تعویض پرچم بلاروس در بوخنوالد خشم ضد فاشیست ها را برانگیخت!
قبل از مراسم بزرگداشت سالگرد آزادسازی اردوگاه کار اجباری در بوخنوالد،، پرچم بلاروس با پرچم مخالفان عوض شد. بلاروس اعلام کرد این جابجائی غیر قانونی و تمسخر قربانیان جنگ جهانی دوم است. پرچم اپوزیسیون بلاروس قبلاً توسط همدستان آلمان نازی بکار گرفته شده بود.

بلاروس روز دوشنبه پس از تعویض پرچم کشور با پرچم مورد استفاده مخالفان در مراسم بزرگداشت اردوگاه کار اجباری سابق در بوخنوالد، تحقیقات قانونی را آغاز کرد.

مینسک اصرار دارد که «پایمال کردن یاد همه بلاروس‌هایی که در جنگ جهانی دوم جان خود را از دست دادند و ده‌ها هزار زندانی بلاروس در اردوگاه‌های کار اجباری غیرقابل قبول است».

پرچم ها قبل از مراسمی که به مناسبت هفتاد و هفتمین سالگرد آزادسازی اردوگاه کار اجباری بوخنوالد برگزار شد، رد و بدل شد. این نشست روز دوشنبه برگزار شد، اما هیئت‌هایی از بلاروس و روسیه به دلیل درگیری در اوکراین دعوت نشدند.

تصاویر پائین کشیدن پرچم رسمی قرمز-سبز بلاروس و جایگزینی آن با پرچم قرمز و سفید که با اعتراضات ضد دولتی در سال ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ در سطح بین المللی به شهرت رسید، در شبکه های اجتماعی دست به دست شد و طبعا در مینسک هم به این رفتار بی توجهی نشد.

این رفتار منجر به احضار سفیر آلمان در بلاروس، مانفرد هوترر، روز دوشنبه به وزارت امور خارجه شدند.
به این دیپلمات ابلاغ شد که با توجه به «رنج مردم بلاروس از دست مهاجمان فاشیست» و کمک کل ملت بلاروی در پیروزی بر نازی ها، «چنین اقدامات طرف آلمانی را نمی توان در هیچ موردی توجیه کرد. به‌ویژه که این اقدام به دلایل آنی یا فرصت‌طلبانه هم صورت گرفته است».

در همان روز، دفتر دادستان کل بلاروس تحقیقاتی را در مورد تحریک نفرت علیه مردم در مورد حادثه در بوخنوالد، که اکنون به موزه و یادبود تبدیل شده، آغاز کرد.

دادستان ها و حقوق دانان نیز موضع گیری شبیه وزارت امور خارجه داشتند و جابجائی پرچم را اقدامی «بدبینانه» خواندند که «شرافت و حیثیت مردم بلاروس را تحقیر می کند» و «یاد و خاطره میلیون ها نفر را که در خاک بلاروس جان باختند» در طول جنگ جهانی دوم را به سخره می گیرد.

طبق قانون بلاروس، ماده متناظر قانون جزا سه تا ده سال حبس دارد. بازرسان بلاروسی هنوز یک مظنون مشخص را شناسایی نکرده اند و می گویند یک «شخص ناشناس» پرچم ها را تعویض کرده است.

بوخنوالد یکی از اولین اردوگاه های کار اجباری بود که توسط نازی ها افتتاح شد. از سال ۱۹۳۷ تا ۱۹۴۵ کار می کرد و تخمین زده می شود که بیش از ۷۶۰۰۰ نفر در آنجا جان باخته اند.

هیچ نیرویی نظامی از بلاروس در نبردهای اوکراین شرکت نمی کند، اما مینسک به دلیل اینکه متحد مسکو بوده و به نیروهای روسی اجازه مانور و عبور از طریق خاکش را داده است، همچنان در سطح بین المللی محکوم و تحریم می شود.

پرچم قرمز و سفیدی که به نماد مخالفان مورد حمایت غرب تبدیل شده است، تاریخ نسبتاً بحث برانگیزی دارد. در اصل برای جمهوری دموکراتیک بلاروس، یک کشور خودخوانده که فقط از ۱۹۱۸-۱۹۱۹ وجود داشت، ایجاد شد. همین پرچم بعدها توسط همکاران و خائناتی که با آلمان نازی در بلاروس در جنگ جهانی دوم متحد بودند مورد استفاده قرار گرفت.

این خائنان فاشیست توسط رادوسلاو اوستروفسکی رهبری می شد که بعداً به ایالات متحده مهاجرت کرد و او متهم به کمک به هولوکاست بود. امروزه، این پرچم توسط حامیان سوتلانا تیخانوفسکایا، فعال مورد حمایت غرب استفاده می شود.

راشا تودی