پرش به محتوا

عقب نشینی از راهکار روبل یا تبدیل غیر مستقیم آن؟

پوتین در حال مذاکره با بانک مرکزی و گازپروم درباره پرداخت هزینه گاز با روبل است.

به کزارش روسیه امروز، تصمیم روسیه مبنی بر اینکه در آینده گاز فقط در ازای پرداخت بهای آن به روبل عرضه خواهد شد، باعث مخالفت و نگرانی در مورد تنگناهای احتمالی در غرب شده است. در شرایط فعلی رئیس جمهور ولادیمیر پوتین تصمیم دارد این موضوع را با گازپروم و بانک مرکزی به بحث گذاشته و پس از آن گام‌های مشخص بعدی را اعلام کند.

یک هفته پیش، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه اعلام کرد که در آینده تنها گاز روسیه را در ازای روبل به کشورهای غربی خواهد فروخت و اکنون پوتین می خواهد با نمایندگان گازپروم و بانک مرکزی درباره اقدامات مشخصی صحبت کند. پوتین قبلاً دستور داده بود که نحوه تبدیل پرداخت‌ها از یورو و دلار به روبل برای مشتریان «کشورهای غیردوست» باید تا پنج‌شنبه (امروز) جاری به سرانجام برسد.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین تاکید کرد که سیستم پرداخت جدید به طور مستقیم از روز پنجشنبه اجرایی نخواهد شد. تحویل گاز و پرداخت بهای آن فرآیندهای کاملا جداگانه ای هستند. وی در عین حال اخیرا بر این نکته تاکید کرد که روسیه بنگاه‌خیریه نیست و گفت: «هیچکس گاز را رایگان تحویل نمی دهد و فقط به روبل می توان آن را پرداخت کرد. مسکو علت اقدامات خود را «جنگ اقتصادی غرب» علیه این کشور اعلام کرد.»

سازمان قدرت های اقتصادی جی ۷، از جمله آلمان، و همچنین اتحادیه اروپا به عنوان یک کل، پرداخت به روبل را رد می کنند. دولت آلمان روسیه را به نقض معاهده دو کشور متهم کرده بود. عصر چهارشنبه، پوتین با اولاف شولز صدراعظم تماس گرفت – و به گفته کرملین، « به صدر اعظم آلمان اطمینان داد شد که تغییر پرداخت بهای گاز از یورو و دلار به روبل نباید منجر به ضرری برای آلمان شود.»

پس از گفتگو با پوتین، شولتز (SPD) تأیید کرد که آلمان همچنان به پرداخت هزینه های تحویل گاز از روسیه به یورو یا دلار، همانطور که در قراردادها پیش بینی شده است، ادامه می دهد. در این تماس تلفنی، پوتین توضیح داد که قانونی از اول آوریل اعمال خواهد شد که بر اساس آن، همانطور که استفن هبستریت، سخنگوی دولت آلمان در عصر همان روز گفت، «هزینه تحویل گاز باید به روبل پرداخت شود.»

اولین مرحله از سه مرحله طرح اضطراری گاز

با این حال، هیچ چیز برای شرکای قراردادی اروپایی تغییر نمی کند: پرداخت ها منحصراً به یورو ادامه می یابد و طبق معمول به بانک گازپروم منتقل می شود که تحت تأثیر تحریم ها قرار ندارد. سپس بانک پول را به روبل تبدیل می کند. هبستریت تاکید کرد که شولز با این رویه موافقت نکرد، بلکه فقط در مورد آن اطلاعات مکتوب خواست. پوتین خواستار این گفتگو شده بود.

بدلیل نشست اعلام شده پوتین با بانک مرکزی و گازپروم و همچنین امتناع کشورهای غربی از پرداخت بهای گاز به روبل، نگرانی‌ها را در اروپا برانگیخته است که روسیه بتواند به سرعت عرضه گاز را قطع کند. نگرانی ها در آلمان نیز افزایش یافته است. دولت اولین مرحله از سه مرحله طرح اضطراری گاز را روز چهارشنبه اعلام کرد. این به منظور تقویت اقدامات احتیاطی در صورت بروز بدترین حالت است. یک تیم مدیریت بحران نیز تشکیل شد.

هشدار در مورد کم مصرف کردن و صرفه جویی انرژی و گاز به مصرف کنندگان و شرکت ها داده شده است. ادعا میشود امنیت عرضه در حال حاضر هنوز قابل تضمین است. دولت آلمان بار دیگر تاکید کرد که پرداخت تحویل گاز به روبل مورد تقاضای روسیه، نقض قراردادهای تامین گاز بین دو کشور است.

مهمتر از همه، افزایش قیمت انرژی باعث مشکلات فزاینده ای می شود – قیمت برای مصرف کننده‌گان در آلمان در ماه مارس ،۷.۳ درصد بالاتر از سطح ماه مشابه سال گذشته بود. در کل در سال ۲۰۲۲ مصرف کنندگان با بالاترین تورم از زمان اتحاد مجدد دو آلمان تهدید میشوند. ارگان «کارشناسان ارشد اقتصاد آلمان» هشدار دادند که در صورت بدتر شدن بحران، آلمان ممکن است وارد رکود شود.

توقف احتمالی عرضه گاز روسیه بر اوکراین نیز تأثیر خواهد گذاشت که هزینه های ترانزیت مهمی را از ترانزیت گاز دریافت می کند. علیرغم جنگ علیه کیف که توسط روسیه آغاز شد، هر روز مقادیر زیادی گاز از طریق خطوط لوله اوکراین پمپ می شود. به گفته اپراتور دولتی اوکراین برای سیستم انتقال گاز، از آغاز جنگ در ۲۴ فوریه، بیش از سه میلیارد متر مکعب گاز طبیعی از روسیه به غرب منتقل شده است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: