پرش به محتوا

علیرغم تهدیدهای آمریکا: هند نفت بیشتری از روسیه می خرد

یک شرکت نفتی هندی دیگر علیرغم هشدارهای آمریکا، دست به خرید نفت روسیه زده است.  دهلی نو تاکید کرد که وابستگی این کشور به واردات انرژی نباید «سیاسی» شود.  هند در حال بررسی «همه احتمالات» برای تضمین امنیت انرژی خود است.

 پالایشگاه دولتی هندوستان پترولیوم (HPCL) دو میلیون بشکه نفت روسیه را خریداری کرده است قرار است نفت خریداری شده در ماه مه تحویل هنوستان شود.  بنا بر گزارش‌ها، پالایشگاه‌های این کشور به تلاش‌ها یشان برای تامین نفت خام روسیه با قیمت ارزان‌تر افزوده‌اند.

 نفت خام روسی توسط یک تاجر اروپایی بنام ویتول فروخته میشود.  این دومین معامله از این نوع پس از خرید سه میلیون بشکه نفت خام اورال روسیه توسط شرکت نفت هند (IOC) در اوایل این هفته با تخفیف ۲۰ تا ۲۵ دلار در هر بشکه بود.

بنا بر گزارش ها، یکی دیگر از شرکت های هندی، پالایشگاه و پتروشیمی Mangalore Ltd.  (MRPL)،  مناقصه یک میلیون بشکه از فروشنده و قیمت را نیز صادر کرده است.

 برخی کشورها از ترس تحریم های تلافی جویانه آمریکا از خرید نفت روسیه اجتناب کرده اند.  در نتیجه، نفت این کشور با قیمت های ارزانتر در دسترس خریداران و علاقه مندان قرار گرفته است.  این شرکت نفتی هندی خاطرنشان کرد که در خریدن نفت خام روسیه  مشکلی نمی بیند زیرا نه خود نفت و نه شرکت ویتول شامل تحریم ها نیستند.

از آغاز مناقشه اوکراین واشنگتن هفته ها است که به دهلی نو فشار می آورد تا نفت روسیه تحریم کند.  هند روز جمعه با این استدلال که اتکای این کشور به واردات انرژی نباید «سیاسی» شود، درخواست های آمریکا را رد کرد.  مطبوعات محلی می گویند کشورهایی که نیاز به خرید نفت دارند  یا هنوز محصولات نفتی روسیه را وارد می کنند «نمی توانند به طور جدی  از سیاستی که تجارت با روسیه را محدود میکند حمایت کنند.»

 هند سومین مصرف کننده بزرگ انرژی در جهان است و حدود ۸۰ درصد نفت خام مورد نیاز خود را وارد می کند.  تنها حدود سه درصد از کل واردات نفت خام این کشور از روسیه است.

اوپک این هفته پیش بینی کرد که تقاضای نفت این کشور در سال ۲۰۲۲ در بحبوحه رشد اقتصادی ثابت احتمالاً بیش از ۸ درصد افزایش خواهد یافت.  این سازمان در آخرین گزارش ماهانه خود از بازار نفت اعلام کرد که افزایش قیمت انرژی، ناشی از تنش های ژئوپلیتیک اخیر، می تواند فشار بیشتری بر تراز حساب جاری هند وارد کند.

 یک مقام دولت هند قبلاً به رویترز گفته بود که دهلی نو از خرید نفت و سایر کالاهای روسیه با تخفیف زیاد و انجام معاملات با ارزهای ملی هند و روسیه به منظور حمایت از ارز داخلی و دور زدن تحریم‌های مرتبط با آن خوشحال است.

 به نقل از یک مقام وزارت خارجه هند، هند در حال بررسی «همه گزینه ها» برای تضمین امنیت انرژی خود است.  به گزارش رسانه‌های محلی، اظهارات این مقام ارشد نشان می‌دهد که دولت هند رویکردی عمل‌گرایانه در پیش گرفته و احتمالاً به تامین نفت خام روسیه ادامه خواهد داد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: