پرش به محتوا

ارنست تلمن را ذوب کنید و درآمدش را به اوکراین بدهید.

برلین: حزب دمکرات مسیحی آلمان می خواهد بنای یادبود ارنست تلمن را ذوب کند و درآمد حاصل از آن را به پروژه های کمک اوکراین اهدا کند.بنای یادبود ارنست تلمن، کمونیست مبارز بزرگ ضد فاشیسم هیتلری آلمانی و رئیس حزب کمونیست ممنوعه آلمان که توسط نازی‌ها به قتل رسید، از زمان اتحاد مجدد، خاری در چشم بسیاری بوده است. جنگ اوکراین اکنون به سیاستمداران محلی دموکرات مسیحی فرصتی می دهد تا بار دیگر انتقام خود را از خاطره این انسان بزگ بگیرند و خواستار تخریب شوند.

بر اساس گزارش رسانه ها، گروه پارلمانی حزب دمکرات مسیحی CDU از مجلس منطقه برلین-پانکو (BVV) می خواهد، خواستار برداشتن یک بنای تاریخی از زمان آلمان دمکراتیک در منطقه پرنسلائربرگ شود. این یادبود ۵۰ تنی به افتخار رئیس سابق حزب کمونیست آلمان، ارنست تلمن بنا نهاده شده است. به گزارش روزنامه برلینر مورگن پست، گروه پارلمانی CDU می خواهد درخواست خود را در نشست BVV در ۲۳ مارس ارائه کند.

دیوید پل، سیاستمدار CDU که این طرح را تدوین کرد، می خواهد این بنای تاریخی نه تنها برداشته شود، بلکه ذوب شود. عواید حاصل از این کمپین سپس به پروژه های کمکی در اوکراین اختصاص می یابد. در این حرکت، پل و جناح او تخریب پیشنهادی بنای تاریخی را با نقش تاریخی ارنست تلمن چنین توجیه می کنند:

« این نگران کننده است که ما در قلب برلین از شخصی که یک ضد دموکرات بود تجلیل می کنیم.» (نگاه کنید به مقاله دیگری درباره زندگی و مبارزات ارنست تلمن)

اهداف حزبی که او به آن تعلق داشت با نظم اساسی آزاد و دموکراتیک سازگار نیست. این با جنگ فعلی اوکراین تشدید می شود:

همچنین درباره این واقعیت است که ما اکنون در اروپا در حال جنگ هستیم که توسط مردی که از دموکراسی به عنوان برگ انجیر استفاده می کند، به راه انداخته است.
CDU اشاره می کند که پوتین فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی را بزرگترین فاجعه ژئوپلیتیک قرن بیستم توصیف کرده است. نمادهای اتحاد جماهیر شوروی به وضوح در بنای یادبود تلمن قابل مشاهده است، و این دقیقاً جایی است که پل و CDU این ارتباط را می بینند. با توجه به تهاجم روسیه به اوکراین، اکنون باید تلاش دیگری برای تخریب «نماد عظیم مبارزه» ارنست تلمان انجام شود.

با توجه به وضعیت سیاسی ایجاد شده توسط جنگ اوکراین، CDU امیدوار است که سایر گروه های پارلمانی طرح آنها را تأیید کنند. اگر دموکرات‌های مسیحی امکانش را داشتند، این لایحه حتی نباید برای مشورت به کمیته‌های کارشناسی برود. با این حال، این که آیا برنامه دارای شانس واقعی است یا خیر، جای سوال دارد. حداقل نمایندگان حزب چپ پیشاپیش آنرا را رد کردند. کلاوس لدرر، سیاستمدار راستگرای حزب چپ، سناتور فرهنگ در برلین، در پاسخ به سوال برلینر مورگنپست، این را توضیح داد:

« مطمئناً راه‌های بهتری برای کمک به اوکراین بدون تخریب سرمایه‌های فرهنگی وجود دارد.»

دموکرات های آزاد FDP نیز ابراز تردید کردند. فلیکس ریفشنایدر، نماینده لیبرال برلین، به نمایندگی از حزب پانکو اعلام کرد:

,« پیشنهاد CDU از نظر پوپولیستی بود غیر قابل رقابت است، حتی اگر بنای یادبود ارنست تلمان ضد دموکرات مبارز قدیمی باشد.»

به جای تخریب بنای تاریخی، FDP ترجیح می دهد پارکی را که در آن قرار دارد دوباره طراحی کند. از سوی دیگر حزب سبزها از این پیشنهاد بسیار خوشحال شدند و از آن حمایت کردند. قبلاً در اوایل دهه ۱۹۹۰ حزب از طرح مشابهی توسط SPD حمایت کرده بود. «سر» را فقط می توان به عنوان بخشی از یادبودی حفظ کرد که «به وضوح جنایات استالینیسم و ارنست تلمان را یادآوری می کند.»
ارنست تلمان از سال ۱۹۲۵ رهبری حزب کمونیست آلمان را بر عهده داشت. مدت کوتاهی پس از به دست گرفتن قدرت توسط نازی ها، او در اوت ۱۹۴۴ در اردوگاه کار اجباری بوخنوالد دستگیر و به قتل رسید.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: