سفیر روسیه در سوریه: اسرائیل ما را تحریک به واکنش میکندروسیه اسرائیل را تهدید کرد که اگر تل آویو به حملات هوایی علیه سوریه ادامه دهد، پاسخ مناسبی دریافت خواهد کرد. این خبر بخصوص در بحبوحه عملیات نظامی روسیه در اوکراین منتشر می شود اسرائیل اخیراً در مجمع عمومی سازمان ملل متحد عملیات نظامی روسیه را محکوم کرد.

الکساندر یفیموف، سفیر روسیه در سوریه روز پنجشنبه هشدار داد که حملات اسرائیل به سوریه، روسیه را به واکنش “تحریک” می کند. بیانیه سفیر روسیه یکی از شدیدترین موضع‌گیری های اخیر علیه حملات هوایی اسرائیل به سوریه توسط رهبری کرملین بود.
یفیموف همچنین شکایت کرد که حملات اسرائیل با هدف تشدید تنش ها و در عین حال بازی به دست غرب است که می تواند فعالیت های نظامی بیشتری در سوریه انجام دهد. این بیانیه در بحبوحه عملیات جاری روسیه در اوکراین منتشر شد که مقامات اسرائیلی اخیراً در مجمع عمومی سازمان ملل آن را محکوم کردند.اسرائیل پیش از این صدها تن کمک بشردوستانه به اوکراین ارائه کرده بود و یک بیمارستان صحرایی در این کشور افتتاح کرده بود، در حالی که تل آویو هنوز اسلحه به اوکراین ارسال نکرده است. اسرائیل از نظر تاکتیکی به حسن نیت مسکو به ویژه در درگیری با سوریه و ایران نیاز دارد. اسرائیل تلاش می کند تا حد امکان بی طرفی خود را در مورد اوکراین حفظ کند، زیرا این کشور می گوید از زمان مداخله نظامی روسیه به درخواست سوریه در سال ۲۰۱۵، هماهنگی امنیتی خود را با روسیه حفظ کرده است.

به گفته ارتش اسرائیل، حملات اسرائیل به سوریه عمدتاً با هدف جلوگیری از گسترش نفوذ ادعایی ایران در سوریه و جلوگیری از ارسال تسلیحات به حزب‌الله از طریق سوریه است. تل‌آویو اخیراً مدعی شد که اسرائیل و روسیه درباره «مکانیسم حل مناقشه» برای حملات اسرائیل به تأسیسات نظامی مشکوک ایران و کاروان‌های تسلیحاتی در سوریه به توافق رسیده‌اند. دولت سوریه در دمشق بارها از شورای امنیت سازمان ملل درخواست کرده است تا بر تل آویو فشار بیاورد تا دیگر حاکمیت سوریه توسط اسرائیل به طور سیستماتیک نقض نشود.