پرش به محتوا

ترور کمونیستها و هواداران روسیه در مناطق تحت سلطه روسیه در اوکراین و بی عملی ارتش روسیه!

به گزارش روسیه امروز، یک حمله تروریستی روز یکشنبه در شهر خرسون در جنوب اوکراین رخ داد که سوالاتی را در مورد اهداف و راهبردهای روسیه در اوکراین ایجاد کرده است. آیا روسیه می تواند از فعالان ضد فاشیست و طرفدار روسیه محافظت کند؟

صبح روز یکشنبه در خرسون، در منطقه نفتگاوان خرسون، افراد ناشناس به خودروی پاول اسلوبودچیکوف که «طرفدار روسیه» محسوب می شود و در آن به همراه همسرش در حال تردد بود، تیراندازی کردند. اسلوبودچیکوف در صحنه حمله تروریستی جان باخت و همسرش در بیمارستان بستری است. وضعیت آنها بحرانی است این به اتفاق آرا توسط رسانه ها و وبلاگ نویسان محلی و اوکراینی گزارش شده است. تصاویر ویدیویی از این خودرو که پس از این واقعیت در شبکه های اجتماعی دست به دست می شود:
گمان می رود که خرابکاران اوکراینی یا سرویس مخفی اوکراین پشت این جنایت باشند. به خودروی این فعال تیراندازی شد، خودروهای دیگر و رهگذران در مجاورت بی‌آزار باقی ماندند.
خرسون در جنوب اوکراین از سوم مارس تحت کنترل ارتش روسیه است. با این حال، ارگان‌های اداری محلی بدون تغییر به کار خود ادامه می‌دهند: شهردار ایگور کولیچایف، که با اکثریت محدود در نوامبر ۲۰۲۰ انتخاب شد، همچنان در تالار شهر به کار خود ادامه می‌دهد. کولیچایف یکی از طرفداران پترو پوروشنکو، رئیس جمهور سابق است و آشکارا در فیس بوک علیه «اشغالگران روس» کمپین می کند. حزب منطقه ای رقیب وی در انتخابات محلی گذشته، ولادیمیر سالدو، یکشنبه شب با حکم زلنسکی رئیس جمهور اوکراین ممنوع شد.

چند روز پیش، «کمیته نجات منطقه خرسون برای صلح و نظم» طرفدار روسیه در خرسون تأسیس شد که هدف خود را مبارزه با فاشیسم و ملی گرایی در منطقه خرسون قرار داده است. اعضای کمیته همچنین خود را «کمیته ضد فاشیست» می نامند. توسط کریل استرموسوف تأسیس شد. اعضای آن عبارتند از ولادیمیر سالدو و ایگور سمنچف، سیاستمداران مشهور منطقه.

از آنجایی که حمله در نزدیکی خانه ولادیمیر سالدو اتفاق افتاد و احتمالاً خودرو قبلاً متعلق به او بوده است، حدس زده میشود که هدف این حمله سیاستمدار مخالف و رهبر ابن حزب باشد که اکنون ممنوع شده است.

بلافاصله پس از مشخص شدن اطلاعات مربوط به تأسیس کمیته، سرویس امنیتی اوکراین SBU پرونده جنایی را باز کرد. همه اعضای کمیته تهدید شدند. امروز آن تهدیدها به واقعیت تبدیل شد: قربانی حمله تروریستی صبح یکشنبه، اسلوبودچیکوف، همچنین یکی از اعضای کمیته ضد فاشیست و دستیار و راننده سالدو بود.

در چندین نوبت، اعضای کمیته از ارتش روسیه مستقر در خرسون خواستند که برای دفاع از خود سلاح دریافت کنند. ابتدا قول داده شد که به این درخواست موافقت شود، اما پس از مدتی ظاهراً پس از مشورت با مافوق از تهیه سلاح خودداری شد.
در نتیجه، فعالان طرفدار روسیه در خرسون در برابر عوامل SBU و بخش خرابکاری ارتش اوکراین بی دفاع ماندند. بسیاری از حامیان روسیه در مناطق آزاد شده از دست مقامات کی یف از همین سرنوشت می ترسند و بنابراین حمایت آشکارا خود را از روسیه پنهان میکنند.

بوریس روشین، کارشناس مسائل نظامی و اوضاع اوکراین، در مورد حادثه امروز در تلگرام اظهار داشت: روسیه نباید از عدم حمایت عمومی در اوکراین تعجب کند، زیرا هر کسی که زبان به طرفداری از روسیه بگشاید جان خود را به خطر می اندازد. با توجه به تجربیات سال ۲۰۱۴ ساکنان اوکراین می‌ترسند که روسیه ماموریت نازی زدائی را در نیمه راه قطع کرده و دوباره از اوکراین خارج شود. در آن صورت هرکسی که امروز به طور فعال علیه نازی ها سخن می گوید، در معرض سرکوب دولت ملی گرا و حتی رادیکال تر کی یف قرار خواهد گرفت.

بر سردرگمی ساکنان منطقه رفتار ارتش روسیه هم دامن می زند که به جای تکیه کردن و سپردن مسئولیت ها به مردم و مخالفان فعال منطقه کار و تصمیم گیری های اداری را به کادرهای قدیمی که در دولت محلی اوکراین سمتی دارند میسپارد.در اداره تکیه می کند، باعث استعفای بیشتر می شود. ارتش روسیه در مقابل افرادی که خود معترفند که ناسیونالیست هستند اقدام کمی انجام می دهد یا هیچ اقدامی نمی کند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: