پرش به محتوا

آیا اتهام آمریکا به روسیه درباره ارتکاب جنایات جنگی حقیقت دارد؟

آمریکا روسیه را به ارتکاب جنایات جنگی در اوکراین متهم می کند. شواهدی که آنها ارائه می کنند بیش از حد مشکوک است. واشنگتن خواستار محاکمه مسکو در دادگاه کیفری بین‌المللی است، اگرچه خود ایالات متحده آن دادگاه را به رسمیت نمی‌شناسد.

به گزارش روسیه امروز، همانطور که پورتال «سی ان بی اس» دیروز گزارش داد، ایالات متحده رسما روسیه را به ارتکاب جنایات جنگی در اوکراین متهم می کند. در نتیجه، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه، روز چهارشنبه اعلام کرد که دولت ایالات متحده معتقد است روسیه مرتکب جنایات جنگی در اوکراین شده است و باید از نظر جنایی محکوم شود.

ادعاهای وزیر خارجه آمریکا
به گزارش این پرتال، بلینکن بار دیگر به وحشیانه بودن اقدامات ادعایی روسیه در شهر ماریوپول اشاره کرد و آنها را با حملات مشابه روسیه در گروزنی در جریان جنگ دوم چچن و حلب در طول جنگ داخلی سوریه مقایسه کرد.

او ادعا کرد،: « نیروهای روسی خانه‌ها، مدارس، بیمارستان‌ها، زیرساخت‌های حیاتی، خودروهای غیرنظامی، مراکز خرید و آمبولانس‌ها را ویران کرده‌اند و هزاران غیرنظامی بی‌گناه را کشته یا زخمی کرده‌اند.»

بلینکن گفت، بسیاری از ساختمان‌هایی که توسط نیروهای روسی مورد حمله قرار گرفته‌اند، به وضوح به عنوان ساختمان‌هایی که توسط غیرنظامیان مورد استفاده قرار می‌گیرند، قابل شناسایی هستند، و به عنوان نمونه از بمباران ساختمان یک زایشگاه سابق در ماریوپول و یک تئاتر که در آن «به طور وسیع، از آسمان کلمه «کودکان» را می توان در روسی از «حروف قابل مشاهده» خواند.

بلینکن توضیح داد که ارزیابی ایالات متحده بر اساس اطلاعات عمومی و منابع اطلاعاتی قابل دسترس است. در زمان سخنرانی وزیر امور خارجه بلینکن، جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا پیش از این در حال عزیمت به اجلاس جی ۷ بود که این هفته در بروکسل برگزار می‌شد.

قضیه آنجا مضحک میشود که ایالات متحده ادعاهایش را به دادگاهی ارجاع میدهد که از ترس رسیدگی به جنایات بیشمار آمریکا علیه بشریت و دیگر جنایات بزرگ جنگی از آن خارج شده است!
بلینکن معتقد بود که مسئله نهایی گناه یا بی گناهی روسیه باید در دادگاه حل و فصل شود. اگرچه او نامی از این دادگه نبرده است، تنها دادگاه کیفری بین‌المللی (ICC) صلاحیت سنتی رسیدگی به پرونده‌های جنایات جنگی را دارد که خود آمریکا عضوش نیست!

با این حال، ایالات متحده خود عضو دیوان بین المللی کیفری نیست. این دادگاه در سال ۲۰۰۲ برای رسیدگی به جنایات جنگی بین المللی، نسل کشی و جنایات علیه بشریت تأسیس شد. در زمان شروع، ایالات متحده در حال جنگ در افغانستان و آماده شدن برای حمله به عراق بود.

بسیاربعید به نظر میرسد که تصمیم برای انتشار این ادعاها در زمان حاضر تصادفی گرفته شده باشد. کاخ سفید برای هفته‌ها فهرستی طولانی از به‌اصطلاح «موارد قابل ارائه» – پیشنهادات آماده – را برای بایدن برای ارائه به نشست‌های بروکسل آماده کرده بود بایده در نظر دارد این پشنهادات را در جلسه بروکسل به عنوان – اقدامات، مواضع و تعهدات ملموس آمریکا به عنوان«وفاداری تزلزل‌ناپذیر آمریکا به ناتو و تعهد به جنگ اوکراین» در جلسه بروکسل روی میز بگذارد.
اطلاع رسانی دستکاری شده و از همه رنگ «سی ان بی اس»
پاراگراف توضیحی پایانی که اقدام نظامی روسیه در اوکراین را طبق معمول به عنوان «وحشیانه» و «بدون دلیلی تخریک آمیز» توصیف می کند، در مورد گزارش «سی ان بی اس» کمتر قابل توجه است. علاوه بر این، اهداف جنگ روسیه صرفاً به عنوان دروغبافی و بی اساس معرفی می شود مثلا «سی ان بی اس» اینگونه گزارش میدهد: «با توجه به اینکه اوکراین توسط «رئیس جمهوری محبوب» ولودیمیر زلنسکی «رهبری» یک یهودی زاده از بازماندگان هولوکاست رهبری می شود، ادعای نازی زدائی روس ها در اوکراین فقط هدفش بی هویت کردن این کشور است، و بسیار بدبینانه است». «سی ان بی اس» داستان کودتا در اوکراین در سال ۲۰۱۳/۲۰۱۴ و نقش تعیین کننده ای که احزاب افراطی ملی گرا و فاشیست و تشکل های افراطی برای تغییر رژیم در هشت سال پیش ایفا کردند و از آن زمان تاکنون در سیاست اوکراین ایفا کرده اند را کاملا نادیده می گیرد.

از قضا، «سی ان بی اس» گزارش خود را با تصاویری از ماریوپل نشان داد که برخی از آنها حتی از هنگ فاشیست آزوف تهیه شده. در نسخه قبلی مقاله، تصاویر مرکز خرید کیف «رتروویل» به عنوان شواهد ادعایی جنایات جنگی روسیه استفاده می شد. با این حال، در این بین، مطالب ویدئویی گسترده نشان می‌دهد که مجموعه ساختمانی در کیف توسط ارتش و/یا تشکیلات ملی‌گرا مورد سوء استفاده و استفاده قرار گرفته است. انفجارها و ویرانی‌های عظیم پس از حمله موشکی روسیه را به سختی می‌توان توضیح داد: این مرکز خرید احتمالاً در این بین به عنوان انبار مهمات استفاده می‌شده است.

به همین ترتیب، چندین تجزیه و تحلیل دقیق از فیلم های حملات ادعایی به کلینیک زایمان در ماریوپول اکنون توانسته است ثابت کند که ضبط ها صحنه سازی شده و تنها پس از انتقال کلینیک انجام شده است. در این میان، تشکل‌های فاشیستی و ملی‌گرا از ساختمان‌های بیمارستان را به عنوان سپر انسانی برای فعالیت های نظامی تهاجمی خود استفاده میکردند.

روسیه درباره اتهامات آمریکا در مورد «جنایات جنگی» در اوکراین: «ادعاهای ابلهانه قصدش شیطان نشان دادن روسیه است و به روس هراسی دامن می زند»

 ایالات متحده می خواهد روسیه را در چشم جهان به عنوان یک کشور و ملت شیطانی جلوه دهد و با ادعاهای هایی در مورد جنایات جنگی ادعایی نیروهای روسی در اوکراین، روسیه هراسی را تحریک کند.  آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه در واشنگتن، در توضیح اظهارات اخیر آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در روز چهارشنبه، گفت:

 «تلاش های ایالات متحده برای غصب حق قضاوت در مورد «جنایتکار جنگی» نفرت انگیز است. کشوری که مسئول نابودی صدها هزار نفر در سراسر جهان، دولت های ویران شده، ایجاد ده ها فاجعه انسانی کانون های اصلی تروریسم بین المللی، است چنین دولتی حق چنین ادعاهائی را ندارد.»

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: