پرش به محتوا

سفیر ایران: همکاری مسکو و تهران برای جایگزینی سوئیفت.با موج تحریم های غرب علیه روسیه در واکنش به عملیات نظامی کنونی در اوکراین، مسکو در حال کار بر روی گام های بعدی برای دور زدن این تحریم ها است. اینها شامل جایگزینی سوئیفت، افزایش ذخایر طلا، پرداخت به روبل برای نفت و گاز روسیه است. اکنون یک جایگزین سوئیفت روسیه-ایرانی نیز مورد بررسی قرار میگیرد.

به گزارش ریانووستی، کاظم جلالی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه روز پنجشنبه گفت، روسیه و ایران با یکدیگر همکاری می کنند تا سیستم های تراکنش بین بانکی خود را برای دور زدن شبکه تراکنش های مالی سوئیفت به هم متصل کنند.

هر دو کشور با تحریم‌های شدید غربی روبرو هستند که پردازش پرداخت‌ها برای هر تجارتی از طریق سوئیفت را دشوار یا غیرممکن می‌کند. خبرگزاری ریانووستی به نقل از جلالی به خبرنگاران گفت:

ما در این راستا تلاش می کنیم…ماه گذشته، هفت بانک روسی از سوئیفت جدا شدند و عملاً دسترسی آنها به بازارهای مالی بین‌المللی را ممنوع کرد. این ممنوعیت بخشی از تحریم های اخیر غرب علیه روسیه به دلیل عملیات نظامی در اوکراین است که به مدت چهار هفته ادامه دارد.

روسیه مکانیسم پرداخت خود را به نام سیستم انتقال پیام مالی (SPFS) دارد که عملکرد مشابهی دارد و امکان انتقال پیام ها را در قالب سوئیفت فراهم می کند. از سال 2014 توسط بانک روسیه به عنوان آنالوگ سوئیفت توسعه یافته است.

سوئیفت چیست؟

سوئیفت سیستم غالب جهان برای انتقال پیام های تایید شده و آرشیو شده بین بانک ها است. این اطلاعات عملی در مورد آنچه دقیقاً اتفاق افتاده، اتفاق می افتد و باید با پول در تمام حساب های بانک های وابسته در حین انتقال در ساختار سوئیفت رخ دهد، ارائه می دهد.

یک سوال بزرگ سیاسی این بود که آیا روسیه باید از سیستم سوئیفت جدا شود یا خیر؟ در نهایت، غرب موافقت کرد که این اتفاق بیفتد. از سال ۲۰۰۱، دولت ایالات متحده در واشنگتن دی سی. دسترسی به تمام تراکنش ها در جهان را در اختیار انحصاری خود دارد که شامل، خواندن و در نتیجه ثبت همه تراکنش ها، همه اعلان هایی که از طریق سوئیفت در سراسر جهان انجام می شود میباشد. چنین دسترسی برای سایر شرکت کنندگان سوئیفت ممنوع است. اگر روسیه از این سیستم ارتباط مالی حذف شود، بینش انحصاری مقامات آمریکایی در معاملات روسیه نیز پایان خواهد یافت.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: