پرش به محتوا

بایدن: «نظم جهانی جدید ایجاد خواهد شد و ایالات متحده باید آن را رهبری کند»جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا روز دوشنبه در جریان سخنرانی در واشنگتن سخنانی ایراد کرد که متعاقباً گمانه‌زنی‌های زیادی را برانگیخت. چهل و ششمین رئیس جمهور آمریکا گفت: «نظم جهانی جدید ایجاد خواهد شد و ایالات متحده باید آن را رهبری کند».

جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده، روز دوشنبه وقتی از ایجاد «نظم جهانی نوین» صحبت به میان آورد سرو صدای زیادی براه انداخت. وی افزود که این وظیفه بر دوش ایالات متحده است که این «نظم جدید جهانی» را رهبری کند.
بایدن که در جلسه سه ماهه مدیر عامل میزگرد تجاری صحبت می کرد، ادامه داد که جهان در «نقطه اوج» است که «هر سه یا چهار دهه» اتفاق می افتد. این به ایالات متحده بستگی دارد که نتیجه این توسعه را تعیین کند. بایدن گفت:

همانطور که یکی از رهبران نظامی ما در یک نشست امنیتی اخیر به من گفت، ۶۰ میلیون نفر بین سال های ۱۹۰۰ تا ۱۹۴۶ جان خود را از دست دادند و از آن زمان ما نظم جهانی لیبرالی ایجاد کرده ایم که نظیرش مدت هاست دیده نشده است.سپس افزود:

«خیلی ها جان خود را از دست داده اند اما تقریباً تا به این اندازه جهان در هرج و مرج نبوده است و اکنون زمان تغییر همه چیز است.»
این اظهارات هم در ایالات متحده و هم در سراسر جهان توجه ها را به خود جلب کرد و منجر به تبدیل شدن «نظم جدید جهانی» به یکی از موضوعات اصلی توییتر در روز دوشنبه شد. اصطلاح «نظم نوین جهانی» مدت‌هاست که برای اشاره به عصر تغییرات بزرگ جهانی استفاده می‌شود. سیاستمدارانی مانند جورج اچ. دبلیو بوش، رئیس جمهور سابق آمریکا، هنری کیسینجر وزیر امور خارجه سابق آمریکا و تونی بلر، نخست وزیر سابق بریتانیا از آن استفاده کرده اند.

با این حال، برای چندین دهه، این اصطلاح همچنین موضوع یک تئوری توطئه بزرگ بوده است که مدعی توطئه مخفی و نخبگان برای تشکیل یک حکومت جهانی سرکوبگر است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: