پرش به محتوا

چگونه رسانه های غربی از شبه نظامیان فاشیست، مبارزان آزادی و دموکراسی می سازند؟در چند هفته آخر ماه مارس، چندین رسانه بزرگ در بریتانیا و ایالات متحده گزارش هایی در مورد گردان آزوف اوکراین منتشر کردند. در آن، آن‌ها سعی کردند گزارش‌های پیشین تقریباً یک دهه از سازمان را که به وضوح همدردی‌های آزوف با نازی‌ها و رفتارهای فاشیستی آن را توصیف می‌کرد، پنهان کنند.

تفسیری از نبویشا مالیچ
رسانه‌های غربی که مدعی‌اند طور مستقل گزارش دهی میکنند، همان روایت‌ها و عباراتی را دنبال و استفاده میکنند، که نشان میدهد تلاشی هماهنگ برای به تصویر کشیدن نیروهای آزوف به عنوان قهرمانان اوکراین و مدافعان در برابر روس‌ها فاشیست‌های ظاهراً «واقعی» در کار است.
آخرین موج قهرمان سازی آزوف مدتی قبل از عملیات نظامی روسیه آغاز شد – تصویر بدنامی که به طور گسترده از یک مادر بزرگ اوکراینی مجهز به AK-47 در حال شرکت در تمرینی برای دفع مهاجمان در مواضع هنگ بود. با این حال، در چند هفته آخر ماه مارس، یک گروه فشرده از این دست رمان های آبکی مانند گلوله های کلاشینکف از خود بیرون دادند.اولین بار یک ویدیوی ۱۰ دقیقه‌ای در ۲۷ مارس پخش شد که توسط شبکه دولتی بی‌بی‌سی بریتانیا پخش شد که در آن راس اتکینز مجری تلاش کرد «دروغ‌های» روسی درباره نازی‌های اوکراین را رد کند. اتکینز استدلال می کند که چگونه می توان اوکراین را توسط نازی ها «گروگان» نگه داشت، وقتی رئیس جمهور آن، ولادیمیر زلنسکی، یهودی است. وی همچنین با اشاره به ۷۳ درصد آرایی که وی در انتخابات گذشته کسب کرده بود، پیروزمندانه اعلام کرد:

« هیچ گروه راست افراطی هیچ قدرت سیاسی رسمی در اوکراین ندارد.

به کلمه «رسمی» توجه کنید – در اینجا کل معنی را می گیرد.»

ابتکار اتکینز زمینه را برای گزارش های بعدی در مورد آزوف تنظیم کرد. دو روز بعد، در ۲۹ مارس، فایننشال تایمز (FT) مقاله ای را منتشر کرد که در آن گردان آزوف را به عنوان «عامل کلیدی در تلاش مقاومت سراسری» توصیف کرد. فایننشال تایمز در حالی که اذعان داشت که آزوف در سال ۲۰۱۴ «توسط داوطلبانی با گرایش های سیاسی ملی گرایانه و اغلب راست افراطی» تاسیس شد، به این ترتیب سعی شد از وابستگی های نئونازی خود شانه خالی کند.

بنابراین، نمادهای نازی مورد استفاده توسط یگان به عنوان «به عنوان نمادهای بی اهمیت تاریخی توسط برخی از اعضای گردان» توصیف می شود. در حالی که این به قیمت اسمی به خوانندگان فروخته می شود، به معنای واقعی کلمه نادرست است. «خورشید سیاه» (همچنین به عنوان چرخ خورشید شناخته می شود) به موزاییکی برمی گردد که توسط رئیس اس اس هاینریش هیملر در دهه ۱۹۳۰ سفارش داده شد. در حالی که رون ولفس انگل یک سمبول تاریخی آلمانی و نه اوکراینی است و توسط چندین هنگ ورماخت و اس اس و همچنین توسط نازی های هلندی در طول جنگ جهانی دوم مورد استفاده قرار گرفت.
مهمتر از همه، خود نمادها توسط بنیانگذار آزوف، آندری بیلزکی – یک برتری طلب سفیدپوست بدنام اوکراینی – همانطور که خودش در مصاحبه ای در سال ۲۰۱۴ اعتراف کرد، انتخاب شدند.

در حالیکه نویسندگان فایننشال تایمز از بیلزکی نقل قول می کنند، اما هیچ اشاره ای به گذشته کثیف او نمی کنند. اما نقل قول کلیدی از آنتون شخوزوف مشخص است. او مدعی است که «آزوف غیرسیاسی شده است» و ارتباط او با جنبش راست افراطی امروز «بی ربط» است. خواننده باید صرفاً حرف یک اوکراینی حرفه ای که خود را «متخصص روابط روسیه با راست افراطی اروپا» میداند را باید بپذیرد. زیرا همانطور که خود ستیزه جویان آزوف می گویند: «روس ها نازی های واقعی هستند!» پیام رسانه های «معتبر» روشن است – لطفا » میهن پرستی آزوف را با نازیسم اشتباه نگیرد.»

در همین حال، فایننشال تایمز جنایتکار جنگی استپان باندرا – فاشیست رسوای اوکراینی را که تلاش کرد با نازی‌ها همکاری کند و مسئول قتل عام لهستانی‌ها و روس‌ها است- را به‌عنوان یک رهبر ملی‌گرا توصیف می‌کند که هم با تلاش‌های نازی‌ها و هم با تلاش شوروی که مختلف کسب استقلال اوکراین بودند مبارزه کرده است!. «

در همان روز، ۲۹ مارس، CNN نسخه خود را از داستان منتشر کرد. زلنسکی یک یهودی است. و آزوف دارای «پیشینه نئونازی است که با ادغام او در ارتش اوکراین کاملاً پاک نشده است.» اما «یک نیروی رزمی کارآمد» است. شاخه سیاسی آزوف – این بار به نقل از یک دانشمند علوم سیاسی آلمانی – در سال ۲۰۱۹ تنها ۲.۱۵ درصد آرا را به دست آورد.

سی‌ان‌ان نیز همچنین به بیلزکی اشاره کرد و نوشت که او گفته می‌خواهد «در آخرین جنگ صلیبی رهبری نژادهای سفید جهان علیه انسان‌های فرعی تحت رهبری سامی‌ها را رهبری کند» – منتشر کرد اما قسمت «علیه انسان‌های فرعی تحت رهبری سامی‌ها» را حذف کرد. سپس از آزوف نقل می شود و نیروهای رزمی این را رد می کنند که بیلزکی هرگز چنین چیزی گفته است. علاوه بر این، آنها «هیچ ربطی بین فعالیت های سیاسی او و حزب سپاه ملی» نمی بینند – اگرچه خود CNN این حزب را به عنوان «شاخه سیاسی آزوف» توصیف می کند.

سی ان ان همچنین نقل قولی را در سال ۲۰۱۹ از آرسن آواکوف – وزیر کشور در دولت پس از مایدان – کشف کرد که در آن او ادعا می کند که اتهامات مرتبط با نازی ها «تلاشی عمدی برای بدنام کردن آزوف و ارتش اوکراین» است. البته این همان آواکوف است که توسط خاخام ارشد اوکراین یاکوف بلیچ در نوامبر ۲۰۱۴ مورد انتقاد قرار گرفت. در آن زمان، خاهام او را متهم کرد که همچنان افرادی با شهرت و سابقه مشکوک و ایدئولوژی های مرتبط با فاشیسم و افراط گرایی راست را در ادارات منصوب می کند.

نکته آخر اما نه کم‌اهمیت، را تایمز لندن (ToL) در ۳۰ مارس منتشر شد. داستان آنها با توصیف احساسی مراسم تشییع جنازه یک سرباز آزوف که در نبردهای خارج از کیف کشته شد آغاز می شود. تایمز لندن همچنین شمایل‌نگاری نازی‌ها را احتمالاً «ریشه در باورهای بت پرستانه نازیسم» اوکراین توصیف می‌کند، اگرچه روزنامه مجبور شد اعتراف کند که ولفس انگل علامت مشخصه آزوف نیز قبلا!!! توسط آلمان نازی استفاده شده است.

نقل قولی است که به افسر آزوف یوگنی ورادنیک نسبت داده می شود: «ما میهن پرست هستیم، اما نازی نیستیم». تایمز از این نقل قول در عنوان داستان استفاده می‌کند و در پایان این روزنامه از یکی از فرماندهان آزوف در ماریوپول نقل می‌کند که روس‌ها را متهم به «نازی‌های واقعی قرن بیست و یکم» می‌کند. در پیروی از خط روایت اعضای آزوف بسیار خوب به نظر می رسند، مخاطب خود را می شناسند و می دانند کدام دکمه ها را فشار دهند. به عنوان مثال، مقاله تایمز لندن بارها به تمجید ستیزه جویان آزوف از موشک های ضد تانک بریتانیایی NLAW اشاره می کند.

این نوشته هارا با پوشش رسانه ای غرب از آزوف قبل از سال ۲۰۲۲ دریافت کرده بود مقایسه کنید. در ژانویه ۲۰۲۱، مجله تایم آنها را شبه‌نظامیانی خواند که «الهام بخش نژادپرستان برتری طلب سفیدپوست از سراسر جهان و آموزش دهنده آنان.» هستند.
در مقاله تایم میخوانیم: «آزوف چیزی فراتر از یک سازمان شبه نظامی است. دارای شاخه سیاسی است، دو انتشارات و اردوگاه های تابستانی برای کودکان را اداره می کند و گروهی است که به عنوان شبه نظامی ملی شناخته می شود که همراه با پلیس در خیابان های شهرهای اوکراین گشت زنی می کند.» و همچنین بیان می کند که «همچنین دارای یک شاخه نظامی با حداقل دو پایگاه آموزشی و زرادخانه عظیمی از تسلیحات از هواپیماهای بدون سرنشین و خودروهای زرهی گرفته تا قطعات توپخانه است.»

این مقاله همچنین سخنان اولنا سمنیاکا، «رئیس روابط عمومی بین‌الملل» آزوف را بازنویسی می‌کند. او در جریان تور سال ۲۰۱۹ از خانه قزاق‌ها به مجله تایم گفته بود که ماموریت این گروه «تشکیل ائتلافی از گروه های راست افراطی در سراسر جهان غرب با هدف نهایی در دست گرفتن قدرت در سراسر اروپا است.»

مجله تایم می نویسد، قبل از رویدادهای سال ۲۰۱۴، بیلزکی یک گروه تروریستی نئونازی به نام میهن پرستان اوکراین را رهبری می کرد که به نظر می رسید مانیفست آن مستقیماً از ایدئولوژی نازی ها استخراج شده. بیلزکی در مصاحبه ای پس از کودتا مایدان به مجله گفت که نشان آزوف را انتخاب کرده است. «هیچ اشاره ای به نماد ولفس انگل توسط آلمان نازی در طول جنگ جهانی دوم استفاده می شد» نمی‌کند.

حتی بلینگکت، آن «جمع اطلاعاتی اوپن سورس» که به عنوان بسط برنامه اطلاعاتی بریتانیا عمل می کند، زنگ خطر را در اطراف آزوف به صدا درآورده است. در اکتبر ۲۰۱۹، این شبکه تحقیقاتی شکایت کرد که ستیزه جویان، رئیس جمهور زلنسکی را متقاعد کرده اند که طبق توافقات مینسک، از دونباس عقب نشینی نکند.

بلینگکت در آن زمان نوشت: آنها توانستند این کار را بکنند، اگرچه «گروه های راست افراطی از حمایت مردمی ناچیز و قدرت انتخاباتی عملاً بی اهمیتی برخوردارند» – روایت اتکینز از بی بی سی را به یاد بیاورید – «آنها همچنان در تثبیت خود در سیاست و جامعه اوکراین موفق هستند.»

این اولین باری نیست که رسانه های دولتی و خصوصی در غرب گروهی را که خود تا همین اواخر – و به درستی – به عنوان افراطی معرفی می کردند، نادیده می گیرند. به عنوان مثال، همین سال گذشته تلویزیون عمومی ایالات متحده تلاش کرد یکی از شاخه های القاعده در سوریه – جبهه النصره که بعدها به حیات تحریر الشام تغییر نام داد – را به عنوان «شورشیان میانه رو» رو سفید جلوه دهد.

مطمئناً، سیاست و جنگ اغلب باعث می‌شود که همسفران عجیب و غریب باشند. اما اگر همخوابه های تختت از تحسین‌کنندگان آشکار آدولف هیتلر و استپان باندرا هستند، شاید وقت آن رسیده است که صحنه کمدی بی‌بی‌سی در سال ۲۰۱۲ را مرور کنیم، که در آن یک افسر اس‌اس می‌پرسد: «شاید ما آدم‌های بد هستیم؟»نبویشا مالیچ یک روزنامه نگار، وبلاگ نویس و مترجم صربستانی-آمریکایی است که از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۵ یک ستون منظم برای Antiwar.com در اختیار دارد و اکنون یک نویسنده ارشد در راشا تودی است. می‌توانید او را در تلگرام @TheNebulator و در توییتر NebojsaMalic@ دنبال کنید.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: