پرش به محتوا

دیوانگان فاشیست در اوکراین: گرجستان به روسیه حمله کند!


درخواست کی یف از گرجستان برای گشودن جبهه دوم علیه روسیه با عدم موافقت تفلیس مواجه شد. نمایندگان پارلمان گرجستان به صراحت اعلام کردند که این فراخوان تنها باعث مرگ غیرضروری بیشتر غیرنظامیان خواهد شد و به هیچ وجه به اوکراین کمک نخواهد کرد.

الکسی دانیلوف، دبیر شورای امنیت ملی و دفاع اوکراین اواخر روز شنبه در یک حضور زنده در شبکه تلویزیونی 1+1 خواستار باز شدن «جبهه دوم» علیه روسیه شد.
به گفته این مقام، در صورت بروز درگیری های جدید بین روسیه و کشورهای ثالث، «پشتیبانی کیفی» برای دفع تهاجم در حال انجام به اوکراین ارائه خواهد شد. دانیلوف با انتقاد از موضع بی طرف تفلیس پیشنهاد کرد که گرجستان می تواند به چنین طرفی تبدیل شود و سعی کند در حالی که در اوکراین مشغول جنگ با روسیه است به این کشور حمله کند. با این حال، رهبری گرجستان پیش از این از اعمال تحریم های ضد روسیه خودداری کرده بود، زیرا چنین اقدامی تنها به اقتصاد این کشور آسیب می زند.

دانیلوف، گفت: «گرجستان حداقل رفتار مناسبی ندارد. او ظاهراً به جمهوری‌های جداشده اوستیای جنوبی و آبخازیا اشاره می‌کرد که در دهه ۱۹۹۰ از تفلیس جدا شدند و پس از یک جنگ کوتاه در سال ۲۰۰۸ توسط روسیه به عنوان مستقل شناخته شدند. با توجه به این موضوع، این مقام مسئول این سوال را مطرح کرد:

« اما اگر هم ترانسنیستریا و هم گرجستان و همه مناطق دیگر امروز شروع کنند به پس گرفتن سرزمین های خود چه میشود؟»

دانیلوف به منطقه جداشده مولداوی اشاره کرد که چندین دهه است که نیروهای حافظ صلح روسیه در آن مستقر هستند و تاکید کرد:

«این قطعا به ما کمک خواهد کرد.»

با این حال، خواسته های جنگ طلبانه دانیلوف با مخالفت در گرجستان مواجه شده است و چندین سیاستمدار قاطعانه با چنین ایده هایی مخالفت کرده اند. نیکولوز سامارادزه، نماینده حزب حاکم رویای گرجستان و رئیس کمیته روابط خارجی پارلمان گرجستان، حتی تردید داشت که چنین اظهاراتی حتی از سوی این مقام صادر شده باشد. سامخارادزه در پستی در شبکه های اجتماعی نوشت:

«امیدوارم این دروغ باشد. دبیر شورای امنیت اوکراین از گرجستان و دیگران می خواهد که سیاست بازگرداندن تمامیت ارضی خود را به طور مسالمت آمیز کنار بگذارند و جبهه دومی را برای تخریب شهرها و روستاهای ما بگشایند، از جمله مرگ زنان و کودکان گرجی. آیا این درست است؟»

میخائیل زردلادزه، همچنین یکی از اعضای حزب رویای گرجستان، اظهارات مشابهی را بیان کرد. او گفت که برافروختن درگیری‌های بیشتر «نه کمکی به اوکراین می‌کند و نه آرامشی به همراه خواهد داشت».

دانیلوف همچنین از ایده بازپس گیری استان کالینینگراد از روسیه، که اوایل این هفته توسط ژنرال والدمار اسکرزیپچاک، فرمانده سابق نیروهای زمینی لهستان مطرح شد، حمایت کرد. ژنرال مدعی شد که منطقه تاریخی آلمان که پس از شکست آلمان نازی به روسیه داده شد در واقع قلمرو لهستان است.

آنتون علیخانف، فرماندار منطقه روسیه، به ژنرال لهستانی هشدار داد که کشورش نباید ادعای ارضی داشته باشد، زیرا «بخش بسیار زیادی از سرزمینی که اکنون لهستان نام گرفته است، در واقع متعلق به آلمان بود که در جنگ اتحاد شوروی توس علیه آلمان نازی فتح شده بود، اتحاد شوروی پس از جنگ دوم جهانی آنرا به مردم لهستان هدیه داده است!»

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: