پرش به محتوا

هشدار جدی لاوروف به ناتو و ترسیم خط قرمز ها در مذاکرات.

لاوروف هشدار داد: استقرار«نیروهای حافظ صلح ناتو» در اوکراین به معنای اعلام جنگ رسمی با روسیه است

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در سخنرانی خود در موسسه دولتی روابط بین الملل مسکو اعلام کرد استقرار نیروهای حافظ صلح ناتو در اوکراین منجر به درگیری مستقیم با روسیه خواهد شد.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در نشستی با دانشجویان و اساتید موسسه دولتی روابط بین‌الملل مسکو گفت که استقرار نیروهای حافظ صلح ناتو در اوکراین منجر به درگیری مستقیم بین این ائتلاف و روسیه خواهد شد:

«همکاران لهستانی ما قبلاً اعلام کرده اند که اکنون نشست ناتو برگزار می شود و پس از آن لازم است نیروهای حافظ صلح اعزام شوند. امیدوارم آنها متوجه معنای حرف‌هایشان باشند. این تصمیم گیری به یک درگیری مستقیم بین نیروهای مسلح روسیه و ناتو منجر خواهد شد.» ظاهران این همان چیزی است که همه تلاش می کردند از آن پرهیز کنند، و همه متفق القول بودند این یک امر اصولی است و نباید اتفاق بیفتد.»

در ادامه این بیانیه آمده است: اگر نیروهای حافظ صلح در اوکراین استقرار داده شوند، که احتمالاً آنها از مرزهای غربی سازماندهی و وارد می شوند، لهستان می تواند یک ستاد نظامی در شهر مرزی لووف در اوکراین ایجاد کند و در آنجا بماند.
لاوروف در ادامه به عنوان هدف دوم این حرکات تحریک آمیز ناتو، به این نکته اشاره کرد که اکنون نه تنها در مورد نیروهای حافظ صلح صحبت می شود، بلکه همچنین بر این اساس کشورهای بالتیک میخواهند گردان هایی را به بهانه «دفاع از اوکراین» به خاک این کشور بفرستند. وزیر خارجه روسیه گفت: باید در چنین شرایطی آرامش را حفظ کند. به گفته وی، مسکو پیش از این به صورت مکتوب موضع خود را در قبال موضوع اوکراین اعلام کرده است.

به گفته لاوروف، ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین نیز در تلاش برای جلب اعزام نیروهای ناتو به اوکراین است. به گفته این دیپلمات ارشد روسیه، او مذاکرات بین مسکو و کیف را به تعویق می اندازد تا اوضاع را دراماتیک کند. اگر غرب بخواهد نقش میانجی ایفا کند، مسکو مخالفتی ندارد. با این حال، خطوط قرمز واضحی برای روسیه وجود دارد که مسکو چندین سال است که توجهات را به آن جلب کرده است.

در ۱۶ مارس، معاون نخست وزیر لهستان یاروسلاو کاچینسکی اعلام کرد که یک ماموریت حافظ صلح ناتو باید در اوکراین مستقر شود. با این حال، منشور ناتو حاوی هیچ ماده ای نیست که براساس آن این ائتلاف بتواند ماموریت های حافظ صلح را به کشورهای ثالث بفرستد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: