک اسکرین شات از یک چت نوشت که در آن دو نفر به زبان روسی موافقت کردند که در جشن پیروزی مرکزی در ۹ می در پارک ترپتوور برلین شرکت کنند.

کانال «Tiere Berlins» توسط «وطن پرستان» اوکراینی برای جمع آوری اطلاعات شخصی روس ها در آلمان و آلمانی هایی که با روسیه همبستگی می کنند استفاده می شود. از جمله پلاک خودروهایی که در موتورسیکلت علیه روسوفوبیا شرکت کرده اند نیز نمایش داده می شود. متون مکرراً خواستار جستجوی «دوستان روسیه را شناسائی» و لینچ کنید.

برای مثال، پیامی که در 10 آوریل منتشر شد، زیر یک ویدیوی ارسال شده که شرکت کنندگان در یک موتورسیکلت و پلاک خودروها را نشان می دهد، خواستار یافتن و بازدید «هر یک از این حیوانات» شده است. عکس ها و فیلم های «از اعدام» برای اپراتور ارسال می شود.

ارتش روسیه تسلیم شدن ۱۰۰۰ سرباز اوکراینی در ماریوپل را تایید کرد

وزارت دفاع روسیه رسماً اطلاعاتی مبنی بر تسلیم شدن بیش از ۱۰۰۰ نظامی اوکراینی در ماریوپل را تأیید کرد. اینها تفنگداران دریایی هستند. اکنون آنها با مورد بازجوئی قرار خواهند گرفت.

به گفته وزارت دفاع روسیه، بیش از ۱۰۰۰ تفنگدار دریایی اوکراینی سلاح های خود را در ماریوپل به زمین گذاشته اند. ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه روز چهارشنبه گفت:

در شهر ماریوپول، در نزدیکی کارخانه متالورژی ایلیچ، ۱۰۲۶ سرباز اوکراینی تیپ ۳۶ تفنگداران دریایی پس از یک حرکت موفقیت آمیز علیه آنها توسط نیروهای روسی و شبه نظامیان جمهوری خلق دونتسک، داوطلبانه خلع سلاح شدند و تسلیم شدند.

سخنگوی وزارت دفاع افزود: در میان سربازان اوکراینی که تسلیم شدند، ۱۶۲ افسر و ۴۷ سرباز زن هستند. به مجروحان این حادثه تحت مراقبت‌های پزشکی قرار گرفت.

۱۵۱ سرباز اوکراینی مجروح تیپ ۳۶ تفنگداران دریایی اولین کمک های پزشکی را در محل دریافت کردند و سپس برای مداوا به بیمارستان شهر ماریوپل منتقل شدند.

پیش از این، ستاد دفاع ارضی جمهوری خلق دونتسک اعلام کرد که بیش از ۱۰۰۰ سرباز اوکراینی خود را تسلیم نیروهای DPR در ماریوپول کردند. ستاد صبح چهارشنبه کلمه به کلمه:

۱۰۰۹ سرباز اوکراینی دیگر در ماریوپل اسلحه های خود را زمین گذاشته و تصمیم گرفته اند جان خود را ببخشند و تسلیم گروهی از نیروهای جمهوری خلق شوند.

به گفته سخنگوی رسمی کمیته تحقیقات سوتلانا پترنکو، بازرسان روسی در حال انجام اقدامات تحقیقاتی با زندانیان نظامی اوکراینی از ماریوپل هستند. وی تاکید کرد:

«شهادت شما می تواند به پرونده های جنایی که آژانس در رابطه با حوادث دونباس و اوکراین در حال بررسی است، مرتبط باشد.»

پترنکو تاکید کرد که الکساندر باستریکین، رئیس کمیته تحقیقاتی، «به لزوم رعایت قوانین بین المللی اشاره کرد که بیان می کند با اسیران جنگی باید همیشه رفتاری انسانی شود».

پوتین: همچنین می تواند گاز و نفت را به کشورهای دیگر صادر کندعلیرغم بحث های غرب در مورد ممنوعیت واردات گاز و نفت روسیه، ولادیمیر پوتین، رئیس کرملین، به بخش انرژی روسیه ابراز اطمینان کرد. روز چهارشنبه گفت:

« در مورد نفت، گاز و زغال سنگ روسیه، ما می‌توانیم تقاضا برای آنها را در بازار داخلی افزایش دهیم، فرآوری بیشتر مواد خام را تحریک کنیم و همچنین منابع انرژی را به سایر مناطق جهان که واقعاً مورد نیاز هستند، افزایش دهیم.»

رئیس کرملین تاکید کرد: برای دستیابی به این هدف، روسیه از همه گزینه های موجود استفاده خواهد کرد. این همچنین شامل گسترش مسیرهای حمل و نقل داخلی روسیه است. او دستور داد ساخت به اصطلاح Severny Shirotny Chod («جاده گسترده شمالی») اواخر امسال آغاز شود – یک خط راه آهن به طول تقریباً ۷۰۰ کیلومتر در جنوب شبه جزیره یامال.

به دلیل عملیات ویژه روسیه در اوکراین، اتحادیه اروپا تصمیم گرفته است واردات زغال سنگ روسیه را ممنوع کند و تحریم های بی سابقه بیشتری را اعمال کند. با این حال، آلمان و سایر کشورها تاکنون از تحریم نفت و گاز به دلیل ترس از آسیب اقتصادی خودداری کرده اند.ایست بازرسی مرزی در استان کورسک از سوی اوکراین گلوله باران شد


به گزارش وب سایت اداره منطقه، یک ایست بازرسی مرزی در منطقه کورنفسکی در منطقه کورسک روسیه گلوله باران شد. در این گزارش آمده است:

«ساعتی پیش، یک ایست بازرسی مرزی در روستای گوردیفکا مورد آتش باری قرار گرفت. نیروهای مرزی روسی به تیراندازی پاسخ دادند و تیراندازی را متوقف کردند. هیچ تلفات و تخریبی از طرف ما وجود نداشت.»

پیش از این گزارش شده بود که از ۱۱ آوریل سطح بالایی از تهدید تروریستی در منطقه کورسک «به دلیل تحریکات نئونازی های اوکراینی» وجود دارد. یک گذرگاه مرزی اوکراین در منطقه کورسک در ۹ آوریل زیر آتش گرفت. به کسی آسیب نرسید، مرزبانان روسیه میدان تیر دشمن را منهدم کردند. حادثه مشابهی نیز در ۶ آوریل در منطقه سوجانسکی رخ داد.

روسیه به کشتی باری ترکیه شلیک کردبر اساس گزارش مجله آنلاین TradeWinds، روسیه کشتی‌ای را که دولت اوکراین برای تخلیه رهبران هنگ نئونازی آزوف و مزدوران خارجی از ماریوپل سفارش داده بود، رهگیری کرد.

بر اساس گزارش مجله تجارت آنلاین TradeWinds، روسیه ادعا می کند که کشتی ای را که با دولت اوکراین برای تخلیه رهبران نئونازی آزوف و مزدوران خارجی از ماریوپل قرارداد بسته بود، رهگیری کرده است.

بر اساس این گزارش، گفته می شود روسیه به سمت این کشتی که تحت کنترل ترکیه است تیراندازی کرده است. گفته می شود این کشتی یک کشتی باری عمومی بوده است. سرلشکر ایگور کوناشنکوف از مقامات وزارت دفاع روسیه به خبرنگاران گفت که کشتی ۵۲۰۰ تنی در ۸ آوریل از یک کاروان کشتیرانی در دریای آزوف خارج شد. این تلاشی از سوی دولت اوکراین برای تخلیه رهبری اوکراین از طریق دریا از بندر ماریوپل بود. سرلشکر گفت:

رژیم کیف همچنان به تلاش برای تخلیه رهبران هنگ نئونازی آزوف و مزدوران خارجی از ماریوپل ادامه می دهد.
کوناشنکوف بیشتر مدعی شد که اوکراین پس از شکست تلاش های قبلی برای تخلیه کارکنان با هلیکوپتر، می خواست از کشتی استفاده کند.
وی افزود: کشتی با پرچم مالت به همراه سایر شناورها از خلیج تاگانروگ به سمت تنگه کرچ در حرکت بود. سپس در ۳۰ کیلومتری ماریوپول، به طور ناگهانی مسیر خود را تغییر داد و سعی کرد از محاصره دریایی روسیه عبور کند.


آتش در عرشه کشتی

گفته می شود این کشتی به سفر خود ادامه داده و به درخواست ارتش روسیه برای برقراری تماس پاسخ نداده است. کوناشنکوف ادامه داد که حتی آتش هشدار توپخانه از دو قایق گشت مرزی در ابتدا نتوانست کشتی را بازدارد. اما در پایان، کشتی باری مسیر خود را تغییر داد و خدمه به ارتش روسیه پیام دادند که به خواسته های ارتش روسیه عمل خواهند کرد.

کشتی این حادثه آسیبی ندید، اما خدمه مجبور به خاموش کردن آتش در عرشه کشتی شدند که با بوسیله توپخانه روسیه آتش گرفته بود .
کوناشنکوف در پایان گفت:

کشتی باری اوکراینی پس از بازرسی به همراه خدمه به بندر ییسک منتقل می شود.

کشتی توقیف شده توسط شرکت کشتیرانی ترکیه میشا شیپینگ اداره می شود که طرف روسی برای کسب اطلاعات بیشتر با آن تماس گرفت.

روسیه به ادعای سی ان ان مبنی بر قصور مسکو در پرداخت بدهی پاسخ داد

کرملین می‌گوید گزارش سی‌ان‌ان درباره ناتوانی ادعایی روسیه در پرداخت بدهی‌های خارجی خود صحت ندارد. غرب موانعی را برای جلوگیری از پرداخت ها ایجاد کرده است، بنابراین طلبکاران باید با کشورهای مربوطه خود در مورد آن مذاکره کنند.

گزارش شرکت رسانه ای آمریکا سی ان ان در مورد اعلام ادعای عدم پرداخت اوراق قرضه یورویی روسیه صحت ندارد. این را وزارت دارایی روسیه روز سه شنبه اعلام کرد.

روز دوشنبه، سی‌ان‌ان به نقل از آژانس رتبه‌بندی S&P گزارش داد که مسکو بدهی‌های خارجی خود را نکول کرده است، زیرا به دارندگان اوراق قرضه به‌جای دلار آمریکا، پیشنهاد پرداخت به روبل داده است. در بیانیه مربوطه این وزارتخانه آمده است:

«اطلاعات منتشر شده توسط CNN با واقعیات مطابقت ندارد.»

« روسیه اعلام نکرده است که به تعهدات خود در چارچوب اوراق قرضه یورو عمل نخواهد کرد.»

« نکول به این معنی است که بدهکار یا پولی برای پرداخت بدهی خود ندارد یا با وجود موجود لودن وجه بدهی تمایلی به پرداخت بدهی خود ندارد. «
این آژانس همچنین تاکید کرد که اقدامات محاصره واشنگتن علیه مسکو بر منافع سرمایه گذاران خارجی تأثیر می گذارد.

این وزارتخانه گفت که موانع بر سر پرداخت ها، خدمات و بازپرداخت بدهی ملی روسیه به ارز خارجی به طور مصنوعی ایجاد شده است، در حالی که محدودیت در پرداخت بدهی روسیه می تواند به عنوان نکول بعدی توسط پیمانکاران خارجی در نظر گرفته شود. در ادامه این بیانیه آمده است:

« تمام ادعاهای احتمالی طلبکاران مرتبط با این وضعیت باید به مقامات کشورهایی که به طور غیرقانونی موانعی برای اجرای تعهدات بدهی های روسیه ایجاد کرده اند، رجوع شود.»

پیش از این، وزارت خزانه داری روسیه اعلام کرده بود که این کشور تمام تلاش خود را برای اطمینان از پرداخت به طلبکاران خود انجام خواهد داد. آنتون سیلوانوف، وزیر دارایی، روز دوشنبه به نقل از روزنامه ایزوستیا گفت که روسیه در صورت تلاش غرب برای ایجاد نکول مصنوعی اقدام قانونی خواهد کرد.

زاخارووا: شکی نیست که کلاه سفیدها در اوکراین دخالت دارند
حضور فعال اعضای کلاه سفیدها از سوریه در وضعیت اوکراین قابل انتظار است. ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه روز چهارشنبه به رادیو اسپوتنیک گفت. به گزارش خبرگزاری تاس، او گفت:

« من هیچ شکی ندارم – من برای این کار به شهادت نیویورک تایمز یا هیچ کس دیگری نیاز ندارم – که مشارکت فعال این سازمان شبه بشردوستانه در اوکراین ادامه دارد.»

وی تاکید کرد که کلاه سفیدها ابزار غرب برای انجام اقدامات تحریک آمیز با سلاح های شیمیایی و استفاده از موضوعات حقوق بشری برای اهداف و منافع کارفرمایان خود هستند.

«چرا من مطمئن هستم که آنها درگیر خواهند شد و از قبل درگیر هستند؟ اولاً به این دلیل که آنها یک تیم با تجربه هستند. این تیم که در سوریه تجربه داشته است در رسانه های غربی به خوبی شناخته شده است زیرا به اصطلاح تائید آنها با خود دارد. از قبل هم در این محیط، و در این شبکه درگیر بوده است. این نکته بسیار مهمی است. بنابراین تأمین مالی شما متوقف نشده است.»

علاوه بر این، زاخارووا تاکید کرد که تحریکات کلاه سفیدها در اوکراین می تواند توجه را از آزمایشگاه های زیستی غربی کشف شده در این کشور منحرف کند. او برجسته کرد:

«چیزی باید از این داستان منحرف شود، زیرا همه رشته‌ها به سمت رئیس دولت فعلی ایالات متحده از طریق پسر بایدن، تجارت، ارتباطات، پول، بخشش و غیره کشیده شده است.»

«بهترین چیزی که آنها می توانستند به آن فکر کنند، روش قدیمی است: تحریکات شیمیایی. و آنها از قبل سازمان دهندگان را دارند: کلاه سفیدها. بنابراین فقط مسئله زمان است. شکی نیست که آنها از قبل درگیر هستند، این واقعیت ها را نشان می دهد.»

وزارت خارجه روسیه: اوکراین مزدوران خارجی را برای جنگ استخدام می‌کند

«اولگ سیرومولوتف» معاون وزیر امور خارجه روسیه روز چهارشنبه اعلام کرد نمایندگی های دیپلماتیک اوکراین در در خارج از این کشور مشغول استخدام مزدوران برای مبارزه با نیروهای روسیه هستند.

وی که روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران سخن می گفت، یادآور شد که اوضاع با هجوم مزدوران خارجی از کشورهای اروپا و خاورمیانه به اوکراین رو به وخامت گذاشته است.

به گفته وی، برخلاف قوانین بین الملل، علاوه بر موارد دیگر مزدوران از سوی نمایندگی های دیپلماتیک اوکراین به خدمت گرفته می شوند.

مسکو بارها از کشورهای دیگر خواسته است شهروندان خود را از سفر به اوکراین برای پیوستن به عملیات جنگی در این کشور بازدارند.

کرملین تاکید کرده است هر کس به نیروهای روسی حمله کند، یک هدف قانونی در نظر گرفته می شود.نیروهای اوکراینی در انگلیس آموزش می‌بینند

وزیر دولت انگلیس تایید کرد که ارتش این کشور در خاک خود به نیروهای اوکراینی که انتظار می‌رود در چند روز آینده وارد انگلیس شوند، آموزش نظامی خواهد داد.

جیمز هیپی وزیر نیروهای مسلح انگلیس به رادیو ال بی سی گفت که ۱۲۰ خودروی زرهی در فرایند آماده سازی هستند و نیروهای اوکراینی که با آنها کار می کنند در چند روز آینده برای فراگیری چگونگی هدایت این خودروها به انگلیس خواهند آمد.

موضوع تحویل تسلیحات جدید به مسئولین اوکراینی در سفر غیر منتظره هفته گذشته بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس به کی یف از سوی لندن مطرح گردید. جانسون با ولودیمیر زلنسکی رییس جمهوری اوکراین دیدار کرد و بر کمک های مالی و نظامی به اوکراین تاکید کرد.

به غیر از ۱۲۰ خودروی زرهی، بسته کمک های نظامی انگلیس به اوکراین شامل موشک های ضد هوایی استاراستریک، ۸۰۰ موشک ضد تانک NLAW و چند فروند «پهپادهای انتحاری» می شود.

هیپی روز سه شنبه در مصاحبه جداگانه ای با بی بی سی نیز فاش کرد که این محموله شامل موشک های ضد کشتی نیز می شود. وی گفت: موشک‌های ضد تانک و ضدهوایی دوش انداز بیشتری هستند که همراه با مهمات نقطه زن و تسلیحات ضد کشتی به اوکراین ارسال می کنیم.

لندن یکی از سرسخت ترین حامیان مقامات کی یف در رویارویی با روسیه بوده است، زیرا این دو کشور مدت‌ها قبل از شروع درگیری‌ها از رابطه نظامی قوی برخوردار بودند. بریتانیا در حال حاضر بیش از ۴ هزار موشک ضد تانک NLAW به اوکراین ارسال و به کی یف وام بزرگ ۱.۷ میلیارد پوندی (۲.۲ میلیارد دلار) در سال ۲۰۲۱ اعطا کرد تا توانایی های دریایی خود را تقویت کند و در عین حال متحدانش را برای افزایش کمک های نظامی خود به اوکراین در یک جبهه قرار دهد.

انگلیس همچنین به طور فعال به آموزش پرسنل نظامی اوکراینی پرداخته و از سال ۲۰۱۴ عملیات موسوم به «اوربیتال» را اجرا می‌کند. حدود ۲۲ هزار پرسنل نظامی اوکراینی در این پروژه آموزش دیده‌اند، اما در ماه فوریه در پی حمله روسیه به اوکراین این عملیات به حالت تعلیق درآمد.

مسکو: نمی توان رد کرد که مواد رادیواکتیو از کشورهای ثالث به اوکراین آورده شده است

  مسکو نمی تواند احتمال قاچاق مواد رادیواکتیو از کشورهای ثالث به اوکراین را رد کند.  این را اولگ سیرومولوتوف معاون وزیر خارجه روسیه در مصاحبه با ریانووستی عنوان کرد.  او گفت:

 نمی توان سناریویی را رد کرد که در آن مواد هسته ای از کشورهای ثالث به اوکراین آورده شود.

 وی همچنین نسبت به خطر حملات تروریستی جنگ شیمیایی در دونباس توسط افراط گرایان راست و واحدهای نیروهای مسلح اوکراین تحت کنترل آنها هشدار داد.

 مادورو حملات به فرهنگ روسیه را فاشیسم خالص توصیف می کند

 نیکلاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا روز سه شنبه حملات علیه فرهنگ روسیه و ورزشکاران روسی را فاشیسم خالص توصیف کرد.  سخنرانی او توسط کانال تلویزیونی نلویزیون ونزوئلا پخش شد.

 مادورو درباره نکته تانیا دیاز، نماینده پارلمان ونزوئلا، که گفت روسیه قربانی «سانسور جهانی» شده و فرهنگ و ورزش این کشور مورد حمله قرار گرفته است، گفت: «این فاشیسم خالص است.

 مادورو در حاشیه نشست بین‌المللی ضد فاشیسم که توسط مقامات ونزوئلا به مناسبت بیستمین سالگرد کودتا علیه هوگو چاوز، رئیس‌جمهور وقت سازماندهی شده بود، صحبت می‌کرد.

زاخارووا: اظهارات درباره تهدید ادعایی روسیه برای سوئد و فنلاند تبلیغاتی و تحریک آمیز است

 اظهارات درباره تهدید ادعایی روسیه برای سوئد و فنلاند، تبلیغات  تحریک آمیز است و در خدمت منافع ناتو است.  این را ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه اعلام کرد.  او روز چهارشنبه به رادیو اسپوتنیک تاکید کرد:

« این اظهارات غیرهوشمندانه است. آنها مبتنی بر واقعیات نیستند، بلکه مبتنی بر تبلیغات و تحریک هستند. آنها در خدمت منافع مردم این کشورها نیستند و در خدمت منافع اتحاد جمعی آتلانتیک شمالی به رهبری ایالات متحده هستند.»

 او در مورد سخنان آن لینده، وزیر امور خارجه سوئد، که قبلاً گفته بود غیرقابل قبول است که «روسیه سوئد و فنلاند را به هر طریقی تهدید کند» اظهار نظر کرد.

 در این زمینه، زاخارووا خاطرنشان کرد که این اشتباه است که چنین اظهاراتی را «به عنوان یک نظر فردی و مستقل» در نظر بگیریم.

 بایدن: تورم آمریکا ۷۰ درصد ناشی از عملیات روسیه در اوکراین است

  جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا روز سه شنبه مدعی شد که ۷۰ درصد افزایش تورم آمریکا در ماه مارس به دلیل عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین بوده است.  رئیس دولت آمریکا در آیووا درباره اقدامات دولتش برای مبارزه با افزایش قیمت ها در این کشور صحبت کرد.

 بایدن توضیح داد که عملیات نظامی ویژه فدراسیون روسیه «بهای گاز و مواد غذایی را در سراسر جهان افزایش داده است.»  او از کنگره آمریکا خواست که «فورا به این مشکل» تورم بالا در این کشور رسیدگی کند.

 وزارت کار ایالات متحده روز سه شنبه اعلام کرد که نرخ تورم سالانه از ۷.۹ درصد در ماه فوریه به ۸.۵ درصد در مارس ۲۰۲۲ افزایش یافته است.

قدیروف: بیش از ۱۰۰۰ تفنگدار اوکراینی در ماریوپل تسلیم شدند


به گفته رمضان قدیروف، رئیس جمهوری روسیه چچن، گفته می شود بیش از هزار تفنگدار دریایی اوکراینی در ماریوپل تسلیم شده اند. وی در کانال تلگرامی خود نوشت:

بیش از هزار نیروی دریایی ارتش اوکراین امروز در ماریوپول تسلیم شدند. در میان آنها صدها زخمی وجود دارد. این تصمیم درستی است.

به گفته قدیروف، نیروهای اوکراینی یکی یکی در حال متلاشی شدن هستند، «زیرا مقاومت بیهوده است». تنها چند گروه کوچک وجود دارند که «به دلایلی می ترسند با پرچم سفید در مقابل نیروهای روسیه ظاهر شوند.» او از سربازان اوکراینی درخواست کرد:

«نیازی به ترس نیست. به بستگان خود، به مجروحان، به زندگی خود و دیگران فکر کنید و چگونه یک گلوله سرگردان می تواند تراژدی را به خانه بیاورد.»

رهبر چچن همچنین خاطرنشان کرد که در میان سربازان اوکراینی باقی مانده در ماریوپول حدود ۲۰۰ زخمی وجود دارد که نمی توانند تحت مراقبت پزشکی قرار گیرند. قدیروف تاکید کرد که بهتر است به بن بست پایان داده و به خانه بازگردند.وزارت انرژی روسیه: قیمت نفت ممکن است تا بشکه ای ۱۵۰ دلار افزایش یابددر زمانی که وضعیت ژئوپلیتیک و اقتصادی کنونی غیرقابل پیش‌بینی است، قیمت نفت می‌تواند تا ۱۵۰ دلار در هر بشکه افزایش یابد. نیکلای شولگینوف، رئیس وزارت انرژی روسیه به این موضوع اشاره کرد.

وی در مصاحبه با روزنامه ایزوستیا در پاسخ به این سوال که در صورت امتناع اتحادیه اروپا از واردات نفت از روسیه چه اتفاقی برای قیمت انرژی خواهد افتاد، گفت:

قیمت نفت بین ۸۰ تا ۱۵۰ دلار در هر بشکه اصولا امکان پذیر است، اما وظیفه ما حدس زدن قیمت نفت نیست، بلکه اطمینان از عملکرد صنعت نفت است.

با این حال، وزیر نفت خاطرنشان کرد که روسیه آماده است تا نفت و فرآورده های نفتی را با قیمت های بهتر به کشورهای دوست عرضه کند.

ژورگینوف افزود که عدم قطعیت فعلی پیش بینی ها را به خصوص در رابطه با رفتار غیرسازنده کشورهای غربی دشوار می کند. وی تاکید کرد که پیش بینی های قبلی تغییر محیط ژئوپلیتیک و اقتصادی را در نظر نگرفته است.زلنسکی پیشنهاد می کند که مسکو اسیران جنگی را با مدودچوک، رهبر زندانی مخالفان اوکراین، مبادله کند


ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین روز چهارشنبه در پیامی ویدیویی پیشنهاد مبادله ویکتور مدودچوک، رهبر اپوزیسیون اوکراین و رئیس حزب اپوزیسیون – برای زندگی – با اسرای جنگی اوکراینی را داد.

به گفته زلنسکی، مدودچوک به مدت ۴۸ روز مخفی شده بود و در تلاش برای خروج از کشور دستگیر شد.


سفارت روسیه در آمریکا: ادعای واشنگتن در مورد استفاده احتمالی ارتش روسیه از تسلیحات شیمیایی سخنی بیهوده است


سفارت روسیه در واشنگتن اظهارات ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در مورد استفاده احتمالی روسیه از سلاح های شیمیایی در اوکراین را بی اساس و تحریک آمیز خواند. در بیانیه ای که روز سه شنبه در کانال تلگرامی هیئت دیپلماتیک منتشر شد، آمده است:

ما از اظهارات تحریک آمیز ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه در جریان یک جلسه توجیهی در ۱۲ آوریل مطلع شدیم که در آن وی به احتمال استفاده کشورمان از سلاح های شیمیایی در ارتباط با ادعای شکست عملیات نظامی ویژه در اوکراین اشاره کرد. ند پرایس بار دیگر در پچ پچ های بیهوده ای که حتی یک مدرک برای آن وجود ندارد خودی نشان داده است.»

نیروهای مسلح روسیه وظایف محوله در خاک اوکراین را با موفقیت انجام می دهند.

سفارت همچنین خاطرنشان کرد که نیروهای مسلح روسیه «نداشتن و نمی توانند عوامل جنگ شیمیایی داشته باشند» زیرا مسکو قبلاً تمام ذخایر سلاح های شیمیایی را در سال ۲۰۱۷ نابود کرده بود. در ادامه گفته شد:

اطلاعات تایید شده توسط وزارت دفاع روسیه مبنی بر اینکه تندروهای اوکراینی در حال آماده سازی اقدامات تحریک آمیز با مواد شیمیایی هستند، جای نگرانی دارد.

ما از واشنگتن می‌خواهیم که انتشار اطلاعات نادرست را متوقف کند. در عوض، همکاران ما کار خوبی خواهند کرد که روند غیرنظامی‌سازی شیمیایی کشورشان را تسریع کنند. زرادخانه تسلیحات ایالات متحده از این نوع تهدیدی واقعی برای بشریت است.

پنتاگون با غول‌های اسلحه‌سازی نشست برگزار می‌کند

به نقل از رویترز، پنتاگون امروز چهارشنبه میزبان هشت تن از سران صنایع اسلحه سازی آمریکا است تا با آنها درباره ظرفیت این صنعت برای رفع نیازهای تسلیحاتی اوکراین درصورت به درازا کشیدن جنگ طی سال‌های آتی، بحث و رایزنی کند.

بعد از آغاز اقدام نظامی روسیه در اوکراین و ارسال تسلیحات آمریکایی و اروپایی به کی یف، تقاضا برای عرضه و تولید تسلیحات نیز بیشتر شده است.

به گفته پنتاگون، کاربردی‌ترین سلاح‌های مورد نیاز در اوکراین، شامل موشک‌های استینگر ضدهواپیما و موشک‌های جاولین ضد تانک است که تقریباً هر روز به اوکراین ارسال می‌شود.

کاخ سفید هفته گذشته اعلام کرد که از زمان آغاز جنگ، بیش از ۱.۷ میلیارد دلار به اوکراین کمک امنیتی ارائه داده که شامل بیش از پنج هزار فروند موشک جاولین و بیش از هزار و ۴۰۰ فروند موشک استینگر هم می‌شود.

حتی پنتاگون برای سرعت بخشیدن به روند تائید فروش و انتقال اقلام تسلیحاتی تولید شده از سوی شرکت‌های آمریکایی طرف قرار داد با وزارت دفاع این کشور، تیمی ویژه را برای پاسخگویی به درخواست‌ها ایجاد کرده است.

نشست امروز پنتاگون با غول‌های اسلحه سازی آمریکا با پیش بینی به درازا کشیدن بحران اوکراین را می‌توان نشانه‌ای مبنی بر تمایل واشنگتن به فرسایشی کردن این جنگ تلقی کرد که در راستای پروژه مهار همه جانبه روسیه با تحریم‌های اقتصادی سنگین همراه است.

به نظر می‌آید همانگونه که بحران آفرینی در خاورمیانه و افغانستان بهانه خوبی در راستای ارتزاق شرکت‌های اسلحه سازی آمریکا بود، واشنگتن همان رویکرد را در قبال بحران اوکراین پیش گرفته است.

در همین راستا، چندی پیش «تولسی گابارد» عضو سابق مجلس نمایندگان آمریکا و از نامزدهای حزب دموکرات در مرحله مقدماتی انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰، گفته بود: جو بایدن رئیس جمهور آمریکا می‌توانست به سادگی با تضمین اینکه اوکراین عضو ناتو نخواهد شد، این بحران را خاتمه دهد. البته واقعیت این است که عضویت اوکراین در ناتو بسیار بسیار بعید است. اکنون سوال این است که پس چرا ناتو و بایدن چنین رویکردی را اتخاذ کردند؟ جواب این است که آنها خواستار حمله روسیه به اوکراین بودند چرا که در درجه نخست، اقدام نظامی پوتین به همتای آمریکایی بهانه اعمال تحریم‌های سنگین علیه روسیه را می‌داد که خودش به منزله محاصره یک کشور از نوع مدرن آن است و در درجه دوم، شرایط جنگ سرد را تثبیت می‌کرد.

تولسی گابارد در ادامه این استدلال می‌افزاید: می‌دانید که منظورم صنایع نظامی و اسلحه سازی است که کنترل دولت بایدن را در اختیار دارند. جنگ طلبان از هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه در آتش این بحران می دمند چرا که به این ترتیب، صنایع تسلیحاتی می‌توانند به مراتب بیشتر از آنچه در جریان مبارزه (ادعایی) با القاعده عایدشان شد، از جنگ روسیه و اوکراین عایدی داشته باشند و هزینه همه اینها را مردم اوکراین با (آوارگی) و مردم روسیه (با تحریم) می‌پردازند.

تنش بین اوکراین و آلمان

پس از توهین رهبری اوکراین به «فرانک والتر اشتاین مایر»، رئیس آلمان، «ولفگانگ کوبیکی»، معاون رئیس حزب دولتی لیبرال دموکرات سفر اولاف شولتز صدراعظم آلمان به کی یف را رد کرد.

وی در این باره گفت: من نمی توانم تصور کنم صدراعظم دولتی که حزب لیبرال دموکرات هم در آن مشارکت دارد به کشوری سفر کند که رئیس جمهور ما را فردی نامطلوب اعلام کرد.

این مقام آلمانی گفت که درک کاملی از رهبری سیاسی اوکراین دارد. وی افزود: این کشور برای بقای خود می جنگد،اما هر چیزی حدی دارد. وی انتقاد شدیدی به رد پیشنهاد اشتاین مایر برای سفر به اوکراین از طرف رئیس جمهور اوکراین وارد کرد.»‎

واکنش زاخارووا به سخنان رئیس جمهور آلمان درباره شرط عادی سازی روابط با روسیه

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه به سخنان فرانک والتر اشتاین مایر، رئیس جمهوری آلمان مبنی بر غیرممکن بودن بازگشت به روابط عادی با روسیه در دوران ریاست جمهوری ولادیمیر پوتین، واکنش نشان داد.

زاخارووا در کانال تلگرام خود در این باره نوشت: ظاهراً مسائلی مانند تغییر جنسیت کودکان، گسترش هم جنس گرایی، وجود والدین Aو B برای فرزندان، قانونی کردن استفاده از مواد مخدر، دیکتاتوری لیبرالیسم، نئونازیسم، مجازی سازی زندگی و چیزهایی نظایر این – به عقیده رئیس جمهور آلمان نشانه «عادی بودن» است. ما چنین عادی سازی روابطی را نمی‌خواهیم.»

اشتاین مایر اوایل روز سه‌شنبه پس از اینکه مشخص شد کی‌یف از پذیرش او «به دلیل روابط نزدیکش با روسیه» امتناع کرده، این سخنان را بیان کرده و گفته که عادی سازی روابط با روسیه با وجود ولادیمیر پوتین در مقام ریاست جمهوری غیرممکن خواهد بود.

آمریکا امکان تحویل درازمدت تسلیحات به اوکراین در صورت طولانی شدن جنگ را بررسی می‌کند

بر اساس اطلاعات برخی محافل نزدیک به وزارت دفاع ایالات متحده این وزارتخانه از نمایندگان هشت تولیدکننده بزرگ اسلحه در این کشور دعوت کرده تا روز چهارشنبه به این وزارتخانه بیایند. دو نفر از افراد مطلع به خبرگزاری رویترز گفتند که موضوع مذاکرات این است که اگر جنگ با روسیه سال ها طول بکشد آیا صنعت سلاح ایالات متحده می تواند تقاضای اوکراین برای تسلیحات را برآورده کند یا خیر.

احتمالاً «کاتلین هیکس»، معاون وزیر دفاع آمریکا نیز در این نشست 90 دقیقه ای شرکت خواهد کرد. میزبان این نشست بخش مسئول خرید تسلیحات در پنتاگون است.‎

درخواست معاون صدر اعظم آلمان برای افزایش سرعت ارسال تسلیحات برای اوکراین

«رابرت هابک» از حزب سبزها، معاون صدراعظم آلمان خواستار افزایش سرعت ارسال تسلیحات آلمان به اوکراین شد. وی در این باره گفت: «فایده‌ای ندارد اگر بگوییم 9 ماه دیگر چیزی می گیری. حالا آن چیزها باید به آنجا برود و ما اینگونه عمل می کنیم.»

با توجه به حمله مورد انتظار روسیه در شرق اوکراین، کی یف خواستار تحویل تسلیحات سنگین مانند تانک های جنگی، قطعات توپخانه و سیستم های دفاع هوایی از آلمان شده است.

هابک همچنین گفت: ما انتظار داریم روس ها در چند روز آینده به شرق اوکراین حمله کنند. یعنی هر چیزی که اکنون به ارتش اوکراین کمک می کند باید سریع تحویل داده شود.‎

معاون وزیر خارجه روسیه: اوکراین ممکن است مواد هسته‌ای از کشورهای ثالث وارد کند

اولگ سیرامولوتوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه امروز، چهارشنبه در مصاحبه با خبرگزاری نووستی یادآور شد که مسکو چنین سناریویی را رد نمی‌کند که بر اساس آن اوکراین بتواند مواد هسته‌ای را از کشورهای ثالث بیاورد.

او گفت: «ما نمی‌توانیم این سناریو را نادیده بگیریم که در آن مواد هسته‌ای از کشورهای ثالث به اوکراین وارد شود.»

مقامات مسکو پیش از این هشدار داده بودند که طرف اوکراینی در حال طراحی برنامه‌هایی برای تحریکات شیمیایی و حتی هسته‌ای است و تکرار حملات تروریستی عبا سلاح کشتار جمعی منتفی نیست.

سفیر فلسطین: غرب ما را مجبور به مخالفت با روسیه کرده است

عبدالحافظ نوفل، سفیر فلسطین در مسکو در مصاحبه با روزنامه ایزوستیا اعلام کرد که اتحادیه اروپا و گروه 7 فلسطین را تحت فشار قرار دادند تا مواضع روسیه در قبال بحران اوکراین را محکوم کند، ولی محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان این درخواست‌ها را رد کرده است.

این دیپلمات تاکید کرد: «باید بگویم که رهبران فلسطین از سوی کشورهای اروپایی و همچنین تعدادی از کشورهای گروه 7 تحت فشار شدیدی قرار گرفته است. آنها از ما خواستند تا مواضع روسیه را محکوم کنیم. اما محمود عباس این درخواست‌ها را رد کرده. ما معتقدیم که رهبری روسیه قادر خواهد بود راه حلی سریع و مناسب برای حل و فصل مناقشه فعلی در اوکراین بیابد.»

وی همچنین ابراز امیدواری کرد که هر چه زودتر و به عادلانه ترین راه حل سیاسی برای این مناقشه دست یافته شود.

بحران اوکراین، قیمت گندم در خاورمیانه را سه برابر افزایش داد

عبدالحافظ نوفل، سفیر فلسطین در روسیه در پاسخ به سئوال دیگری در مصاحبه با روزنامه ایزوستیا یادآور شد که درگیری نظامی بین روسیه و اوکراین منجر به بحران غذایی در خاورمیانه شده است و قیمت گندم سه برابر شده و از 200 دلار به 550-600 دلار در هر تن رسیده است.

نوفل گفت: ما شاهد هستیم که بحران غذا و انرژی تا چه اندازه بر اقتصاد اتحادیه اروپا تأثیر منفی گذاشته است، حتی اگر در خصوص اقتصاد کشورهای فقیری مانند فلسطین و همچنین کشورهای دیگر در مناطق عربی و آفریقایی صحبت نکنیم که این تأثیر بر این کشورها به مراتب بیشتر است. من برای شما مثالی می زنم: قیمت گندم در فلسطین اکنون به 550-600 دلار در هر تن نزدیک شده است، در حالیکه قبل از ماه فوریه کمتر از 200 دلار قیمت داشت. همه اینها البته منجر به یک بحران اقتصادی بزرگ خواهد شد.»

وی همچنین از جامعه جهانی خواست تا «به منظور یافتن سریع راه حل معقول برای این بحران، منطقی‌تر رفتار کنند و اعمال تحریم کمکی به حل مشکل نخواهد کرد. نوفل تاکید کرد: روسیه در این موضوع نقش مثبتی ایفا کرده و این توان را دارد که به فلسطین در عبور از این بحران کمک کند.

کمک نظامی ۷۵۰ میلیون دلاری آمریکا به اوکراین


به گزارش «الجزیره»، این بسته با استفاده از اختیارات اجرایی رئیس جمهور آمریکا به صورت مستقیم در اختیار اوکراین قرار خواهد گرفت.

مقامات آمریکایی همچنین اعلام کرده‌اند که وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) روز چهارشنبه با روسای ۸ شرکت بزرگ اسلحه‌سازی این کشور دیدار می‌کند تا با آن‌ها برای تامین نیازهای تسلیحاتی اوکراین مشورت کند.

این مقامات افزودند، تامین نیازهای نظامی اوکراین و همچنین آماده‌سازی برای یک جنگ طولانی‌تر در این کشور از موضوعات مورد بحث این دیدار خواهد بود.

آمریکا از ابتدای آغاز به کار دولت جو بایدن تاکنون بیش از ۲.۴ میلیارد دلار کمک امنیتی به اوکراین صادر کرده است که شامل بیش از ۱.۷ میلیارد دلار کمک نظامی به کی‌یف از آغاز حمله روسیه به اوکراین در تاریخ ۲۴ فوریه است.

آمریکا پیش از حمله روسیه به اوکراین چندین محموله سلاح و مهمات را به اوکراین ارسال کرد.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه نسبت به مداخله خارجی در اوکراین هشدار داده است.

به گزارش ایرنا، ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه دوشنبه ۲۱ فوریه (۲ اسفندماه) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو اعلام کرد که کشورش استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانتسک را به رسمیت شناخته و در کاخ کرملین قراردادهای همکاری و دوستی را با سران این جمهوری‌ها امضا کرد.
پوتین بامداد پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ماه) نیز در یک سخنرانی در تلویزیون ملی روسیه، از اقدام نظامی در دونباس خبر داد و از نیروهای اوکراینی خواست سلاح‌های خود را زمین بگذارند و به خانه‌های خود بروند.

همزمان با ادامه آتش جنگ در اوکراین، سیل واکنش‌های جهانی به این رویداد همچنان ادامه دارد و فشارهای دیپلماتیک و تهدیدها و تحریم‌های بین‌المللی علیه روسیه در حال افزایش است.

آرژانتین و شیلی صادرات مواد لیتیوم را به روسیه قطع کردند


به گزارش خبرگزاری تاس، ولادیسلاو دمیدوف معاون وزیر صنعت و تجارت روسیه در حاشیه نشست پارلمان این کشور از تعلیق صادرات لیتیوم آرژانتین و شیلی به روسیه خبر داد.

در چند سال گذشته روسیه بیشتر مواد اولیه لیتیوم را از کشورهای آمریکای جنوبی و چین وارد کرده است.

دمیدوف افزود: در حال حاضر آرژانتین و شیلی صادرات مواد اولیه را به روسیه قطع کرده و این کشور مجبور است کمبود مواد خام را از بولیوی و چین تامین کند.

این مقام روسی خاطر نشان کرد: روسیه دارای معادن بسیاری از مواد اولیه است و در حال حاضر شرکت‌های داخلی مطالعات خود را برای شروع استخراج این مواد آغاز کرده‌اند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: