پرش به محتوا

بایدن چماق و ماکرون نان قندی؟

امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه حاضر نشد عملیات نیروهای روسیه در اوکراین نسل کشی بنامد. در عوض، او روس ها و اوکراینی ها را خلق های برادر توصیف کرد.

برخلاف جو بایدن رئیس جمهور آمریکا، امانوئل مکرون نمی خواهد آنچه را که در اوکراین اتفاق می افتد، نسل کشی بداند، به گفته رئیس جمهور فرانسه، منطقی است که «در این شرایط بیشتر مراقب حرف زدنمان باشیم». در این بیانیه آمده است:

«این منطقی است، من مراقب سخنانم هستم، مردم اوکراین و روسیه مردمانی برادر هستند.»

مکرون تأکید کرد که آنچه در اوکراین اتفاق می افتد «دیوانگی، وحشیگری ظالمانه» است و او نمی خواهد فرصت صحبت درباره آتش بس را از دست بدهد.

« من مطمئن نیستم که تشدید کلامی در این رابطه کمکی کند.»
وی افزود که عاملان جنایات جنگی باید کشف و به عدالت سپرده شوند. از اواخر فوریه، مکرون ۹ بار با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه تلفنی صحبت کرده است، به همان تعداد نیز با زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین صحبت کرده است. علاوه بر این، رئیس دولت فرانسه در ابتدای فوریه برای دیدار شخصی با پوتین به مسکو سفر کرد.

تماس های مکرر ماکرون با پوتین انتقاداتی را در لهستان برانگیخت. ماتئوش موراویتسکی، نخست وزیر لهستان، شکایت کرد که مذاکرات ماکرون در جلوگیری از اقدام نظامی در اوکراین شکست خورده است و خواستار تحریم های «روشن و قاطع» علیه روسیه شد.

مکرون در واکنش به این اقدام، موراویسکی را به دخالت در مبارزات انتخاباتی فرانسه و حمایت از رقیبش مارین لوپن متهم کرد. رئیس دولت فرانسه گفت‌وگو با پوتین را وظیفه خود توصیف کرد و تأکید کرد که هرگز «بر خلاف دیگران» از رئیس‌جمهور روسیه حمایت نکرده است.

به گزارش رسانه ها، گفته می شود امانوئل ماکرون برنامه های خود را برای گفت و گو با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه به زودی و همچنین با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین منتشر کرده است. با این حال، دیمیتری پسکوف، سخنگوی ریاست جمهوری روسیه اعلام کرد که دیدار با رئیس دولت فرانسه هنوز در برنامه ولادیمیر پوتین قرار ندارد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: