چین: روسیه مهم ترین شریک پکن در مبارزه با هژمونی آمریکا است.

ایالات متحده مایل است از هر امکانی استفاده کند تا بین روسیه و چین اختلاف ایجاد کند. یک روزنامه‌نگار بانفوذ چینی در مقاله‌ای توضیح می‌دهد که چرا از دیدگاه پکن، جدایی از روسیه، حتی به دلایل سیاست قدرت، اقدام عاقلانه‌ای نیست.

سردبیر سابق روزنامه چینی گلوبال تایمز، هو شیجین، روسیه را به عنوان یک کشور کلیدی برای جمهوری خلق چین توصیف کرد تا در برابر آمریکا دست به مقابله زند. وی خاطرنشان می کند که برخی از روزنامه نگاران غربی در چین ادعاهایی را در شبکه های اجتماعی چینی نقل می کنند که چین باید در پیروی از کشورهای غربی دست به محکومیت روسیه بزند و حتی این کشور را تحریم کند. با این حال، چنین صداهایی مشابه ای در چین نادر است. این رفتارها «هیچ تاثیری» بر جریان اصلی جامعه چین یا حتی تصمیم گیرندگان دولتی ندارند.

پکن موضع متعادلی اتخاذ خواهد کرد و با قاطعیت از شراکت استراتژیک جامع بین چین و روسیه حمایت خواهد کرد.

روسیه از نظر استراتژیک به عنوان یک شریک “غیر قابل تعویض” برای چین اهمیت دارد. این حکم بیانگر یک “اجماع” در جامعه اصلی چین است. مردم چین معتقدند که روابط قوی چین و روسیه پایدار است و تلاش های پکن برای تقویت بیشتر دوستی بین دو کشور موثر خواهد بود. از سوی دیگر، تصور کاهش خصومت آمریکا با چین برای مردم و دولت چین دشوار است. تلاش های چین هم در این مسیر ممکن است به ثمر ننشیند و نتیجه ای نداشته باشد.
اهمیت روابط دو قدرت بزرگ در عرصه های مختلفی نمود پیدا می کند که بارزترین آن حوزه دیپلماسی است. روسیه در مناقشات مختلف از جمله تایوان، هنگ کنگ و سین کیانگ از چین حمایت کرده است. علاوه بر این، به گفته این روزنامه نگار ارشد چینی، هر دو کشور پیمان “الگوی استراتژیک حمایت متقابل” را تشکیل داده اند.

آمریکا امروز چین را به عنوان بزرگترین رقیب خود می بیند نه روسیه. با این حال، روسیه “به چالشی دست زده است” و بنابراین واشنگتن بر مسکو فشار خواهد آورد. هو در متن خود یادآوری می کند که در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ، واشنگتن تلاش هایی را برای بهبود دوباره روابط با روسیه انجام داد. مردم چین معتقدند که ایالات متحده در دراز مدت شمشیر خود را علیه چین خواهد چرخاند. بسیاری همچنین بر این باورند که واشنگتن می تواند مسکو را وادار کند تا با آمریکا علیه چین متحد شود.

«از زمان دولت ترامپ، چین تحت فشار استراتژیک زیادی از سوی ایالات متحده بوده است. چینی ها انتظار نداشتند روسیه، که به دلیل گسترش ناتو به سمت شرق به گوشه ای استراتژیک گیر افتاده، تصمیم بگیرد دست به مقابله نظامی بزند و خشم خود را رها کند و بدین ترتیب ژئوپلیتیک اروپا کاملاً واژگون شود. این اقدام به طور غیرمنتظره بخش بزرگی از فشار استراتژیک ایالات متحده بر چین را از بین برد.»

این روزنامه نگار چینی معتقد است که تقابل روسیه و آمریکا برای مدتی بسیار شدید خواهد بود. با شدت گرفتن جنگ تجاری بین چین و ایالات متحده، چین بیشترین اختلاف را با ایالات متحده به دوش کشید. حالا نوبت به روسیه رسیده است.

اکنون زمان آن است که چین نیروهای خود را جمع کند. در حال حاضر، چین و روسیه به نوبت بار سنگین مخالفت با هژمونی ایالات متحده را تحمل می کنند.

مشارکت استراتژیک جامع بین چین و روسیه یک شراکت ویژه است. چین به خوبی برای تحریم های احتمالی آمریکا آماده است:

روابط (پکن و روسیه) هیچ مرزی ندارد و این امر آمریکا را نگران می کند. اگر ایالات متحده به علت شراکت چین با روسیه، بالاترین سطح فشار استراتژیک را علیه چین اعمال کند، چین از محاصره انرژی ایالات متحده نمی ترسد و ما به لحاظ منابع غذایی نیز نگرانی نخواهیم داشت. در مورد سایر کالاها هم فرق نمی کند وضعیت همینطور است.”

در صورت وقوع جنگ بر سر تایوان یا دریای چین جنوبی، برای واشنگتن دشوار خواهد بود چین با تسلیحات هسته‌ای خود تهدید کند، زیرا توانایی‌های نظامی متعارف چین به طور پیوسته در حال افزایش است و قادر به شکست نیروهای آمریکایی است، صرف نظر از اینکه روسیه در چنین شرایطی چگونه رفتار می‌کند. علاوه بر این، ایالات متحده باید این نگرانی را هم داسته باشد که روسیه میتواند در زمینه سلاح های هسته ای از آنها پیشی بگیرد.

“نقاط قوت چین و روسیه در عرصه استراتژیک مکمل یکدیگر هستند و همکاری آنها پتانسیل ژئوپلیتیکی بی پایانی را به همراه خواهد داشت. روابط استراتژیک آنها تا حدی اثر مهاری بر ژاپن و هند دارد. قدرت ترکیبی آنها قادر است به وضعیت آسیای مرکزی را پایدار نگاه دارد و از زیر نفوذ ایالات متحده خارج کند.»
ایجاد اختلاف بین روسیه و چین توسط ایالات متحده خطرناک است. بنابراین، ایده احیای روابط با ایالات متحده در عوض قبول هزینه خرابی روابط با روسیه در چین بسیار منفور است. بسیاری از چینی ها اعتقاد راسخ دارند که ایالات متحده مایل به تجزیه کامل چین، از جمله تجزیه جغرافیایی این کشور است.

به گفته هو، این افکار حداقل اجماع جامعه چین را نشان می دهد.

«در عمل دیپلماتیک، چین تمام تلاش خود را برای جلوگیری از درگیری با ایالات متحده انجام خواهد داد. همکاری دوستانه یا حداقل همزیستی مسالمت آمیز بین چین و ایالات متحده آرزوی مشترک مردم چین است. با این حال، ما قویا معتقدیم که همزیستی مسالمت آمیز بین چین و آمریکا نمی توان از طریق التماس به نتیجه رسید.»

چین باید دائماً قدرت خود را ارتقا دهد تا ایالات متحده احساس کند که هزینه درگیری با چین بسیار زیاد است. این تنها راه برای متقاعد کردن واشنگتن است که همزیستی مسالمت آمیز با چین بهترین گزینه برای ایالات متحده است. برای دستیابی به این هدف، روسیه مهمترین شریک پکن است.

منبع روسیه امروز