وزیر سابق در تلویزیون اوکراین: یک روس خوب یک روس مرده است!
وزیر سابق زیرساخت اوکراین ولادیمیر اوملیان در یک مصاحبه علنی تلویزیونی پیشنهاد داد که سنت پترزبورگ باید پس از کرملین مسکو تخریب شود. او سپس در همین گفتگو ظاهرا دید پیشنهادش چندان تاثیر گذار نبوده و پیشنهاد خود را بسط داد و گفت: « بهترین کار کشتن همه روس ها است.»

چگونه با روس ها رفتار کنیم؟ این سوال در حال حاضر ذهن بسیاری را در غرب و در اوکراین به خود مشغول کرده است. به نظر می‌رسد اکثریت آشکار روس‌ها از اهداف عملیات نظامی روسیه در اوکراین برای غیرنظامی کردن و نازی زدائی اوکراین حمایت می‌کنند یا حداقل آن را درک و از آن حمایت می‌کنند.
ایلیا نوویکوف، وکیل روسی پترو پوروشنکو، رئیس جمهور پیشین اوکراین، در مصاحبه ای در ۱۷ مارس با کانال یوتیوب سیاست مردمی (ناوالنی – لایف سابق)، گفت که در حال حاضر هیچ منبعی در اوکراین مسئولیت «مرتب سازی» روس ها را به عهده ندارد تا روس ها به «خوب و بد» دسته بندی کند. او خودش هم اکنون اوکراینی است زیرا برای شهروندی اوکراین درخواست داده است.

ولادیمیر اوملیان، وزیر سابق زیرساخت و دیپلمات سابق اوکراین در مصاحبه ای بین روس های «خوب» و «بد» تمایز قائل شد:

«امیدوارم بحث در مورد روس های خوب و بد با یک نتیجه گیری کوتاه به پایان برسد: یک روسی خوب یا به سادگی یک مسکووی (укр. москаль) یک مسکووی مرده است. روس ها از همان لحظه تولد با خصوصیت یک فرد خیلی بد بدنیا می آیند و اصلا ارزشش را ندارد که در مورد آنها صحبتی بکنیم.»

وقتی مجری یک ایستگاه تلویزیونی منطقه ای از لووف، از این وزیر سابق در مورد نظرش در فیسبوک درباره روس خوب و بد و اینکه با روس ها چه باید کرد پرسید و منظورش از کرملین مسکو و سن پترزبورگ باید نابود شوند، چیست او پاسخ فوق را ارائه کرد.

با همین ترتیب و «منطق»، سیاستمدار و عضو فعلی واحد دفاع ارضی کیف به حمله نیروی هوائی روسیه با سلاح های دقیق به انبار سوخت و کارخانه تعمیر تانک در لووف، غرب اوکراین، واکنش نشان داد. در اظهار نظر در این مورد، ولادیمیر اوملیان، تصریح کرد که نابودی کامل روسیه باید یک هدف اولیه برای اوکراینی ها باشد:

« ما باید از این جنگ جان سالم به در ببریم و هر کاری می توانیم انجام دهیم تا روسیه نتواند از باتلاق های خود بیرون بیاید. اگر این کار را تمام نکنیم، مشکلات به فرزندان و نوه های ما منتقل خواهد شد.»

ولادیمیر اوملیان چندین سال در ساختارهای ادغام یورو-آتلانتیک اوکراین به عنوان دیپلمات کار کرد و در سال های ۲۰۱۶-۲۰۱۹ ریاست وزارت زیرساخت ها را بر عهده داشت. او یک وبلاگ محبوب در فیس بوک را اداره می کند و به عنوان کارشناس در کانال آمریکایی فاکس نیوز ظاهر می شود. او در آخرین حضور خود در آنجا گفت: «اشتباهات قدیمی را تکرار نکنید و پس از فروپاشی امپراتوری روسیه، دوباره به روس های گرسنه غذا ندهید – آنها پول شما را می گیرند تا سلاح بخرند و دوباره به شما حمله کنند.»
ولادیمیر کورنیلوف، کارشناس علوم سیاسی و مورخ روسی، در مورد این اظهارات در روزنامه اینترنتی وزگلجاد توضیح داد:
«ما بارها اظهارات مشابهی را از افراد مختلف شنیده‌ایم، از جمله خود ولادیمیر اوملیان. یک مجری تلویزیون اوکراینی خواستار کشتن کودکان روسی است، پزشکان نظامی می‌گویند که اسیران جنگی روسی باید مثله شوند. ما با یک گرایش به انجام موضوعی کاملاً روشن و از قبل تثبیت شده روبرو هستیم. »،
او خاطرنشان کرد که زمانی که املیان هنوز وزیر بود – مدت ها قبل از عملیات نظامی روسیه – برای تولد ۴۰ سالگی خود کیکی با ویرانه های کرملین هدیه گرفت. او همچنین دوست داشت نماد UPA ارتش فاشیستی شورشی اوکراین را بپوشد. چنین اظهاراتی را نمی توان با یک سندرم ادعایی پس از سانحه حمله روسیه توضیح داد. پیش از آغاز عملیات نظامی، سایر سیاستمداران نیز اظهارات مشابهی می کردند.
سخنگوی مطبوعاتی وزیر سابق در فیس بوک درباره این هدیه نوشت: «ما تولد وزیر را تبریک گفتیم و کیک خرابه کرملین را به او هدیه کردیم و دستی با دکمه سرآستین به رنگ های UPA .»