پرش به محتوا

تحریم های غرب موثر است: اقتصاد روسیه به طور فزاینده ای به سمت تجارت با چین می رودبه دلیل تحریم های غرب، اقتصاد روسیه به طور فزاینده ای به سمت چین گرایش پیدا کرده است. تنها در سه ماه نخست سال جاری، تجارت دوجانبه بیش از یک چهارم افزایش یافته است. این از داده های گمرک چین مشهود است.

مبادلات تجاری روسیه و چین در سه ماهه اول سال جاری نزدیک به ۳۸.۲ میلیارد دلار آمریکا (۲۴۳.۰۳ میلیارد یوان) بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد قابل توجهی ۲۷.۸ میلیارد یوان را نشان می دهد.

صادرات چین به روسیه با ۲۵.۹ درصد افزایش به ۱۶.۴۴ میلیارد دلار رسید، در حالی که فروش روسیه به چین با ۳۱ درصد افزایش به ۲۱.۷۳ میلیارد دلار رسید. این را لی کویون، سخنگوی گمرک چین در یک کنفرانس مطبوعاتی در روز چهارشنبه اعلام کرد.
در ماه مارس، کل تجارت چین با روسیه ۱۲.۸ درصد افزایش یافت، در حالی که کل تجارت جهانی این کشور ۷.۸ درصد افزایش یافت.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: همکاری اقتصادی و تجاری پکن با سایر کشورها از جمله روسیه و اوکراین عادی است. وی به روند صعودی تجارت بین دو کشور اشاره کرد.

در سال ۲۰۲۱، گردش تجاری روسیه و چین با ۳۵.۸ درصد افزایش به رکورد ۱۴۶.۸۸ میلیارد دلار رسید. در ماه دسامبر، سران دو کشور توافق کردند که زیرساختی برای تسهیل تجارت بدون دخالت کشورهای ثالث ایجاد کنند.

چین همچنان از پیوستن به تحریم ها علیه مسکو به دلیل درگیری در اوکراین خودداری می کند. پکن اعلام کرد که همکاری چین و روسیه «بدون مرز» است. برای جلوگیری از تحریم‌های احتمالی، دو کشور قبلاً از دلار و یورو به ارزهای ملی خود در تجارت روی آورده‌اند.


روسیه به ادعای سی ان ان مبنی بر قصور مسکو در پرداخت بدهی پاسخ داد

کرملین می‌گوید گزارش سی‌ان‌ان درباره ناتوانی ادعایی روسیه در پرداخت بدهی‌های خارجی خود صحت ندارد. غرب موانعی را برای جلوگیری از پرداخت ها ایجاد کرده است، بنابراین طلبکاران باید با کشورهای مربوطه خود در مورد آن مذاکره کنند.

گزارش شرکت رسانه ای آمریکا سی ان ان در مورد اعلام ادعای عدم پرداخت اوراق قرضه یورویی روسیه صحت ندارد. این را وزارت دارایی روسیه روز سه شنبه اعلام کرد.

روز دوشنبه، سی‌ان‌ان به نقل از آژانس رتبه‌بندی S&P گزارش داد که مسکو بدهی‌های خارجی خود را نکول کرده است، زیرا به دارندگان اوراق قرضه به‌جای دلار آمریکا، پیشنهاد پرداخت به روبل داده است. در بیانیه مربوطه این وزارتخانه آمده است:

«اطلاعات منتشر شده توسط CNN با واقعیات مطابقت ندارد.»

« روسیه اعلام نکرده است که به تعهدات خود در چارچوب اوراق قرضه یورو عمل نخواهد کرد.»

« نکول به این معنی است که بدهکار یا پولی برای پرداخت بدهی خود ندارد یا با وجود موجود لودن وجه بدهی تمایلی به پرداخت بدهی خود ندارد. «
این آژانس همچنین تاکید کرد که اقدامات محاصره واشنگتن علیه مسکو بر منافع سرمایه گذاران خارجی تأثیر می گذارد.

این وزارتخانه گفت که موانع بر سر پرداخت ها، خدمات و بازپرداخت بدهی ملی روسیه به ارز خارجی به طور مصنوعی ایجاد شده است، در حالی که محدودیت در پرداخت بدهی روسیه می تواند به عنوان نکول بعدی توسط پیمانکاران خارجی در نظر گرفته شود. در ادامه این بیانیه آمده است:

« تمام ادعاهای احتمالی طلبکاران مرتبط با این وضعیت باید به مقامات کشورهایی که به طور غیرقانونی موانعی برای اجرای تعهدات بدهی های روسیه ایجاد کرده اند، رجوع شود.»

پیش از این، وزارت خزانه داری روسیه اعلام کرده بود که این کشور تمام تلاش خود را برای اطمینان از پرداخت به طلبکاران خود انجام خواهد داد. آنتون سیلوانوف، وزیر دارایی، روز دوشنبه به نقل از روزنامه ایزوستیا گفت که روسیه در صورت تلاش غرب برای ایجاد نکول مصنوعی اقدام قانونی خواهد کرد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: