پرش به محتوا

روسیه: اس-۳۰۰ های اسلواکی در اوکراین منهدم شدند
وزارت دفاع روسیه: اس-۳۰۰ های اسلواکی اندکی پس از تحویل در اوکراین منهدم شدند

سامانه پدافند هوایی اس-۳۰۰ که از اسلواکی «در یک عملیات محرمانه» به اوکراین تحویل داده شده بود، ظاهراً اندکی پس از ورود به اوکراین در اثر حمله موشکی روسیه به طور جزئی یا کامل منهدم شد. وزارت دفاع روسیه گزارش‌های روز یکشنبه را رسما تایید کرد.

از روز یکشنبه گزارش هایی در شبکه های اجتماعی مبنی بر انهدام سامانه های پدافند هوایی اس-۳۰۰ تحویلی از اسلواکی به اوکراین توسط توپخانه موشکی روسیه منتشر شد. روز دوشنبه وزارت دفاع روسیه انهدام حداقل بخشی از این سامانه ها را تایید کرد.

در بیانیه ایگور کوناشنکوف، دبیر مطبوعاتی این وزارتخانه آمده است:

«روز یکشنبه ۱۰ آوریل، موشک‌های کالیبر از دریای دقیق، تجهیزات لشکر موشکی ضدهوایی اس-۳۰۰ را که در آشیانه‌ای در حومه جنوبی دنپروپتروفسک پنهان شده بود، که توسط یک کشور اروپایی در اختیار رژیم کیف قرار گرفته بود، منهدم کردند. چهار موشک اس-۳۰۰ و حداکثر ۲۵ نفر از نیروهای مسلح اوکراین مورد اصابت قرار گرفت.»

در ۸ آوریل، اسلواکی تأیید کرد که یکی از سامانه های دفاع هوایی اس-۳۰۰ خود را که هنوز از روزهای پیمان ورشو در اختیار داشت، «در یک عملیات مخفی دو روزه» به اوکراین تحویل داده است.

ادوارد هگر نخست وزیر اسلواکی روز جمعه در فیس بوک گفت.
« من می توانم تأیید کنم که جمهوری اسلواکی پس از درخواست اوکراین برای حمایت از این کشور، سامانه موشکی ضد هوایی اس-۳۰۰ را به اوکراین اهدا کرد.»
در حال حاضر نمی توان قضاوت کرد که آیا هر سلاح نظامی که از اسلواکی تحویل داده شده است با ضربه ای که اکنون از طرف ارتش روسیه به طور رسمی تایید شده است، نابود شده است یا خیر. گزارش‌های روز یکشنبه همچنین از حمله به سامانه‌های اس-۳۰۰ در منطقه نیکولایف خبر داد. برای این منظور، کوناشنکوف امروز تنها انهدام یک رادار اکتساب و کنترل هدف متعلق به این سامانه را تایید کرد.

انفجار بزرگی در عصر یکشنبه از خود نیکولایف گزارش شد که احتمالاً نتیجه اصابت موشک به بندر مورد استفاده برای انتقال نمک های نیترات بود. خوشبختانه تاسيسات بندري دور از مناطق مسكوني واقع شده و روز يكشنبه به بهره برداري نرسيده است به طوري كه فعلاً خسارت جاني گزارش نشده است.

ویدیوهای انفجار اینجا

https://t.me/intelslava/24930

https://t.me/intelslava/24931


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: