پرش به محتوا

علیه وابستگی به غرب: پوتین دستور لغو تدریجی نرم افزارهای خارجی را صادر کرد.مسکو قصد دارد وابستگی به نرم افزار ها و فناوری خارجی را کاهش دهد. بر اساس بیانیه کرملین، از جمله، روسیه میخواهد نرم افزار مورد استفاده در زیرساخت های مهم را با محصولات داخلی جایگزین کند.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، با صدور فرمانی، آژانس های دولتی و نیمه دولتی را از خرید نرم افزارهای خارجی برای استفاده در پروژه های زیرساختی حیاتی منع کرد. ظاهراً قصد دارد این کشور را در برابر تحریم‌های بیشتر غرب و حملات سایبری احتمالی کمتر آسیب‌پذیر کند. همین امر در مورد خرید خدمات فناوری اطلاعاتی در خارج از کشور نیز صدق می کند.

این مقررات که از روز پنجشنبه اجرایی شد، خرید نرم‌افزار خارجی و خدمات فناوری اطلاعات را برای پروژه‌های زیرساختی بزرگ تنها در صورتی مجاز می‌داند که توسط «یک نهاد اجرایی فدرال که توسط دولت فدراسیون روسیه مجوز این کار به آن اعطا شده باشد » تأیید شود. علاوه بر این، هر سازمان دولتی یا مشتری باید حداکثر تا اوایل سال ۲۰۲۵ استفاده از نرم افزارهای خارجی در سیستم های حساس را متوقف کند.
به موسسات تنظیم کننده مربوطه دستور داده شده تا ظرف یک ماه الزامات نرم افزار مورد استفاده در زیرساخت های حیاتی و قوانین هماهنگی خرید نرم افزارهای خارجی و خدمات مرتبط برای استفاده در مکان های حساس را تهیه و منتشر کنند.

به طور گسترده تر، دستور اجرایی پوتین با هدف اولویت استفاده از تجهیزات رادیویی، الکترونیکی و مخابراتی داخلی بر تجهیزات خارجی است. قرار است اقدامات لازم برای دستیابی به این هدف ظرف شش ماه تنظیم و به اطلاع عموم برسد. همچنین شبکه تحقیق و تولید با تمرکز بر تولید «نرم افزارها و سیستم های سخت افزاری قابل اعتماد زیرساخت های اطلاعاتی حیاتی» نیز حداکثر تا پایان شهریور ماه راه اندازی می شود.

با این تلاش ها، مسکو به تحریم های غرب با هدف قطع ارتباط روسیه با صنایع پیشرفته خود و کالاهای با فناوری پیشرفته تولید شده در کشورهای ثالث با استفاده از مالکیت معنوی ایالات متحده پاسخ می دهد.

غرب یکدست به عملیات نظامی ویژه نیروهای روسیه در اوکراین با تحریم های بین المللی واکنش نشان داد. هدف آنها اقتصاد روسیه به عنوان یک کل و شخصیت های برجسته از سیاست و تجارت است. در نتیجه تحریم ها، بسیاری از شرکت های خارجی اعلام کردند که تجارت در روسیه را متوقف خواهند کرد. این شرکت‌ها شامل شرکت‌های کارت اعتباری ویزا و مسترکارت، چندین خودروساز و گروه‌های الکترونیکی مانند مایکروسافت، اپل و دل هستند.

در حالی که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا امیدوار بود با آخرین دور تحریم ها، روسیه را از «بیش از نیمی» واردات فناوری پیشرفته خود قطع کند، دیمیتری مدودف، رئیس جمهور سابق و معاون فعلی شورای امنیت فدراسیون روسیه، نظر متفاوتی داشت. بیانیه: بلکه تاثیر تحریم ها مانند بومرنگ به غرب باز می گردد.

مدودف روز چهارشنبه خاطرنشان کرد که «تورم در سراسر جهان در حال افزایش است. به نظر می رسد رکودی در اروپا شروع شده است که می تواند به کل جهان سرایت کند.»

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: