پرش به محتوا

اوستیای جنوبی و مسئله جدائی از گرجستان!

گرجستان طرح های اوستیای جنوبی برای پیوستن به روسیه را محکوم کرد – کرملین به «اراده مردم» احترام می گذاریم.

گرجستان تمایل اوستیای جنوبی برای پیوستن به روسیه را یک اقدام تحریک آمیز خواند. وزارت امور خارجه در تفلیس هرگونه رفراندوم در این مورد را مردود و باطل اعلام کرده است. در مقابل این موضع‌گیری، کرملین از «اراده مردم» صحبت می کند که دولت روسیه به آن احترام می گذارد.

دیوید سالکالیانی وزیر امور خارجه گرجستان روز پنجشنبه پیوستن احتمالی اوستیای جنوبی به روسیه را محکوم کرد. همه پرسی در مورد این موضوع که قبلاً توسط طرف اوستیای جنوبی اعلام شده بود، بی اعتبار خواهد بود. این برای تفلیس غیرقابل قبول است در حالیکه بخشی از سرزمینش در اشغال است در مورد رفراندوم صحبت کند. سالکالیانی به تصمیم دادگاه اروپایی حقوق بشر (ECtHR) در استراسبورگ اشاره کرد که بر اساس آن، اشغال اوستیای جنوبی را یک منطقه اشغال شده میداند.

«هیچ رفراندوم در شرایط اشغال قانونی نخواهد بود.»

سالکالیانی افزود که کشورش تلاش هایی را برای کشاندن گرجستان به اقدامات تحریک آمیز احساس می کند. با این حال، دولت تفلیس این اجازه را نخواهد داد زیرا راه سیاسی مسالمت آمیز را انتخاب می کند.

حزب حاکم «رویای گرجستان» نیز طرح اوستیای جنوبی برای پیوستن به روسیه را به عنوان یک اقدام تحریک آمیز محکوم کرد. بکا داویتولیانی، نماینده پارلمان گفت که در آینده تحریکات بیشتری علیه کشورش صورت خواهد گرفت. با این حال، گرجستان این فرصت را دارد که «با کمک اهرم های بین المللی» واکنش نشان دهد. این سیاستمدار قاطعانه استفاده از زور را رد کرد. حزب مخالف «گیرچی» گفت که گرجستان باید با همگرایی بیشتر با غرب به «طرحهای جدایی طلبان» پاسخ دهد.دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، در مورد اظهارات آناتولی بیبیلف، رئیس جمهور اوستیای جنوبی در روز پنجشنبه گفت:

« من نمی‌توانم موضعی در این مورد داشته باشم. ما هیچ اقدام قانونی یا دیگری در این زمینه انجام نداده‌ایم. در عین حال، این بیان نظر مردم اوستیای جنوبی است و ما به این نظر احترام می‌گذاریم.»

بی بیلوف شامگاه چهارشنبه گفت که اتحاد با روسیه را هدف استراتژیک کشورش می داند. دولت او به زودی اقدامات قانونی مناسب را انجام خواهد داد.

«جمهوری اوستیای جنوبی در سرزمین تاریخی خود روسیه حفظ خواهد شد.»

رئیس جمهوری در مصاحبه ای برای شبکه تلویزیونی روسیا-۲۴، طرح های الحاق را با فرصت های بیشتر برای توسعه اقتصادی و امنیت بیشتر توجیه کرد. در حال حاضر رایزنی هایی با روسیه در این زمینه در حال انجام است.

پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، اوستیای جنوبی و آبخازیا در اوایل دهه ۱۹۹۰ از گرجستان جدا شدند. سپس در چندین نوبت درگیری های مسلحانه رخ داد. پس از حمله ارتش گرجستان به نیروهای حافظ صلح روسیه در اوت ۲۰۰۸، جنگ پنج روزه در این منطقه آغاز شد. تفلیس استان های سابقاً محاصره شده خود را که مسکو آن ها را به عنوان کشورهای مستقل به رسمیت شناخت، از دست داد. نیکاراگوئه، ونزوئلا، نائورو و سوریه نیز به تین تصمیم روسیه برای به رسمیت شناختن اوستیای جنوبی پیوستند.

منبع راشاتودی

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: