پرش به محتوا

اوکراین بهانه نخبگان غربی برای پایین آوردن استانداردهای زندگی مزد بگیران!

نخبگان غربی از مناقشه اوکراین برای پایین آوردن استانداردهای زندگی مزد بگیران سوء استفاده می کنند!

به نظر می رسد که روند مد روز است: یا باید خود را فدای خیر و صلاح جهانی کنید، یا توسط «گشت افکار» ممنوعیت میکنند. اگر کسی با روند جدید موافق نباشد، برچسب حمایت از پوتین خواهد خورد.

توسط راشل مارسدن

غیرممکن است بتوانی از این جذم فرار کنیم که باید خود را فدای خیر و صلاح جهانی کنیم تا به عنوان یک احمق خودخواه شناخته نشویم. و اکنون اگر با دیدگاه جدید موافق نباشید، خطر انگ بدتری از سوی «گشت افکار » تو را تهدید می کنید: «حامی پوتین.».

از زمانی که روسیه کارزار نظامی خود را در اوکراین آغاز کرد، نخبگان غربی استدلال کردند که برای حمله به رئیس جمهور ولادیمیر پوتین، همه ما باید به طور جمعی و بیهوده کاهش استانداردهای اولیه زندگی خود را بپذیریم. در واقع، تنها این راه کار به آنها اجازه می دهد تا از انتظارات رو به کاهش ما سود به جیب بزنند وبهره مند شوند، در حالی که در ازای این از خود گذشتگی ما باید فقط ،,«احساس فضیلت» بهتری داشته باشیم .

برونو لومر، وزیر اقتصاد فرانسه، از همه مردم فرانسه خواست تا برای مقابله با افزایش قیمت ها، مصرف انرژی خود را کاهش دهند. او در اوایل ماه مارس در مصاحبه ای با شبکه خبری BFM TV گفت: مردم باید «درک کنند که با توجه به درگیری در اوکراین، ما وارد دنیای جدیدی می شویم» که در آن «باید استقلال خود را از سوخت های فسیلی تسریع کنیم.»

در همین حال، باربارا پومپیلی، وزیر محیط زیست فرانسه، اعلام کرد که از موسسات و تأسیسات عمومی خواسته می شود تا در واکنش به افزایش قیمت انرژی از زمان شروع درگیری، گرمایش خود را «یک درجه پایین بیاورند».دم خروس لومر با فراخوان «دنیای جدید» بیرون زد – عبارتی که به نظر می رسد این روزها بر لبان همه است، از جمله جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، که این هفته در یک میزگرد اقتصادی شرکت کرد. بایدن گفت: «اکنون زمانی آن رسیده که اوضاع تغییر کند و نظم جهانی جدیدی پدیدار شود و ما باید آن را رهبری کنیم. ما باید بقیه جهان آزاد را در این زمینه متحد کنیم.»

ایالات متحده مدتهاست که اروپا را تحت فشار قرار داده است تا خود را از گاز روسیه محروم کند. خصومت با نیازهای شهروندان عادی ساکن در اتحادیه اروپا با نمایندگی منافع آنها در مقابل روسیه توجیه می شد. با «قانون حفاظت از امنیت انرژی اروپا» در سال ۲۰۱۹، شرکت هایی که در ساخت خط لوله گاز نورد استریم ۲ برای «مقابله با پروژه های خط لوله روسیه که خطراتی برای امنیت ملی ایالات متحده ایجاد می کند» تحریم خواهد شد،زیراکه آنها امنیت انرژی اروپا را تهدید می کنند و در نتیجه رفاه سیاسی و اقتصادی اروپا را به خطر می اندازد.

جای تعجب نیست که این لایحه توسط تد کروز، سناتور جمهوری خواه از «ایالت نفتی» تگزاس ارائه شده است، که در نهایت می تواند از دست دادن روسیه به عنوان تامین کننده توسط اتحادیه اروپا سود ببرد. به گفته دولت ایالات متحده، اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۱ حدود ۲.۳ میلیون بشکه در روز نفت خام و میعانات گازی روسیه خریداری کرد که معادل ۴۹ درصد از صادرات این کشور است.

مشکل این است که هیچ جایگزین عملی فوری برای انرژی روسیه وجود ندارد. و این در حالی است که به هر حال قرار شده «گاز پوتین» را در خانه ها فرانسوی ها مورد استفاده واقع نشود – و من به عنوان کسی صحبت می کنم که در ۱۳ سالی که در فرانسه زندگی می کنم یک بار هم شوفاژ را در خانه خود روشن نکرده ام – اما اینجا کاسه ای زیر نیم کاسه است و ماجرای دیگری در جریان است به نظر می رسد که سیاستمداران با سوء استفاده از وضعیت موجود، مردم را به پرداخت بهای بیشتری برای انرژی و اقلام مصرفی و در عین حال پذیرش کیفیت و ارزش پایین تر مجبور میکنند، آنهم آنکه چشم اندازی برای پایان بحران وجود داشته باشد و یا راه حل عملی ارائه کنند. این واقعیت که لو مایر با ایجاد تصاویری از کودکان اوکراینی برای صرفه جویی اولیه در انرژی، احساسات انسان ها را تحریک و دستکاری کرد، باید زنگ خطر را برای ما به صدا در آورد.

این پیام توسط همان نخبگانی که به طور معمول این ایده را در رسانه های اصلی مطرح می کنند که غربی ها باید از خواسته هایشان کوتاه آمده یا انتظارات خود را کاهش دهد و در ازای ای فداکاری مخارج بیشتری را متحمل شوند. خواسته های «جم اوزدمیر» وزیر کشاورزی آلمان از حزب سبزها حتی هیچ ربطی به پوتین یا اوکراین ندارد، بلکه با پررویی خاص سبزها از شهروندان عادی میخواهد که سطح زندگی خود را به بهانه تغییرات اقلیمی پایین آورده ، برای اوزدمیر بهانه مهم نیست چه میخواهد علیه پوتین، یا به هر بهانه دیگری که دلتان میخواهد، او اصرار دارد سطح زندگی مردم عادی را بدون ارائه هیچ گزینشی کاهش و قیمت ها را افزایش دهد، در عوض مردم باید دست به از خود گذشتگی و فداکاری بزنند

بیل گیتس، یکی از بنیانگذاران مایکروسافت، مبارزان تغییرات آب و هوایی و فروشنده خستگی ناپذیر واکسن، اکنون بزرگترین مالک زمین کشاورزی خصوصی در ایالات متحده است و یکی از ذینفعان اصلی آینده بدون گوشت خواهد بود. به ویژه با توجه به اینکه گیتس آشکارا از تولید غذاهای تراریخته حمایت کرده است در حالی که بنیاد بیل و ملیندا گیتس میلیون ها دلار در مونسانتو، یک شرکت مواد غذایی تراریخته، سرمایه گذاری کرده است. میلیاردرهای دیگر سیلیکون ولی نیز در حال سرمایه گذاری در تولید مواد غذایی جعلی هستند، از جمله پیتر تیل، بنیانگذار پی پال و سرگئی برین، بنیانگذار گوگل.

حتی «حیوانات خانگی مقدس» شما آمریکائی ها نیز ایمن نیستند. یکی از گزارش‌های اخیر بلومبرگ نیوز پیشنهاد کرد که مردم باید در این دوران تورم ناشی از بحران، درباره حفظ سلامت حیوانات خانگی خود تجدید نظر کنند. در این مقاله آمده است: «اگر شما جزو بسیاری از آمریکایی‌هایی هستید که در طول همه‌گیری کرونا، صاحب حیوانات خانگی جدید شده‌اند، باید در ارائه
مراقبت‌های پزشکی گران قیمت برای حیوانات خانگی خود تجدیدنظر کنید.»

غیرممکن است بتوانیم از این جذم فرار کنیم که باید خود را فدای خیر و صلاح جهانی کنیم تا به عنوان یک احمق خودخواه شناخته نشویم. و اکنون اگر با دیدگاه جدید موافق نباشید، خطر انگ بدتری از سوی «گشت افکار » تو را تهدید می کنید: «حامی پوتین.».

اگر به همین منوال ادامه دهیم، به زودی به نقطه ای خواهیم رسید که، مگر اینکه استاندارد زندگی یک پناهنده اوکراینی را داشته باشید، در غیر این صورت شما به عنوان یک شکم پروری که کارش ویرانگری کره خاکی است، به عنوان مصرف کننده بنزین و گاز و متنفر از دموکراسی تلقی می شوید که هیچ ربطی به این جامعه مودب و متمدن ندارید. اگر فکر می‌کنید این اتفاق نمی‌افتد، فقط از هر یک از کسانی که زمانی که از واکسینه شدن برای دریافت پاس سلامت دیجیتال خودداری کردند، بپرسید که چگونه بی‌رحمانه طرد شده‌اند و به حاشیه رانده شده‌اند، شغل، یا سبک زندگی یا آزادی حرکت و سفر خود را در طول بحران کرونا از دست داده‌اند.

نخبگان غربی از این بحران برای پیشبرد برنامه ای طولانی مدت که به نظر می رسد منجر به فقر جمعی به نفع عده ای معدود می شود، بهره برداری می کنند. آنها انگشت خود را به سمت روسیه نشانه می روند و به دنبال یک گناهکار میگردند و در حالی که خود را در خرقه ای از فضیلت دروغین می پوشانند. در دام آنها گرفتار نشو!


برای مثال وزیر خارجه آلمان در مصاحبه با سی ان ان میگوید: نمی بایست اروپا با کشوری که با آن ارزش های مشترکی ندارد، بخصوص در بخش انرژی اینگونه وابستگی داشته باشد، از هم اکنون باید این وابستگی قطع شده حتی اگر قرار باشد بهای آنرا بپردازیم.

وی دراین مصاحبه اظهارات «رابرت هابک» (Robert Habeck) وزیر داریی آلمان را که گفته است، به خاطر تهاجم نظامی روسیه به اوکراین ما ضعیف تر و فقیر تر خواهیم شد و ما آماده پرداخت بهای آن هستیم، تصدیق کرد.مترجم: مرتضی زاکانی
منبع: راشا تودی انگلیسی%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: