پرش به محتوا

چین: بیانیه جدید ناتو؛ آتش افروزی دوباره به بهانه صلح

۲۴ مارس و همزمان با گذشت یک ماه از آغاز درگیری بین روسیه و اوکراین، ناتو در نشست اضطراری که در بروکسل داشت با انتشار بیانیه‌ای تاکید کرد که برای تشدید رویارویی نظامی با روسیه مجموعه‌ای از تدابیر را اتخاذ خواهد کرد و از سایر کشورها خواست تا در تحریم علیه روسیه با ناتو همراهی کنند. پذیرش این نوع منطق زورگویی برای بسیاری از کشورهایی که دیپلماسی مستقل را در اصول سیاست های خود دارند دشوار است و همچنین نشان می دهد که ایالات متحده و اروپا از درگیری روسیه و اوکراین به عنوان آینه عبرت درس نگرفته، بلکه در راه اشتباه تنش زایی و اجبار کشورهای دیگر برای انتخاب طرف مورد حمایت آنها گامهای بیشتری برمی دارند.

۲۴ مارس همچنین بیست و سومین سالگرد بمباران یوگسلاوی توسط ناتو به سرکردگی ایالات متحده است. رهبران ناتو در حالی روسیه را با صدای بلند محکوم کردند، به جنگی که ۲۳ سال پیش به راه انداختند یک کلمه ای هم اشاره نداشتند. در طول ۷۸ روز بمباران مداوم، بیش از ۲۰۰۰ غیرنظامی بی گناه کشته شدند، بیش از ۶۰۰۰ نفر زخمی شدند، نزدیک به یک میلیون نفر آواره شدند و بیش از ۲ میلیون نفر منشاء درآمد زندگی خود را از دست دادند. ارتش ایالات متحده همچنین از بمب های اورانیوم ضعیف شده که توسط کنوانسیون های بین المللی منع شده، استفاده کرد که اثرات طولانی مدت بر سلامت مردم صربستان داشت. مردم صربستان هرگز تعرض ناتو را فراموش نخواهند کرد. مردم چین نیز هرگز فراموش نخواهند کرد که ناتو همچنان به چین بدهی خونینی دارد! روز ۷ مه ۱۹۹۹ به وقت محلی، سفارت چین در یوگسلاوی توسط ناتو بمباران شد که منجر به کشته شدن سه خبرنگار چینی و زخمی شدن بسیاری دیگر شد.

در یکی از بازی ‌های اخیر لیگ فوتبال اروپا، تماشاگران صرب شش بنر بزرگ را در دست داشتند که روی بنرها نام کشورهای بمباران شده یا مورد حمله ایالات متحده و ناتو در چند دهه گذشته و سال‌های حملات نوشته شده بود. مردم چراغ گوشی خود را روشن کردند و آهنگ ضد جنگ «همه ما می گوییم، فرصتی به صلح بده» اثر جان لنون، نوازنده فقید بریتانیایی را در نور کم خواندند. این آواز در استادیوم طنین انداز شد که کنایه صرب ها از استاندارد دوگانه غربی «ضد جنگ» و تسلیت برای قربانیان بمباران ناتو در آن سال بود.

بیانیه جدید ناتو به سرکردگی ایالات متحده نشان می دهد که ناتو از مذاکرات صلح برای حل بحران اوکراین حمایت نمی کند و همچنان به آتش افروزی و دامن زدن درگیری ادامه می دهد. ناتو به این امید است که با قربانی کردن منافع اوکراین و از بین بردن بنیه روسیه ، امنیت و سعادت ایالات متحده و اروپا را دنبال کند. ناتو فقط امنیت مطلق خود را به صورت یک جانبه دنبال می کند، نگرانی های امنیتی منطقی روسیه را در نظر نمی گیرد و می خواهد با فشار حداکثری به روسیه آنها را به تسلیم وادار کند. در حقیقت این همان رفتاری است که به اصطلاح «رفتار از موضع قدرت» می گویند و این نشانه رفتار قلدرگونه و متکبرانه آمریکاست.

کشورهایی مانند چین، ایران، آفریقای جنوبی معتقدند که علت اصلی درگیری بین روسیه و اوکراین گسترش مستمر ناتو به سمت شرق است. پس از پایان جنگ سرد، ناتو که محصول جنگ سرد بود، بایست منحل می شد، اما تحت هدایت و ترویج ایالات متحده، ناتو پنج دوره گسترش به سمت شرق را آغاز کرد و نقشه جغرافیایی آن به روسیه رسید. هرچیزی به غایت می رسد تبدیل به ضد خود می شود. گسترش ناتو به سمت شرق منجر به تراژدی امروز شده است. بدون شک اوکراین و روسیه بزرگترین قربانیان این تراژدی هستند. کشورهای اروپایی نیز از هجوم پناهجویان و تورم بالا رنج می‌برند. چین بزرگترین شریک تجاری روسیه و اوکراین، همچنین بزرگترین واردکننده نفت و گاز در جهان است اما درگیری بین روسیه و اوکراین منجر به افزایش شدید قیمت نفت و گاز و افزایش هزینه های واردات شده است که هیچ سودی برای چین ندارد. اما ایالات متحده طرح « نورد استریم دو» روسیه و اروپا که احداث آن به اتمام رسیده را غیرفعال کرد. مجتمع صنعتی-نظامی و تولیدکنندگان انرژی آمریکا سود هنگفتی به دست آوردند و آمریکا شامپاین را برای جشن باز کرد!

درگیری یک ماهه روسیه و اوکراین نشان می‌دهد که تلاش ایالات متحده برای وادار کردن کشورهای سراسر جهان برای انتخاب یک طرف‌ به خودباختگی ختم شده است. نه تنها متحدان سنتی روسیه مانند بلاروس، ونزوئلا، سوریه، صربستان و غیره خواست آمریکا را نادیده گرفته‌اند، کشورهایی مانند هند، آفریقای جنوبی، برزیل، اندونزی، پاکستان، عربستان سعودی، ترکیه، ایران و غیره نیز از آن پیروی نکردند. این نشان می‌دهد که اکثر کشورها لزوماً با اقدامات نظامی روسیه موافق نیستند، اما همچنین تمایلی به مداخله در مناقشات اصلی قدرت برای ایالات متحده از جمله حمایت از اخراج روسیه از WTO و G20 ندارند.

ایالات متحده آغازگر درگیری بین روسیه و اوکراین است، ایالات متحده به تحریم بی پایان علیه روسیه ادامه می دهد و سایر کشورها را پیوسته به تحریم ها وادار می کند ، این موضوع منجر به رویارویی و فاجعه بیشتر خواهد شد. موضوع روسیه و اوکراین در نهایت باید بر سر میز مذاکره حل شود، کشورهای اروپایی به شدت از این بحران آسیب دیده اند و باید به جای پیروی کورکورانه از ایالات متحده تا حد امکان برای متقاعد کردن برای صلح و پیشبرد مذاکرات تلاش کنند ، نه اینکه مانند این ضرب المثل چینی باشند: » بردگانی که فروخته شده اند، برای فروشنده پول می شمارند».


.China Radio International.CRI. All Rights Reserved ©

16A Shijingshan Road, Beijing, China. 100040

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: