پرش به محتوا

کنفرانس فضایی نام یوری گاگارین فضانورد روسی را سانسور کرد

انستیتوی بنیاد فضایی نام کنفرانس خود را در واکنشی غیرقابل تصور تغییر داد و نام یوری گاگارین اولین انسان که توانست به فضا برود را به دلیل آنکه او اهل اتحاد شوروی بود و روس است را سانسور کرد. برگزارکنندگان این نشست فضایی اعلام کردند که این تغییر به خاطر رویدادهای اخیر جهان می باشد.

به گزارش راشا تودی، انستیتو بنیاد فضایی اعلام کرد قرار بود کنفرانسی را که به نام یوری گاگارین نامیده شده بود برگزار کند، اکنون تحت عنوان دیگری برگزار خواهد کرد و به این ترتیب نام یوری گاگارین اولین انسانی که توانست به فضا برود را به دلیل اینکه او در اتحاد شوروی و از مادری روس بدنیا آمده حذف کرد. این موسسه اعلام کرد این تصمیم را بخاطر پیامدهای جنگ بین روسیه و اوکراین و تحریم های غرب علیه روسیه گرفته است.

در یک سمپوزیوم بزرگ صنعت فضایی ایالات متحده، برگزارکنندگان نام یوری گاگارین و خاطره اولین انسانی که به فضا پرواز کرد را سانسور کردند. بنیاد فضایی یک گروه غیرانتفاعی مستقر در کلرادو است. این سازمان که عمدتاً توسط مدیران صنعت هوافضا رهبری می شد، برنامه سمپوزیوم فضایی آتی خود را در ماه آوریل تغییر داد وآنها نام یک مراسم جمع آوری کمک های مالی را که قبلاً با عنوان «شب یوری» نام نهاده بودند سانسور و تغییر دادند.


بنیاد فضایی در مورد این تصمیم خود اعلام کرد «با توجه به رویدادهای جاری جهان»، این رویداد مفید جمع آوری کمک مالی به جای شب یوری گاگارین به «جشن فضا» به «کشف چه خواهد شد» تغییر نام داد. البته این اطلاعیه بعدا از صفحه این موسسه حذف شد و با یک برنامه جدید سمپوزیم جدید جایگزین شد که دیگر حتی توضیحی هم برای لغو نام گاگارین در آن مشاهده نمی شد.

سمپوزیوم فضایی سالانه امسال سی و هفتمین سال خود را برگزار می‌کند و بلیط ورودی آن نزدیک به ۳۰۰۰ دلار هزینه دارد. معمولاً حدود ۱۰۰۰۰ متخصص صنعت فضایی را از سراسر جهان در آن شرکت می‌کنند. به گفته این بنیاد، تمرکز رویداد روی این موضوع می ماند که: «ما می خواهیم دستاوردهای بشر در فضا را جشن بگیریم و در عین حال الهام بخش نسل بعدی برای رسیدن به ستاره ها باشیم.» البته با حذف نام اولین انسانی که به فضا رفت و فقط گناهش این بود که اهل اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی و روسیه بوده است.

گاگارین در آوریل ۱۹۶۱ با کپسول وستوک-۱ به مدار زمین پرواز کرد، . این دستاورد تاریخی او را به یک شهرت بین المللی تبدیل کرد و از جمله عنوان «قهرمان اتحاد جماهیر شوروی» را که بالاترین افتخار اتحاد جماهیر شوروی است، به ارمغان آورد. این فضانورد که اصالتاً اهل روستای کوچکی در غرب مسکو بود، در سال ۱۹۶۸ در سن ۳۴ سالگی در حالی که به عنوان مربی پرواز کار می کرد درگذشت.

این فضانورد یکی از آخرین نمونه های نماد اتحاد شوروی است که توسط دشمنان روسیه پس از مرگش مجازات شد، زیرا ایالات متحده و متحدانش در ناتو تحریم های گسترده ای را علیه مسکو به دلیل جنگ در اوکراین اعمال کردند. به عنوان مثال، دانشگاهی در میلان دوره ای را در مورد نویسنده فئودور داستایفسکی لغو کرده است، در حالی که فیلارمونیک کاردیف در ولز برنامه های مربوط به برنامه چایکوفسکی را کنار گذاشته است. البته روس‌های هنوز زنده اند هم نیز با تحریم و تحقیر مواجه شده‌اند، از ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور گرفته تا ستاره‌های اپرا و ورزشکاران. این تأثیر حتی به گربه‌های روسی نیز کشیده شده است که توسط فدراسیون بین‌المللی گربه‌سانان در پاریس از حضور در مسابقات خارج از کشور محروم شده‌اند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: