پرش به محتوا

اربیل بدلیل انتقال گاز به اروپا مورد حمله موشکی ایران قرار گرفت!

ایران اربیل را به دلیل گفتگوهای محرمانه در مورد انتقال گاز از کردستان به اروپا هدف قرار داد

 ایران چند روز پیش۱۲ موشک به یک عمارت در اربیل شلیک کرد.  

رویترز اکنون گزارش می دهد که مذاکرات محرمانه بین مقامات آمریکایی و اسرائیلی در مورد صدور محموله های احتمالی گاز طبیعی از شمال عراق به اروپا، تهران را بر آن داشت تا به این حمله بازدارنده رادست بزند.

 دوازده موشک در ۱۳ مارس ۲۰۲۲ به شهر اربیل در شمال عراق اصابت کرد که هدف این موشک ها یک ویلا در نزدیکی تأسیساتی که ادعا میشود قرار است کنسولگری یا سفارت جدید  ایالات متحده در شمال عراق باشد بود.

 در اواسط ماه مارس، ایران دوازده موشک بالستیک فاتح-۱۱۰ را به سمت «دفتر مشکوک موساد» در شهر اربیل شلیک کرد.  سپاه پاسداران ایران مسئولیت حمله موشکی به اربیل را بر عهده گرفت و مدعی شد تعدادی از «عوامل اسرائیلی» در این عملیات کشته یا زخمی شدند.  از آن زمان تاکنون گمانه زنی های زیادی مبنی بر اینکه چرا ایران این عمارت را در نزدیکی تأسیسات آمریکا هدف قرار داده است، وجود داشته است.

 سپاه پاسداران در بیانیه‌ای اعلام کرد که این عملیات در واکنش به حمله هوایی اخیر اسرائیل به دمشق پایتخت سوریه که منجر به کشته شدن دو افسر سپاه شد، صورت گرفته است.  بعداً گزارش‌هایی منتشر شد مبنی بر اینکه حمله ایران در تلافی حمله هواپیمای بدون سرنشین موساد به یک پایگاه هوایی ایران در ماه فوریه از شمال عراق بوده است.  گفته می شود در این حمله، اسرائیل تعداد زیادی و احتمالاً صدها پهپاد نظامی ایران را منهدم کرده است.

 اکنون رویترز فاش کرده است که مذاکرات بین مقامات آمریکایی و اسرائیلی در اربیل درباره ارسال احتمالی گاز از شمال عراق به اروپا، ایران را بر آن داشته تا به عنوان یک عامل بازدارنده، حمله ای به منطقه کردستان ترتیب دهد.  رویترز مدعی است که اخیرا مذاکرات محرمانه ای برای بحث در مورد انتقال احتمالی گاز طبیعی از شمال عراق به اروپا از طریق ترکیه انجام شده است.

 دو مقام ترکیه ای تایید کردند که مذاکرات انجام شده است، اما آنها محل انجام آن را نگفتند.  با این حال، یک مقام امنیتی عراق گفت که حداقل دو جلسه بین متخصصان انرژی آمریکا و اسرائیل در ویلایی که مورد حمله ایران قرار گرفت برگزار شد.  گفته می شود این ویلا متعلق به باز کریم برزنجی، تاجر کرد گاز و نفت و انرژی بوده است.

 این مقام امنیتی عراقی گفت: اخیراً دو جلسه بین مقامات و متخصصان انرژی اسرائیل و آمریکا در این ویلا برگزار شد تا در مورد انتقال گاز کردستان از طریق خط لوله جدید به ترکیه بحث شود.  گفته می شود ترکیه نیز از این پروژه حمایت کرده است.

 به گفته یک مقام ریاست جمهوری کردستان، شرکت انرژی برزنجی «KAR Group» خط لوله داخلی را در منطقه کردستان ساخته و مدیریت می کند.  مالک یک سوم خط لوله صادرات نفت منطقه تحت اجاره است.  مقامات عراقی و ترکیه ای به رویترز گفتند که آنها معتقدند هدف از این حمله ارسال پیامی در مورد توانایی های نظامی ایران به متحدان آمریکا در منطقه بود، اما طرح خط لوله گاز دلیل اصلی عملیات ایران بود.

 تهران ظاهرا تولید گاز توسط دولت خودمختار کردستان عراق را تحمل نمی کند.  از جمله، طرح صادرات گاز می تواند جایگاه ایران را به عنوان تامین کننده اصلی گاز عراق و ترکیه در حالی که اقتصاد این کشور همچنان از تحریم های بین المللی رنج می برد، تهدید کند.

 آمریکا از کشورهای عرب اوپک خواسته بود تا تولید خود را با توجه به جنگ اوکراین افزایش دهند.  تاکنون امارات متحده عربی و عربستان سعودی به این درخواست عمل نکرده اند.  غرب در حال حاضر به دنبال منابع جایگزین برای اجرای تحریم نفتی علیه روسیه است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: