پرش به محتوا

آیا اوکراین یک «جنگ بزرگ» با روسیه را به عنوان بهای پیوستن به ناتو پذیرفت؟

ترجمه از مجله هفته

منبع راشاتودی


آیا درگیری نظامی با روسیه برای رهبری اوکراین مناسب است؟ سه سال پیش، مشاور نظامی رئیس جمهور زلنسکی، یک «جنگ بزرگ» با همسایه را آنهم با آخرین جزئیات آن پیش بینی کرد. به نظر او، این امر اجتناب ناپذیر بود و برای ناتو هم به هیچ وجه نامطلوب نیست.

اوکراین به موقع از برنامه های تهاجم روسیه مطلع بود و از نظر نظامی نیز برای این حمله آماده می شد. این چیزی است که کارشناس نظامی اوکراین و مشاور رئیس جمهور، الکسی آرستویچ، در مصاحبه ای که روز چهارشنبه منتشر شد، گفت. روسیه برنامه ریزی عملیات نظامی را با ۹۹ درصد قطعیت در دسامبر ۲۰۲۰ آغاز کرد و در ۲۶ دسامبر ۲۰۲۱ اولین آمادگی اجرائی این عملیات اعلام شد. آرستوویچ همچنین در این گفتگو اقداماتی را که اوکراین علیه این عملیات نظامی روسیه انجام داده است را نام برد:

«نیروهای مسلح و سرویس های ویژه در حالت آماده باش قرار گرفتند. مهمات، سوخت و سایر منابع مادی توزیع شد. ما افسران اطلاعاتی را جذب و بسیج کردیم و آنها را به ولسوالی ها بردیم. و سپس یک سری تمرینات را آغاز کردیم، تمرینات ستاد فرماندهی را تحت پوشش گمراه کننده بسیج عمومی انجام دادیم».
آرستوویچ در حال حاضر پس از ولادیمیر زلنسکی، شناخته شده ترین چهره رسانه ای در اوکراین است. هر روز در مقابل پرچم اوکراین می ایستد و جلوی دوربین وضعیت جنگی را اعلام می کند، تلفات دشمن را نام می برد و با ارائه گزارش هایی سعی میکند موفقیت و اعتماد به پیروزی را در بین هموطنان پخش کند. او همچنین یک وبلاگ نویس پرمخاطب و مهمان محبوب تاک شو مصاحبه ها است. اظهارات او همیشه بحث بر انگیز است.

آرستوویچ یک سرگرد ذخیره با ۱۲ سال سابقه فعالیت نظامی است. از سپتامبر ۲۰۱۸ تا سپتامبر ۲۰۱۹ او به عنوان پیشاهنگ در یک واحد نظامی در جبهه دونباس در شرق اوکراین :خدمت» کرد. در میانه این زمان مصاحبه قابل توجه دیگری از مارس ۲۰۱۹ انجام می شود که اکنون با توجه به وقایع دو ماه گذشته مانند یک پیشگویی به نظر می رسد. این کارشناس نظامی به مجله اینترنتی آپوستروف مصاحبه‌ای تحت عنوان : جنگ روسیه و اوکراین، روند آن، دلیل و پیامدهای احتمالی آن. برگزار کرده است

گفتگو در مورد چشم انداز اوکراین در ناتو بود. هنگامی که روزنامه نگار از این کارشناس پرسید که آیا در صورت اعطای وضعیت MAP (برنامه اقدام عضویت) به اوکراین می توان به جنگ دونباس پایان داد، او گفت که این امر به احتمال زیاد روسیه را به سمت یک عملیات نظامی بزرگ علیه اوکراین سوق خواهد داد. زیرا آنها زیرساخت های ما را منفجر خواهند کرد و باید همه چیز را در اینجا به ویرانه تبدیل کنند.» او در ادامه بیان کرد:

«آنها (روس ها) باید قبل از پیوستن به ناتو این کار را انجام دهند تا ما برای ناتو جالب توجه نباشیم. به عبارت دقیق تر، به عنوان یک منطقه ویران شده ما دیگر جالب نیستیم. به احتمال ۹۹.۹ درصد این بهایب است که ما برای پیوستن به ناتو باید بپردازیم. جنگ بزرگ با روسیه و اگر ما به ناتو نپیوندیم، روسیه ظرف ۱۰ تا ۱۲ سال ما را اشغال خواهد کرد.»

وقتی از آرستوویچ پرسیده شد که کدام گزینه بهتر است، تردیدی نداشت: «البته یک جنگ بزرگ با روسیه و در نتیجه پیوستن به ناتو بر اساس شکست روسیه.» او توضیح داد که «جنگ بزرگ» با روسیه به چه معناست:

«این یک حمله هوایی است، تهاجم ارتش روسیه مستقر در مرزهای ما، محاصره کیف، تلاش برای محاصره نیروهای عملیات دونباس، پیشرفت در تنگه کریمه، دسترسی به مخزن کاخوفسکویه برای تأمین نیاز کریمه. با آب، حمله از قلمرو بلاروس، ایجاد جمهوری های مردمی جدید، فرود هوایی، اقدامات خرابکارانه علیه زیرساخت های حیاتی و غیره. این یک جنگ تمام عیار است. و احتمال این امر ۹۹ درصد است.»

او به این روزنامه‌نگار تصریح کرد که روسیه منتظر نخواهد بود تا اوکراین چشم‌انداز الحاق را از طریق MAP دریافت کند، بلکه خیلی زودتر عمل خواهد کرد. این با منطق بعدی روسیه برای حمله به اوکراین به عنوان منطقه نظامی ناتو عملاً مطابقت دارد، زمانی که روسیه برای اولین بار در ماه دسامبر پیش نویس معاهده خروج اوکراین از ناتو را به ناتو و ایالات متحده ارائه کرد و تهدید کرد که در صورت رد پیشنهاد روسیه ، این کشور به یک پاسخ «نظامی-فنی» دست خواهد زد.
آرستوویچ دوباره پیش بینی خود را خلاصه کرد:

« بهای پیوستن به ناتو به احتمال زیاد درگیری تمام عیار با روسیه خواهد بود، یا درگیری بزرگتر با روسیه نسبت به حال حاضر، یا مجموعه ای از این درگیری ها».
بنابراین، در سال ۲۰۱۹، مشاور زلنسکی مطمئن بود که غرب با کمک همه جانبه به اوکراین کمک خواهد کرد تا روسیه را شکست دهد – با سلاح، تجهیزات، تحریم‌های جدید علیه روسیه و به احتمال زیاد با ورود یک گروه ناتو به درگیری، منطقه پرواز ممنوع و غیره.
که در حال حاضر چیز خوبی است، بنابراین اوکراین شکست نخواهد خورد.

سه هفته پس از آغاز عملیات نظامی گسترده روسیه در ۲۴ فوریه، آرستویچ بار دیگر پیش بینی های خود از طریق رسانه های اوکراین منتشر کرد. از دیدگاه او، جنگ با روسیه در صورت ژئوپلیتیکی قابل پیش بینی و اجتناب ناپذیر بود. روسیه به اوکراین که در حال عضو شدن در ناتو است حمله خواهد کرد، حتی اگر رئیس جمهور لیبرال تری به جای پوتین در قدرت باشد.

آریستوویچ گفت: «دقیقاً برخوردهای سیاست ژئوپلیتیک ما و منطق تقابل جهانی، عملیات نظامی روسیه علیه اوکراین را ضروری می‌سازد».

در زمان مصاحبه در مارس ۲۰۱۹، آرستوویچ ۴۶ ساله اکنون از حامیان پترو پوروشنکو، رئیس جمهور وقت اوکراین بود، اما پس از پیروزی ولادیمیر زلنسکی در رقابت های ریاست جمهوری، به تیم او ملحق شد. او در اکتبر ۲۰۲۰ به عنوان سخنگوی رسمی هیئت اوکراینی در گروه تماس سه جانبه (OSCE، اوکراین، روسیه) در قالب مینسک منصوب شد و چند هفته بعد به عنوان مشاور رئیس جمهور در امور ارتباطات راهبردی در زمینه امنیت و دفاع ملی بنابراین آرستوویچ یکی از نزدیک ترین حلقه های رهبران دولت در کیف است و می توان فرض کرد که تیم زلنسکی مدت هاست که به خوبی از «پیشگویی های» او آگاه بوده است. در عوض، می توان حدس زد اطلاعات و پیشگویی های او بر اساس اطلاعات سازمان های اطلاعاتی غربی بوده است.
آرستوویچ در مصاحبه اخیر خود اظهار نظر قابل توجه دیگری در مورد اینکه چرا دولت اوکراین با وجود اطلاع از تاریخ دقیق تهاجم روسیه، نتوانسته امنیت مردم غیرنظامی را تامین کند، بیان کرد. به عقیده وی، افشای چنین اطلاعاتی باعث مهاجرت دسته جمعی پناهجویان می شد و ۱۲ تا ۱۳ میلیون نفر باید ساحل چپ دنیپر را ترک می کردند. در این صورت، آنها تمام جاده‌ها و ۵۰ پل موجود (بر روی رودخانه دنیپر) را مسدود می‌کردند که مسیر تجهیزات اوکراینی را به جلو مختل می‌کرد. ما مجبور میشدیم برای باز کردن راه نظامیان به ساکنان غیر نظامی «با تانک شلیک کنین و آنها متلاشی می شدند».

جمهوری خلق دونتسک و لوگانسک تخلیه غیرنظامیان از منطقه جنگی به روسیه را در ۱۸ فوریه، شش روز قبل از شروع عملیات نظامی روسیه آغاز کردند. تا پایان ماه مارس، بیش از نیم میلیون پناهنده به مکان امن منتقل شدند. همانطور که وزارت دفاع روسیه بعداً با استناد به اسناد محرمانه ای که در اختیار گارد ملی اوکراین بود، ادعا کرد، خود اوکراین در حال برنامه ریزی برای حمله به دونباس برای اوایل ماه مارس بود.

اتفاقاً استراتژی دفاعی فعلی اوکراین که در مارس ۲۰۲۱ تصویب شد، به هیچ وجه حاضر به تخلیه جمعیت در آم پیش بینی نمی شپ. بلکه بیشتر بر روحیه «دفاع فراگیر» بر تسلیح تا حد امکان جمعیت غیر نظامی گسترده و جنگ چریکی تکیه دارد. این بدان معنی است که تلفات غیرنظامیان متعدد از همان ابتدا در جنگی که رهبری اوکراین به آن معتقد بود غیرقابل اجتناب است و پذیرفته شده بود.

راشاتودی

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: