پرش به محتوا

چرا گزارش جنایات جنگی ادعایی روسیه در بوچا دروغ است؟توسط توماس روپر

اوکراین مدعی است که ارتش روسیه بسیاری از غیرنظامیان ساکن شهر بوچا را به ضرب گلوله کشته است. اما به این سوال جواب نمی دهد که چرا اجساد آنها چهار روز بعد پیدا شدند؟

موجی از گزارش هایی مبنی بر اعدام صدها غیرنظامی توسط ارتش روسیه در شهر بوچا در نزدیکی کیف در اوکراین رسانه ها را در بر گرفته است. مثلاً در اشپیگل می نویسند:

«دوربین از یک ماشین در حال حرکت فیلم می گیرد و چیزی جز مرگ را نشان نمی دهد. هر چند متر مردم بی جان روی زمین دراز شده اند، بچه ها هم در صحنه حضور دارند، بسیاری از قربانیان بزرگسال دست هایشان را با کابل از پشت بسته اند. از پشت دوربین صدایی شنیده می شود که آه شدیدی می کشد.
این ویدئو در بوچا، شهر کوچکی در شمال غرب پایتخت اوکراین، کیف، ضبط شده است. وزارت دفاع اوکراین این صحنه وحشتناک را در توییتر منتشر کرد
(…)»
ثور شرودر، خبرنگار اشپیگل از بوتچا گزارش می‌دهد که اجساد هنوز در بعد از ظهر یکشنبه در خیابان‌ها افتاده بودند. یکی دستانش را از پشت بسته بودند، دیگران ظاهراً در حال دوچرخه سواری مورد هدف قرار گرفته بودند و کیسه خریدشان همچنان در کنارشان دیده میشد. در اکثر موارد به سر قربانیان شلیک شده بود. بوتچا یک ماه تحت اشغال روسیه بود. به گفته آناتولی فدوروک، شهردار بوچا، گفته می شود که سربازان روسی در این مدت حدود ۳۰۰ نفر از ساکنان شهرک را کشته اند.

اینها اتهامات جدی است. رسانه های غربی در حال نمایش یک آتش بازی تمام عیار از گزارش های این ادعا هستند و سیاستمداران در حال مسابقه برای درخواست تحریم های جدید علیه روسیه هستند. مشکل این است که داستان دروغ است که به راحتی می توان آن را ثابت کرد.پیام تصویری شهردار
وزارت دفاع روسیه طبیعتاً این ادعاها و گزارش ها مبنی بر خروج ارتش روسیه از بوچا در ۳۰ مارس را رد می کند و از اقدام تحریک آمیز اوکراینی صحبت می کند. البته شما ادعایی وزارت دفاع روسیه را باور نکنید. – اما!!

اما چه کسی شهردار بوتچا است. او چند روز پیش یک پیام ویدئویی فرستاد و با خوشحالی خبر داد که ۳۱ مارس در تاریخ شهر بوچا ثبت خواهد شد، زیرا این شهر آزاد شده و ارتش روسیه عقب نشینی کرده است. بدین ترتیب شهردار گزارش وزارت دفاع روسیه را تایید کرده است. پس ادعا وزارت دفاع روسیه حقیقت دارد.

در چهار روز بعد از آن چه گذشت؟
این بلافاصله این سوال را ایجاد می کند که چرا شهردار در پیام ویدئویی خود به جای محکوم کردن جنایات جنگی وحشتناکی که گفته می شود ارتش روسیه مرتکب شده است و فقط در ۳ آوریل، یعنی چهار روز پس از این جنایات جنگی مرتکب شده، اینقدر روحیه خوبی داشت. در مورد عقب نشینی روسیه گزارش داد اما یک کلمه در مورد قتلعام وحشتناک روسها حرفی نزد؟. آیا صدها جنازه ای که شهردار به طور ناگهانی درباره آنها صحبت می کند و در فیلم های کیف در همه جای خیابان ها دیده می شود حدود چهار روز نادیده گرفته شدند؟ چرا کشف و گزارش جنایت جنگی ادعایی چهار روز طول کشید؟

و یک سوال دیگر مطرح می شود: واقعاً اجساد در سراسر شهر افتاده است. اما چه کسی همه مردم را کشت و چه زمانی این اتفاق افتاد؟ بدیهی است که زمانی که روسیه شهر را کنترل می کرد چنین اتفاقی نیفتاد، وگرنه شهردار در ویدئوی خود حال و روز خوبی نداشت، و در همان اولین پیام ویدئویی خود اتهامات جدی «قتل عام » را علیه ارتش «اشغالگر» روسیه مطرح می کرد.

یک روزنامه نگار روسی که همراه با ارتش روسیه در بوچا حضور داشت، گزارش داد که مردم بوچا ابتدا از روس ها می ترسیدند، اما زمانی که سربازان روسی بنزین مجانی برای ژنراتورهای برق، غذای خشک و دارو به مردم دادند، این ترس به سرعت فروکش کرد. ساکنان لطف کردند و به سربازان روسی شیر تازه، تخم مرغ و غیره دادند.

بازوبندهای سفید
اگر به عکس های مردگان نگاه کنید می بینید که بسیاری از کشته شدگان بازوبند سفید بسته اند. سربازان روسی این بازوبندها را به عنوان یک ویژگی متمایز می‌بندند و روزنامه‌نگار روسی می‌گوید بسیاری از مردم بوچا نیز به مرور زمان برای ابراز همبستگی با سربازان روسی بازوبند سفید بسته‌اند. و مردگان در خیابان های بوچا بازوبند سفید می بندند.

بوچا توسط واحدهای طوفان خلق (فولکس‌تورم) کیف، که فرماندهان آن به نفرت از به هر چیزی که روسی است، معروف هستند، اشغال شد. این شبهه را ایجاد می کند که سربازان طوفان خلق کی یف در بوچا همه کسانی را که مظنون به حمایت از ارتش روسیه بودند قتل عام کردند.

اما در رسانه های آلمانی و غربی چنین چیزی نمی شنوید. حتی احتمال ساختگی بودن هم مطرح نمی شود همه با هم یکصدار سربنیتزایی جدید اینبار برای روسیه بسازیم!

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: