خصوصی‌سازی، جنایت علیه کشور است

خصوصی‌سازی، جنایت علیه کشور است

دانش و امید، شماره ۱۰ اسفند ۱۴۰۰

هیئت رئیسه کمیته مرکزی حزب کمونیست مخالفت خود را با حراج و فروش اموال دولتی اعلام کرد و خواستار ممنوعیت کامل آن شده است. «خط سرخ» متن رسمی بیانیه را منتشر می‌کند. 

دهه فاجعه‌آمیز ۱۹۹۰ در حال بازگشت به روسیه است. خصوصی‌سازی تبهکارانه به صورت دیوانه‌واری در حال احیا شدن است. برنامه وزارت دارایی روسیه «هدایت امور مالی دولتی و تنظیم بازارهای مالی» است و در نظر دارد تا سال ۲۰۲۵ تعداد کمپانی‌های با مشارکت دولتی را یک‌و‌نیم برابر کاهش دهد. در عین حال، قصد دارند سهم مشارکت دولت در شرکت‌های سهامی را هر ساله ۱۰درصد کاهش دهند. 

برای اولین بار، اموال دولتی در اختیار وزیر داراییِ تحت رهبری صندوق بین‌المللی پول قرار گرفت. کمپرادورهای حکومتی ده سال است که ظالمانه از «بچه‌های جنگ» صرفه‌جویی می‌کنند. با این حال، آنها لاقیدانه روسیه را  از درآمد دائمی در قالبِ سود سهام، به میزان یک تریلیون روبل در سال محروم می‌کنند.

 این در حالی است که کشور به هیچ وجه نیازی به خصوصی‌سازی ندارد. دولت روسیه امروز دارای ۴۳ تریلیون روبل ذخایر طلا و ۱۳ تریلیون روبل صندوق رفاه ملی با بودجه ۲۰ تریلیون روبلی است. تمام این پس‌اندازها در غرب با بهره صفر انجام می‌شود. پس‌اندازها، توسعه اقتصادی ایالات متحده آمریکا و اروپا را تأمین می‌کنند، اما روسیه مثل همیشه، «پولی ندارد» و بحران اقتصادی ادامه پیدا می‌کند. 

دولت مدعی رشد بخش اقتصاد دولتی است. با این حال، به گفته دیوان محاسبات، ارگان‌های دولتی حتی از میزان اموال دولتی خود خبر ندارند. در عین حال سهم شرکت‌های دولتی در سال‌های اخیر به دلیل کاهش شرکت‌های خصوصی در اقتصاد می‌تواند رشد کند. تعداد آنها به یک‌و‌نیم میلیون کاهش یافت. با این وجود، عجیب خواهد بود این موضوع را مبنایی برای خصوصی‌سازی در نظر گرفت. 

برخلاف عقل سلیم در سال‌های آینده تصمیم بر آن شد دارایی‌های بزرگی همچون «روس گیدرا»، «ساوکام فلات»، «ترانس نفت»، «روس تولیکُم»، «راسیتی» به بخش خصوصی واگذار شود. به این عملیات خاص نیازی نیست. خصوصی‌سازی نگرانی ویژه‌ای برای شرکت‌های شهرداری، تأسیسات و امکانات شهری، شرکت‌های تولیدکننده کالاهای مصرفی مردم، منجمله مواد غذایی: کارخانه‌های نان، لبنیات، کارگاه‌های شیرینی‌سازی و غیره ایجاد می‌کند.

توزیع مجدد اموال دولتی بین الیگارشی نزدیک به کرملین چیزی جز خشم مردم ایجاد نمی‌کند. [آنها بذل و بخشش را] با کارخانه شراب‌سازی «ماساندرا» آغاز کردند. این شرکت کاملاً سودآور است و ارزش تخمینی آن ۱۲ الی ۱۵ میلیارد روبل است. این کارخانه شامل ۹ شرکت است و چهارهزار هکتار زمین تحت کشت انگور دارد که به مدت ۴۹ سال اجاره شده است. بیش از چهارصدهزار بطری شراب ممتاز گردآوری شده در زیرزمین‌های کارخانه نگهداری می‌شود.

در مرحله اول، شرکت از مالکیت دولت فدرال به جمهوری کریمه واگذار شد. سپس به پیشنهاد سرگئی اکسینوف، شورای دولتی جمهوری تصمیمی را با اکثریت آراء در مورد خصوصی‌سازی آن اتخاذ کرد. ۱۴ نماینده با این تصمیم مخالفت کردند. با این وجود، این شرکت در ۱۴ دسامبر ۲۰۲۰، در واقع به ارزش سرمایه مجاز و با ارزش اولیه ۳/۵ میلیارد روبل فروخته شد. کارخانه «ماساندرا» توسط سازمان «پروژه جنوب» خریداری شد، که مؤسس اصلی آن بانک «روسیه» است، و سهامدار اصلی (۳/۴۰ درصد) آن یوری کوالچوک است.

 علاوه بر خسارت‌های مادی این معامله به کشور، مسئله جنبه اخلاقی، تاریخی- فرهنگی نیز دارد. ماساندرا – یک بنای یادبودِ تاریخی شراب‌سازی، معماری و فرهنگی است. این بنای یادبودی برای سرنوشت بشریت است – خالقان منحصر به فردِ مجموعه، برای محصولات خود در تمام کشورهای جهان شناخته شده هستند. فروش به قیمت ناچیزِ کارخانه شرا‌ب‌سازی کریمه «ماساندرا» مشابه فروش «لوژنیکی»، «ارمیتاژ» و «گالری ترتیاکُف» است.  حتی کارگران موقت اوکراینی اجازه خصوصی‌سازی به این مجموعه منحصر به فرد را ندادند. کمپرادورهای روسیه اما تصمیم [به خصوصی‌سازی مجموعه] گرفتند!

خصوصی‌سازی در روسیه مدت‌ها است خود را همچون ابزاری در راستای تخریب ارزش‌های دولتی نشان داده است. فروش اموال دولتی خسارت بسیار بیشتری نسبت به جنگ کبیر میهنی به کشور وارد کرده است.

هیچ بهانه‌ای برای  فروش بیدادگرانه اموال عمومی توسط مقامات در تاریخ وجود ندارد! آنها حاضرند تمام کارخانه‌ها را بفروشند. تا زمانی که هر نُوکیسه‌ای طعمه خود را از دارایی مردم به دست آورد، فروش موزه‌ها، کتابخانه‌ها و ساختمان‌های تاریخی متوقف نمی‌شوند. ثروتمند شدن به هر قیمتی به ضرر منافع مردم و دولت است – این ماهیت سیاست کمپرادور است، که در پوشش میهن‌پرستی خود را آراسته است. 

هیئت رئیسه کمیته مرکزی حزب کمونیست فدراسیون روسیه مخالفت خود را با فروش اموال دولتی که کمتر از ۱۰درصد باقی مانده است، اعلام می‌کند. فروش اشیاء تاریخی و فرهنگی، بربریتی قرون وسطایی است! اعطای پاداش  به مردم «ما» با اشیاء تاریخی دولتی، جنایتی علیه مردم، وجدان و دولت است! 

ما خواستار آن هستیم معامله فروش کارخانه شراب‌سازی «ماساندرا» فسخ شود تا این بنای یادبود ملی در مالکیت دولت باقی بماند. ما بر ممنوعیت کامل فروش اموال دولتی اصرار داریم! 

۲۲ دسامبر ۲۰۲۰، رئیس هئیت مدیره کمیته مرکزی حزب کمونیست فدراسیون روسیه

گنادی زیوگانوف

https://www.rline.tv/news/2020-12-22-praktika-privatizatsii-prestuplenie-pered-stranoy-zayavlenie-prezidiuma-tsentralnogo-komiteta-kprf/