پرش به محتوا

شواهد موجود در اینترنت: مرکز خرید در کیف که مورد حمله روسیه قرارگرفت یک هدف نظامی بود.

شواهد موجود در اینترنت: مرکز خرید در کیف که مورد حمله روسیه قرارگرفت یک هدف نظامی بود.

روز یکشنبه، مرکز خرید کیف «رتروویل» با سلاح های بسیار دقیق روسی گلوله باران شد. تصاویر تاثیر ویرانگر حمله روسیه در رسانه های غربی شوک ایجاد کرد. از سوی دیگر، شواهد عکس و فیلمی که در اینترنت دست به دست می شود نشان می دهد که ارتش اوکراین از این مرکز به عنوان پایگاه و انبار تسلیحات استفاده می کرده است.

اواخر عصر یکشنبه، مرکز خرید «رتروویل» در منطقه پودولسکی کیف با سلاح های بسیار دقیق روسی گلوله باران شد. آتش سوزی شدیدی بوجود آمد، نیروهای امدادی در آنجا مستقر شدند. رسانه های غربی صبح زود درباره پیامدهای این حمله فیلم هائی در شبکه های اجتماعی منتشر کردند. آندری ملنیک، سفیر اوکراین در آلمان، ویدئویی از پل رونزهایمر، روزنامه‌نگار بیلد را ارسال کرد و نوشت:

«این منطقه من در کیف است! شما حرامزاده های روسی برای این کار هزینه سنگینی خواهید پرداخت.»

خبرنگار رنگین نامه دست راستی بیلد گفت: «تعداد دقیق قربانیان هنوز مشخص نیست. آنچه ما می بینیم قدرت این موشک های روسی است، قدرتی که آنها برای نابودی اهداف در کیف نیز دارند. (…) تصویری از هولناک در وسط کیف.»

ویتالی کلیچکو، شهردار کیف، بعداً در یک لینک ویدیویی گزارش داد که زیرساخت‌های «غیرنظامی» ویران شده و هشت نفر در نتیجه این حمله کشته شده‌اند. او نگفت که کشته شدگان غیرنظامی هستند یا نظامی. قهرمان سابق بوکس جهان قاطعانه به ساکنان کیف نسبت به انتشار اطلاعاتی مربوط به محل استقرار نیروهای مسلح اوکراینی در منطقه هشدار داد:

لینک فیلم منتشر شده در تلگرام«لطفا حرکات تجهیزات نظامی را ضبط نکنید و تصاویر را در اینترنت قرار ندهید. لطفا پست های بازرسی نظامی را ضبط نکنید، از سلاح های دفاعی راهبردی فیلم نگیرید و منتشر نکنید! به دشمن کمک نکنید!»

ظاهراً کلیچکو دلایل مهمی برای این هشدار ها دارد، زیرا مدت کوتاهی پس از حمله روسیه مشخص شد که ساکنان عکس ها و فیلم های خود را در شبکه های اجتماعی منتشر می کنند و این ثابت می کند که این مرکز خرید از چندین روز قبل توسط ارتش اوکراین به یک مرکز نظامی تبدیل شده است. به عنوان مثال، یک ویدیوی تیک‌توک نشان می‌دهد که چندین راکت‌انداز از محل این مرکز یک رگبار راکت شلیک می‌کنند.

پس از انتسار این ویدیو تعداد زیادی از کاربران در بخش نظرات به فحاشی پرداختند و نوشتند که این گونه تصاویر توسط دشمن برای شناسائی موقعیت های نظامی و محل پنهان کردن سلاحها مورد استفاده قرار می گیرد. شواهد تصویری دیگری مبنی بر استفاده ارتش اوکراین از زیرساخت های غیرنظامی به تعدادزیاد در شبکه های اجتماعی قابل مشاهده هستند، مانند عکسی که یک طراح کیف در صفحه فیس بوک خود منتشر کرد (او بعداً کانال را مسدود کرد). این تصویر خودروهای نظامی اوکراینی را نشان می دهد که در زیر پل هوایی مجتمع «Sport Life» در مرکز تجاری «رتروویل» «Retroville» پارک شده اند.انتشار مطالبی که به فعالیت های نظامی مربوط بشود اکنون در اوکراین با مجازات حبس طولانی مدت مجازات می شود. اما این نتوانست از انتشار سیلی از سرنخ ها جلوگیری کند. عملیات نظامی روسیه در اوکراین باعث شد تعدادی به اصطلاحدخبرنگاران اینترنتی اطلاعات خود را در شبکه های اجتماعی منتشر کنند که این اطلاعات به دیده و شنیده های ساکنان محلی تکیه کرده بودند. ویدیوهای این وبلاگ نویسان اکنون میلیون ها بار مشاهده سده. در یکی از اظهارات اخیر خود، میخائیل اونوفرینکو، تحلیلگر رسانه ای گزارش داد که مردم محلی در کیف مدت ها استفاده نظامی از «رتروویل» را گزارش کرده اند:«اهالی محل می دانند و من بارها در این مورد با مسئولان این ولسوالی صحبت کرده ام و آنها همیشه همین را به من گفته اند: هر شب که از انبارهای مرکز خرید موشک‌های «گراد» شلیک می کنند. از آنجا بیرون میآیند، آتش میکنند و دوباره مخفی می شوند. این بار اما موفق نشدند خود را پنهان کنند. در فیلم های منتشر شده آتشی که از شلیکهایشان پخش شد، را می توان دید . تعداد زیادی مهمات پس از حمله روسیه در مرکز خرید منفجر شده است – می توانید فلاش های انفجار زیادی را مشاهده کرد.

بر اساس اطلاعات بیشتر که هنوز به طور رسمی تایید نشده است، نیروهای اوکراینی گلوله های توپخانه سنگین ۲۰۳ میلی متری برای هویتزرهای خودکششی شوروی «پیون» را در مجتمع انبار تخریب شده ذخیره کردند. این موارد قبلاً در ویدیوهای متعددی از کیف دیده شده بود.

لینک منتشر شده در تلگرامخود پلیس کی یف با انتشار تصویری از یک گلوله در کانال تلگرامی خود ناخواسته شواهدی از این موضوع را گزارش کرد که کارشناس رسانه ای اونوفرینکو در یکی از نظرات بعدی خود آن را به عنوان بخشی از پرتابه منفجر شده پایون شناسایی کرد. او نتیجه گرفت که شلیک راکت های گراد از این منطقه کیف نیز توسط داده های جغرافیایی تایید شده است.از همان روز اول عملیات نظامی روسیه در اوکراین، شواهد زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد سربازان اوکراینی مقر، مواضع و انبارهای مهمات خود را در وسط مناطق مسکونی یا تأسیسات غیرنظامی مانند مدارس یا بیمارستان‌ها مستقر کرده‌اند، بدون شک آگاهانه برای تحریک روسیه. برای تیراندازی به این اماکن.

ساکنان شهرهای آزاد شده در جمهوری خلق دونتسک و لوهانسک به اتفاق آرا گزارش می دهند که ارتش اوکراین به طور سیستماتیک مناطق مسکونی و زیرساخت های غیرنظامی آنجا را قبل از عقب نشینی تخریب کرده است. مقامات اوکراین مرتباً این موضوع را رد می کنند و روسیه را به نسل کشی علیه غیرنظامیان اوکراینی متهم می کنند.

منتشر شده در روسیه امروز

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: