پرش به محتوا

بانک وال استریت هشدار داد که دلار آمریکا ممکن است سلطه خود را از دست بدهدیک مطالعه گلدمن ساکس هشدار می دهد که دلار آمریکا می تواند مانند پوند انگلیس سلطه خود را از دست بدهد. یکی از دلایل این امر می تواند سطح بالای بدهی ایالات متحده باشد که سرمایه گذاران خارجی را از نگهداری بیشتر ارز در ذخایر این کشور منصرف می کند.

به گزارش راشا تودی، دلار آمریکا با برخی از چالش‌های مشابه با پوند انگلیس قبل از اینکه ارزشش کاهش یابد در اوایل دهه ۱۹۰۰ روبرو است،. گلدمن ساکس در یک مقاله تحقیقاتی که روز پنجشنبه منتشر شد به این موضوع اشاره کرد. بانک وال استریت هشدار می دهد که دلار به زودی برتری جهانی خود را از دست خواهد داد.

بر اساس این مطالعه که توسط «بیزنس اینسایدر» صورت گرفته است، اقدام واشنگتن و متحدانش برای مسدود کردن بسیاری از ذخایر ارزی بانک مرکزی روسیه نگرانی هایی را در مورد رویگردانی کشورها از دلار آمریکا ایجاد کرده است. تحلیلگران این ریسک را با نگرانی در مورد قدرتی که دلار آمریکا به ایالات متحده می دهد توجیه کردند.چالش های شناسایی شده توسط گلدمن ساکس شامل این واقعیت است که ایالات متحده سهم نسبتا کمی از تجارت جهانی را در مقایسه با تسلطی که پول این کشور در پرداخت های جهانی دارد به خود اختصاص داده است. مشکل دیگر، بدتر شدن وضعیت خالص دارایی های خارجی کشور است که همزمان با افزایش بدهی خارجی آمریکا است. علاوه بر این، این کشور با مشکلات ژئوپلیتیکی مانند درگیری در اوکراین مواجه است.

اقتصاددانان بانک وال استریت همچنین خاطرنشان کردند که سطح بالای بدهی ایالات متحده می تواند با توجه به اینکه این کشور واردکننده بزرگ کالا است، مشکلات خاصی برای آمریکا بوجود آورد.

پوند انگلیس زمانی ارز ذخیره جهانی بود، در اواسط قرن بیستم دلار آمریکا جای آنرا گرفت. پس از آن که بریتانیا در طول جنگ جهانی دوم بدهی های هنگفتی بالا آورد، سرمایه گذاران بین المللی تمایلی به نگه داشتن پوند نداشتند.

تحلیلگران خاطرنشان کردند:

«اگر شرایطی بوجود آید که بدهی یک صادرکننده ارز ذخیره نسبت به تولید ناخالص داخلی افزایش یابد، خارجی ها ممکن است تمایلی به نگهداری بیشتر آن پول نداشته باشند.»

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: