پرش به محتوا

قربانیان از شکنجه، بدرفتاری و قتل در زندان های غیرقانونی اوکراین گزارش می دهند.

جنایات نئو نازی ها و ملی گرایان اوکراینی در جمهوری های دونباس مورد تحقیق و بررسی قرار دارد. رسانه‌های روسی عکس‌ها و فیلم‌هایی از زندان‌ها و شکنجه‌گاه‌های سابق در مناطق آزاد شده منتشر می‌کنند و اجازه می‌دهند زندانیان سابق نظر خود را درباره رفتار فاشیستها با آنان بیان کنند.

سازمان‌های ملی‌گرای اوکراینی زندان‌های غیرقانونی را در منطقه درگیری اداره میکردند و زندانیان را تا حد مرگ شکنجه داده‌اند. ایناد و مدارک و گزارش های عکس و تصویری که این روزها رسانه های روسی منتشر شده شاهدی براین مدعا است.

برای مثال، در روستای پولووینکینو در منطقه استاروبل جمهوری خلق لوگانک (جمهوری خلق لوگانسک، منطقه لوگانسک سابق اوکراین)، افسران شبه نظامی لوگانسک و افرادی که مظنون به همکاری با آنها بودند در دودخانه یک کارخانه سوسیس‌سازی محلی نگهداری می‌شدند.

کارخانه سوسیس‌سازی سابق یک ساختمان دورافتاده است که با حصار سیمانی احاطه شده است. اعضای گردان ملی‌گرای «آیدار» برج‌های دیده بانی در امتداد این سایت ساخته‌اند که این مرکز را شبیه یک اردوگاه کار اجباری کرده است.
در هشت سال گذشته، مقامات جمهوری خلق لوهانسک اطلاعات و شهادت هائی از قربانیانی که در این مرکز زندانی بودند، دریافت می کردند. به گفته قربانیان، زندانیان مورد ضرب و شتم، شکنجه، پاشیدن آب سرد و گرسنگی قرار گرفتند.

در زیرزمین کارگاه یک مرکز دودی کردن کالباس و سوسیس متشکل از سلول های جداگانه وجود دارد. محفظه ها در بالا با پنجره های شبکه فلزی که در اصل برای قراردادن گوشت در نظر گرفته شده اند پوشیده شده اند. دو زندانی سابق اکنون با همراهی خبرنگار خبرگزاری روسی ریانووستی از محل شکنجه و آزار خود بازدید می کنند و داستان خود را تعریف می کنند.

برای هفته‌ها و ماه‌ها، مردم در دودخانه‌های (محل دودی کردن گوشت و کالباس) 80×150 سانتی‌متری دور هم جمع می‌شدند. اتاق ها در زمستان گرم نمی شدند. والری ملنیکوف / اسپوتنیک
آنها که در گارد خلق جنگیده بودند و در مرحله اول جنگ دونباس اسیر نیروهای اوکراینی شدند. نازی ها و ملی گراها آنان را در اتاق های مخصوص شکنجه نگه داری میکردند و سعی می کردند از آنها اعترافاتی که که می خواستند بگیرند یعنی زندانیان باید چیزی را که از آنها درخواست میشد را اعتراف کنند. یکی از شاهدان با بیان اینکه فرمانده آنها توسط «آیدار» مسموم شده است، گفت: «فرمانده ما را مسموم کرده و کشتند.» سم را در غذایش مخلوط کردند. بازرسان جمهوری خلق و کارشناسان پزشکی قانونی در حال جستجوی بقایای قربانیان، از طریق DNA هستند. آنها احتمال میدهند که محل دفن مردگان در نزدیکی زندان باشد.
در ویدئوهای دیگر، قربانیان از شکنجه خود توسط نگهبانان می گویند. اوکسانا کی، پرستار سابق زندانی می گوید: «آنها با زندانیان بسیار سخت رفتار می کنند – آنها را کتک می زنند و آنها را تحقیر می کنند. برای آنها ما اصلا انسان نیستیم… برای آنها ما گوشت نیمه جانی بیش نیستیم.» .

در ویدئویی که در کانال تلگرام یکی از کارمندان سابق سرویس امنیتی اوکراین SBU واسیلی پروزوروف منتشر شده است، زن دیگری که خود را اولگا ماکسیمووا معرفی کرده است، می گوید که به طرز وحشیانه ای مورد ضرب و شتم و تجاوز جنسی قرار گرفته است.

او در سال ۲۰۱۴ از فعالان مبارزه با مایدان بود. او در سال ۲۰۱۵ توسط «آیدار» دستگیر و تحت شکنجه قرار گرفت تا اینکه «اظهارات» مورد نظر آنها را به زبان آورد. برای آنکه او را آزار بیشتری کنند او را تهدید کردند که مادرش را اعدام خواهند کرد و این زن را به جنگل برده و در حالیکه چشمانش بسته بود دست به اعدام ساختگی او زدند، یادآوری این لحظات برای ماکسیموا بسیار دردناک است.
پس از تمام رنج ها، اولگا سند همکاری با SBU، دفتر دادستان و سایر ارگان های امنیتی اوکراین را امضا کرد. او در پایان ویدیو اطمینان می دهد: «اما من هرگز با آنها کار نکرده ام.» این بیانیه این واقعیت را تقویت می کند که فاشیستها و ناسیونالیست ها لزوماً به تنهایی مرتکب جنایات نشده اند، بلکه ممکن است به نمایندگی از ساختارهای رسمی دولت اوکراین نیز در این جنایات همکاری کرده باشند.

«آیدار» اندکی پس از آغاز جنگ دونباس در آوریل ۲۰۱۴ از نیروهای راست افراطی «مایدان» در نیروهای دفاع مدنی اوکراین ایجاد شد. از آن زمان، این انجمن یکی از بدنام ترین تشکل های مسلح ملی گرایان اوکراینی بوده است. از مارس ۲۰۱۵ «آیدر» به عنوان گردان ۲۴ در ساختار نیروهای مسلح اوکراین گنجانده شده است. سازمان ملل، سازمان امنیت و همکاری اروپا و سایر سازمان های بین المللی حقوق بشر مانند عفو بین الملل بارها در مورد جنایات «آیداروفسی» گزارش داده اند.

کانال تلگرام این گزارش با فیلم و گزارشات تصویری


منبع گزارش راشاتودی آلمانی فیلتر شده توسط اتحادیه اروپا

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: