پرش به محتوا

افتضاح تازه دولت آماتور آلمان در خرید اف ۳۵

بر اساس گزارش پنتاگون، تنها چند روز پس از اینکه ارتش آلمان حدود ،۳۵ جت رادارگریز اف ۳۵ را به قیمت هر کدام حدود ۷۳ میلیون یورو سفارش داد، نقص های متعددی در جت های معجزه گر!! پیدا شده است – تا کنون هیچ واکنشی از سوی دولت آلمان در مورد این افتضاح مالی و فنی اعلام نشده است.

گویا دولت آماتور آلمان بازهم مشغول نابود به باد دادن پول مالیات دهندگان این کشور است(دولت قبلی همین فون در لاین نیز میلیاردها دلار پول مالیات دهندگان را صرف خرید پهپادهاِی کرد که آنقدر سنگین بودند که پرواز نمی کردند و همیشه خراب بودند) طبق گزارش پنتاگون، براساس گزارش کانال خبری ان تی وی جت های رادارگریز اف ۳۵ که توسط دولت آلمان سفارش داده شده اند دارای کاستی های قابل توجهی هستند. روزنامه دست راستی دی ولت اولین بار در روز دوشنبه با تمرکز بر پروژه NGO در نظارت دولت (POGO) به آن اشاره کرد. در مجموع ۸۴۵ (!) اشکال فنی در جت سفارشی ارتش آلمان یافت شده که قرار است بمب های اتمی را هم حمل کند!!. حتی جالبتر اینکه: شش مورد از اشکالات آنها حیاتی هستند و در بدترین حالت ممکن است منجر به تصادف شوند.

در واشنگتن، ترمز سفارشات قبلاً کشیده شده است و سفارش نیروی هوایی ایالات متحده به یک سوم کاهش یافته است: به جای ۹۴ جت اف ۳۵ نیروی هوایی ایالات متحده فقط ۶۱ دستگاه از تولید کننده این جت ها شرکت لاکهید دریافت می کند.
البته این اطلاعات در زمان نامناسبی منتشر می شود، زیرا تنها هفته گذشته دولت آلمان اعلام کرد که قصد دارد نیروی هوایی را به جت رادار گریز اف ۳۵ آمریکائی تبدیل کند. کریستین لامبرشت، وزیر دفاع فدرال، می خواهد به تدریج ناوگان تورنادو را که بیش از ۴۰ سال از عمرش میگذرد با این جت های پر مشکل ساخت آمریکا جایگزین کند. در ۱۴ مارس، بازرس نیروی هوایی نیروهای مسلح آلمان، اینگو گرهارتز، اف ۳۵ را به عنوان «مدرن ترین هواپیمای جنگی در جهان» توصیف کرد.

گزارش جدید پنتاگون می گوید که این جت ها بسیار غیر قابل اعتماد هستند.
برای مثال میزان دسترسی به این جت ها فقط ۶۵ درصد است و برای کارهای تعمیر و نگهداری زمان زیادی باید مصرف شود. اما در مدل های قابل مقایسه، این مقدار بین ۷۵ تا ۸۰ درصد بود.

موتور اف ۳۵ نیز حساس و آسیب پذیر هستند. به گزارش دی ولت، در پایان سپتامبر بیش از ۵۰ فروند اف ۳۵ آمریکایی با خرابی موتور در آشیانه های تعمیراتی زمین گیر بودند – گفته می شود کمبود قطعات یدکی باعث این مشکلات شده است. گزارش پنتاگون بیان می‌کند که «فقدان موجودی قطعات یدکی و قابلیت‌های تعمیر محدود در سطح قطعات به کمبود عرضه قطعات یدکی کمک می‌کند.» POGO گزارش می‌دهد. علاوه بر این، زمان نسبتاً طولانی تری برای تعمیر و نگهداری توربین های جت لازم است.
این جت ها که به عنوان «کامپیوتر های پرنده» نیز شناخته می شوند، می توانند ناوگان هواِی را به ویژه در برابر حملات سایبری آسیب پذیر کنند. تست‌های امنیت سایبری در این زمینه ضعف‌هایی را در این جت ها آشکار کرده اند.

تا کنون، اطلاعات کمی در مورد هزینه های احتمالی وجود دارد. بر اساس اطلاعات منتشر شده توسط رسانه خبری مخابرات آلمان تی آنلاین توسعه اف ۳۵ در آمریکا گران ترین برنامه تسلیحاتی تمام دوران است. یک جت حدود ۷۳ میلیون هزینه دارد که این مبلغ شامل سیستم های سلاح و قطعات یدکی می شود. با برنامه ریزی خرید ۳۵ هواپیما برای ارتش آلمان این مبلغ بیش از ۲.۵ میلیارد یورو خواهد بود. اما مهم‌تر از همه این مبلغ شامل، تعمیر و نگهداری جت‌ها نمی‌شود: بر اساس گزارش اداره پاسخگویی دولت (GAO)، نهاد بی‌طرف کنگره ایالات متحده، هزینه‌های اف ۳۵ پس از خرید بسیار افزایش یافته است: یک ساعت پرواز اف ۳۵ حدودا ۳۵۰۰۰ یورو هزینه برمیدارد.
هنوز واکنشی از سوی مقامات آلمانی درباره گزارش منتشر شده از سوی واشنگتن مشاهده نشده. وزیر دفاع کریستین لامبرشت (سوسیال دمکرات) که این دسته گل را به آب داده، هنوز در مورد این گزارش اظهار نظری نکرده است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: