پرش به محتوا

لوکاشنکو به زلنسکی نسبت به رد پیشنهاد توافق با روسیه هشدار داد

رئیس جمهور بلاروس اعلام کرده است که اگر زلنسکی با روسیه به توافق نرسد، باید یک سند تسلیم را امضا کند.  به گفته لوکاشنکو، روسیه به اوکراین یک معامله قابل قبول پیشنهاد کرده است.  این درگیری می تواند به زودی از طریق مسالمت آمیز حل شود.

الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهوری بلاروس در مصاحبه‌ای که با یک شبکه تلویزیونی ژاپنی انجام داد به اوکراین هشدار داد که اگر معاهده صلح با روسیه را امضا نکند بعداً باید اعلامیه تسلیم و اوکراین را امضا کند. بخشی از مصاحبه وی با شبکه تلویزیونی ژاپنی تی بی اس توسط خبرگزاری دولتی بلتا منتشر شده است در اینجا مشاهده میکنید.  

لوکاشنکو در این گفتگو می گوید:

«من به شما این را می‌گویم و از آن اطلاع کامل دارم که روسیه به اوکراین پیشنهادهایی داده است، شخص پوتین به شخص زلنسکی هم پیشنهاداتی داده است امروز این امکان وجود دارد که اوکراین و روسیه به توافق برسد، همچنین امکان توافق بین زلنسکی و پوتین هم وجود دارد و این معاهده می تواند امضا شود اما اگر زلنسکی این توافقنامه را با پوتین امضا نکند من به شما میگویم باور کنید که باید به زودی یک اعلامیه تسلیم را امضا کند این قطعی است که روسیه در این جنگ شکست نخواهد خورد.»

 رئیس جمهور بلاروس خطاب به خبرنگار ژاپنی افزود:

« وقتی یک طرف برنده می شود، جنگ چگونه پایان می یابد؟ ژاپن این را بهتر از من می داند.» (در اینجا الکساندر لوکاشنکو به کاپیتولاسیون ژاپن در جنگ جهانی دوم اشاره می کند – مترجم)

 لوکاشنکو تاکید کرد که مینسک از مذاکرات حمایت می کند و بدون صلح در اوکراین، صلحی در بلاروس وجود نخواهد داشت.  به همین دلیل است که خود او «در روز سوم یا چهارم عملیات نظامی با زلنسکی تماس گرفت و پیشنهاد شروع فوری مذاکرات با روسیه را داد».  که این پیشنهاد سه دور مذاکرات در بلاروس را دنبال داشت.

 لوکاشنکو گفت، اگر کیف به تشدید تنش ها علیه بلاروس ادامه دهد، مینسک تلافی خواهد کرد.  با این حال، وی ابراز اطمینان کرد که هیچ دلیلی برای جنگ با اوکراین وجود نخواهد داشت و غرب موفق نخواهد شد بلاروس را به این درگیری بکشاند.

 من متقاعد شده ام که این درگیری، عملیات روسیه، در آینده نزدیک به طور مسالمت آمیز پایان خواهد یافت.

 لوکاشنکو روز سه شنبه اعلام کرد که دو روز پیش از آن یک سامانه موشکی تاکتیکی توچکا-یو از اوکراین به سمت بلاروس در منطقه رودخانه پریپیات توسط واحد های ضد هوایی ارتش بلاروس رهگیری و منهدم شده بود.

رئیس جمهور بلاروس پیشتر ابراز امیدواری کرده بود که رویدادهای اوکراین به یک درگیری جهانی تبدیل نشود.  وی همچنین اطمینان داد که مینسک در عملیات نظامی روسیه شرکت نخواهد کرد.

 روسیه در حال انجام یک عملیات ویژه در اوکراین برای غیرنظامی کردن و نازی زدائی در این کشور است.  از دیگر خواسته های اصلی طرف روسیه، اعلام وضعیت بی طرفی برای اوکراین، به رسمیت شناختن کریمه به عنوان جزیره روسیه و استقلال جمهوری های دونباس است.

 چهارمین و آخرین دور مذاکرات هیئت های روسیه و اوکراین به صورت ویدئویی برگزار شد.  ولادیمیر مدینسکی، رئیس هیئت روسی، مشاور رئیس جمهور، روز چهارشنبه گفت که اوکراین در مذاکرات برای حل مناقشه، یک نسخه «اتریشی» یا «سوئدی» از یک کشور غیرنظامی بی طرف با ارتش خود را پیشنهاد کرده است.  به گفته میخائیل پودولژاک، که یکی از اعضای هیئت اوکراینی و مشاور دفتر ریاست جمهوری اوکراین است، مدل بی طرفی برای کیف تنها تحت رهبری اوکراین و با «ضمانت های امنیتی تایید شده قانونی» قابل قبول است.

منبع راشاتودی آلمانی که متاسفانه توسط اتحادیه اروپا ممنوع و در این کشورها فیلتر شده است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: