پرش به محتوا

چهل و هفتمین روز جنگ اوکراین


خوانندگان محترم اخبار و گزارش ها با سرعت تهیه و ترجمه میشود و احتمال دارد نقص و کمبودی در ترجمه آنها وجود داشته باشد، به این ترتیب از خوانندگان محترم عذرخواهی می‌کنیم


وزارت دفاع روسیه: شبه نظامیان اوکراینی ساکنان اسلاویانسک را به دلیل دیدگاه های طرفداری از روسیه شکنجه می کنند.


خبرگزاری تاس گزارش داد میخائیل میزینتسف، رئیس مرکز مدیریت دفاع روسیه اعلام کرد که اعضای نیروهای دفاع سرزمینی اوکراین ساکنان شهر اسلاویانسک را به دلیل دیدگاه های طرفدار روسیه شکنجه کرده و تهدید کردند که آنها را به سرویس مخفی اوکراین (SBU) تحویل خواهند داد و بستگانشان را مجازات خواهند کرد.

در نتیجه، جنگجویان دفاع ملی در اسلاویانسک، جمهوری خلق دونتسک، حملات تنبیهی را برای بررسی ساکنان از نظر وجود «نشانه هایی از دیدگاه های طرفدار روسیه» انجام دادند.

:دلیل دستگیری ها گزارش های موجود در تلفن های آنها از تماس با شماره های روسی، پیامک و مکاتبات پیام رسان در محکومیت رژیم فعلی، اشتراک شبکه های اجتماعی در کانال های روسی و غیره است. بازداشت شدگان به مکان نامعلومی فرستاده می شوند و به طرز وحشیانه ای شکنجه می شوند. مینتسیسف گفت، تهدید به انتقال به SBU و مجبور به استفاده از خشونت فیزیکی علیه بستگان (قتل، تجاوز گروهی به همسران و دختران) و ایجاد قلعه‌ها و موانع جاده‌ای شد.»

سرهنگ ژنرال اظهار داشت که ستیزه جویان برای رهایی از شکنجه بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار اخاذی کردند. ده ها شهروند بازداشت شده به خانه های خود بازنگشته اند و در حال حاضر از سرنوشت آنها اطلاعی در دست نیست.

ارتش روسیه کمپ های پایگاه «بخش راست» را در منطقه دونتسک منهدم کرد


به گزارش ریانووستی، نیروهای روسیه یک کمپ پایگاه «فراکسیون راست» را در منطقه جمهوری خلق دونتسک که تحت کنترل نیروهای اوکراینی است، منهدم کردند. این خبرگزاری به جلسه توجیهی سرلشکر ایگور کوناشنکوف، نماینده رسمی وزارت دفاع اشاره می کند.

وی گفت: «یک کمپ پایگاه سازمان تروریستی «فراکسیون راست» در نزدیکی روستای نووگرودوفکا در منطقه دونتسک منهدم شد. علاوه بر این، ارتش روسیه یک پست فرماندهی نیروهای مسلح اوکراین را در نزدیکی شهر چاسوف یار منهدم کرد.

گفت: «بعدازظهر ۱۱ آوریل، در نزدیکی شهر چاسوف یار. (…) یک پست فرماندهی کم ارتفاع و مستحکم گروهی از نیروهای اوکراینی در دونباس توسط یک سامانه موشکی هوایی کینژال منهدم شد.» به طور کلی.

پیش از این، وزارت دفاع روسیه گزارش داده بود که نیروهای ویژه روسیه تاراس بوبانیچ، یکی از رهبران «سپاه داوطلبان اوکراین» را در «بخش راست» افراطی در پنج کیلومتری جنوب شهر ایزیوم کشته اند. گفته می شود که این عامل صدها کشته غیرنظامی در جمهوری های خلق دونتسک و لوگانسک از جمله کودکان است.

گفته می شود که بوبانیچ شخصاً مسئول عملیات تلافی جویانه دولت کیف علیه مردم دونباس از سال ۲۰۱۴ بوده و دستور گلوله باران مناطق مسکونی در دونتسک و لوگانسک را با سلاح های سنگین داده است. او یکی از ایدئولوگ‌های نظریه موسوم به «برتری نژادی اوکراین» بود و گفته می‌شود که شخصاً در حملات و قتل‌های جمعیت روسی‌زبان در اوکراین دست داشته است.

کیف اقدام تحریک آمیز علیه نیروهای روسی به رهبری «فیلمسازان» بریتانیایی را آماده می کند.


«فیلمسازان» اطلاعاتی بریتانیا به کیف کمک می کنند تا یک تحریک جدید علیه نیروهای روسی ترتیب دهد. منطقه سومی به عنوان صحنه «قتل عام» دیگر انتخاب شد. هدف از این تحریکات متهم کردن ارتش روسیه به رفتار وحشیانه با مردم اوکراین است. این را سرهنگ روسی میخائیل میزینتسف، رئیس مرکز مدیریت دفاع روسیه بیان کرد. او گفت:

«رژیم کی یف، تحت رهبری سرویس ویژه بریتانیا در منطقه سومی، در حال تدارک اقدامات تحریک آمیز جدید و دروغین است تا نیروهای مسلح روسیه را متهم به سوء استفاده از مردم اوکراین کند.»

به گفته ژنرال، نمایندگان رسانه‌های اوکراینی و غربی قبلاً به شهر سردینا-بودا در منطقه سومی دعوت شده‌اند تا گزارش‌های صحنه‌سازی شده را در آنجا فیلمبرداری کنند. این مکان قبلاً تحت کنترل نیروهای روسیه بود. اکنون اجساد به زیرزمین یکی از ساختمان های آپارتمانی کشیده می شوند تا به عنوان «یکی دیگر از قربانیان ارتش روسیه» معرفی شوند. میزینتسف گفت:

به گفته «فیلمسازان بریتانیایی»، گفته می شود که نیروهای روسی در هنگام عقب نشینی، مردم غیرنظامی را قتل عام کرده اند.

ژنرال روسی تاکید کرد که سه هفته پیش، در ۲۰ مارس، نیروهای روسیه از این منطقه خارج شدند. چنین وقایعی، اگر واقعاً رخ می داد، نمی توانست برای این مدت طولانی ناشناخته بماند. میسینتسف گفت، با این حال، رسانه های غربی در آینده نزدیک یک فریبکاری دیگر را منتشر خواهند کرد.

مقامات کریمه سطح هشدار تروریستی در شمال و شرق کریمه را به سطح بالایی رساندند


مقامات کریمه روز دوشنبه سطح هشدار تروریستی را در پنج منطقه شمالی و دو منطقه شرقی شبه جزیره به سطح بالایی رساندند. این را سرگئی آکسیونوف رئیس جمهوری در کانال تلگرام خود اعلام کرد. او نوشت:

«در رابطه با عملیات نظامی ویژه نیروهای مسلح روسیه و تحریکات احتمالی همدستان رژیم کی یف، حفاظت از جمهوری و شهروندان آن در برابر تروریسم بیش از پیش ضروری می شود. من در ۱۱ آوریل از ساعت ۸ تصمیم گرفتم. بعد از ظهر برای مناطق Armyansk، Jankoy، Kerch، Krasnoperekopsk برای معرفی یک سطح هشدار ترور بالا (زرد).

رهبر کریمه تصریح کرد که «این اقدام کاملاً ماهیت پیشگیرانه دارد». آکسیونوف توضیح داد:

«وضعیت در جمهوری کریمه آرام است و به طور کامل توسط مقامات و سازمان های مجری قانون کنترل می شود. جمهوری در شرایط عادی به سر می برد. این مقررات به مدت ۱۵ روز تا ۲۶ آوریل ۲۰۲۲، ساعت ۲۰ باقی می ماند. نهادهای مجری قانون، نهادهای امنیتی، دستگاه‌های اجرایی جمهوری کریمه و همچنین نهادهای خودگردان محلی شهرداری‌ها در کریمه اقدامات بیشتری را برای اطمینان از ایمنی افراد، جامعه و دولت انجام می‌دهند. هیچ محدودیتی در روز وجود نخواهد داشت. زندگی شهروندان.»

هشدار چندباره مسکو نسبت به گسترش بیشتر ناتو

مسکو روز دوشنبه در واکنش به ابراز آمادگی فنلاند و سوئد در شمال اروپا برای پیوستن به ناتو، با هشدار در باره گسترش این سازمان نظامی غربی اعلام کرد که این اقدام کمکی به ایجاد ثبات در اروپا نخواهد کرد.

دیمیتری پسکوف سخنگوی کاخ کرملین با اعلام آشکار مخالفت مسکو با گسترش ناتو، هشدار داد که این ائتلاف به گونه ای نیست که ضامن صلح و ثبات باشد و گسترش بیشتر آن موجب افزایش امنیت در قاره اروپا نخواهد شد.

وی افزود: از این ائتلاف نظامی همچنان به عنوان ابزاری برای رویارویی استفاده می شود.

پسکوف چند روز پیش گفته بود که مسکو در صورت پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو، وادار به اقداماتی برای برقراری و ایجاد توازن دوباره در موقعیت خود خواهد شد.

با اینکه ماریا زاخاروا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه نیز در فوریه در باره پیامدهای نظامی و سیاسی پیوستن احتمالی سوئد و فنلاند به ناتو هشدار داده بود، اما این کشورها با نادیده گرفتن این تهدیدها، بر درخواست خود تاکید کرده و هزینه های دفاعی خود را به میزان چشمگیری افزایش داده اند.

فرماندهان ارتش فنلاند که طول مرز مشترک آن با روسیه به یک هزار و ۳۴۰ کیلومتر می رسد، روز دوشنبه طرح تازه ای برای اختصاص ۱۴ میلیون یورو برای خرید پهپاد برای ارتش اعلام کردند.

سوئد نیز در مارس طرحی برای افزایش هزینه های دفاعی تا ۳۱۷ میلیون دلار در سال ۲۰۲۲ اعلام کرد.

مقام های نظامی ایالات متحده، حمله نیروهای روسیه به اوکراین را خطای بزرگ راهبردی دانسته اند که شاید منجر به گسترش ناتو شود.

مقام های آمریکا پیش بینی کرده اند که این ۲ کشور تا اوایل ژوئن درخواست عضویت در ناتو را ارایه کنند. گمان می رود که واشنگتن از این درخواست حمایت خواهد کرد که شمار کشورهای عضو این سازمان نظامی را به ۳۲ خواهد رساند.

مقام های وزارت امور خارجه آمریکا چندی پیش گفته بودند که مذاکراتی میان سران ناتو و وزیران امور خارجه از هلسینکی و استکهلم برگزار شده است.

قرار است اعضای مجلس فنلاند در چند روز آینده، گزارش امنیتی از مقام های اطلاعاتی دریافت کنند و سانا مارین نخست وزیر این کشور پیش بینی کرده که بررسی ها در باره درخواست عضویت هلسینکی در ناتو تا میانه تابستان به پایان برسد.

روزنامه نیویورک‌تایمز روز یکشنبه نوشت: ناتو در تغییر راهبرد، به دنبال ارائه تسلیحات سنگین و دوربرد به اوکراین برای مقابله با حملات مورد انتظار از سوی نیروهای روسیه است.

این روزنامه آمریکایی می افزاید: تصمیم اسلواکی برای ارسال سامانه های دفاع موشکی اس-۳۰۰ به اوکراین با تایید آمریکا، مرحله جدیدی در جنگ اوکراین محسوب می شود به طوری که متحدان کی یف در ناتو به دنبال کمک بیشتر در برابر حملات جدید روسیه و آمادگی موثرتر در برابر این حملات هستند.

در روزهای ابتدایی جنگ اوکراین، کشورهای عضو ناتو به سرعت و در راستای انتقال تسلیحات کوتاه برد و دفاعی به اوکراین برای مقابله با تانک ها و هواپیماها، گام برداشتند که استفاده از آنها با آموزش اندک و آسان ممکن بود. اما در این مقطع زمانی، دولت های متحد اوکراین تمایل خود را برای انتقال تسلیحات سنگین‌تر به این کشور نشان داده اند.

انگلیس نیز روز شنبه اعلام کرد که ۱۲۰ خودروی نظامی به همراه سامانه های جدید موشکی ضدتانک به ارتش اوکراین خواهد داد.

مقامات غربی به طور فزاینده ای به این موضوع پی برده اند که این جنگ احتمالاً درگیری طولانی مدتی میان 2 ارتش بزرگ خواهد بود که در هیچ یک از طرفین نشانی از آمادگی برای تسلیم شدن و کنار گذاشتن اقدامات نظامی وجود ندارد که به معنای تغییر نوع تسلیحاتی است که اوکراین به آنها نیاز دارد.

فرماندهان ارتش اوکراین اکنون به سامانه های بهتر برای دفاع هوایی و تسلیحات دور برد برای دفاع از مواضع شرقی این کشور نیاز دارند.

دولت جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا اخیرا اعلام کرد که با متحدانش برای انتقال تانک های ساخت اتحاد شوروی سابق برای تقویت امور دفاعی اوکراین در منطقه دونباس در شرق این کشور همکاری خواهد کرد.

ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین نیز از متحدان کشورش درخواست کرده که تانک و هواپیمای جنگنده در اختیار کشورش قرار دهند.


لاوروف: هدف از عملیات ویژه روسیه، پایان دادن به سلطه آمریکا بر جهان است

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه روز دوشنبه هدف عملیات ویژه مسکو در اوکراین را پایان دادن به مسیر سلطه گری آمریکا بر جهان ذکر کرد.

به گزارش اسپوتنیک، دیپلمات ارشد روسیه سیاست های آمریکا و اروپا را مورد انتقاد قرار داد، در شرایطی که کشورهای غربی نسبت به ارسال سلاح به اوکراین متعهد شده اند.

وی با اعلام اینکه مسکو تسلیم فشارهای خارجی نمی شود، هدف از عملیات ویژه روسیه در اوکراین را خاتمه بخشیدین به برنامه های واشگتن برای سلطه جهانی برشمرد.

لاوروف گفت: عملیات نظامی ما برای پایان دادن به گسترش بی پروا و مسیر عاری از حس مسئولیت به سوی سلطه کامل آمریکا و به تبع آن بقیه کشورهای غربی در عرصه جهانی طراحی شده است.

وی افزود: این سلطه گری با نقض فاحش قوانین بین الملل ایجاد می شود و منطبق با برخی قوانین نامشخص است که در مواردی اعمال می شود.

وی همچنین از اتحادیه اروپا انتقاد کرد و گفت در حال حاضر قوانین به شدت تغییر کرده است.

لاوروف گفت: این یک تغییر کاملا جدی است حتی در سیاستی که اتحادیه اروپا و غرب تحت رهبری آمریکا پس از آغاز عملیات نظامی ویژه ما شروع به دنبال کردن آن کردند. سیاستی که منعکس کننده خشم و از جهاتی حتی دیوانگی است که البته نه صرفا به واسطه اوضاع اوکراین، بلکه با تبدیل کردن اوکراین به پایگاهی برای سرکوب نهایی روسیه تعیین می شود.

وزیر امور خارجه روسیه یادآور شد که این احتمال وجود دارد که نیروهای اوکراینی با حمایت سرویس های اطلاعاتی غربی اقدامات تحریک آمیز تازه ای انجام دهند.

وی به حوادث اخیر در دونباس اشاره داشت زمانی که نیروهای اوکراینی قصد داشتند روسیه را مسئول حملات شان به شهر کراماتورسک بدانند، اما به گفته لاوروف، پس از ارائه مدارکی از سوی روسیه در مورد این حادثه، رسوایی به طور کلی مخفی نگه داشته شد.

رسانه های روسی: گزارش ها حاکی از تسلیم شدن 160 تفنگدار دریایی اوکراینی در ماریوپل هستندکانال‌های مختلف تلگرامی با استناد به گزارش کوتاهی از شبکه تلویزیونی روسی Rossia1 نشان می‌دهند که چگونه گفته می‌شود سربازان اوکراینی صبح امروز به نیروهای روسیه در ماریوپل تسلیم شدند.

گفته می شود که ۱۶۰ سرباز پیاده نظام دریایی اوکراین محوطه کارخانه فولاد «آزوفستال» را که قبلا توسط واحدهای اوکراینی اشغال شده بود، ترک کرده اند.

به گزارش خبرنگار الکساندر اسلادکوف، گزارش تلویزیونی می گوید که زندانیان به مناطق امن منتقل می شوند.نیروهای روسی کامنکا را تصرف کردند


نیروهای روسی روستای کامنکا در منطقه خارکف اوکراین را که یکی از مستحکم ترین سنگرهای ارتش اوکراین محسوب می شد، تصرف کردند. این را وزارت دفاع روسیه روز دوشنبه اعلام کرد.

بر اساس این بیانیه، خطوط تانک و ضد تانک دشمن در جریان نبردهای سنگین با واحدهای زرهی روسیه متحمل شکست شدند. آنها گفتند که به لطف تصرف و حفظ شهرک، نیروهای اصلی ارتش روسیه توانستند با موفقیت به حمله خود ادامه دهند.

این وزارتخانه گفت که پس از نبرد، از خدمه تانک خط مقدم منطقه نظامی غربی با نشان های نظامی دولتی تجلیل شد.

مسکو از کشته شدن یک فرمانده ارشد فاشیست اوکراینی خبر دادوزارت دفاع روسیه اعلام کرد که یکی از اعضای ارشد گروه فاشیستی راست افراطی «بخش راست» اوکراین را کشته است. مسکو تاراس بوبانیچ را به کشتن صدها غیرنظامی در شرق اوکراین در سال ۲۰۱۴ متهم می کند.

به گفته وزارت دفاع روسیه روز دوشنبه، نیروهای ویژه روسیه تاراس بوبانیچ، یکی از رهبران سازمان «بخش راست» را کشتند. مسکو او را متهم می کند که شخصا دستور گلوله باران ساختمان های مسکونی در دونتسک و لوگانسک را با سلاح های سنگین در سال ۲۰۱۴ داده است. به گفته این وزارت، او مسئول کشته شدن صدها غیرنظامی از جمله بسیاری از کودکان است.

این وزارتخانه در بیانیه ای اعلام کرد که گفته می شود بوبانیچ در حدود پنج کیلومتری جنوب شهر ایزیوم در منطقه خارکف کشته شده است. زمان کشته شدن او مشخص نیست. سایت اوکراینی جمعه گذشته در فیس بوک گزارش داد که بوبانیچ مرده است.

این مرد ۳۳ ساله با نام مستعار «هامر» در اصل اهل غرب اوکراین است. او در جریان اعتراضات گسترده و کودتای مسلحانه در سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ که ناسیونالیست‌های اوکراینی در حال مبارزه با نیروهای امنیتی این کشور بودند، به شهرت دست یافت.

اصابت موشک در منطقه کراسنودار روسیه

بعدازظهر دوشنبه، موشکی که گمان می‌رود متعلق به اوکراین باشد، به مزرعه‌ای در نزدیکی روستای شابلسکوئه در منطقه کراسنودار روسیه اصابت کرد. ویدئویی که روستاییان منتشر کرده اند دهانه گلوله بزرگی را نشان می دهد، صداهایی در پس زمینه از یک انفجار قوی و مهیب خبر می دهند. شاهد عینی می گوید خوشبختانه هیچ قربانی انسانی نداشته است.

این روستا نه چندان دور از ساحل شرقی دریای آزوف واقع شده است. در ساحل مقابل، شهر مورد مناقشه ماریوپل قرار دارد. کارشناسان نظامی روسیه به شلیک از محل کارخانه فولاد آزوفستال در ماریوپل، جایی که بقایای هنگ ملی گرای آزوف در آنجا پنهان شده و درگیر نبردهای شدید با نیروهای جمهوری خلق دونتسک و ارتش روسیه هستند، مشکوک هستند.

هنوز تایید رسمی در دسترس نیست.

راین متال می‌تواند اولین تانک‌های لئوپارد را در کمتر از شش هفته به اوکراین تحویل دهد

به گفته گروه تسلیحاتی راین متال آلمان، این گروه در حال آماده شدن برای تحویل تانک های لئوپارد ۱ به اوکراین است. آرمین پاپرگر، مدیرعامل راین متال به هندلزبلات گفت: «اولین لئوپارد ۱ می‌تواند ظرف شش هفته تحویل داده شود. وی افزود، با این حال، موافقت دولت فدرال برای این امر ضروری است.»

لئوپارد 1 سلف تانک نبرد اصلی لئوپارد ۲ است که ارتش آلمان( بوندسوهر ) نیز از آن استفاده می کند. همانطور که هندلزبلات به نقل از پاپرگر گزارش می دهد، راین متال می تواند تا ۵۰ تانک لئوپارد ۱ را برای نیروهای مسلح اوکراین تامین کند. تانک های اصلی نبرد عمدتاً انبارهای قدیمی ارتش های دیگر هستند. بر اساس گزارش هندلزبلات، آنها اغلب دستگاه های مستعمل خود را به تامین کنندگان برمی گردانند. وضعیت خودروها در حال حاضر توسط راین متال در حال بررسی است.

فراریان اوکراینی: دستور تیراندازی به غیرنظامیان را داشتیم
سرویس مطبوعاتی شبه نظامیان خلق جمهوری خلق لوگانسک ویدئویی را روز یکشنبه منتشر کرد که در آن سه فراری از صفوف گارد ملی اوکراین را نشان می دهد. آنها از دستورات جنایتکارانه مافوق خود برای شلیک به غیرنظامیان و شرکت در تیراندازی گزارش می دهند.

سه سرباز گارد ملی اوکراین که چند روز پیش از خط مقدم عبور کردند و تسلیم یگان‌های جمهوری خلق لوگانسک شدند، در ویدئویی که روز یکشنبه توسط دفتر مطبوعاتی شبه‌نظامیان خلق لوگانسک منتشر شد، گزارش دادند که دستور تیراندازی به غیرنظامیان را داشتند. همچنین.

به گفته آنها، سربازان در تجمعات روبژنویه، سورودونتسک و لیسیچانسک مستقر شدند. پس از شروع درگیری در اواخر فوریه، فرماندهان آنها دستور شلیک به هر کسی را که نمی توان شناسایی کرد که متعلق به واحدهای اوکراینی است صادر کرد. یکی از نظامیان فراری می گوید:

« فرماندهان ما را مجبور کردند… به ما دستور دادند که به سمت هر انسانی که حرکت می کند، بدون توجه به غیرنظامی بودن یا نبودن آن، تیراندازی کنیم.»

این افراد همچنین گزارش دادند که چند روز پیش، چریک های ملی گرا گروهی از غیرنظامیان اسیر را از شهر روبژنویه به پایگاه گارد ملی آوردند و دستور دادند که این افراد غیرنظامی را تیرباران کنند:

«در میان آنها مردان و زنان بودند. (…) آنها بازوبند سفید بسته بودند، ساکن شهر روبشنویه بودند. آنها در مقابل ما صف آرایی کردند و به ما دستور دادند که به آنها تیراندازی کنیم. آنها می خواستند به آنها تیراندازی کنند. آنها ادعا میکردند این جنایت را به بهانه آنچه آنها می گویند در بوچا اتفاق افتاده است کردند.»

این افراد می گویند که از اجرای دستور خودداری کرده اند و خود به خاطر انجام این کار در سیاهچال زندانی شده اند. پس از اینکه نگهبانان آنها در یکی از شب های بعد به شدت مست شدند، سه مرد موفق به فرار شدند. آنها سپس از خط مقدم عبور کردند و به واحدهای شبه نظامی خلق لوگانسک تسلیم شدند.

اطلاعات ارائه شده توسط جداشدگان در حال حاضر به طور مستقل قابل تأیید نیست.

/europa/135924-ukrainische-ueberlaufer-hatten-befehl-auf-zivilisten-zu-schiessen/

وزارت دفاع روسیه انهدام سامانه ضد هوایی اس-300 ارسالی اسلواکی به اوکراین را تایید کرد.

نیروهای روسیه چهار پرتابگر سامانه موشکی ضدهوایی اس-300 را در حومه شهر دنیپرو اوکراین منهدم کردند. «روز یکشنبه 10 آوریل، در حومه جنوبی دنپروپتروفسک، موشک‌های کالیبر از دریای دقیق، تجهیزات لشکر موشکی ضدهوایی اس-300 را که توسط یک کشور اروپایی در اختیار رژیم کی‌یف قرار گرفته بود، منهدم کردند. ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه روز دوشنبه گفت: در آشیانه ای پنهان شده بود.

چهار سامانه پرتاب موشک اس-300 و حداکثر 25 نفر از نیروهای مسلح اوکراین مورد اصابت قرار گرفتند.

کوناشنکوف افزود: علاوه بر این، نیروهای روسی موفق شدند سیستم هدف گیری و هدایت سامانه S-300 SAM را در نزدیکی Uspenovka غیرفعال کنند.


جنگ اوکراین: کمیسیون اتحادیه اروپا در حال بررسی جزئیات تحریم انرژی علیه روسیه است

به گفته آنالنا باربوک، وزیر امور خارجه فدرال (Bündnis 90/Die Grünen) و همتای ایرلندی او سیمون کاونی، کمیسیون اتحادیه اروپا در آستانه اعمال تحریم انرژی بر روسیه است. باربوک در حاشیه نشست شورای وزیران خارجه اتحادیه اروپا در لوکزامبورگ گفت: بر این اساس، کمیسیون اتحادیه اروپا در حال برنامه ریزی برای پایان دادن به واردات انرژی های فسیلی است.

کاونی همچنین روز دوشنبه به نمایندگان مطبوعات گفت که کمیسیون اتحادیه اروپا در حال بررسی جزئیات تحریم نفتی روسیه است که می تواند بخشی از بسته احتمالی بعدی تحریم ها باشد. برای این منظور، وزیر امور خارجه ایرلند امیدوار است به توافقی زودهنگام در 27 کشور عضو اتحادیه اروپا دست یابد.سندیکای فلزکار آلمان نسبت به تحریم گاز روسیه هشدار داد


پس از گروه فناوری بوش، نمایندگان کارکنان در صنعت فلز نیز اکنون نسبت به توقف واردات گاز طبیعی روسیه هشدار می دهند. بیرگیت دیتزه، مدیر منطقه سندیکای فلزکاران در برلین، براندنبورگ و زاکسن، روز دوشنبه هشدار داد که این کمکی به اروپا نخواهد کرد که از نظر اقتصادی خود را در حاشیه قرار دهد. او گفت: «ما جنگ را به شدیدترین وجه ممکن محکوم می کنیم و تا جایی که بتوانیم کمک خواهیم کرد.»

دیتزه گفت: «اما اگر عرضه گاز متوقف شود یا متوقف شود، صنعت در آلمان به تدریج متوقف خواهد شد.

با توجه به جنگ در اوکراین، چند هفته است که در اروپا بحث هایی در مورد توقف تمام عرضه انرژی از روسیه وجود دارد. اگر واردات انرژی روسیه واقعاً متوقف شود، این امر عواقب مهلکی برای اقتصاد و صنعت اروپا خواهد داشت. دیرک فوگلر، رئیس شورای کاری آرسلور متال آیزنهوتن اشتادت گفت: «این یک فاجعه برای ما خواهد بود». بدون گاز طبیعی روسیه، تولید فولاد با مشکلات بزرگی مواجه خواهد شد.

پوشیلین رئیس جمهوری خلق دونتسک: عملیات آزادسازی DVR تشدید خواهد شد


نخست وزیر دنیس پوشیلین روز دوشنبه در مصاحبه با خبرنگاران گفت که عملیات آزادسازی قلمرو جمهوری خلق دونتسک (DPR) تشدید خواهد شد. او توضیح داد:

«اکنون عملیات در حال تشدید است. زیرا هر چه بیشتر تردید کنیم، جمعیت غیرنظامی از گروگان گرفتن بیشتر رنج می برند.»

رئیس جمهوری خلق دونتسک به خبرنگاران افزود: مناطقی که در آن مراحل خاصی باید تسریع شود مشخص شده است.


چین: آمریکا دست از سوءاستفاده از جنگ اوکراین بردارد


وزارت خارجه چین از آمریکا خواسته که به جای سوءاستفاده از وضعیت فعلی در اوکراین به حل تنش و پایان جنگ کمکی واقعی انجام دهد.
به گزارش سی جی تی ان، وزارت خارجه چین امروز (دوشنبه) از آمریکا خواست تا برای تسهیل دستیابی به صلح در اوکراین به جای سوء استفاده از آشوب و وضعیت کنونی دست به اقدامی عملی بزند.

ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت خارجه در کنفرانس خبری امروز خود درباره تحریم های آمریکا علیه روسیه به دلیل حمله به اوکراین واکنش نشان داد و استفاده از تحریم ها به عنوان یک ابزار برای حفظ هژمونی و رسیدن به دستاوردهای غیرقانونی از سوی واشنگتن را محکوم کرد.

ژائو در ادامه گفت: تشدید تحریم ها به بهبود شرایط کمک نمیکند اما باعث ایجاد مشکلات جدید در بحبوحه یک پاندمی میشود.

وزیر خارجه چین نیز دوشنبه گذشته در گفتگویی تلفنی با دمیترو کولبا، همتای اوکراینی خود شرکت کرد و بار دیگ رخواستار مذاکره برای پایان مناقشه در اوکراین شده بود.

پکن گفته بود موضوع گفتگو که به درخواست اوکراین انجام شده اولین گفتگوی عالیرتبه میان دو کشور از اول مارس به بعد بوده؛ زمانیکه کولبا از پکن خواست از روابطش با مسکو برای جلوگیری از حمله روسیه به اوکراین استفاده کند.

وانگ یی گفته بود: چین آماده است تا نقش سازنده‌ای در این زمینه و به شکلی بی طرفانه ایفا کند.

کیف: خسارت جنگ در اوکراین به حدود یک تریلیون دلار آمریکا می رسد

بر اساس برآوردهای دولت اوکراین، جنگ تاکنون بالغ بر یک تریلیون دلار خسارت وارد کرده است. این را خبرگزاری Unian به نقل از وزیر اقتصاد اوکراین، الکساندر گریبان گزارش داده است. ضررها به سادگی «فوق العاده» هستند. با این حال، لیست خسارت ها هنوز کامل نیست. گریبان بدون اینکه ارقام خود را ثابت کند، تخمین زد: «این میلیاردها دلار خسارت است، احتمالاً تا یک تریلیون دلار.» بر اساس گزارش یونیان، این مبلغ به ویژه ناشی از آسیب به زیرساخت ها و سیستم بهداشتی است. وزیر اقتصاد اوکراین افزود: » سطوح دیگری از زیان و خرابی ها هم وجود دارد – هم دولتی، شهری و خصوصی.»

بانک جهانی انتظار دارد تولید اقتصادی اوکراین تا ۴۵ درصد کاهش یابد

بر اساس پیش بینی بانک جهانی، در نتیجه جنگ در اوکراین، تولید اقتصادی این کشور اروپای شرقی در سال جاری تقریباً به نصف کاهش می یابد.

با این حال، بانک توسعه چندملیتی که متشکل از چندین سازمان است، تأکید می کند که «وسعت رکود اقتصادی» به «مدت و شدت جنگ» بستگی دارد.

قبل از شروع جنگ در ۲۴ فوریه، بانک جهانی رشد اقتصادی اوکراین را حدود سه درصد پیش بینی کرده بود. بر اساس گزارش بانک جهانی، تعداد افرادی که در فقر زندگی می کنند نیز به شدت افزایش خواهد یافت. این سازمان هشدار می‌دهد که در برابر خط فقر آماری ۵.۵۰ دلار در روز برای کشورهایی با درآمد قابل مقایسه، این نسبت از ۱.۸ درصد به ۱۹.۸ درصد از کل جمعیت افزایش می‌یابد.

شهردار ملیتوپل: شهر به زندگی عادی بازگشت

پس از کنترل ارتش روسیه، شهر ملیتوپل اوکراین به زندگی عادی بازگشته است. همانطور که گالینا دانیلچنکو، شهردار شهر به ریانووستی گفت، از جمله، امکانات فرهنگی و ورزشی برای کودکان در حال حاضر در حال افتتاح است. او گفت:

ما باید به مسائل فرهنگی، ورزشی و فعالیت های کودکان بپردازیم. برای این منظور مدارس را افتتاح می کنیم تا بچه ها بتوانند سال تحصیلی را به طور عادی به پایان برسانند. اماکن فرهنگی و ورزشی، استخر، پیست یخ افتتاح می کنیم. ما سازماندهی می کنیم. یک رویداد جشن برای کودکان در پارک گورکی. جشنواره رایگان خواهد بود. همه تاب، چرخ و فلک، شیرینی و چیزهای دیگر – همه به صورت رایگان.»

شهردار خاطرنشان کرد: شهر زندگی کاملی دارد و سیستم های حیاتی در حال کار هستند:

«شهر در حال توسعه است. ما اکنون در حال تلاش برای اطمینان از تمام ساختارهای پشتیبانی از زندگی در شهر هستیم. همه امکانات شهرداری به طور عادی کار می کنند: برق، آب، گاز – همه چیز کار می کند.»

ملیتوپل از ۲۴ فوریه تحت کنترل نیروهای روسیه است.

لاوروف: اوکراین وعده‌های پیشین خود را زیر پا گذاشته است
وزیر خارجه روسیه: رژیم کی یف تحت کنترل واشنگتن و متحدان آن قرار دارد و آن‌ها‏، رئیس جمهور زلنسکی را مجبور به ادامه اقدامات خصمانه می‌کنند.

به گزارش شبکه تلویزیونی آر تی، نیرو‌های اوکراین پس از خروج نیرو‌های روسیه از شهر بوچا وارد این شهر شدند. مسکو اعلام کرد، با پیشرفت در مذاکرات، فعالیت نظامی خود را در کی یف و چرنیهیف به منظور نشان دادن حسن نیت کاهش داده است.
ولی در پی افزایش تنش‌ها، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، ضمن ابراز ناامیدی از دستیابی به پیشرفت، گفت که کی یف (دولت اوکراین) وعده‌های پیشین خود را زیر پا گذاشته است. لاوروف گفت: پس از گفتگو‌های استانبول، نیرو‌های ما برای نشان دادن حسن نیت و برای کمک به حرکت در مسیر رسیدن به توافق، اقدام به کاهش تنش‌ها در کی یف و چرنیهیف کردند. در پاسخ، اقدامات تحریک آمیز در بوچا اتفاق افتاد و غرب فورا از آن‌ها استفاده کرد تا تحریم‌های جدیدی اعمال کند و نئونازی‌های اوکراین هم مرتکب اقدامات وحشیانه علیه اسرای روسی شدند. ناتوانی در مذاکره و انحراف از توافق‌های حاصل شده بار دیگر مقاصد واقعی کی یف در به تاخیر انداختن و یا حتی تضعیف گفتگو‌ها را نشان می‌دهد.

وی افزود: این نمایانگر این حقیقت است که رژیم کی یف تحت کنترل واشنگتن و متحدان آن قرار دارد و آن‌ها رئیس جمهور زلنسکی را مجبور به ادامه اقدامات خصمانه می‌کنند.

روسیه: سامانه موشکی اس-۳۰۰ اوکراین را نابود کردیم

وزارت دفاع روسیه روز یکشنبه اعلام کرد که موشک‌های نقطه زن این کشور سامانه اس-۳۰۰ اوکراین را هدف قرار داده و آن را نابود کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری «تاس» ایگور کوناشنکوف سخنگوی وزارت دفاع روسیه افزود: سامانه‌های موشکی اس-۳۰۰ اوکراین در دو نقطه از این کشور توسط موشک‌های هوا به زمین روسیه منهدم شدند.
وی همچنین اعلام کرد که در طول شب گذشته ۸۶ هدف نظامی در اوکراین نابود شدند.
به گفته سخنگوی وزارت دفاع روسیه، اهداف نظامی در اوکراین که شب گذشته نابود شد شامل دو مرکز کنترل، دو انبار مهمات، سه انبار سوخت، سه سیستم موشک‌انداز و ۴۹ نقطه نظامی و محل تمرکز تجهیزات ارتش اوکراین است.
وی ادامه داد: سامانه‌های پدافند هوایی روسیه همچنین ۸ فروند پهپاد اوکراین را سرنگون کردند.
سخنگوی وزارت دفاع روسیه تاکید کرد یکی از اهدافی که توسط موشک‌های سطح به سطح روسیه نابود شد، مرکز تجمع مزدورهای خارجی در اوکراین بود.
کوناشنکوف ادامه داد: نیروهای روسیه تاکنون ۱۲۷ فروند هواپیما، ۹۸ فروند بالگرد، ۲۳۴ انواع سامانه‌های پدافند هوایی از جمله اس-۳۰۰، بوک-ام ۱و اوساای کی‌ام، ۴۳۶ فروند پهپاد، ۲ هزار و۵۲ دستگاه تانک و سایر خودروهای زرهی، ۲۳۲ موشک‌انداز چند منظوره، ۸۹۴ قبضه توپ و خمپاره‌انداز و همچنین یک هزار و ۹۷۵ خودروی نظامی را نابود کرده‌اند.
به گزارش ایرنا، اسلواکی روز یکشنبه اعلام کرد که به اوکراین سامانه اس ۳۰۰ ارائه کرده است.
ادوارد هگر نخست وزیر اسلواکی گفت که کشورش یک سامانه دفاع هوایی اس ۳۰۰ خود را به اوکراین اهدا کرده است تا به این کشور برای دفاع در مقابل تجاوزهای روسیه کمک کند.
او این را هم گفت که سیستم دفاعی اسلواکی در روزهای آینده با یک سامانه دفاع موشکی اضافی از سوی متحدانش تقویت خواهد شد.
پس از این اظهارات، جو بایدن رئیس جمهور آمریکا ضمن تشکر از اسلواکی برای ارائه سامانه موشکی اس-۳۰۰ به اوکراین گفت که برای اطمینان از ادامه امنیت اسلواکی، سامانه موشکی پاتریوت را در این کشور مستقر خواهد کرد.
لوید آستین وزیر دفاع آمریکا نیز اعلام کرد که نیروهای نظامی آمریکا کنترل سامانه پاتریوت در اسلواکی را بر عهده خواهند داشت و این سامانه ظرف چند روز آینده در این کشور مستقر خواهد شد.
ماه گذشته اسلواکی اعلام کرد که سامانه موشکی ضد هوایی ساخت روسیه را تنها به شرط دریافت جایگزین به منظور جلوگیری از شکاف امنیتی ناتو در اختیار اوکراین قرار می‌دهد.
همچنین جمهوری چک اعلام کرده است که تانک‌های نوع تی ۷۲ را به اوکراین اهدا کرده است.
بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس هم روز جمعه اعلام کرد که به عنوان بخشی از بسته کمکی نظامی جدید این کشور به اوکراین به ارزش ۱۰۰ میلیون پوند (۱۳۰ میلیون دلار) ، انگلیس تسلیحات ضدهوایی و ضد تانک بیشتری به کی‌یف می‌دهد.
ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه ۲۱ فوریه/۲ اسفند ۱۴۰۰ با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوهانتسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت.
او سه روز بعد یعنی ۵ اسفند/۲۴ فوریه آغاز «عملیات نظامی ویژه» علیه اوکراین را اعلام کرد و روابط پرتنش مسکو – کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد. درگیری‌ها در اوکراین همچنان ادامه دارد.
آمریکا و اتحادیه اروپا با اعمال تحریم‌های مختلف به این اقدام روسیه واکنش نشان داده‌اند.

نیرو‌های روسیه کیف را خواهند گرفت
به گزارش خبرگزاری رویترز، «رمضان قدیروف» رهبر جمهوری چچن امروز اظهار داشت نیرو‌های روسیه حمله‌ای نه فقط علیه بندر تحت محاصره ماریوپل بلکه همچنین علیه کی یف و دیگر شهر‌های اوکراین انجام خواهند داد.
وی افزود: ما نخست به طور کامل لوهانسک و دونتسک را آزاد خواهیم کرد … و سپس کی یف و همه شهر‌های دیگر را خواهیم گرفت. وی تاکید کرد هیچ شکی درباره تصرف کی یف نباید وجود داشته باشد.

اقدامات آمریکا در راستای دفاع از مردم اوکراین نیست
شبکه تلویزیونی آر تی گزارش داد، آمریکا کمک‌های نظامی به ارزش صد‌ها میلیون دلار در اختیار اوکراین قرار داده است. آمریکا اکنون پا را فراتر نهاده است و قانون جنگ جهانی دوم در ارتباط با قرض دادن تجهیزات نظامی به متفقین را درباره اوکراین اجرایی می‌کند.
بر اساس این گزارش، جو بایدن رئیس جمهور آمریکا آشکارا درباره مسلح کردن و آموزش دادن نیرو‌های اوکراینی در درگیری با روس‌ها صحبت کرده است.
«کارن کویتکوفسکی» نظامی بازنشسته نیروی هوایی آمریکا نیز در سخنانی گفت: ناتو احساس می‌کند تنها کاری که می‌تواند انجام دهد شامل استقرار نیرو‌های بیشتر و همچنین در پیش گرفتن یک سری اقدامات در راستای مسدود کردن مسیر روسیه برای حرکت به سوی غرب است. در ارتباط با شیوه تفکر آن‌ها در این باره مطمئن نیستم، اما به نظر نمی‌رسد این روند سبب ترغیب به برقراری صلح و یافتن یک راه حل شود. همچنین به نظر نمی‌رسد این روند در راستای کمک به شهروندان اوکراینی باشد. همچنین این ایده وجود دارد که آمریکا می‌خواهد تا جای ممکن روسیه را در همین نقطه نگه دارد تا در خاک اوکراین با این کشور مقابله کند. بار دیگر می‌گویم این اقدام هزینه‌های زیادی برای شمار زیادی از افرادی که در این کشور زندگی می‌کنند دارد.

نخستین دیدار پوتین با صدراعظم جدید اتریش در مسکو

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین شب گذشته، یکشنبه تایید کرد که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه قصد دارد روز دوشنبه با کارل نهمر، صدراعظم اتریش در مسکو دیدار و گفتگو کند. این نخستین تماس رهبران دو کشور از زمان روی کار آمدن نهمر در اواخر سال گذشته میلادی خواهد بود.

صدراعظم اتریش همچنین اولین رهبر یک کشور اتحادیه اروپا خواهد بود که از زمان آغاز جنگ اوکراین، به روسیه سفر می‌کند. روز شنبه، نهمر به کی‌یف سفر کرده و در آنجا با رئیس جمهوری اوکراین گفتگو کرد.

کارل نهمر، صدراعظم اتریش در آستانه سفر خود به مسکو موضوعاتی که قصد دارد در مذاکرات خود با رئیس جمهور روسیه مطرح کند، را اعلام کرد. وی در پیامی توئیتری نوشت: «فردا با ولادیمیر پوتین در مسکو دیدار خواهم کرد. ما از نظر نظامی بی طرف هستیم. البته ما به ایجاد کریدورهای بشردوستانه، برقراری آتش بس و تحقیق کامل جنایات جنگی علاقه داریم و در خصوص این مسائل گفتگو خواهیم کرد.»

وی افزود که از قبل به همتایان اروپایی خویش درباره سفر آتی به مسکو اطلاع داده است.

هشدار روسیه درباره مکان گسترش فهرست افراد نامطلوب از اتحادیه اروپا و ایالات متحده

سرگئی ورشینین، معاون وزیر امور خارجه روسیه شب گذشته در یک برنامه تلویزیونی اعلام کرد که این کشور فهرست خود از افرادی بعنوان «عنصر نامطلوب» از ایالات متحده و اتحادیه اروپا را تهیه کرده است که در صورت لزوم می‌تواند آن را گسترش داد.

ورشینین در پاسخ به سئوالی در باره تحریم‌های غرب علیه نزدیکان رئیس جمهوری روسیه و از جمله سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه گفت: «ما نیز فهرستی از افرادی که اقدامات خصمانه علیه کشور ما انجام داده‌اند در اختیار داریم. این مسئله هم در خصوص آمریکا و هم در قبال کشورهای اروپایی در دسترس است و در صورت لزوم، این فهرست را اضافه خواهیم کرد.»

معاون وزیر خارجه روسیه در بخش دیگری از این مصاحبه گفت: مسکو معتقد است که تحریم‌های غرب علیه روسیه به امنیت غذایی جهان لطمه زده و برنامه جهانی غذا تاکنون به جایی نرسیده و اکنون نیز در نتیجه تحریمها، شرایط به مراتب وخیم تر خواهد شد.

وی افزود: روسیه به خط مشی خود در زمینه مسائل آب و هوایی و امنیت غذایی ادامه خواهد داد.

پاسخ زاخارووا به اتهام‌زنی وزیر خارجه ایتالیا درباره باج‌خواهی روسیه

ماریا زاخارووا، سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه فدراسیون روسیه،در تفسیر اظهارات لوئیجی دی مایو، رئیس وزارت خارجه ایتالیا، اعلام کرد که اتحادیه اروپا روسیه را به تحریم‌های جدید تهدید کرده و از این کشور باج خواهی می‌کند، ولی روسیه در عوض در مقابل فشارها تحمل کرده، به تعهدات خود در زمینه تامین گاز عمل می کند و اقداماتش اصلا شباهتی به عملکرد اتحادیه اروپا ندارد.

زاخارووا در کانال تلگرام خود با کنایه نوشت: «شما بار دیگر دچار توهم شده‌اید. این روسیه نیست که در زمینه ارسال گاز به اتحادیه اروپا اخاذی می‌کند (ارسال گاز علیرغم همه چیز، یا بهتر است بگوییم با وجود همه چیز به آرامی در حال اجراست). این اتحادیه اروپاست که از روسیه با تحریم و تهدید به محدودیت‌های جدید باج‌گیری می‌کند، نیروهای مسلح کشورهای اروپایی را در امتداد مرزهای روسیه تقویت کرده و انواع سلاح‌ها را به اوکراین می‌دهد. فراموش کردم «سالهای زیادی» را به این جمله اضافه کنم.»

روز گذشته، یکشنبه لوئیجی دی مایو، وزیر امور خارجه ایتالیا، در رابطه با برنامه‌های ماریو دراگی، نخست ‌وزیر ایتالیا برای سفر به الجزایر برای امضای توافقنامه‌ای درباره خرید گاز طبیعی از این کشور صحبت کرده و گفت که توافق بر سر انتقال گاز از الجزایر، امکان «پاسخ دهی به باج‌خواهی روسیه» را فراهم کرده است.

دیپلمات روس: ایجاد گروه بین‌المللی درباره بوچا هنوز بررسی نشده است

دیمیتری پولیانسکی، معاون اول نماینده فدراسیون روسیه در سازمان ملل متحد، در مصاحبه با خبرنگاران روس اعلام کرد که موضوع تشکیل یک گروه تحقیقاتی بین المللی در خصوص اقدامات تحریک آمیز نیروهای مسلح اوکراینی در شهر بوچا هنوز روی میز قرار نگرفته است.

به گفته وی، این موضوع به عدم قاطعیت مقامات سازمان ملل و دیدگاه برخی کشورها که نظرات متفاوتی دارند، مربوط می شود و بطور کلی مشخص نیست که چه کسی و چگونه باید این کار را انجام دهد. این دیپلمات روس افزود: «مسلماً ما به تحقیقات مستقلی که کشورهای غربی و اوکراین در آن شرکت خواهند داشت، اعتقادی نداریم.»

رئیس کمیسیون اروپا: باید برای اقدامات غیراستاندارد درباره پیوستن اوکراین به اتحادیه اروپا آماده شد

اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا در مصاحبه با شبکه CNNاعلام کرد که در رابطه با شرایط برای پذیرش اوکراین در اتحادیه اروپا، مراحل غیراستانداردی امکان پذیر است که باید به آنها توسل کرد. به گفته وی، معمولا روند الحاق یک کشور به اتحادیه اروپا سال‌ها طول می کشد، ولی وضعیت اوکراین فوق العاده است و باید استثناء در این زمینه را قبول کرد.

وی گفت: «وضعیت فوق‌العاده‌ای است، بنابراین ما باید گام‌های غیرعادی برداریم. اما یک چیز برای من واضح است: اوکراین، بدون تردید، بخشی از خانواده اروپایی است. هنگامی که اوکراین بازسازی شود (و ما از اوکراین در بازسازی حمایت خواهیم کرد)، اصلاحات لازم در این کشور در همان زمان انجام خواهد شد. بنابراین این یک راه فوق العاده برای بازسازی کشور و حرکت آن در مسیر پیوستن به اتحادیه اروپا است. و ما دیروز از هم اکنون گام مهمی در این راستا برداشتیم.»

رئیس کمیسیون اروپا روز جمعه در جریان سفر خود به کی‌یف، پرسشنامه مربوط به عضویت در اتحادیه اروپا را به ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین تسلیم کرد که پس از آن، اتحادیه اروپا روند مذاکرات برای پیوستن این کشور به اتحادیه اروپا را آغاز خواهد کرد.

قصد آمریکا برای ارائه سیستم‌های دفاعی ساحلی به اوکراین

جیک سالیوان، مشاور رئیس جمهوری آمریکا در مسائل امنیت ملی شب گذشته اعلام کرد که ایالات متحده در حال تلاش برای ارائه سیستم‌های دفاعی ساحلی به اوکراین است. او گفت: «ما به همراه شرکای خود در تلاش هستیم تا سیستم‌های دفاعی ساحلی را در اختیار اوکراین قرار دهیم تا بتوانند از آن برای خنثی کردن تهدیدات روسیه در دریای سیاه استفاده کند.»

سالیوان تاکید کرد که ایالات متحده از نزدیک روی این موضوع با انگلیس که قصد دارد نمونه خاصی از سیستم دفاع ساحلی را به اوکراین عرضه کند، همکاری دارد.

طبق اطلاعات آژانس خبری بلومبرگ، ایالات متحده همچنین در حال کار بر روی طرحی برای افزایش عرضه تسلیحات به اوکراین است و در حال مطالعه آموزش نظامیان اوکراینی در خارج از این کشور است.

اعلام وضعیت «زرد» تهدید تروریستی در منطقه کورسک روسیه

رومن استاروویت، فرماندار منطقه کورسک روسیه اعلام کرد که از روز دوشنبه، 11 آوریل، وضعیت «زرد» تهدید تروریستی در منطقه کورسک در ارتباط با تحریکات احتمالی ملی گرایان اوکراینی اعلام خواهد شد.

وی توضیح داد که این سطح دوم تهدیدات در مقیاس تعیین شده است. سه مورد از آنها وجود دارد: «آبی» – خطر کم، «زرد» – خطر بالا و آخرین سطح «قرمز» است که خطرات بسیار جدی است.

این تصمیم فرماندار منطقه کورسک به حمله خمپاره‌ای روز یکشنبه از خاک اوکراین به یک پاسگاه مرزی در این منطقه مربوط است.

اوکراین ممنوعیت کامل واردات کالا از روسیه را اعلام کرد

وزیر اقتصاد اوکراین اعلام کرد که این کشور واردات تمامی کالاها از روسیه را به طور کامل ممنوع کرده است. وی گفت: «ما امروز (یکشنبه) رسماً توقف کامل تجارت کالا با دولت متجاوز روسیه را اعلام کردیم. از این به بعد، هیچ محصولی از فدراسیون روسیه نمی تواند به خاک کشور ما وارد شود.»

وزیر اقتصاد اوکراین از کشورهای غربی هم خواست گامی مشابه بردارند. به عقیده او، این اقدام توانایی روسیه برای تامین مالی عملیات نظامی در اوکراین را کاهش خواهد داد.

لازم به یادآوری است که روسیه یکی از شرکای تجاری کلیدی اوکراین است که میزان واردات سالانه این کشور از روسیه حدود 6 میلیارد دلار بود.


نظامیان روسیه 47 خدمه کشتی‌های توقیف شده در بندر ماریوپل را از منطقه خارج کردند

سخنگوی نیروهای مردمی دونتسک شب گذشته اعلام کرد که نیروهای مسلح روسیه و نیروهای دونتسکی، در جریان انجام ماموریت‌های رزمی خود در منطقه بندری ماریوپل، 47 تن از خدمه کشتی‌های توقیف شده در بندر ماریوپل را تخلیه کردند.

روز گذشته گزارش شد که ملی‌گرایان اوکراینی از گروه آزوف دو کشتی کشورهای خارجی را هنگام خروج از ماریوپل توقیف کرده و خدمه آنها را گروگان گرفتند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: