پرش به محتوا

نتایج تحریم روسیه، جنگ اوکراین و نژادپرستی غرب!


تحریم روسیه، جنگ اوکراین، سود جوِیی ونژادپرستی غرب زمینه مرگ دسته جمعی مردم آفریقا را فراهم می آورد


سازمان کمک های توسعه ای آکسفام هشدار می دهد که یک بحران گرسنگی در شرق آفریقا قریب الوقوع است. گابریلا بوچر، مدیرعامل این شرکت، از جمله ئلایل این امر را، ، جنگ در اوکراین دانست. «شرق آفریقا با یک بحران گرسنگی بسیار نگران کننده مواجه است. مناطقی در اتیوپی، کنیا، سومالی، سودان جنوبی و فراتر از آن با فاجعه روبرو هستند. حتی اگر بارندگی ها در این ماه آغاز شود، وضعیت به طور کامل بهبود نخواهد یافت.» بوچر گفت که با توجه یکجانبه جامعه بین المللی به اوکراین، این خطر وجود دارد که به بحران گرسنگی در شرق آفریقا واکنش مناسب دزیافت نکند. در صورت عدم بارندگی در ماه مارس، تا 28 میلیون نفر در شرق آفریقا در معرض خطر گرسنگی قرار دارند.

دو جناح متخاصم اوکراین و روسیه صادرکنندگان مهم گندم در جهان هستند. به گفته کارشناسان، اختلال در صادرات غلات از هر دو کشور می تواند منجر به افزایش قابل توجه قیمت در بازار جهانی کشاورزی شود. روسیه هفته گذشته صادرات گندم، جو و چاودار را از جمله تا 30 ژوئن محدود کرد. طبق گزارش انجمن کشاورزان آلمان، حدود ده میلیون تن گندم و حدود هشت میلیون تن ذرت هنوز در بنادر دریای سیاه اوکراین ذخیره شده اند.

بوچر گفت که تأثیر جنگ بر سیستم غذایی جهانی در سراسر جهان محسوس خواهد بود – «اما این فقیرترین و آسیب پذیرترین مردم هستند که شدیدترین و سریع ترین ضربه را خواهند دید». افزایش قیمت جهانی مواد غذایی و کالاها توانایی دولت‌های آفریقایی را که به شدت بدهکار هستند برای مبارزه با گرسنگی در میان جمعیت خود تضعیف می‌کند.

قیمت مواد غذایی اولیه در سومالی دو برابر شد
کشورهای شرق آفریقا تا 90 درصد گندم خود را از اوکراین و روسیه وارد می کنند. قیمت مواد غذایی در هفته گذشته به بالاترین حد خود رسید. به عنوان مثال، در سومالی، قیمت غذاهای اصلی بیش از دو برابر سال قبل است.
بر اساس گزارش آکسفام، 21 میلیون نفر در کشورهای شرق آفریقا در حال حاضر از گرسنگی شدید رنج می برند. این سازمان گفت، با این وجود، کمک های بشردوستانه فقط شامل اوکراین است و به آفریقا کاملاً کم کمک میشود. بوچر گفت: تنها سه درصد از مجموع شش میلیارد دلاری که سازمان ملل باید برای کمک های بشردوستانه در اتیوپی، سومالی و سودان جنوبی در سال 2022 جمع آوری کند، تاکنون تامین مالی شده است. تاکنون تنها 11 درصد نیاز کنیا به کمک پوشش داده شده است. بنابراین، این سازمان از دولت‌ها، به‌ویژه کشورهای صادرکننده غلات، می‌خواهد تا «هر کاری در توان دارند» برای یافتن جایگزین‌های مناسب برای تحویل اوکراین به کشورهای کم‌درآمد وابسته به واردات مواد غذایی انجام دهند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: