پرش به محتوا

رکورد شکنی چین در خرید نفت و گاز روسیه!

در حالی که غرب در مورد تحریم منابع انرژی روسیه مشغول بحث است، سایر کشورها مشغول خرید گاز و نفت روسیه آنهم با تخفیف ویژه هستند. طبق گزارش رسانه ها، شرکت های چینی در خط مقدم جببه خریداران هستند.

بزرگترین واردکنندگان گاز طبیعی مایع (LNG) چین به دنبال خرید منابع اضافی از روسیه تحریم‌شده است تا از تخفیف‌های ارزانی که این کشور در حال حاضر ارائه می‌کند، بهره ببرند. بلومبرگ روز دوشنبه به نقل از افرادی که می خواهند بیشتر با این داد وستد پر رونق آشنا شوند، گزارش داد. گفته می شود افزایش خرید برای پر کردن مخازن ذخیره سازی قبل از بالا رفتن مجدد قیمت ها در تابستان است.
به گفته این منابع، شرکت های دولتی چینی سینوپک و پتروچاینا از جمله در حال انجام مذاکرات با روسیه هستند. برخی از واردکنندگان حتی در نظر دارند شرکت‌های روسی را استخدام کنند تا از طرف آنها برای خرید LNG پیشنهاد دهند تا برنامه‌های تامین منابع خود را از دولت‌های خارجی پنهان کنند.

این خریدها در زمانی انجام می شود که برخی کشورها از جمله آمریکا و انگلیس خواستار ممنوعیت واردات کالاهای انرژی روسیه به عنوان بخشی از تحریم ها علیه روسیه شده اند. اتحادیه اروپا تاکنون از انجام این کار خودداری کرده است، در حالی که ایالات متحده و بریتانیا نیز همچنان به خرید نفت و گاز روسیه ادامه می دهند.

در همین حال، معامله گران می گویند، LNG روسیه در بازار نقدی با تخفیف بیش از ۱۰ درصد در مقایسه با قیمت های رقبا معامله می کند. قیمت‌های فوق العاده ای برای سوخت خنک شده در در حال حاضر به علت عرضه محدود در دیگر بازارها به بالاترین حد خود رسیده است.

معامله گران به بلومبرگ گفتند که پالایشگاه های نفت چین نیز در هفته های اخیر چندین محموله نفت خام ارزان قیمت را از روسیه خریداری کرده اند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: