پرش به محتوا

چرا پوتین خواستار دریافت روبل در ازای دلار است؟

صادرات گاز و نفت با روبل
در مورد خطرات و لذت تراکنش سرمایه
توسط لوکاس زایس – منتشر شده در دنیای جوان


لوکاس زایس یک روزنامه نگار و کارشناس مالی است. ساکن فرانکفورت است.

طرف روسی تنها در چند جای معین با تحریم های غرب مقابله کرده است. الیگارش ها و سیاستمداران آلمانی، بریتانیایی یا آمریکایی مورد تحریم روسیه قرار نگرفتند و روی ها ممانعتی هم برای شرکت های غربی نیز از انجام تجارت با روسیه قائل نشدند. این نه تنها نشانه ضعف نسبی اقتصادی کشور بزرگ است، بلکه نشان دهنده اراده رهبری سیاسی، بیش از هر چیز، برای حفظ روابط اقتصادی با کشورهای مختلف است. این امر بویژه در حوزه ای که روسیه بازوی قدرتمندی دارد، یعنی صادرات مواد خام، به ویژه گاز و نفت، بیشتر مشهود است. دولت روسیه همواره تاکید کرده است که مایل است به تامین انرژی برای کشورهای خریدار و مشتری هایش در سطح فعلی ادامه دهد.

زمانی که کمتر از چهار هفته پیش، ناتو و اتحادیه اروپا در مورد آنچه که اسماً بزرگترین سلب مالکیت در تاریخ مالی (تقریباً ۳۰۰ میلیارد دلار/یورو) علیه دولت روسیه نامیده شد را اعلام کردند و اختیار و دسترسی بانک مرکزی روسیه در واگذاری حساب های خود در بانک های مرکزی غربی را لغو کردند اما در اساس چیزی تغییر نکرد. تمام درآمدهایی که شرکت های روسی در بانک مرکزی روسیه با روبل به صورت یورو یا دلار مبادله می کردند و به آنجا ختم می شد مانند یک سیاهچاله بزرگ ناپدید شد. دولت روسیه از خرید کالاهای غربی منع نشد، بلکه بیشتر خرید کالاهای عرضه شده در ازای پرداخت با پول غربی برای روسیه ممنوع شد.

همانطور که می دانید تحریم کنندگان روزنه هایی در تحریم های خود ایجاد کرده بودند. سپرده های یورو و دلار بانک روسیه در بانک های تجاری غربی مصادره نشد. و حتی قابل توجه تر، دو بانک روسی، نه کاملاً کم اهمیت، یعنی سبر بانک و گازپروم بانک، به صراحت از حذف حکم از شبکه پرداخت بین المللی سوئیفت (انجمن جهانی ارتباطات مالی بین بانکی در سراسر جهان) در امان ماندند. این یک تصمیم عاقلانه از سوی حاکمان کشورهای اروپائی بویژه آلمان در دریایی از دیوانگی و جنون فعلی است، که توقف واردات نفت و به ویژه گاز از روسیه منجر به بحران اقتصادی عمیق در نیمه شرقی اتحادیه اروپا از جمله آلمان می شود که احتمالاً می تواند تاثیرات و نتایج‌اش برای اروپا حتی بدتر از برای روسیه باشد.

روز چهارشنبه، رئیس جمهور پوتین با توجه به واقعیت های موجود و روند تحریم ها این نتیجه را گرفت که به لطف تحریم ها، کشورش مانند سابق نمی تواند با خوبی و خوشی از یورو و دلار آمریکا استفاده کند: پس مشتریان در غرب باید در ازای انرژی دریافتی از روسیه پرداخت ها را هم به واحد پول روسیه یعنی روبل انجام دهند. خوب، وقتی بانک های مرکزی خودشان روابط تجاری خود را با تولیدکننده روبل، یعنی بانک مرکزی روسیه قطع کرده اند، واردکنندگان بیچاره گاز باید روبل را از کجا بیاورند؟ راه حل این مشکل ساده است. واردکنندگان غربی بهتر است به بانک هایی مراجعه کنند که مانند گازپروم بانک یا اسبر دارای حساب های کاری با بانک های مرکزی روسیه، اروپا و ایالات متحده هستند.

می توان مطمئن بود که تراکنش ها و پرداخت ها مانند گذشته بی مشکل و بی سرو صدا و روان ادامه خواهند داشت. این یک واقعیت خواهد بود که تجارت بین‌المللی نفت و گاز در آینده بدون مشکلی به روبل ادامه خواهد یافت، احتمالاً یکی از معدود پیامدهای مثبت این جنگ و تحریم‌ها است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: