پرش به محتوا

مشاور پوتین و مذاکره کننده ارشد: اوکراین مشکل خود با نازیسم را به رسمیت نمی شناسد

ولادیمیر مدینسکی، وزیر فرهنگ سابق، یک روشنفکر با نفوذ در محافل قدرت روسیه است.  او به عنوان رئیس گروه مذاکره کننده در روند حل و فصل مناقشه اوکراین، از شیوه برخورد اوکراینی با نئونازیسم به شدت انتقاد کرد.

 در حالی که بن بست نظامی در اوکراین ادامه دارد، مذاکرات بین روسیه و اوکراین برای حل و فصل احتمالی درگیری به صورت آنلاین تعقیب میشود.  روسیه در جریان یک عملیات نظامی برای غیرنظامی کردن و پاکسازی از نئونازی ها و تعهد برای عدم عضویت دائمی در ناتو، اعلام رسمی وضعیت بیطرفی اوکراین، به رسمیت شناختن جمهوری های دونباس به عنوان کشورهای مستقل و الحاق جمهوری کریمه به روسیه تلاش می کند.  ولادیمیر مدینسکی، رئیس هیئت روسی، از جزئیات جاری روند مذاکرات چنین گزارش داد.

او گفت: «ما با وضعیت نسبتاً عجیبی در مورد مسئله نازی زدایی روبرو هستیم.  همکاران اوکراینی آنسوی میز مذاکره معتقدند که هیچ تشکل نازی در اوکراین وجود ندارد و این موضوع برای اوکراین مطرح و بروز نیست.»

 این دیپلمات روسی با اشاره به بی توجهی  اوکراینی ها به موضوعی که توجه جهانیان را به خود جلب کرده و باعث نگرانی همگان شده است گفت:

 «آنها به کار قانونی سازمان های نازی مجاز در اوکراین، به نمادهای آنها، به آموزش آنها، به ایدئولوژی آنها، به فعالیت های سازمان های نئونازی مجاز در اوکراین توجهی نشان نمی دهند. این در حالی است که که آنها خیابان‌ها و میادین خود را بنام جنایتکاران همدست نازی های هیتلری نام نهاده‌اند.»

 وی تاکید کرد که این مسئله نازیسم در اوکراین برای همه کسانی که نتیجه جنگ جهانی دوم و درس گرفتن از آن را  برای نظم جهانی اجتناب ناپذیر می دانند بسیار مهم است.  مشاور رئیس جمهور روسیه و وزیر سابق فرهنگ فدراسیون روسیه قول داد: «که ما بعداً به این سؤال باز خواهیم گشت».

روزنامه نگاران همچنین از مدینسکی خواستند در مورد اظهارات الکسی آرستویچ، مشاور رئیس جمهور اوکراین اظهار نظر کند.  آرستوویچ روز پنجشنبه از اوکراینی‌ها خواست تا «جنگ ریلی» را آغاز کنند و بخش‌هایی از راه‌آهن تأمین‌کننده نیروهای روسیه را نابود کنند.  او به ویژه به مسیر کریمه-ملیتوپل اشاره کرد.  آرستوویچ همچنین از بلاروس ها نیز خواست تا در «جنگ چریکی روی ریل» بپیوندند.

 رئیس هیئت روسی چنین اظهاراتی را افراطی خواند.  آنها می توانند به روند مذاکرات و آغاز حداقل درک متقابل بین هیئت ها آسیب جدی وارد کنند.

 وی تاکید کرد که کمترین علاقه به اظهار نظر درباره سخنان آرستویان ندارد، زیرا سخنان او تنها به عنوان «تحریک مستقیم به تروریسم» قابل تفسیر است.

 مورخ و نویسنده ۵۱ ساله مدینسکی اهل غرب اوکراین است و خانواده‌اش در دوران جنگ دوم جهانی قربانی ترور نازی ها و همدستان اوکراینی اش بودند.  وی در مصاحبه ای با شبکه تلویزیونی روسی روسیا ۲۴، دیدگاه خود را درباره مشکل نازیسم در اوکراین شرح داد.این گفتگو تنها چند روز پس از کودتای مایدان در کیف در فوریه ۲۰۱۴ انجام شد که منجر به تسلط نئونازی های ناسیونالیست افراطی و  نئونازی علنی اوکراینی بر مراکز کنترل سیاسی، اجتماعی و ارگان های امنیتی این کشور شد.

او تاکید کرد که عموی بزرگش به طور علنی و وحشیانه توسط ملی گرایان اوکراینی (که از آنها با نام باندروزی یاد می شود) اعدام شده است و این دقیقاً همان مسیری است که اوکراین امروز طی میکند..

 وزیر فرهنگ سابق گفت که «فاشیست» خواندن کسانی که امروز در اوکراین قدرت را به دست گرفته اند، دست کم گرفتن آنهاست.  او متوجه شد که باندروزی ها تنها از یک جهت با نازی های هیتلر تفاوت دارند – ناسیونال سوسیالیست های آلمان بهتر از نظر تکنولوژیک عمل کردند.  وی در ضمن نسبت به عواقب کودتای نئونازی ها در اوکراین هشدار داد.

 مدینسکی گفت: «این تازه آغاز کار است. در حال حاضر سیاستمداران در قدرت هستند، اما پس از آن افراطیون خواهند آمد و این ترسناک خواهد بود.»

 این مورخ با اشاره به اینکه خودش اهل اوکراین است، داستان جنایات بی رحمانه نازی ها با خانواده اش را تعریف کرد.

«من یک عموی بزرگ داشتم که حتی  کمونیست هم نبود، او در یک مدرسه روستایی در غرب اوکراین ادبیات تدریس می کرد. باندروزی ها او را از خانه بیرون کشیدند و در یک مکان عمومی روستا او را تکه تکه کردند.» مدینسکی می‌گوید: «تا دیگر کسی جرات نکند به گویش مسکویی در روستا صحبت کند. به خانواده ما اجازه دفن جسد هم داده نشد. بیوه ناامید عموی من برای مدت طولانی در جنگل سرگردان می دوید و اعضای بدن شوهرش را از  سوراخ‌ها جمع آوری میکرد.»

 او تاکید کرد که وقتی در اوکراین بزرگ می‌شد، هیچ‌کس بین روس بودن و اوکراینی بودنش تفاوتی قائل نمیشد.  مدارای دولت های غربی با ناسیونالیسم اوکراینی او را به یاد دهه ۱۹۳۰ می اندازد، زمانی که دموکراسی های غربی امیدوار بودند از شخصیت ترسناک آدولف هیتلر برای کمک به مبارزه با اتحاد جماهیر شوروی استفاده کنند.

 مدینسکی از سال ۲۰۲۰ مشاور دفتر رئیس جمهور روسیه بوده است.  پس جای تعجب نیست که ارزیابی های او از مناقشه اوکراین بسیار شبیه مواضع رئیس جمهور روسیه است. او نظراتش را در مقاله ای در تابستان ۲۰۲۱ و بعداً در یک سخنرانی کمی قبل از رسمیت یافتن جمهوری های خلق دونتسک و لوگانسک اعلام کرد. در ۲۱ فوریه منتشر و اعلام کرد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: