اوکراین خود را با آلمان نازی مقایسه کرد.

کیف با آخرین درخواست خود برای ایجاد منطقه پرواز ممنوع باعث سردرگمی جدیدی در جهان شده است. مقامات اوکراینی برای مستدل کردن درخواست خود، به مقایسه تصاویر خارکف امروزی و هامبورگ بمباران شده توسط متفقین در سال ۱۹۴۳ در زمان آلمان نازی پرداخته و تصاویر آنان را در توییتر منتشر کرده اند.

پارلمان اوکراین روز چهارشنبه بار دیگر از کشور های غربی و ناتو خواست تا بر فراز آسمان این کشور منطقه پرواز ممنوع ایجاد کنند. نمایندگان همچنین دست به مقایسه ای احمقانه زدند که باعث شد دم خروس نازیسم را از زیر پوشش «لیبرال دمکراتشان» بیرون بزند.
آنها ویرانی شهرهای اوکراین را با ویرانی هایی که آلمان نازی در جریان بمباران متفقین در جنگ جهانی دوم متحمل شده است، را با هم مقایسه کردند، این مقایسه کاملا بودار توجه اهل اینترنت را به خود جلب کرده است.
این مقایسه عجیب آخرین گاف کی یف در مورد نازیسم است. این تصویر که توسط حساب تویتری مجلس اوکراین در توییتر منتشر شده است، ساختمان بمباران شده ای در هامبورگ سال ۱۹۴۳ و ساختمان های آسیب دیده در شهر خارکف اوکراین در سال ۲۰۲۲ را نشان می دهد. این عکس ظاهراً بعد از مدتی از توییتر حذف شده است. اما مثل همه چیز در اینترنت دوباره میتوان آنرا پیدا کرد.

در بالای متن تصویر به زبان اوکراینی چنین نوشته شده است: «وقتی آسمان باز است» منظور وقتی پرواز ممنوعی در کار نیست. سپس به زبان انگلیسی از غرب خواسته می‌شود: «#CloseTheSky over Ukraine» – آسمان را بر فراز اوکراین ببند.


«آسمان را ببند» اشاره ای به احتمال ایجاد منطقه پرواز ممنوع تحمیلی ناتو بر فراز اوکراین است، اقدامی که کیف بارها خواستار آن شده است. این اقدام تاکنون از سوی سران دولت ها غربی در واشنگتن و بروکسل رد شده است. این امر ناتو را متعهد به سرنگونی هواپیماهای روسی بر فراز اوکراین می‌کند – اقدامی که این بلوک را درگیر نبرد آشکار با روسیه می‌کند و به قول جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده، منجر به «جنگ جهانی سوم» می‌شود.

نکته جالب توجه اینکه به طرز عجیبی، در تصویری که پارلمان اوکراین منتشر کرده است، از همان متحدانی که در سال ۱۹۴۳ هامبورگ را بمباران کردند، امروز دعوت می‌شوند تا برای اوکراین بجنگند. رادا توضیح نداده است که چرا خارکف را با هامبورگ مقایسه می کند، به خصوص که خود خارکف در جنگ جهانی دوم توسط آلمان نازی بمباران شده بود.

این مقایسه باعث ایجاد نظرات شگفت انگیز در اینترنت شد. یکی از کامنت‌کنندگان به شوخی گفت: این بد است، شما«نباید خود را در ملاء عام با نازی‌ها مقایسه کنید». یکی دیگر به شوخی گفت: «آنها واقعاً نمی دانند اپتیک چیست.»

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه مدت هاست که نخبگان اوکراینی را به همدردی با آلمان نازی متهم کرده است. او در سخنرانی ماه گذشته خود که از آغاز حمله نظامی روسیه به اوکراین خبر داد، توضیح داد که یکی از اهداف روسیه «نازی زدائی» در این کشور است.