پرش به محتوا

تحریم سلاح آمریکا است نه راه حل آن

تحریم‌های اقتصادی تحولی مدرن به شمار نمی‌روند. استفاده از تحریم برای اولین بار در یونان باستان به ثبت رسیده است. اما علیرغم تمام شواهدی که از آن زمان تاکنون نسبت به بی‌تاثیر بودن و اغلب برعکس بودن این تحریم‌ها مشاهده شده است، ولی آمریکا همچنان تمایل به اعمال تحریم‌ علیه کشورها دارد، زیرا تحریم‌ها این کشور را قادر می‌سازد تا با صرف هزینه‌ای به مراتب پایین‌تر رفتار پرخاشگرانه خود را نسبت به یک سری از کشورها حفظ کند.

اتحادیه اروپا با پیروی از آمریکا در تحریم روسیه، یک تامین کننده انرژی قابل اعتماد و درازمدت را رها کرده و با این کار امنیت انرژی خود را تسلیم هوا و هوس‌های سیاستمداران آمریکایی می‌کند.

علیرغم ادعاهای واشنگتن، استفاده آمریکا از تحریم، صرفا ناشی از محاسبات شخصی است و نه هدف اخلاقی.

حتی قبل از اعمال موج کنونی تحریم ها علیه روسیه، این کشور هدف یکی از جامع‌ترین برنامه‌های تحریمی آمریکا قرار داشته است. اما بحران اوکراین این امکان را به آمریکایی‌ها داده است تا این تحریم‌ها را دو چندان کنند.

بدین ترتیب، اتفاقات اوکراین نه تنها بهانه‌ای به آمریکا برای افزایش تحریم علیه روسیه داده است، بلکه به واشنگتن این فرصت را داده تا متحدانش را نیز گیج و مست «عدالت‌خواهی» کند.

با این کار، ایالات متحده به دنبال استفاده از مناقشه اوکراین برای به حداکثر رساندن منافع خودش است. بدون اینکه حتی ارزنی برای هزینه‌های که مردم جهان می‌پردازند ارزش قائل شود.

آمریکا که همیشه مدعی اقدام در راستای عدالت است، اتحادیه اروپا را هم گیج این توهم کرده که آنها بطور مشترک درحال فدا کردن منافع خود در راستای ارزش‌ها هستند، در حالی که ایالات متحده در واقع با ضرر رساندن به اتحادیه اروپا در حال کسب سودی بسیار زیاد برای خودش است.

تحریم نفت و گاز روسیه تأثیری به مراتب متفاوت تر بر آمریکا و اتحادیه اروپا خواهد گذاشت، زیرا اروپا برای تامین تقریباً نیمی از گاز طبیعی مصرفی‌اش و بیش از یک چهارم تقاضای نفتی خود به روسیه متکی است، در حالی که ایالات متحده خود صادرکننده انرژی است و مستقیماً از افزایش قیمت انرژی نفع خواهد برد.

بازی حاصل جمع صفری که بین ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی وجود داشته و حالا بین ایالات متحده و روسیه در جریان است چیز جدیدی نیست. از این رو اروپا همیشه به عنوان یک منطقه حائل و میدان نبرد برای جنگهای نیابتی آمریکا در نظر گرفته شده است.

اگرچه اکثر کشورهای اروپایی متحدان ایالات متحده هستند، اما آمریکایی‌ها به آنها اجازه هیچ گونه خودمختاری در امور امنیتی را نخواهند داد.

حال زمان آن فرا رسیده است که اتحادیه اروپا هوشیار شود و سرمستی را متوقف کند. بحران اوکراین، که از همان ابتدا قابل پیشگیری بود، چیزی جز یک تراژدی ترتیب داده شده توسط ایالات متحده نیست. تراژدی‌ای که آمریکایی‌ها برای خفه کردن آگاهی دیرهنگام اتحادیه اروپا از نیاز به خودمختاری استراتژیک، و تضعیف روسیه ترتیب داده‌اند.

زندگی‌های بسیاری در حال نابودی است در حالی که گروگان بدون اینکه بداند هنوز در حال کمک به گروگانگیر برای شمردن پول‌ باج‌های گرفته شده است. اتحادیه اروپا این هزینه‌ها را می پردازد تا بیاموزد که عدالت برای آمریکا تنها از طریق برد موشک‌ها و دامنه تحریم‌هایش تامین می‌شود. اگرچه واشنگتن تحریم‌هایش علیه روسیه را در پرتو اخلاقیات اعمال می کند، اما این تحریم‌ها فاقد مجوز لازم یا حمایت قوانین بین‌المللی هستند. ایالات متحده صرفاً به بهانه تلاش برای به دست آوردن صلح، تحریم‌ را به نوعی سلاح تبدیل کرده است.
.China Radio International.CRI. All Rights Reserved ©

16A Shijingshan Road, Beijing, China. 100040

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: