پرش به محتوا

موشک مافوق صوت روسیه: چه چیزی این سلاح «شکست ناپذیر» را بسیار خطرناک می کند

به گزارش روزنامه لیبرال فرانکفورتر روندشاو، روسیه برای اولین بار در جنگ اوکراین از موشک مافوق صوت کینژال استفاده کرد. موشک مافوق صوت به عنوان سلاح مخفی در زرادخانه ارتش روسیه درجه بندی می شود – و برای ناتو به یک رمز و راز تبدیل شده است.

کینژال – سریع است، دقیق است – و سلاح مخفی روسیه محسوب می شود. درگیری اوکراین بی وقفه در حال شدت گرفتن است، روسیه برای اولین بار اکنون از موشک نوع کینژال استفاده می کند. همانطور که خبرگزاری فرانسه گزارش می دهد، احتمالاً این اولین باری بود که از موشک مافوق صوت استفاده شد.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، پس از اولین آزمایش موفقیت آمیز، از این سلاح پیشرفته در سال ۲۰۱۸ به عنوان سلاح «عملا شکست ناپذیر» تمجید کرد. اما چه چیزی این موشک را بسیار خطرناک می کند؟

در واقع، موشک مافوق صوت در اولین عملیات خود در جنگ اوکراین مورد استفاده قرار گرفت، و از آزمایش سر بلند از آب درآمد و آسیب زیادی به هدف خود وارد کرد. بر اساس اطلاعات مسکو، یک زرادخانه موشکی در منطقه ایوانو-فرانکیفسک با موشک مافوق صوت «کینژال» (انگلیسی: خنجر) منهدم شد. سرلشکر ایگور کونوشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه روز شنبه گفت: انبار مهمات زیرزمینی نیروی هوایی اوکراین در دلیاتین در جنوب غربی اوکراین روز جمعه (۱۸ مارس ۲۰۲۲) با موشک بالستیک منهدم شد.

روسیه اولین کشور در جهان است که موشک های مافوق صوت تولید کرد. این موشک ها قادر به تغییر ارتفاع و جهت با سرعت بسیار زیاد – فرار از دفاع ضد هوایی دشمن هستند. دلیل توسعه این موشک ها اراده مسکو برای غلبه بر سپر موشکی آمریکا مستقر در اروپا بود. اکنون او برای اولین بار در برابر اوکراین استفاده شد.

موشک مافوق صوت «کینژال»: سلاح روسیه با «قدرت تخریب بالا»
واسیلی کاشین، کارشناس نظامی و رئیس یک مرکز تحقیقاتی در مسکو، پس از استفاده از موشک کینژال، از یک «نوآوری جهانی» صحبت کرد. ارتش روسیه آشکارا می خواست از این موشک در شرایط جنگی استفاده کند. به گزارش کاشین، انبار تسلیحات روستای دلیاتین هدف آشکار موشک کینژال بود زیرا: «چنین زیرساختی با موشک های کلاسیک به سختی از بین می رود. موشک مافوق صوت به دلیل سرعت بالای خود از قدرت نفوذ و تخریب بیشتری برخوردار است.»

سرعت موشک مافوق صوت کینژال به ۱۰ ماخ یعنی حدود ۱۲۰۰۰ کیلومتر در ساعت می رسد. تا ۴۸۰ کیلوگرم مواد منفجره یا کلاهک هسته ای حمل می کند. بر اساس اطلاعات روسیه، نوع جدید این موشک تا ۲۰۰۰ کیلومتر برد دارد. این بدان معناست که به اکثر شهرهای بزرگ اروپایی می توان با کینژال آنهم در عرض ۱۰ تا ۳۰ دقیقه رسید.

موشک های مافوق صوت توسط جنگنده های روسی میگ ۳۱ شلیک می شود. این برد آنها را با مسافت طی شده پرواز افزایش می دهد. موتور موشک خود فقط در فاصله ایمنی از هواپیما مشتعل می شود.

جنگ اوکراین: چه چیزی موشک مافوق صوت پوتین «کینژال» را بسیار خطرناک می کند
یکی از بهترین برتری در مورد موشک مافوق صوت کینژال سرعت و تحرک آن است. این موشک حتی از سلاح های مافوق صوت معمولی نیز سریع تر است. و برخلاف موشک های بالستیک، در اواخر پرواز بسیار قابل مانور است. این امر پدافند هوایی دشمن زمان کمی برای واکنش باقی می گذارد.

پس از پرتاب، کینژال تا ارتفاع ۱۸ تا ۲۰ کیلومتری بالا می رود. احتمالاً با یک سیستم ناوبری به اصطلاح اینرسی و سیستم ناوبری ماهواره ای گلوناس هدایت می شود. از آنجایی که موشک می تواند ارتفاع پرواز خود را در جو تغییر دهد، مانورهای فراری در هر زمانی امکان پذیر است.

آمریکا در زمینه موشک های مافوق صوت عقب است
روسیه تنها کشوری نیست که این نوع سلاح را دارد. به گزارش خبرگزاری فرانسه، چین نیز چنین موشک هایی دارد. کره شمالی حداقل نمونه های اولیه قابل پرواز دارد. برای سال ها، ایالات متحده نیز میلیاردها دلار در توسعه و تولید سلاح های مافوق صوت سرمایه گذاری کرده است. موفقیت تا کنون قابل مدیریت بوده است. دمای بسیار بالایی که در طول پرواز موشک ها رخ می دهد ظاهراً یک مشکل بزرگ محسوب می شود.


موشک مافوق صوت «کینژال»: غرب در برابر سلاح مخفی پوتین «هیچ دفاعی» ندارد چون سیستم های دفاعی در غرب هم از سیستم روسی مشابه عقب مانده اند.
ژنرال جان هایتن در نیروی هوایی ایالات متحده در سال ۲۰۱۸ اعتراف کرد: ما هیچ دفاعی نداریم که بتواند از استفاده از چنین سلاحی علیه ما جلوگیری کند. در گزارشی از کنفرانس امنیتی مونیخ ۲۰۱۹ آمده است: «موشک‌های مافوق صوت، با ترکیبی جدید از سرعت و قابلیت مانور، می‌توانند بر تمام سیستم‌های دفاع موشکی فعلی غلبه کنند و زمان واکنش بازیگر مورد حمله را به شدت کاهش دهند.» اوکراین اکنون این عقب ماندگی غرب را به‌شدت احساس کرده است. (nc با afp)


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: