پرش به محتوا

انحلال مجلس پاکستان، کشف طرح ترور عمران خان و تمایل ارتش به آمریکا!

عمران خان نخست وزیر پاکستان از برگزاری انتخابات زودهنگام خبر داد. رای عدم اعتماد به وی به طور غیرمنتظره ای به عنوان عملی خلاف قانون اساسی از سوی نایب رئیس پارلمان رد شد. در حالی که مخالفان علیه این تصمیم اعتراض کردند، این در حالیست که ژنرال باجوا، فرمانده ارتش پاکستان، خواستار روابط نزدیکتر با ایالات متحده شد.
عمران خان، نخست وزیر پاکستان در کمال تعجب از برگزاری انتخابات زودهنگام خبر داد. اوایل روز یکشنبه، نایب رئیس پارلمان به طور غیرمنتظره ای رای عدم اعتماد به خان را خلاف قانون اساسی خواند و آن را اجرا نکرد.
حزب تحریک انصاف خان، هفته گذشته زمانی که هفت نماینده از شریک ائتلافی خود تصمیم به پیوستن به مخالفان رغ گرفتند، اکثریت خود را در مجلس ملی از دست داد. مخالفان نخست وزیر اصرار داشتند که این به آنها شانس واقعی برای برکناری عمران خان، که از سال ۲۰۱۸ بر سر کار بوده است، می دهد.
اما نایب رئیس مجلس، قاسم خان سوری، در کمال تعجب طرح عدم اعتماد مخالفان را باطل اعلام کرد و دلیل آن را «دخالت از خارج کشور» عنوان کرد. عمران خان، که مدعی است «توطئه بین المللی» به رهبری ایالات متحده برای سرنگونی او وجود دارد، سپس در یک سخنرانی تلویزیونی خطاب به ملت، از شهروندان خواست تا «برای انتخابات آماده شوند.» وی خطاب به مردم گفت:
« آنها درباره آینده این کشور تصمیم خواهند گرفت، نه فاسدها یا خارجی ها.»
این در حالی است که اپوزیسیون نمی خواهد تصمیم رای اعتماد را بپذیرد و بلافاصله پس از نطق ویدیویی اعلام کرد که می خواهد در مجلس تحصن کند. کمی بعد اوضاع سیاسی داخلی بدتر شد. عارف علوی رئیس جمهور پاکستان پارلمان این کشور را منحل کرد. دبیرخانه ریاست جمهوری روز یکشنبه در بیانیه ای اعلام کرد که علوی با توصیه نخست وزیر عمران خان برای انحلال مجلس ملی موافقت کرد. اپوزیسیون اکنون می خواهد از این تصمیم به دیوان عالی کشور شکایت کند.
در حالی که جنگ قدرت در داخل کشور در حال اجرا است، ژنرال قمر جاوید باجوا، فرمانده بانفوذ ارتش پاکستان، روز شنبه در سخنرانی از تمایل به اصلاح مسیر در سیاست خارجی خبر داد. او گفت که کشورش روابط «عالی» با ایالات متحده دارد و می خواهد آنها را بدون به خطر انداختن روابط استراتژیک با چین، که همچنین مهم هستند، توسعه دهد. ژنرال باجوا در یک مجمع امنیتی در اسلام آباد اظهار داشت:
« ما یک رابطه استراتژیک طولانی و عالی با ایالات متحده داریم که بزرگترین بازار صادراتی ما هم میباشد.»


فرمانده ارتش پاکستان گفت: پاکستان همچنین روابط راهبردی نزدیکی با چین دارد که «این در تعهد ما به کریدور اقتصادی پاکستان و چین منعکس شده است.» فرمانده ارتش ادامه داد: هدف از این کار تعمیق و گسترش روابط با دو کشور بدون به خطر انداختن روابط با کشور دیگر است.
ژنرال در سخنرانی خود به ویژه از موضع بی طرفی نخست وزیر عمران خان در مورد مناقشه روسیه و اوکراین منحرف شد. وی ضمن اذعان به «نگرانی های امنیتی مشروع روسیه» تاکید کرد که «تجاوز مسکو به یک کشور کوچکتر قابل تحمل نیست.»
باجوا گفت: «پاکستان همیشه خواستار آتش بس فوری و توقف خصومت ها بوده است. ما از گفتگوی فوری بین همه طرف ها برای یافتن راه حلی پایدار برای مناقشه حمایت می کنیم.» و افزود که «حمله روسیه به اوکراین… یک تراژدی بزرگ است.» که باید فوراً پایان یابد.»
نخست وزیر خان بارها در هفته های اخیر مدعی شده است که یک «توطئه با حمایت خارجی» در پس تلاش برای سرنگونی او وجود دارد و اشاره کرد که این توطئه با میلیون ها دلار پول خارجی و «استفاده از مردم ما» تامین می شود.
او اشاره کرد که امتناع او از پیوستن به ایالات متحده و ناتو در محکومیت عملیات نظامی روسیه در اوکراین همان چیزی بود که جرقه این توطئه را زد.
فواد احمد چودری، وزیر اطلاعات روز جمعه مدعی شد که آژانس های امنیتی کشور از طرحی برای ترور خان خبر می دهند که دومین ادعای مشابه در این هفته است. فیصل وودا، رئیس حزب تحریک انصاف، قبلاً ادعا کرده بود که امتناع خان از «فروش کشور» پشت برنامه کشتن وی بوده است.
پاکستان سابقه طولانی در کودتا دارد و تقریباً نیمی از عمر خود را تحت حکومت نظامی قرار داده است. هیچ یک از نخست‌وزیر پاکستان تا به حال یک دوره کامل در این دوره خدمت نکرده است. گفته می شود که خان با رهبری نظامی بانفوذ اختلاف پیدا کرده است.
مخالفان نیز به نوبه خود، خان را به حکومتداری ضعیف و بی کفایتی در مسائل اقتصادی متهم کردند. اخیراً، قیمت مواد غذایی، بنزین یا گاز در این کشور با حدود ۲۲۰ میلیون نفر به شدت افزایش یافته است.

منبع: روسیه امروز

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: