پرش به محتوا

لتونی مراسم تاریخی شوروی و پیروزی بر آلمان هیتلری را ممنوع کرد.

در لتونی هر نوع برگزاری رویدادهای عمومی در فاصله ۲۰۰ متری بنای یادبود «اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی» برگزار شود اکنون ممنوع اعلام شده است. این تصمیم بدان معناست که جشن های نهم ماه مه، روز پیروزی بر آلمان هیتلری، عملا ممنوع شده است.

این قانون که امروز پنجشنبه ۳۱ مارس تصویب شد، برگزاری رویدادهای عمومی را در فاصله نزدیک‌تر از ۲۰۰ متر از بنای یادبود ارتش شوروی و پیروزی‌های آن ممنوع می‌کند. به گفته آرتوس کایمیش، نماینده مجلس، این قانون به معنای ممنوعیت برگزاری مراسم جشن در ۹ مه، روز پیروزی (شکست فاشیسم هیتلری) است. تخلفات می تواند منجر به جریمه تا ۴۰۰ یورو برای اشخاص حقیقی و تا ۳۲۰۰ یورو برای اشخاص حقوقی شود.

«تبلیغاتی که ایدئولوژی رژیم ناسیونال سوسیالیستی یا کمونیستی را تجلیل می کند» از جمله تولد نمایندگان این ایدئولوژی ها نیز در آینده ممنوع خواهد شد. رویدادهایی که هدف آنها به تمجید از رژیم های توتالیتر یا توجیه جنایات مربوط نمی شود، مستثنی هستند.علاوه بر این، قانونگذاران اصلاحاتی را تصویب کرده اند که استفاده از نمادهای مرتبط با «تجاوز نظامی و جنایات جنگی» را ممنوع می کند. اکنون چنین نمادهایی شامل حرف Z است که به نماد حمایت از اقدامات روسیه در اوکراین تبدیل شده است. جنیس دامبراوا، نماینده مجلس گفت:

« ما باید این مرزها را در جایی ترسیم کنیم. و این مرز بسیار واضح است: یا با لتونی هستید یا علیه لتونی.»

در لتونی، چند سالی است که یونیفرم شوروی، نشان ملی و سرود اتحاد جماهیر شوروی در مراسم عمومی ممنوع شده است. سال گذشته، پارلمان لتونی نیز ممنوعیت روبان های سنت جورج را تصویب کرد که در روسیه نماد پیروزی بر فاشیسم آلمان هیتلری است.

منتشر شده در روسیه امروز

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: